7 клас


Критерії-оцінювання-із-ЗАРУБІЖНої-ЛІТЕРАТУРІ.pdf
7_klas_zarubizhna_literatura_nikolenko_2015.pdf

Оцінювання навчальних досягнень учнів з української та зарубіжної літератури та літератур національних меншин має здійснюватися за такими критеріями:

Рівні навчальних досягнень

Бали

Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів

I. Початковий

1

Учень (учениця) на елементарному рівні відтворює матеріал, називаючи окремий літературний факт або явище (автора й назву твору, окремих літературних персонажів тощо)

2

Учень (учениця) розуміє навчальний матеріал і може відтворити фрагмент із нього окремим реченням (називає окремі факти з життя та творчості письменника, головних персонажів твору, упізнає за описом окремого персонажа твору, упізнає, з якого твору взято уривок тощо)

3

Учень (учениця) розуміє навчальний матеріал і за допомогою вчителя дає відповідь у формі висловлювання (відтворює зміст у певній послідовності, називає на репродуктивному рівні жанр твору, упізнає літературний факт за описом або визначенням)

II. Середній

4

Учень (учениця) має уявлення про зміст твору, може переказати незначну його частину та з допомогою вчителя визначає основні сюжетні елементи, на репродуктивному рівні відтворює фактичний матеріал

5

Учень (учениця) знає зміст твору, переказує окрему його частину, знаходить у тексті приклади відповідно до сформульованого завдання, висловлює оцінювальне судження й доводить його одним-двома аргументами, завершує відповідь простим узагальненням, дає визначення літературних термінів

6

Учень (учениця) знає зміст твору, може переказати його значну частину, з допомогою вчителя виділяє головні епізоди, уміє формулювати думки, називає риси характеру літературних героїв, установлює окремі причинно-наслідкові зв'язки, дає визначення літературних термінів за прикладами

ІІІ. Достатній

7

Учень (учениця) володіє матеріалом і навичками аналізу літературного твору за поданим учителем зразком, наводить окремі приклади з тексту

8

Учень (учениця) володіє матеріалом, за зразком аналізує текст, виправляє допущені помилки, добирає докази на підтвердження висловленої думки, застосовує відомі факти, поняття для виконання стандартних навчальних завдань

9

Учень (учениця) володіє матеріалом та навичками комплексного аналізу літературного твору, застосовує теорію в конкретних ситуаціях, демонструє правильне застосування матеріалу, складає порівняльні характеристики, добирає аргументи на підтвердження власних міркувань

ІV. Високий

10

Учень (учениця) володіє матеріалом і навичками комплексного аналізу літературного твору, виявляє початкові творчі здібності, самостійно оцінює літературні явища, працює з різними джерелами інформації, систематизує, узагальнює та творчо використовує дібраний матеріал

11

Учень (учениця) на високому рівні володіє матеріалом, уміннями й навичками комплексного аналізу художнього твору, використовує засвоєні факти для виконання нестандартних завдань, самостійно формулює проблему й вирішує шляхи її розвязання, висловлює власні думки, самостійно оцінює явища літератури та культури, виявляючи власну позицію щодо них

12

Учень (учениця) вільно володіє матеріалом та навичками текстуального аналізу літературного твору, виявляє особливі творчі здібності та здатність до оригінальних рішень різноманітних навчальних завдань, до перенесення набутих знань і вмінь на нестандартні ситуації, має схильність до літературної творчості

Тематичне планування на другий семестр

Дружба і кохання

Олександр Сергійович Пушкін (1799–1837). «19 жовтня 1825 року». Дитинство і юність О. С. Пушкіна.



Уславлення ліцейської дружби й вірності ідеалам у вірші О. С. Пушкіна «19 жовтня 1825 року». Авторські спогади й роздуми у творі.Поглиблення понять про вірш, образ автора.




Шолом-Алейхем «Пісня над піснями». Віхи життєвого і творчого шляху письменника. Відображення у його творах культури та долі єврейського народу.



Тема кохання в повісті Шолом-Алейхема «Пісня над піснями». Еволюція героїв (Шимек і Бузя) у часі. Біблійні мотиви в повісті. Утвердження етичних цінностей.




Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання. Р. Бернс. «Любов». Г. Гейне. «Коли настав чудовий май…».



