Демократична школа

Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа» спрямована на підтримку системних демократичних реформ шкільної освіти в Україні, участь в якій колектив ЗОШ №31 бере з 2019 року.

Програма для формування активних та щасливих громадян, які беруть на себе відповідальність за власне життя та громади. Щасливі люди виростають із щасливих дітей, яких школа надихає, підтримує та готує до дорослого життя. Перейти на сайт

17.12.2018 нас обрано до участі в четвертій хвилі Програми підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа»!

Програму реалізовує Європейський центр ім. Вергеланда (Осло, Норвегія) за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Радою Європи, БО «Центр освітніх ініціатив» та ІСАР «Єднання».

Дана Програма підтримки освітніх реформ в Україні покликана допомогти демократизації освітнього середовища та розвитку громадянських компетентностей.

Наскрізна інтеграція громадянської освіти у всі предмети.

Орієнтація навчально-виховного процесу на розвиток громадянських компетентностей.

Партнерські стосунки між закладом освіти, батьками та громадою, залу-чення усіх до прийняття рішень.

Команда МЗОШ № 31 у 4 хвилі програми "Демократична школа"

З 2 по 5 лютого команда нашої школи проходила 4-денний тренінг з освіти для демократичного громадянства і прав людини у рамках Програми підтримки освітніх реформ в Україні "Демократична школа" (2018-2021), спрямованої на підтримку системних демократичних реформ шкільної освіти в Україні.

Ми з радістю пишаємося тим, що саме наша школа була відібрана до участі у програмі, яку реалізовує Європейський Центр ім. Вергеланда за підтримки закордонних справ Норвегії та у співпраці з Міністерством освіти і науки України.

Під час тренінгу наша команда вивчала посібники та матеріали Ради Європи у сфері освіти для демократичного громадянства і прав людини, а також матеріали, розроблені у рамках програми "Демократична школа".

Сьогодні ми у передчутті змін нашої рідної 31 школи, адже напрацювали бачення можливих демократичних змін на основі принципів, викладених у Хартії з ОДГ/ОПЛ та Інструменті демократичного розвитку школи.

Впевнені, що у співпраці із учнями, батьками і громадськістю нам вдасться змінити існуючу систему і наблизити нашу школу до успішних європейських і світових зразків.

Наразі ми плануємо поділитися враженнями від тренінгу для всіх бажаючих, а також очікуємо Ольгу Худенко для першої зустрічі із нашим найближчим активним оточенням.

Презентація Програми «Демократична школа» (11.02.19)

11 лютого 2019 року в МЗОШ 31 відбулась презентація Програми "Демократична школа".

Школу чекають:

  • нові онлайн ресурси

  • децентралізація шкільного врядування

  • розвиток громадянських компетентностей

  • зміцнення демократичної культури

  • демократизація освітнього процесу

Віра Шкрьоб розповіла присутнім про основні засади Програми та повідомила про плани на майбутнє. Також презентувала бібліотеку, які отримала наша команда в Києві під час тренінгів.

Ми готові до змін і чекаємо на тренерку вже в березні!

#Демократична_школа

Презентація Програми «Демократична школа» (Перша зустріч з тренерами з Херсону) (11.03.19)

11 березня в Миколаївській ЗОШ 31 відбулась перша зустріч з тренерками Програми «Демократична школа» Ольгою Худенко та Ольгою Стребною. На захід були запрошені учні, педагоги,батьки, представники громади, депутат Миколаївської міської ради Карцев С.М., представниця ГО «Ти ж юрист» Жегунова Аліна, методист НМЦ Селецька Т.В., представники ЗМІ.

Під час зустрічі тренерки познайомили присутніх з Програмою, її цілями та етапами реалізації IV хвилі програми "Демократична школа". Запрошені учасники мали змогу висловити своє бачення шкільної демократії та демократичного середовища в нашому закладі. З допомогою тренерок нам вдалось сформувати розуміння цінностей, покладених в основу Програми.

Під час тренінгу з Ольгою Худенко, учасники, виконуючи вправу «Три виміри», ознайомились із сферами демократичної школи. З тренеркою Ольгою Стребною учасники виконали вправу «Узи співпраці», за допомогою якої на практиці переконались у важливості вміння та бажання домовлятись, чути один одного, спілкуватися у неконфліктний спосіб.

Ми вдячні тренеркам Програми за цікаві та пізнавальні вправи, а також всім учням, педагогам,батькам, представникам громади, які сприяють творенню історіі змін в нашій школі!

