Walne 2019

Walne w roku 2019 zostało ogłoszone na dni 8-12 kwietnia 2019 roku.

Zobacz podstronę Walne 2019 — posty na fb

Nasze projekty uchwał

21 marca złożyliśmy nasze projekty uchwał . Oto krótkie uzasadnienia do każdego z nich.

I. Usprawnienie procedowania na Walnym oraz udostępnienie materiałów do dyskusji.

Czas procedowania na Walnym jest nadmiernie długi. Wątpliwym „gwoździem programu” Zebrania Walnego jest długotrwałe odczytywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Rady Nadzorczej. Naszym zdaniem dokumenty te powinnny być udostępnione członkom Spółdzielni zawczasu (poprzez publikację na stronie internetowej, np. w dziale, który obecnie nazywa się „moje opłaty”, albo przesyłany na zarejestrowany e-mail) a czas prezentacji sprawozdań na Zgromadzeniu Walnym znacząco skrócony (do „nie więcej niż 30 minut”).

II. Walne Zgromadzenie bez podziału na części

Obecnie Walne Zgromadzenie podzielone jest na 5 zebrań. Jedno zebranie ułatwi prezentację proponowanych uchwał. Obecnie wnioskodawca może przyjść i bronić swojego projektu tylko na swojej części Walnego. Sala gimnastyczna w pobliskim ZS nr 5 jest wystarczająca do dużego zebrania, a proponowany dzień - sobota - też powinien być dogodniejszy dla osób niebędących pracownikami Spółdzielni. Ponadto odpadną zarzuty o to, że te same osoby wchodzą na więcej niż jedną część Walnego.

III. Przyjęcie porządku obrad

Po prostu uważamy, że zarząd powinien dać Walnemu możliwość uchwalenia dogodnego dla zebranych porządku obrad.

IV. Tajność głosowań

Przy głosowaniu jawnym, niektórzy spółdzielcy, zwłaszcza osoby zatrudnione w Spółdzielni lub ich rodziny (urzędnicy, gospodarze domów), mogą obawiać się jawnego wyrażania swoich opinii i preferencji w procedurze jawnego głosowania – poprzez podnoszenie mandatu ZA lub PRZECIW uchwale. Proponowana uchwała wprowadza tajne głosowania, co zapewni wszystkim prawdziwą wolność w wyrażaniu poglądów.

V. Zmiana sposobu wybierania Rady Nadzorczej

Obecnie co roku wybiera się czterech członków Rady Nadzorczej na miejsce tych czworga członków Rady, którym kończy się kadencja. Takie wybieranie Rady „na zakładkę” nie służy interesom spółdzielców. Czterej nowi członkowie Rady są mniejszością w stosunku do tych, którzy zostali wybrani wcześniej i nie mogą, choćby bardzo pragnęli, skutecznie bronić naszych interesów. Cała Rada Nadzorcza ma być jednocześnie wybierana w swoim pełnym składzie i jednocześnie kończyć kadencję. Dzięki temu, że wybory odbywać się będą co 3 lata, a nie co roku, jak teraz, tylko co trzecie Walne będzie dłuższe z powodu procedury wyborczej. Obecnie głosów wrzuconych do urny podczas głosowania na kandydatów do Rady Nadzorczej nie liczy wybrana na Walnym komisja mandatowo-skrutacyjna. Głosy są przechowywane przez kilka dni w kopertach, a dopiero potem liczone przez notariusza. Przez ten czas nikt ze zwykłych spółdzielców nie ma dostępu do kopert, podczas gdy Zarząd ma. Trzeba z tym skończyć. Głosy mają być liczone przez komisję natychmiast po zakończeniu głosowania, a wyniki natychmiast ogłaszane zebranym.

VI. Doprecyzowanie uprawnień członków Rady Nadzorczej

Obecnie Statut pozwala Radzie Nadzorczej na żądanie od Zarządu wszelkich dokumentów dotyczących działalności Spółdzielni. Chcemy zmienić ten zapis w taki sposób, aby było jasne, że każdy członek Rady ma prawo w każdej chwili skontrolować działania Zarządu.

VII. Ograniczenie wynagrodzeń Rady Nadzorczej

Nasze Stowarzyszenie uważa, że funkcja członka Rady Nadzorczej nie powinna być funkcją o charakterze zarobkowym. Wynagrodzenie powinno wyłącznie zapewnić środki do należytego działania, dlatego proponujemy ograniczenie wynagrodzeń do poziomu, który powinien wystarczyć z zapasem do działalności społecznej.