К. М. Симонов. «Жди мене…» (та інші – 2-3 за вибором учнів і вчителя). Поетизація високого почуття, розкриття його сутності.

Вивчити напам’ять Р. Бернс. «Любов» (або Г. Гейне. «Коли настав чудовий май…», К. Симонов «Жди мене…»).



Позакласне читання Дюма О. «Три мушкетери»



Контрольна робота за розділами «Дружба і кохання». Тести


Літературний детектив



Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру. Жанрове розмаїття детективів.




Едгар Аллан По (1809-1849). «Золотий жук». Е. А. По – засновник жанру детективу у світовій літературі. Захопливий сюжет повісті «Золотий жук».




Особливості композиційної будови твору – «розповідь у розповіді», її художнє значення (поєднання різних точок зору, створення емоційної напруги, таємничої атмосфери та ін.).

Образи Вільяма Леграна, Джупітера, оповідача.




Артур Конан Дойл (1859–1930). Оповідання про Шерлока Холмса «Пістрява стрічка».А. Конан Дойл – відомий автор детективних циклів, популярність його героїв у різних країнах. Особливості сюжету і композиції оповідань про Шерлока Холмса.




Шерлок Холмс як безпосередній учасник розв’язання сімейного конфлікту в оповіданні «Пістрява стрічка».Сутність «дедуктивного методу» Шерлока Холмса, утвердження в його образі сили інтелекту і моральних якостей. Доктор Ватсон як оповідач.



Розвиток мовлення (усно). Екранізації творів Е. А. По і А. Конана Дойла (1-2 за вибором). Втілення героїв детективів засобами кіномистецтва. Порівняння літературних детективів з екранізаціями



Контрольна робота за розділом «Літературний детектив». Тести


Світова новела


Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди.

О. Генрі (1862–1910). «Дари волхвів», «Останній листок». О. Генрі – майстер новели.




Моральні цінності в новелі «Дари волхвів». Біблійні мотиви у творі, художні деталі.Біблія («Поклоніння волхвів»).Новела та її різновиди.



Новела «Останній листок» – гімн людині, котра здатна на самопожертву заради ближнього.




Специфіка розкриття образу Бермана (непримітна зовнішність, невдаха, найкращий «шедевр» митця).



Образи дівчат, їхня динаміка (Сью, Джонсі). Особливості художньої мови новели, розповідач. Поглиблення понять про оповідача і розповідача.Порівняння образів героїв новели.



Розвиток мовлення (письмово). Твір-роздум «Чи здійснилася мрія старого Бермана?» (за новелою О. Генрі «Останній листок».




Герберт Джордж Уеллс (1866–1946). «Чарівна крамниця». Видатний англійський фантаст Г. Дж. Уеллс. Точка зору дорослого і дитини в новелі «Чарівна крамниця».



Рюноске Акутаґава (1892–1927). «Павутинка». Майстер японської новели Р. Акутагава. Утілення ідеї про моральну справедливість у новелі «Павутинка».



Філософський зміст твору. Підтекст.

Художні образи новели (Будда, Кандата). Біблія («Поклоніння волхвів»). Особливості вірувань японців.




Контрольний твір "Чому вчить новела Акутагави"Павутинка"


Сучасна література. Я і світ


Айзек Азімов (1920-1992). «Фах». Роздуми про майбутнє людини й людства.



Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини. Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі.



Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей.



Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула». Поєднання елементів казки і детективу у творі.




Образ Софі, світ її мрій, бажань, жахів. Значення художнього прийому чаклунства у творі.



Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце». Тема «оживлення» книги у творі. Образ Меґі – дівчинки, котра любить читати. Її пригоди й духовне випробування. Поєднання уявного і реального світів.



Поглиблення понять про оповідача, розповідача роман, повість, фентезі.



Поглиблення уявлень про категорію «художність» в оцінці творів масового мистецтва. Коло читання підлітків у різних країнах.