Про нашу участь в міжнародному проекті пишуть в "Николаевские известия" читати

В новинах ТРК "Март" дивитись


Друга зустріч ініціативної групи ЗОШ 31 із тренерами Програми «Демократична школа»

19 квітня відбулась друга зустріч ініціативної групи ЗОШ 31 із тренерами Програми «Демократична школа». Представники учительського, батьківського, учнівського колективів та представники громадської організації «Ти ж юрист» працювали над розробкою плану роботи на наступний навчальний рік відповідно до втілення засад демократії.

Обговорюємо план демократичних змін у школі

9 вересня ініціативна група із числа учнів, батьків, вчителів МЗОШ № 31 обговорювала “План дій з розвитку демократичного середовища у школі”. Загалом нами було вирішено, що у нашому закладі необхідно покращувати 2 сфери - Демократичне середовище і врядування, Демократична культура в школі (урочна і позаурочна діяльність).

Під час зустрічі всі учасники і творці демократичних змін наголошували на необхідності змін до загальношкільного плану роботи на 2019-2020 навчальний рік. Ми впевнені, що цьогоріч освітній процес у школі стане ще більш продуктивним, насиченим і впорядкованим згідно з сучасними принципами Нової Української Школи.

Отже, цього року ми плануємо:

1. Створити шкільну службу медіації;

2. Проводити психологічні тренінги для учнів з питань рівного ставлення та рівного доступу до навчально-виховного процесу для всіх учнів, вчителів та інших членів колективу, незважаючи на походження, культурну ідентичність, стиль життя чи переконання;

3. Створити теку на гугл-диску з відкритим доступом до посібників Ради Європи;

4. Створити “палітру емоцій” для відслідковування зворотного зв’язку від учнів щодо зацікавленості, використання активних/інтерактивних методів учителями;

5. Продовжувати форму роботи з активом школи «Кава з директором»;

6. Створити на базі закладу Центр правової освіти спільно з ГО «Ти ж юрист», який займатиметься наданням консультацій для учнів, батьків та вчителів з правових питань.

Плекаємо великі сподівання, що реалізація заходів з розвитку демократичного суспільства відіграє ключову роль у вихованні в наших учнів рис відповідальних громадян, які будуть готові до життя у демократичному суспільстві і до конструктивної взаємодії з іншими.

Ініціативна група МЗОШ 31 мріє на майбутнє (11.11.19)

Демократичні зміни все більш помітні у Миколаївській загальноосвітній школі № 31. Створений нами план демократичних змін, ми постійно вдосконалюємо, змінюємо, додаємо щось нове. Так відбулося і сьогодні, під час зустрічі ініціативної групи. На зустрічі нам вдалося зробити оцінку тим діям, які вже проведено, скоригувати свою подальшу діяльність.

За пропозиціями шкільного самоврядування, у нашій школі зовсім скоро буде діяти акція підтримки талановитих і обдарованих учнів нашої школи. Кожен учень, що тримує грамоти/відзнаки/дипломи за участь у будь-якому конкурсі (інтелектуальному, творчому чи військово-спортивному) зможе отримати безцінну "Долоньку щедрості", яку потім можна обміняти на дуже приємний приз. Слідкуйте за нашими новинами, і ви дізнаєтесь першими, які неймовірно радісні зміни відбудуться у нашій школі.

Демократичним змінам бути!

П’ята зустріч в рамках Програми «Демократична школа» (18.11.19)

Тренерки Ольга Худенко та Олена Більченко 18 листопада допомогли ініціативній групі по впровадженню Програми оцінити успіхи, виявити проблеми і намітити перспективи подальшого розвитку.

Проміжні результати дають привід порадіти, адже діти стали ініціаторами інновацій. Вчителі інтегрують на уроках знання з прав дитини, за допомогою інтерактивних вправ посібників Ради Європи. Батьки нас підтримують і розуміють важливість змін. Значущою для спільноти 31 школи є налагоджена співпраця з громадськими організаціями та діячами (Аліна Єремєєва, Євггген Корольков), які власним прикладом доводять, що зміни на краще можливі і надихають на звершення нас і учнів. Управління закладом на демократичних засадах об’єднало всіх учасників освітнього процесу в єдину команду, в центрі якої щаслива дитина 31 школи!

Все цікаве тільки починається!

Далі буде!)

Підведення підсумків участі спільноти МЗОШ №31 в міжнародній Програмі "Демократична школа" (24.06.20)

24 червня відбулась підсумкова конференція для учасників четвертої хвилі Програми "Демократична школа".