VIII. Ograniczenie wynagrodzeń członków Zarządu

Aktualne wynagrodzenie Prezesa wynosi ok 20 tys. zł brutto co jest zdecydowanie wyższe od maksymalnego wynagrodzenia Prezydenta Miasta (Prezes otrzymuje dodatek stażowy). Ponadto Prezes może dostawać nagrody lub premie, o których członkowie nie są informowani ani przez Zarząd ani przez Radę "Nadzorczą". Wynagrodzenie pań wiceprezesek to 2,6 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia bez wypłat z zysku. To oznacza ok.13 tys. zł miesięcznie. Wg naszych wyliczeń opłaty w naszej SM są najwyższe w regionie. Spółdzielnia nie prowadzi działalności inwestycyjnej a zyski z działalności użytkowej nie są wysokie. W świetle powyższego, tak wysokie wynagrodzenia są naszym zdaniem bezzasadne. Nie przystają one do wysokości dochodów większości rodzin zamieszkałych na osiedlu SM i stanowią nadmierne obciążenie. Uważamy, że kwota wynagrodzenia dla Prezesa w granicach 9000zł brutto + premie/nagrody (i nieco niższe dla wiceprezesek) to kwota rozsądna i zasadna.

IX. Uproszczenie procedur wyboru i odwołania członków Zarządu

Obecnie zwolnienie prezesa Zarządu SM „Na Skarpie” jest praktycznie niemożliwe, np. nie może go zwolnić Rada Nadzorcza. Walne mogłoby podjąć uchwałę o zwolnieniu w razie nieudzielenia absolutorium, ale nie może tego zrobić, skoro wyniki tego głosowania są znane dopiero po piątej części Walnego. Ponadto zatrudnienia i zwolnienia pozostałych członków Zarządu Rada może dokonać WYŁĄCZNIE na wniosek prezesa. Dlaczego statut ogranicza prawa Rady Nadzorczej? Czas skończyć z tym jej ubezwłasnowolnieniem, nieznanym w innych spółdzielniach.

X. Ułatwienie członkom Spółdzielni dostępu do dokumentacji

Aktualnie, pomimo wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (I ACa 262/15 z z 30 lipca 2015 r.) Spółdzielnia nie pozwala na swobodne fotografowanie dokumentacji. Pomimo tego samego wyroku wyroku (I ACa 262/15 z 30 lipca 2015 r.) Sądu Apelacyjnego w Białymstoku , Spółdzielnia nadal żąda zaporowej stawki 1zł za stronę skopiowanej dokumentacji Problem ten szeroko omawiamy na naszej stronie internetowej.

XI. Czas na odpowiedź – 14 dni

Obecnie nawet w prostych sprawach Spółdzielnia przewleka odpowiedzi do 30 dni.

XI. Publikacja dokumentów na stronie internetowej

Zgodnie z art. 81 ustawy o sp. mieszkaniowych „Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.”

Aktualnie, pomimo wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi (I ACa 45/14 z 24 czerwca 2014r.) Spółdzielnia nie respektuje zapisu ustawowego – nie publikuje protokołów obrad organów spółdzielni, nie publikuje także uchwał Zarządu i Rady Nadzorczej, brak jest ponadto regulaminu pracy Rady Nadzorczej, o którym mowa w §105 Statutu oraz Regulaminu Pracy Zarządu (uchwała Rady Nadzorczej nr 35/2013 z 25.06.2013 r.).

XII. Wystąpienie z KZRSM

Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych, którego członkiem jest nasza Spółdzielnia, zaaprobował niezgodne z prawem działania zarządu Spółdzielni w sprawie składania przez członków projektów uchwał do porządku obrad Walnego Zgromadzenia. Co więcej, prezes KZRSM podpisał się pod kuriozalną “opinią prawną” dotyczącą tej kwestii, czym wprowadził w błąd członków naszej Spółdzielni i przyczynił się do łamania naszych praw członkowskich (zob. sprawa sądowa).

Podczas przeprowadzania lustracji Spółdzielni za lata 2014-2017, KZRSM nie doprowadził do rzetelnego zbadania zgłoszonych przez członków Spółdzielni nieprawidłowości w działaniach zarządu. Lustrator wyznaczony przez KZRSM nie odniósł się też z należytą starannością do spraw przekazanych do zbadania przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Wystąpienie z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych obniży koszty ponoszone przez członków na utrzymanie tego związku rewizyjnego. Sama składka wnoszona przez nas do związku nie jest wysoka, ale każdy grosz się liczy. Również fakt, że po wystąpieniu Spółdzielni z KZRSM zastępca prezesa zarządu SM “Na Skarpie” przestanie tym samym być członkiem komisji rewizyjnej KZRSM, obniży nasze koszty.

Żadna Spółdzielnia nie ma obowiązku być członkiem związku rewizyjnego. Zwłaszcza, jeśli ten związek nie działa w interesie członków Spółdzielni.