Позакласне читання Воннегут К. «Брехня»



Зіставлення художнього твору з екранізацією («Клад». Фільм 2003 р. режисера Ендрю Девіса, знятий за романом «Ями» Л. Сашара)



Контрольна робота за розділами «Світова новела» та «Сучасна література». Тести




Підсумки. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за семестр




Ознайомлення зі списком рекомендованої літератури на 8-й клас


Тема: Фольклорні балади про Робін Гуда. Легенди про шляхетного розбійника Робіна Гуда - втілення мрії англійського народу про захисника від несправедливості. Історичне тло балад. Багатогранність образу Робіна Гуда, його друзі і вороги.

Мета: ознайомити учнів зі змістом фольклорних балад: домогтися засвоєння поняття "Фольклорна балада"; розвивати навички виразного читання, аналізу художнього тексту, творчі здібності школярів; сприяти вихованню шляхетності у поводженні , почуття власної гідності.

Обладнання: Ілюстрації до балад про Робін Гуда

Хід уроку

Епіграф Розбійник долею він був І лицар - у душі.

З фольклорних балад про Робін Гуда

І. Перевірка домашнього завдання.

- Що таке билина?

- Які її характерні особливості?

- Кого називають ідеальним героєм билин?

- Що ви знаєте про Іллю Муромця?

ІІ. Захист учнями малюнків-ілюстрацій до билин.

ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

Засвоєння учнями нового матеріалу

1. Слово вчителя.

Образи сміливих людей виведено у фольклорі та літературі різних народів. Називаються вони, звичайно, по-різному: богатирі, лицарі, герої, витязі. Але спільне в них те, що вони завжди сильні, красиві, мужні, вміють захистити слабших, бідних, знедолених. Їхнє життя, походи, славні подвиги оспівані у багатьох фольклорних жанрах, зокрема у фольклорних баладах.

Наприкінці ХІІІст. в англійському та шотландському фольклорі виник, а у ХІУ-ХУІст. розвинувся особливий тип ліро-епічних пісень. У ті часи ці народні оповідні пісні називали просто піснями або оповідями. Згодом до них стали застосовувати термін "балада", хоча вони відрізнялися від класичних зразків цього жанру змістом і формою. Англо-шотландські балади відображали історичні події минулого.

Ці фольклорні балади, створювані невідомими співцями, передавалися з уст в уста, тому вони істотно видозмінювались, стаючи витворами вже не індивідуальної, а колективної творчості. Джерелами сюжетів балад були християнські легенди, рицарські романи, античні міфи чи твори грецьких чи римських авторів у середньовічному переказі, так звані "мандрівні сюжети".

Найпопулярніший цикл англійських народних балад, що містить близько сорока окремих творів, присвячений пригодам стрільця Робіна Гуда (ХІІ)ст. Це легендарний ватажок селян, які не хотіли терпіти утисків феодалів і втікали в ліси, збираючись у ватагу месників. За переказами Робін Гуд і його товариші були захисниками бідних та знедолених, а також боролися проти завойовників -норманів, які захопили Англію наприкінці ХІстоліття

Легендарний розбійник Робін Гуд - улюблений герой англійського народу. На його честь у шотландських гірських селищах донині щороку відзначають свято з масовим гулянням та іграми.

2. Робота зі словником літературознавчих термінів.

Фольклорна балада - ліро- епічний жанр англо-шотландської народної поезії ХІУ-ХУІст. на історичні (а пізніше також і казкові та побутові) теми - про прикордонні війни, народного легендарного героя Робіна Гуда та ін.

Характерна для них є трагічність, таємничість, уривчастість оповіді, драматичний діалог.

Фольклорні балади дуже схожі з іспанським романсом, деякими видами билин, німецькими піснями.

3. Слово вчителя

Відомо, що одним з найпопулярніших героїв англійських балад був хоробрий розбійник Робін Гуд, який завжди приходив на допомогу всім, хто потрапляв у скрутне становище.

Цікаво, що у Великій Британії вчені знайшли замок, у якому. на їхню думку, народився легендпрний розбійник Робін Гуд, Та знаходиться він не в Ноттінгемі чи в знаменитому Шервудському лісі, а поблизу міста Шеффілд, за сто кілометрів від цих місць. Після довгих пошуків дослідники із Шеффілдського університету натрапили на фундамент замку ХІ ст., що належав Уолтеофу, графові Хантінгдону. Він відомий своєю відвагою у боротьбі з норманськими завойовниками.