Під час загальнодоступного прямого ефіру, взяли участь представники Європейського центру імені Вергеланда, Міністерства освіти і науки України, Посольства Норвегії у Києві, тренери і представники шкіл. Говорили про підсумки роботи усієї Програми протягом минулого сезону, поспілкувались з Наталею Кідаловою, тренеркою Програми та переможницею Global Teacher Prize Ukraine 2019 на тему "Чому демократична школа краще підготовлена до викликів сучасності?", обговорили нові онлайн ресурси "Демшколи" і чим вони будуть корисні та цікаві для педагогів, адміністрації закладів освіти, батьків тощо.

Опісля учасники четвертої хвилі та тренери продовжили роботу в рамках регіональних осередків. Зустріч відбувалась у застосунку Zoom, школи поставили своєрідну "Крапку з комою" у своїй участі в програмі "Демократична школа", щоб у новому навчальному році почати новий етап демократичних змін.

Команда Миколаївської ЗОШ №31 презентувала свій досвід участі в 4 хвилі Програми "Демократична школа", а саме:

1. Найбільша зміна - Upgrade учнівського самоврядуванння

Упродовж участі в програмі демократична школа учні зрозуміли важливість діяльності кожного в шкільному житті. На це вплинула атмосфера співпраці та відкритості, що створююється в закладі. Сьогодні учнівське самоврядування ініціює, планує, організовує багато заходів. Це різні акції, благодійна діяльність, проєкти, що стосуються дозвілля, екології тощо.

2. ВРАЖЕННЯ ПЕДАГОГІВ

  • Погодили спільні правила життя у школі і уклали «Меморандуму співпраці між усіма учасниками освітнього процесу». Склали правила з урахуванням загальнолюдських цінностей та рівного доступу до всіх послуг.

  • Проводяться психологічні тренінги для учнів з питань рівного ставлення та рівного доступу до навчально-виховного процесу для всіх учнів, вчителів та інших членів колективу, незважаючи на походження, культурну ідентичність, стиль життя чи переконання.

  • Опанували посібники Ради Європи в урочній та позаурочній діяльності, що дало моживість вчителям інтегрувати будь-який предмет на формування демократичного громадянства та освіти з прав людини

  • Створили на базі закладу Центр правової освіти спільно з ГО «Ти ж юрист», який займатиметься наданням консультацій для учнів, батьків та вчителів з правових питань.

  • Значущою для спільноти 31 школи є налагоджена співпраця з громадськими організаціями та діячами, які власним прикладом доводять, що зміни на краще можливі і надихають на звершення вчителів та учнів.

  • Змінилися форми проведення батьківських зборів.

3. ВРАЖЕННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

  • Демократичні зміни все більш помітні у нашій школі. Створений нами план дій з розвитку демократичного середовища у школі, ми постійно вдосконалювали, змінювали, додавали щось нове.

  • Ми започаткували новий формат спілкування з лідерами - «Кава з директором»! Під час зустрічі учні діляться своїми ідеями, які вони хочуть впроваджувати в нашій школі. Такий формат став ще однією доброю традицією на впровадження ідей демократії в нашій школі.

  • Наступним кроком до демократії стали вибори магістра школи. Органи учнівського самоврядування розробили бюлетні та відповідно до процедури голосування провели демократичні вибори.

  • У Всеукраїнський день добрих справ шкільне самоврядування вирішило з користю і посмішкою провести найдобріший день та залучили всю родину МЗОШ 31 до цікавих челенджів.

  • В рамках «Демократичної школи» 6 березня учні МЗОШ №31 організували день самоврядування. Учні 10-11 класів мали змогу відчути себе у ролі вчителів і провести уроки з найулюбленіших предметів.

  • За пропозиціями шкільного самоврядування, стартувала акція підтримки талановитих і обдарованих учнів нашої школи - "Долонька щедрості".

4. ВРАЖЕННЯ БАТЬКІВ

Участь колективу Миколаївської ЗОШ № 31 у IV хвилі Програми «Демократична школа» дозволила змінити формат спілкування та взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу. Завдяки Програмі ми навчилися оцінювати власні успіхи, виявляти проблеми та працювати над перспективами подальшого розвитку.

Батьки нашої школи активно долучаються до шкільних справ:

  • активно підтримують шкільні проекти у «Громадських бюджетах», є авторами цих проектів.

  • 9 вересня 2019 року разом з учнями та вчителями ухвалили «Меморандум співпраці» ;

  • активно долучаються до благодійних акцій, ярмарок, майстер-класів;

  • маємо можливість обирати шкільні гуртки завдяки онлайн анкетуванню;

  • беремо активну участь у плануванні роботи школи на навчальний рік.

