Niewprowadzone projekty uchwał

Spółdzielnia nie wprowadziła do porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków prawidłowo zgłoszonych projektów uchwał!

Fakty w skrócie:

  • Nasze Stowarzyszenie przygotowało pakiet 11 uchwał naprawczych. Zobacz projekty uchwał wraz z ich omówieniem lub pełne teksty złożonych projektów uchwał.
  • Projekty uchwał zostały złożone w biurze Spółdzielni 24 marca, tj. 18 dni przed terminem 1. części Walnego (11 kwietnia) razem z listą poparcia 20 spółdzielców.
  • Ponownie te same projekty zostały złożone 25 marca, z listą poparcia kolejnych 37 spółdzielców. Tym samym projekty poparło 57 spółdzielców.
  • Do dnia 30 marca uchwały nie zostały wprowadzone do porządku obrad, w związku z czym przewodnicząca naszego Stowarzyszenia złożyła w Spółdzielni protest w tej sprawie.

Przez wszystkie lata istnienia naszej Spółdzielni, do wprowadzenia projektów uchwał do porządku obrad Walnego wystarczało 10 podpisów członków Spółdzielni. Tak było m.in. w 2014 r. (zobacz zaktualizowany porządek obrad - dodany został p. 12.1) czy w 2015, gdy składalismy nasze projekty uchwał na Walne 2015 (zobacz zaktualizowany porządek obrad - dodany został p. 10.1).

Przypominamy art. 83 ustępy 10, 11 i 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

10. Projekty uchwał i żądania zamieszczania oznaczonych spraw mają prawo zgłaszać: Zarząd, Rada Nadzorcza i członkowie Spółdzielni. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku żądań członków, powinny być wykładane co najmniej na 14 dni przed terminem pierwszej części Walnego Zgromadzenia.

11. Członkowie mają prawo zgłaszać na piśmie projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 5, w terminie 15 dni przed dniem posiedzenia pierwszej części Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.
13. Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

Identycznie brzmią zapisy §89 ustępy 5, 6 i 8 Statutu naszej Spółdzielni.

TYM RAZEM TAK NIE BĘDZIE!

30 marca 2016 r. Zarząd wystosował do 57 sygnatariuszy projektów uchwał "wyjaśnienia". W skrócie, Zarząd (z poparciem radcy prawnej, mgr Misiak) wywodzi, że powyższe przepisy dotyczą wyłącznie spraw, które już są w porządku obrad.

A jeśli nie są? No cóż, wtedy jej zdaniem w grę wchodzą przepisy prawa spółdzielczego a nie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jakie przepisy? No cóż, z braku bardziej odpowiednich, właściwe są (zdaniem Zarządu) przepisy o... zwołaniu Walnego, które mówią o poparciu... 10% wszystkich członków Spółdzielni. Zobaczcie astronomicznie pokrętne wyjaśnienie Spółdzielni.

Dla Waszej wygody pokazujemy również brzmienie stosownych przepisów Prawa Spółdzielczego - ewidentnie odnoszą się one do zwoływania Walnego, ale tego akurat Zarząd naszej Spółdzielni, ani radca prawny, nie zauważają. Zobaczcie sami.

Art. 39. § 1. Walne zgromadzenie zwołuje zarząd przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego.
§ 2. Zarząd zwołuje walne zgromadzenie także na żądanie:
1) rady;
2) przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej jednak niż trzech członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków.
§ 3. W spółdzielniach, w których walne zgromadzenie jest zastąpione przez zebranie przedstawicieli, zarząd zwołuje je także na żądanie:
1) 1/3 przedstawicieli na zebranie przedstawicieli;
2) zebrań grup członkowskich obejmujących co najmniej 1/5 ogólnej liczby członków spółdzielni.
§ 4. Żądanie zwołania walnego zgromadzenia powinno być złożone pisemnie z podaniem celu jego zwołania.
§ 5. W wypadkach wskazanych w § 2 i 3 walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) zwołuje się w takim terminie, aby mogło się ono odbyć w ciągu sześciu tygodni od dnia wniesienia żądania. Jeżeli to nie nastąpi, zwołuje je rada nadzorcza, związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, lub Krajowa Rada Spółdzielcza, na koszt spółdzielni.
Art. 40. § 1. O czasie, miejscu i porządku obrad walnego zgromadzenia zawiadamia się członków, związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, oraz Krajową Radę Spółdzielczą w sposób i w terminach określonych w statucie.
§ 2. Uprawnieni do żądania zwołania walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli), w myśl art. 39 § 2 i 3, mogą również żądać zamieszczenia oznaczonych spraw na porządku jego obrad, pod warunkiem wystąpienia z tym żądaniem w terminie przez statut określonym.

Wydaje się oczywiste, że art. 40 §2 precyzuje dodatkowe uprawnienia osób wnoszących o zwołanie Walnego.

Niestety - DLA ZARZĄDU I RADCY PRAWNEJ NASZEJ SPÓŁDZIELNI TO OCZYWISTE NIE JEST.

Przypominamy. Do tej pory do przyjęcia projektów wystarczało 10 podpisów. Również i Ministerstwo nie ma w tej sprawie wątpliwości — w pytaniach i odpowiedziach dot. spółdzielni mieszkaniowych wyraźnie pisze o tym, że wymagane jest 10 podpisów. Tym razem projekty poparło 57 osób i okazało się, że to zbyt mało. Zdaniem Zarządu, aby wprowadzić do porządku obrad jakikolwiek projekt uchwały, powinniśmy zebrać poparcie co najmniej 830 osób (DOKŁADNA LICZBA NIEZNANA!), które są członkami Spółdzielni.

Tytułem uzupełnienia "wyjaśnień". Oprócz pokrętnego wywodu dot. liczby podpisów, którego nie sposób merytorycznie komentować, Zarząd stwierdza, że "proponowane w pkt. III pisma zalecenie Radzie Nadzorczej zmiany zasad wynagrodzenia dla członków Zarządu w istocie rzeczy ma charakter zobowiązania (a nie zalecenia)". Chodzi o zapis, który brzmi "III. Walne Zgromadzenie Członków zaleca Radzie Nadzorczej zmianę zasad naliczania wynagrodzenia dla członków zarządu". Czy ktoś w Spółdzielni te projekty uchwał w ogóle czytał?

Wystąpiliśmy w tej sprawie do sądu.

Szczegóły TUTAJ.