Саме в цього графа народився син Роберт Фітцволтер, який "брав у багатих і роздавав бідним". На думку багатьох англійських дослідників, юний граф і став прототипом хороброго розбійника.

- У 2002 році під галереями Музею британської юстиції в Ноттінгемі - місті, на емблемі якого донедавна красувалося зображення легендарного розбійника, - історики виявили підземний хід, яким, ймовірно, користувався Робін Гуд втікаючи від людей ноттінгемського шерифа. Науковці вважають, що тунель було прокладено від церкви Святої Діви Марії, де, згідно із середньовічними хроніками, Робін Гуд намагався сховатися від шерифа. Можливо, благородний розбійник скористався тунелем, коли церква була оточена ворогами. Експерти з Ноттінгемського університету вважають, що підземний хід було прорито в ХІІ ст. і він є дивовижним доказом теорії, за якою Робін Гуд потрапив у пастку в церкві та врятувався за допомогою системи підземних тунелів.

У Шервудському лісі, розташованому в англійському графстві Ноттінгемшир, планують створити туристичний центр, присвячений легендарному розбійникові Робін Гуду. Проект має на меті перетворити територію графства на популярну визначну пам"ятку - як історичного, так і природного характеру.

Основою проекту став образ "Будинку на дереві". Власне будинок туристичного центру складається з підставки, що нагадує мережу переплетених коренів, могутнього "стовбура" заввишки 20м і "крони", у якій розташовані оглядова площадка й ресторан. У "стовбурі" містяться сходи, а у платформі на рівні землі - всі основні приміщення центру.


4. Виразне читання.

5. Бесіда за змістом прочитаного

- Що являла собою середньовічна Англія за часів правління Генріха ІІ (Велися жорсткі війни за англійський престол. Король мав необмежені права).

- Коли, де та в якій родині з"явився на світ Робін Гуд? (Робін Гуд народився у 1160 році у місті Локслі. Батько його Х"ю Фітзу, був головним лісничим у королівському заповіднику. Мати походила з благородної родини)

- Яке виховання дали хлопчикові? (Мати навчила його читати й писати, прищеплювала гарні манери, вчила бути правдивим і чесним як перед сановитими лордами, так і перед простими селянами. Батько навчив влучно стріляти з лука).

- Згадайте, які батькові оповіді полонили душу маленького Роба? (Це були розповіді про хороброго Зеленого Віллі - розбійника, який не боявся нікого, навіть королівських лісничих, і протягом багатьох років розгулював по заповідниках).

- Розкажіть про друзів хлопчика? ( У дитинстві Роб дружив з Віллі Геймвеллом, сином батькового брата, та Маріан Фітцволтер, єдиною донькою графа Хантінгдона. Оскільки ходили чутки, що законним володарем замку був Х2ю Фітзу, то, звичайно, батьки Маріан і Роберта ворогували й забороняли дітям дружити)

- Яку трагедію пережив хлопчик у дитинстві? (батькові ворогіи звели на нього наклеп, і лісничого заарештували. Сім"ю позбавили будь-яких прав на майно й вигнали на вулицю. Через деякий час після такого потрясіння батьки повмирали, а Роб залишився сиротою)

- Хто виховував маленького хлопчика? (Єдиний родич,сквайр Джордж Геймвелл)

- Чому хлопчикові було самотньо у світі? (Його двоюрідний брат Віллі вчився в іншому місті, Маріан батько відіслав до двору королеви Елеонори, щоб розбити їхню дружбу з Робом)

- Яку новину приніс Робові дядько? (У Ноттінгемі під час ярмарку відбудуться змагання лучників. найкращі стануть королівськими лісничими, а того, хто стріляє найвлучніше, чекає нагорода - золота стріла)

- Чому Роб вирішив узяти участь у змаганнях? (Юнак мріяв помірятися з ким-небудь силою й так само, як батько, стати лісничим)

- Яку дорогу до Ноттінгема обрав Роб? (Він вирушив з Локслі до Ноттінгема через Шервудський ліс)

6. Переказ тексту. Подорож героя до Ноттінгема як він помстився за смерть батьків.

