Професійна орієнтація у НУШ

В 2021 році заклад освіти долучився до експерименту всеукраїнського рівня «Професійна орієнтація у Новій українській школі»

Актуальність дослідження

Україна є частиною глобального світу і разом з ним проходить період трансформації суспільних і економічних відносин, які призводять до значних змін на ринку праці. Нові тенденції ‒ стрімкий розвиток інновацій та технологій, виникнення нових спеціальностей на перетині декількох галузей, нових форм і видів зайнятості, підвищення конкуренції, посилення міграції, можливість постійно змінювати місце роботи та фах ‒ висувають нові вимоги до володіння знаннями, вміннями та навичками. М’які універсальні міжпрофесійні навички (soft skills), такі як менеджмент знань та інформації, самоорганізація, ведення переговорів, уміння аналізувати та приймати ефективні рішення, розв’язувати комплексні задачі, дозволяють нам швидко адаптуватися до нових умов, а разом з профільними знаннями ‒ набути конкурентоздатності та затребуваності на ринку праці.

Сьогодні ми бачимо десятки нових професій, які ще 10 років тому не можна було уявити. Професії, що вже існують, та професії майбутнього відображають наш світ ‒ різноманітний, рухливий та цікавий, з безліччю можливостей для кожної людини, відповідно до її здібностей, талантів, знань, компетентностей, навичок та вміння адаптуватися до умов, що швидко змінюються.

У 2020 Всесвітній Економічний Форум у Давосі (WEF) у своєму звіті «Майбутнє професій» однією з найважливіших навичок для успішної кар’єри у мінливому світі визначає активне навчання та навчальні стратегії, аналітичне мислення та інноваційність. На думку WEF, саме ці навички дадуть можливість адаптуватись до мінливого світу, в якому, за їхніми підрахунками,  до 2025 року 85 мільйонів робочих місць можуть бути заміщені внаслідок зміни розподілу праці між людьми та машинами. В той же час, можуть з’явитися 97 мільйонів нових ролей, які будуть більш пристосовані до нового розподілу праці між людьми, машинами та алгоритмами у 15 галузях економіки.

За повідомленням Державного центру зайнятості, сьогодні 31% безробітних ‒ це молодь у віці до 35 років. Найбільша частка безробітних молодих осіб в Україні, 50%, мають вищу освіту, 33% – закінчили заклад професійної (професійно-технічний) освіти (ЗП(ПТ)О, а 17% – заклад загальної середньої освіти (ЗЗСО).

За даними Державної служби статистики України, у 2018 році в загальній кількості безробітних, які шукають роботу понад 12 місяців, молодь у віці 15–34 років становила близько 40 %.

Останніми роками формується тенденція до збільшення кількості молоді, яка перебуває у статусі безробітних понад рік, деякі з них змушені перебувати у стані тривалого безробіття з самого початку трудової діяльності. У 2018 році серед випускників закладів вищої освіти (ЗВО), які отримували послуги державної служби зайнятості, 33% здобували освіту у галузі соціальних наук, бізнесу та права, 13% – за інженерними спеціальностями, 12% − у галузі охорони здоров’я, 11% − за напрямами гуманітарних наук та мистецтва. Сьогодні 44% випускників закладів вищої освіти працюють не за фахом, а 29% випускників працюють за фахом, лише частково пов’язаним з отриманою спеціальністю.

Якісна професійна орієнтація неможлива без активної участі загальної середньої освіти, ЗП (ПТ)О, фахової передвищої освіти (коледжів, технікумів), закладів вищої освіти та роботодавців, адже саме вони є провідниками випускників закладів освіти (ЗО) до ринку праці. На думку всіх учасників освітнього процесу, здобувачам освіти необхідно створювати можливості спробувати різні види діяльності та практики за сприяння роботодавців, на виробництвах і підприємствах, у закладах освіти.

Система професійного орієнтування – це можливість для економіки стати більш ефективною, для суспільства – більш справедливим. Усвідомлений вибір професії – важливий крок до успішної особистісної та професійної самореалізації молоді, розвитку майбутньої кар’єри та життєвих пріоритетів.

Усе наведене вище обумовило вибір теми експерименту з метою розроблення та експериментальної перевірки ефективності впровадження моделі «Професійна орієнтація в Новій українській школі» на червень 2021– грудень 2026 роки.