Тож, завдяки Програмі «Демократична школа» ми зрозуміли, що дієва співпраця між усіма учасниками освітнього процесу може бути надзвичайно цікава, корисна та ефективна.

Докладніше можна ознайомитись з посиланням: https://padlet.com/vitaliutas7/irti2elcr3m85g7x

Проте зарано ставити крапку, адже демократичні зміни – це процес, а не результат, тому спільнота Миколаївської ЗОШ №31 спланувала наступні кроки демократизації закладу освіти, докладніше можна ознайомитись з посиланням: https://padlet.com/irinamoiseevaks/ismd1e18agbfaycf

Конференцію можна переглянути за посиланням:

https://www.facebook.com/schoolsfordemocracy/videos/3955416067863017/


ВІСТІ З УРОКІВ. ОПАНОВУЄМО ПОСІБНИКИ РАДИ ЄВРОПИ

«Бажання та потреби» Левчик Наталя

7 листопада в 7 класі Левчик Наталя провела урок англійської мови з теми «Пізнання своїх потреб та оточуючих» для формування культури демократії і використана вправа «Бажання та потреби». Перед класом були поставлені два завдання. А саме, практикувати уміння спиратися на різноманітні знання і досвід інших людей для розуміння власної особистості і розвиток аналітичного і критичного мислення щодо самого себе.

"Хто я?" Здобнікова Юлія

8 листопада в 6-А класі проведено урок російської мови "Власні та загальні іменники (закріплення)". З метою розвитку громадянської компетентності, під час роботи з учнями опрацьована вправа із посібника "Компас" - "Хто я?". Діти за допомогою власних та загальних іменників давали характеристику собі, дізнавалися нове одне про одного, ознайомилися зі статтями Конвенції ООН про права дитини. Наприкінці виконання вправи шестикласники зрозуміли, що всі люди різні, але рівні, бо мають однакові права незалежно від будь-яких біологічних чи соціальних характеристик особистості.

Опановуємо посібники Ради Європи. Тріманова Валентина

13 листопада учні 7 класу виконували вправу «Павутина життя» під час якої вони дослідили зв’язки у світовому харчовому ланцюзі. Також розглянули незалежність живих та неживих предметів всієї людської діяльності на навколишнє середовище

Вправа була розділена на 3 частини: частина 1 — будування павутини життя - пропонували існуючі та можливі харчові зв’язки; частина 2 — її руйнування – наводили приклади того, що може нашкодити існуючій павутині життя; частина 3 — обговорення дій задля захисту навколишнього середовища.

Після спроби відновити зруйновану павутину, учні побачили, що вона не схожа на ту, яка була раніше; але вже пізно, повне відновлення неможливе через незворотність виродження.

Опановуємо посібники Ради Європи. Негрей Марина

13 листопада в 3 класі була проведена виховна година з теми "Загальні права людини. Дискримінація". З метою розвитку громодянської компетентності, діти стали участниками гри "Забдерфіліо" (вправа із посібника "Компас"). Під час гри школяри повторили загальні права людини і основні відомості про дискримінацію. Надзвичайно емоційною выдалась вправа, коли учні характеризували чудовисько, адже всі зрозуміли, що зовнішність людини не є показником його внутрішнього світу. Третьокласники усвідомили, що інколи за зовнішніми ознаками може приховуватись цілий невідомий світ, і кожного разу необхідно придивлятись уважніше до людини, перш ніж робити якісь власні висновки. Учням була дана можливість самостійно дослідити проблему, обговорити, сформулювати думку і запропонувати стратегії для вирішення конфлікту. Запропонована гра допомогла дітям розробити внутрішній "кодекс поведінки" по відношенню один до одного, поважаючи кожну особистість і її особливості, зробити висновок "Всі різні - всі рівні".

Опановуємо посібники Ради Європи. Шепелєва Оксана

14 листопада проведено урок фізики «Теплові двигуни. Теплоенергетика. Способи збереження енергетичних ресурсів». З метою розуміння прав людини, усвідомлення відповідальності за використання досягнень фізики для безпеки суспільства, збереження довкілля, розвитку навичок демократичного обговорення дискусійних питань з учнями 8 класу опрацьована вправа із посібника «Компас»- «Виборча компанія». Діти в ході дискусії висловлювали та аргументували свою думку щодо проблеми «Людство повинно відмовитись від використання теплових двигунів», таким чином клас поділився на дві команди які «погоджувались» або «не погоджувались» з твердженням. Кожен учасник команди обґрунтував свій вибір, розглянувши плюси й мінуси використання теплових двигунів. Після виступу, учні мали змогу змінити свої погляди і перейти до другої команди.