7. Продовження бесіди за змістом прочитаного

- З ким зустрівся Роб у вдови (З трьома синами вдови, що були розбійниками)

- Що йому пообіцяли троє удовиченків? (Якщо Роб здобуде золоту стрілу на змаганнях, то стане ватажком їхньої ватаги)

- Про що дізнався Роб, потрапивши до міста? (Про те, що його оголошено поза законом, і того, хто спіймає хлопця, чекає винагорода у сумі ста фунтів стерлінгів)

7. Переказ тексту

Перекажіть епізот про хід змагань лучників.

8. Словникова робота

ЕЛЬ- стара англійська міра довжини, що дорівнює близько 113 см.

СКВАЙР - скрочена форма англійського дворянського титулу

ШЕРИФ - головний магістрат в країнах Західної Європи та США виборна службова особа.

8. Запитання до учнів.

- Як вивважаєте, чому розбійники не побоялися вибрати ватажком саме Робін Гуда, адже вони його зовсім не знали?

- Як характеризує Робін Гуда те, що він спочатку відмовився бути ватажком?

- Що означає ім"я Робін Гуд? (перекладається як Роб в каптурі)

9. Творче завдання - Схарактеризуйте основні риси вдачі героя. Проілюструйте свою відповідь цитатами з тексту.

- Визначте моральні принципи, якими керувалися розбійники.

10. Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте слова епіграфа. Чи справедливо називають Робін гуда лицарем?

11. Підсумкова бесіда

- Що таке балада.

- Яке історичне тло фольклорних балад про Робін Гуда?

- Назвіть друзів і ворогів Робін Гуда.

- Яка проблематика балади (У баладі втілена мрія простих людей про благородного захисника від кривдників та всіякої несправедливості)

Домашнє завдання: Прочитати баладу про Робін Гуда. Написати план до твору. Приготувати ілюстрації. Вивчити теоретичний матеріал.

Контрольна робота №1 " Вступ. " " Билини і балади".

7 клас

Контрольна робота

Вступ. Билини і балади

1 варіант

  1. Билини створені
    А) переважно за часів Київської Русі; Б) в ХХ столітті; В) в ІІІ столітті до н.е.

  2. Ілля Муромець був родом
    А) із м.Києва с.Карачаєва; Б) із м.Муромля с.Карачаєва; В) із м.Чернігова.

  3. Соловей Розбійник засвистів на повний свист бо:
    А) прочував свій кінець; Б) щоб залякати князя Володимира;

В) хотів похизуватися.

  1. Балади бувають:
    А) історико – героїчні; Б) соціально – побутові; В) казково – фантастичні;

Г) наукові.

  1. Робін Гуд із своїми друзями жили:
    А) в Шервудському лісі; Б) в Ноттінгемському замкові; В) на окраїні Лондона.

  2. У баладі «Ф.Шиллера» рукавичка перемагає
    А)прекрасна дама ; Б) кодекс людяності; В) примхи Кунігунди.

  3. Р.Л.Стівенсон – це ..
    А) відомий французький письменник; Б) відомий шотландський письменник;
    В) відомий польський поет.

  4. Вкажіть назву твору, з якого наведено цитату:
    «
    Між іншими достатками його
    Були також три доні гожі,
    Прегарні й свіжі, що перевищали
    Красою три червоні рожі.»
    А) «Як Робін Гуд став розбійником»; Б) «Король Лір і його дочки»; В) «Світязь».

  5. Укажи ім’я персонажа, яке випущене в цитаті.
    «Хто щастя зичить бідакам
    І волелюбний сам,
    Сідайте в коло — розповім
    Про ….вам»
    А)Робіна Гуда; Б) Короля Ліра ; В) Делоранжа.

  6. Дати коротку відповідь на запитання:

А) Творці билин прославляли…

Б)Чому про Робіна Гуда говорили, що “розбійник долею він був, та лицар у душі”?

В) Наведіть приклади використання гіперболи у билині «Про Іллю Муромця і Соловія».

  1. Написати творчу роботу на одну з тем:

1.Дайте словесний опис пам’ятника улюбленому літературному героєві ( за билинами та баладами).

2.Напишіть лист у майбутнє від імені літературного героя, якому, на вашу думку, є що сказати нащадкам.

