Výsledky k úlohám z 19. 3.

Datum přidání: Mar 22, 2020 11:24:3 AM

73/6

c) Pokud jste přesně rýsovali, úhly by měly mít velikosti 46°, 55° a 79°. (Původně jsem napsal chybné velikosti úhlů.) Za správný výsledek by se daly počítat změřené hodnoty, které se budou od mých lišit až o 2°.

d) Součet úhlů v trojúhelníku je 180°. Za správný výsledek bych počítal i hodnoty, které se budou lišit od mého výsledku až o 3°.

73/7

a) Velikost 3. úhlu v trojúhelníku je 45°. Váš výsledek se od mého může lišit až o 2°. Součet úhlů v trojúhelníku je 180°. Za správný výsledek bych počítal i hodnoty, které se budou lišit od 180° až o 3°.

b) Velikost 3. úhlu v trojúhelníku je 30°. Váš výsledek se od mého může lišit až o 2°. Součet úhlů v trojúhelníku je 180°. Za správný výsledek bych počítal i hodnoty, které se budou lišit od 180° až o 3°.

c) Velikost 3. úhlu v trojúhelníku je 60°. Váš výsledek se od mého může lišit až o 2°. Součet úhlů v trojúhelníku je 180°. Za správný výsledek bych počítal i hodnoty, které se budou lišit od 180° až o 3°.

d) Velikost 3. úhlu v trojúhelníku je 40°. Váš výsledek se od mého může lišit až o 2°. Součet úhlů v trojúhelníku je 180°. Za správný výsledek bych počítal i hodnoty, které se budou lišit od 180° až o 3°.

Na obrázku je ukázka pravoúhlého trojúhelníku s druhým úhlem 45°. Délka strany AB není v úloze zadaná a tak si ji můžeme sami zvolit.

73/8

V této úloze je základem správná konstrukce obrázku. V učebnici je obrázek zmenšený. Pro konstrukci musíme použít číselné údaje v milimetrech.

Postup konstrukce:

1.) Narýsujeme přímku a na ni umístíme bod A.

2.) Ve vzdálenosti 63 mm od bodu A na přímku umístíme bod B.

3.) Ve vzdálenosti 12 mm od bodu B na přímku umístíme bod C.

4.) Nyní potřebujeme sestrojit kolmici k přímce. V obrázku v učebnici není napsaná její vzdálenost k některému z bodu. Já jsem však v zadání tuto vzdálenost doplnil. Jde o 46 mm od bodu A. V této vzdálenosti od bodu A uděláme na přímce značku a pomoci pravítka s ryskou sestrojíme kolmici k přímce. Na kolmici odměříme od místa, kde se kříží s přímkou, vzdálenost 36 mm na obě strany. V těchto vzdálenostech budou body V a U.

Po správné konstrukci můžeme přejít k měření obvodů a úhlů.

a) Z bodů v obrázků se dá vytvořit 5 různých čtyřúhelníků – AUBV (obvod 198 mm), AUCV (obvod 210 mm), BUCV (obvod 168 mm), UBCV (obvod 168 mm) a UCBV (obvod 168 mm). Pokud jste změřili obvody, které se liší nejvýše o 3 mm od mých, berte je jako správné.

b) Ve čtyřúhelníku AVBU jsou úhly s velikostmi 74° (při bodu A), 76° (při bodu U), 76° (při bodu V), 135° (při bodu B). Ve čtyřúhelníku VCUB jsou úhly s velikostmi 14° (při bodu U), 14° (při bodu V), 106° (při bodu C), 225° (při bodu B). Pokud se velikosti vámi změřených úhlů liší nejvýše o 2° oproti mých výsledkům, berte je jako správné.

Na adrese https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ImO3BLmB80tQzqbAZkiD3Pcv0hp55nPsdl8hUgaAH2g/edit?usp=sharing jsem vytvořil tabulku, kde si zapište to, jak jste úlohy řešili. Tabulka se vám zobrazí po přihlášení vaším školním Google účtem v obecném tvaru "jmeno.prijmeni@liskovec.cz". (Pokud byste někdo k němu zapomněl své heslo, napište mi emailem např. z adresy vašich rodičů a já vám heslo znovu nastavím.)

U každého čísla příkladu v tabulce po svém přihlášení můžete vybrat jednu ze 4 možností:

    • Měl(a) jsem dobře. – Příklad jste sami vyřešili a výsledek máte stejný, jako ten, který jsem tady zobrazil.

    • Výsledku rozumím. – Příklad jste sice sami nevyřešili správně, ale rozumíte tomu, proč je správně výsledek, který jsem tady zobrazil.

    • Výsledku nerozumím. – Příklad jste sami nevyřešili správně a nerozumíte tomu, proč je správně výsledek, který jsem tady zobrazil.

    • Neřešil(a) jsem