ЧОМУ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ ВАЖЛИВА?  Читати

Про проєкт   

Читати

Цікаві ресурси

   Читати

"Картка професії"

Посібники


2ca3cd99-412a-4f66-92ba-a90cc54a2003.pdf
d94cf8e2-bd5a-4709-964e-315bbaca8b3c.pdf
57e49269-ac2d-482a-aece-f925fae174e5.pdf
398a9339-b50e-4552-a16d-13b3318308a3.pdf
e4a4be61-f598-4f32-93e0-8477652075cf.pdf
fffc0a5e-c751-4e97-a3ea-183cd5ad8e2c.pdf
cb18e30e-04ee-4942-b642-4f90dc2524e9.pdf
d50b33a9-458b-42f9-b826-d437b5d36073.pdf
da3591d2-b893-46ce-86ed-64f9aaf48920.pdf

Практика впровадження профорієнтації в 3-4 і 5-6 класах

Звітність  надсилати в гугл-форму , але спочатку радимо ознайомитись з її змістом

Практика впровадження профорієнтації.docx

Реалізація проекту з розвитку професійної орієнтації у Новій українській школі

Для розвитку професійної орієнтації у Новій українській школі 22 грудня 2022 року було проведено урок англійської мови, вчителем Стояновою Нателією Русланівною. Відповідно до мети проєкту, з учнями 4-В класу на уроці обговорювали національні кухні різних країн та, звичайно, української.

На уроці, напередодні Різдва, з учнями говорили про українські страви, які часто зустрічаються на святковому столі та варіанти їх приготування. Використовувала відео, де розповідається про національну українську кухню https://youtu.be/l40NbEIzN0w, після чого виконували різні завдання. Особливо учнів зацікавило завдання, де потрібно було розподілити страви за їх національними кухнями та завдання, де потрібно було співвіднести фото страви та її інгредієнти. 

"Завдяки такому проєкту, учні мають можливість знайомитися з різними професіями та їх перевагами та в подальшому обрати професію на основі своїх захоплень та бажань", - вважає Наталія Русланівна.

Реалізація проекту з розвитку професійної орієнтації у Новій українській школі

Сучасний ринок професій надзвичайно різноманітний і безмежний. 

Кожна особистість стоїть на роздоріжжі своєї майбутньої професії, оскільки не може визначитися

до якого напрямку діяльності «лежить душа». З метою запобігання невизначеності майбутньої професії сучасного покоління, вчителем початкових класів Куц Катериною Михійлівною разом зі здобувачами освіти 3-А класу Миколаївської гімназії №31 було проведено заняття з «Я досліджую світ», 

Під час якого було використано посібник «Професії, що оберігають і рятують».

Хочу зазначити, що заняття за даними посібниками діти чекають з нетерпінням,

оскільки з кожною із професій здобувачі освіти знайомляться набагато ширше, ніж вони мали уявлення.



Реалізація проекту з розвитку професійної орієнтації у Новій українській школі

Вчителем початкових класів Савіновою Анастасією Михайлівною було проведенно занняття  з учнями 4-а класу з

використовуючи матеріали із посібника «Працюємо з природою» натуроці «Я досліджую світ» опрацювали тему «Природні зони». Познайомились із професіями, які найбільш популярні та пов’язані з

природою. Діти побачили, яку техніку використовують в своїй роботі агрономи, що і де можуть вирощувати фермери, чим займаються флористи та озеленювачі, яку важливу роль відіграють ґрунтознавці.

Вважаю, що такі заняття доцільно проводити починаючи з початкової школи.


Реалізація проекту з розвитку професійної орієнтації у Новій українській школі

Вчителем української мови Здобніковою Юлією Юріївною за участі учнів 5-б класу, було проведено урок української мови на повторення, який пройшов у формі подорожі до країни «Мандрівні професії», діти зустріли із захватом! Все, що для них нове або не зовсім відоме, викликає не абяке зацікавлення. Разом ми пригадали, які професії можна віднести до мандрівних професій.

Виходить, що їх достатньо велика кількість: машиніст і водій, бортпровідник і пілот, капітан і лоцман, а ще до них також можна віднести і журналіста, і письменника, і географа та ще багато

інших. Але цікавим виявився і той факт, що ці професії можуть належати не тільки чоловікам, адже є машиністКИ, водійКИ, пілотЕСИ, географИНІ, капітанКИ та лоцманКИ!!!

Було цікавим дізнатися дещо новеньке з історії потягів. І зрозуміти, нарешті, в чому різниця між тепловозом і паровозом. А чи ви знали, що слова «потяг» і «поїзд» - синоніми? А як правильно

говорити українською: «посадка продовжується» чи «посадка триває»? Наші допитливі п’ятикласники тепер чітко розуміються на цих питаннях!