7 клас

Контрольна робота

Вступ. Билини і балади

2 варіант

  1. Балада –це:

А) ліро-епічний твір з напруженим сюжетом; Б) героїко-епічна пісня, що розповідає про подвиги лицарів; В) фольклорний твір про вигадані події.

  1. Якого походження Ілля Муромець?

А) з боярського роду; Б) з селян; В) з князівського роду; Г) його походження невідоме.

  1. Біля якого міста відбувся перший бій Іллі Муромця?

А) Києва; Б) Мурому; В) Чернігова; Г) Царгороду.

  1. Билини бувають:
    А) героїчні; Б) соціально – побутові; В)фантастичні; Г) наукові.

  2. Робін Гуд був ватажком:

А) лучників; Б) вільного лісового братства; В) селян.

  1. Що таке верес?

А) птах; Б) кущ; В) напій.

  1. А.Міцкевич – це ..
    А) відомий французький письменник; Б) відомий шотландський письменник;
    В) відомий польський поет.

  2. Укажи ім’я персонажа, якому належать ці слова.
    «Сьогодні рано з рідним батьком і ненькою прощавсь,
    На полудник хотілось мені у тебе правувати,
    А прилучилось мені три причини…»
    А) Ілля Муромець ; Б) Робін Гуд ; В)Соловей Розбійник .

  3. Вкажи ім’я персонажа, яке випущене в цитаті.
    … з них найстаршая рекла:
    «Мій отче, як мені вас не любити?
    Якби яка пригода надійшла,
    Готова я за вас і кров пролити.

А) Регана; Б) Ровена; В) Корделія.

  1. Дати коротку відповідь на запитання:

А) Творці билин прославляли…

Б)Чому про Робіна Гуда говорили, що “розбійник долею він був, та лицар у душі”?

В) Наведіть приклади використання гіперболи у билині «Про Іллю Муромця і Соловія».

  1. Написати творчу роботу на одну з тем:

1.Дайте словесний опис пам’ятника улюбленому літературному героєві ( за билинами та баладами).

2.Напишіть лист у майбутнє від імені літературного героя, якому, на вашу думку, є що сказати нащадкам.

7 клас

Контрольна робота

Духовне випробування людини

1 варіант

  1. Під час Другої світової війни Джеймс Олдрідж був:

А) військовим льотчиком; Б) військовим кореспондентом;

В) студентом Оксфордського університету; Г) оператором.

  1. 2. За фахом Бен був:

А) аквалангістом; Б) льотчиком; В) лікарем; Г) військовим.

  1. 3. Чому Бен узявся за підводну зйомку?

А) щоб заробити на життя; Б) щоб змінити професію;

В) йому подобалося плавати під водою; Г) щоб придбати новий дім.

4.Укажіть, що Бен відчуває до сина під час польоту.

А) повагу; Б) любов; В) роздратування; Г) злість; Д) ніжність.

  1. Після сутички з акулами найстрашнішим було те, що:

А) Бен втратив дорогу французьку камеру;

Б) Деві міг залишитись сам і його могли не знайти;

В) літак не зміг летіти; Г) Деві не зміг вибратися на берег.

  1. 6. Що Деві довелося робити самому?

А) вести літак; Б) готувати їжу;

В) знімати на камеру акул; Г) ремонтувати літак.

  1. Укажіть, завдяки чому Деві вдалося повести літак за правильним маршрутом.

А) карті; Б) досвіду; В) компасу; Г) інтуїції; Д) підказці батька.

  1. Чим закінчується зустріч двох воїнів (за твором Р.Кіплінга «Балада про Схід і Захід»?

А) битвою; Б) примиренням;

В) втечею одного з воїнів; Г) загибеллю героїв.

  1. 9. Продовжіть твердження: «У вірші «Якщо…» Р. Кіплінг закликає сина …».

А) боротися за справедливість; Б) вірити в добро;

В) мріяти про щасливе майбутнє; Г) за будь-яких обставин залишатися моральною людиною.

  1. Випишіть ті словосполучення, що характеризують ставлення Бена до сина після сутички з акулою:

Хлопчик його дратував; забував про присутність сина; обережно і терпляче пояснює; «теплішав душею»; чужі один одному; говорив із сином різко; знаходить слова, які не ображають Деві; «намацував шлях до серця хлопчика».

  1. Відтворіть ланцюжок подій, проставивши правильну нумерацію.