Визначившись у своїй позиції учасники команди готувались до захисту презентації, за допомогою методу «скрайбинг». Після завершення десяти хвилин роботи , представники команд виступили з захистом презентацій.

Учні мали змогу практикувати навички спілкування і переконання, а також обміркування своїх думок стосовно теми уроку. Розвивали вміння ухвалювати виважені рішення, які сприятимуть вирішенню науково-технологічних, економічних, соціальних проблем сучасного суспільства.

Опановуємо посібники Ради Європи. Сидорова Ольга

15 листопада в 6б класi Миколаівськоі ЗОШ 31 була проведена вправа "Конституцiя нашого класу".

Учням було запропоновано уявити, що iх клас - це маленька держава i вони разом мають домовитися про правила життя у своєму класi-державi.

Групи називали правила, записували iх на аркушах та розмiщували на видному мiсцi. У ходi вправи, учнi вiдповiли на питання, яка поведiнка показує, що ми реалiзуємо цi правила, а яка - iх заперечує.

Наприкiнцi вправи учнi проголосували за ухвалені ними правила.

Опановуємо посібники Ради Європи. Матвієнко Катерина

15.11.2019 р., вивчаючи тему "Права людини" на уроці "Я у світі", учні 4-Б класу МЗОШ 31 мали змогу поділитися один з одним своїми знаннями та досвідом щодо прав людини.

Для удосконалення та закріплення раніше набутих знань в ході уроку було використано "КОМПАС:посібник з освіти в області прав людини за участі молоді, зокрема, вправу "Бінго!" Очікування наші повністю підтвердилися! Виконуючи вправу діти:

  1. отримали знання щодо універсальних прав людини та того, що вони в рівній мірі стосуються кожної людини на світі;

  2. розвинули навички слухання та критичного мислення;

  3. розвинули повагу по відношенню до інших людей та їхніх поглядів.

Підсумкова таблиця на фліпчарті допомогла провести дискусію, в ході якої, після кожного запитання коротко розбирали усі уточнюючі запитаннями або відмінні інтерпретації.

Опановуємо посібники Ради Європи. Ганна Гурська

15 листопада в 1-В класі було проведено вправу з посібника "Компас"-"Календар прав людини". Завдяки цій вправі діти дізналися про права людини,а найголовніше про власні права.В ході вправи за допомогою кольорових олівців,кольорового паперу,ножиць діти створили календар.В цьому календарі позначені найважливіші дати,що стосуються прав людини.Наприкінці виконання вправи діти зрозуміли,що таке права,які саме є права,і що всі люди незалежно ні від чого мають права.

Опановуємо посібники Ради Європи. Нетесова Катерина

14 листопада з учнями 9 класу була проведена година спілкування на тему "Професії у різних галузях людської діяльності", під час якої діти виконували вправу "Яка професія мені підходить", а також брали участь у грі "Ринок праці". Під час роботи над вправою старшокласники розглядали ключові питання, які впливають на майбутнє життя. Також учні вивчали критерії, що застосовуються під час прийняття рішення щодо одного з ключових питань - при виборі професії. Дев’ятикласники відчули відповідальність у виборі професії. Вправа допомогла підкреслити сильні сторони і вподобання, що стануть ключовими у виборі професії. Важливо те, що школярі зрозуміли, що батьки, друзі та вчителі можуть допомогти у процесі дослідження власного профілю компетентностей.

Опановуємо посібники Ради Європи. Харіоновська Ірина

Головним завданням природничої освітньої галузі у початковій школі є поступове формування уявлень про природничо-наукову картину світу, про залежність людини від стану навколишнього середовища та її вплив на нього. Тому маленькі пізнайки, учні 2-А класу Миколаївськоі ЗОШ 31 разом із Харіоновською І.І., досліджуючи значення і властивості води, взяли активну участь у грі "Краплі води". А допоміг їм у цьому "Компасіто"'- посібник з навчання дітей правам людини. У процесі групової роботи вони визначили роль води в житті людини і навколишнього середовища. Шляхом мозкового штурму шукали, де і як використовуються водні ресурси. А дослідницька діяльність і практична робота допомогли сформувати банк ідей " Ми економимо воду".

Діти дійшли висновку, що збереження навколишнього світу залежить від дотримання права людини на виживання.