  2. Страх Деві

  3. Зйомки під водою

  4. Самостійний політ Деві

  5. Акуляча бухта

  6. Допомога пораненому батькові

  7. Сутичка Бена з акулою

7.Зустріч у лікарні

  1. Закінчіть міркування.

  • У прямому значенні «останній дюйм» - це

  • У переносному значенні «останній дюйм» - це

7 клас

Контрольна робота

Духовне випробування людини

2 варіант

  1. «Останній дюйм» Джеймса Олдріджа за жанром - це:

А) оповідання; Б) повість; В) роман; Г) поема.

  1. Чому бухту назвали Акулячою?

А) була схожа за формою на акулу; Б) в ній було багато акул;

В) в ній жила одна велика акула; Г) тут люди вирощували акул.

  1. Визначте, якими були стосунки між сином і батьком на початку твору Дж. Олдріджа «Останній дюйм».

А) дружніми; Б) товариськими; В) напруженими; Г) довірливими;

Д) недружелюбними.

  1. Що сталося з батьком Деві?

А) його покусали акули; Б) мало не втопився;

В) заблукав у морі; Г) отримав травму, вдарившись об підводну скелю.

  1. Бен і Деві летіли на узбережжя моря :

А) Червоного; Б) Чорного; В) Мертвого; Г) Середземного.

  1. 6. Хто знав, що Бен із сином на узбережжі?

А) прикордонники; Б) рідні; В) ніхто; Г) батькові друзі.

  1. Назвіть вид акули, яка поранила батька Деві .

А) полосата акула; Б) китова акула; В) акула-кішка; Г) кашалот;

Д)біла акула.

  1. Що пропонує Камаль Полковничому сину на знак примирення?

А) рушницю; Б) власного сина; В) їжу; Г) дружбу.

  1. До чого закликає Р.Кіплінг у «Баладі про Схід і Захід»?

А) до єднання і порозуміння; Б) до війни;

В) до боротьби за рідну землю; Г) до повстання проти тиранії іноземців.

  1. Випишіть ті словосполучення, що характеризують ставлення Бена до сина після сутички з акулою:

Хлопчик його дратував; забував про присутність сина; обережно і терпляче пояснює; «теплішав душею»; чужі один одному; говорив із сином різко; знаходить слова, які не ображають Деві; «намацував шлях до серця хлопчика».

  1. Відтворіть ланцюжок подій, проставивши правильну нумерацію.

1.Страх Деві

2.Зйомки під водою

3.Самостійний політ Деві

4.Акуляча бухта

5.Допомога пораненому батькові

6.Сутичка Бена з акулою

7.Зустріч у лікарні

  1. Закінчіть міркування.

  • У прямому значенні «останній дюйм» - це

  • У переносному значенні «останній дюйм» - це

7 клас

Контрольна робота

Літературний детектив

Варіант ІІ

Рівень 1 (1 бал)

  1. Напиши ім’я письменника, який започаткував детектив у світовій літературі:

А) А.К. Дойл; Б) Е. По; В) Г. Гейне; Г) Р. Бернс.

  1. Укажи ім’я персонажа, який є оповідачем у детективних творах А.К.Дойла:

А) Легран; Б) Ватсон; В) Ройлот; Г) Холмс.

  1. Укажи назву матеріалу, на якому герой твору «Золотий жук» намалював жука:

А) папір; Б) тканина; В) пергамент; Г) папірус.

Рівень 2 (1 бал)

  1. Скільки разів герої твору «Золотий жук» копали яму в пошуках скарбу? Чому?

  2. Що оповідач побачив на малюнку, який намалював Легран?

  3. Хто із героїв і якого твору був лікарем за фахом, мав на своєму сумлінні не один злочин та любив виписувати екзотичних тварин з Індії?

Рівень 3 (1 бал)

  1. Дайте розгорнуту характеристику Шерлоку Холмсу.

  2. Дайте визначення терміну «детектив».

  3. Дайте відповідь на запитання: «Чи справедливо,коли хтось карає злочинців, що скоїли злочин, але не понесли відповідальності за нього.»

Рівень 4 (3 бали)

  1. Напишіть відгук на один із творів розділу «Літературний детектив.»