6 клас

6_klas_svitova_literatura_voloshhuk_2014.pdf


Критерії-оцінювання-із-ЗАРУБІЖНої-ЛІТЕРАТУРІ.pdf

Оцінювання навчальних досягнень учнів з української та зарубіжної літератури та літератур національних меншин має здійснюватися за такими критеріями:

Рівні навчальних досягнень

Бали

Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів

I. Початковий

1

Учень (учениця) на елементарному рівні відтворює матеріал, називаючи окремий літературний факт або явище (автора й назву твору, окремих літературних персонажів тощо)

2

Учень (учениця) розуміє навчальний матеріал і може відтворити фрагмент із нього окремим реченням (називає окремі факти з життя та творчості письменника, головних персонажів твору, упізнає за описом окремого персонажа твору, упізнає, з якого твору взято уривок тощо)

3

Учень (учениця) розуміє навчальний матеріал і за допомогою вчителя дає відповідь у формі висловлювання (відтворює зміст у певній послідовності, називає на репродуктивному рівні жанр твору, упізнає літературний факт за описом або визначенням)

II. Середній

4

Учень (учениця) має уявлення про зміст твору, може переказати незначну його частину та з допомогою вчителя визначає основні сюжетні елементи, на репродуктивному рівні відтворює фактичний матеріал

5

Учень (учениця) знає зміст твору, переказує окрему його частину, знаходить у тексті приклади відповідно до сформульованого завдання, висловлює оцінювальне судження й доводить його одним-двома аргументами, завершує відповідь простим узагальненням, дає визначення літературних термінів

6

Учень (учениця) знає зміст твору, може переказати його значну частину, з допомогою вчителя виділяє головні епізоди, уміє формулювати думки, називає риси характеру літературних героїв, установлює окремі причинно-наслідкові зв'язки, дає визначення літературних термінів за прикладами

ІІІ. Достатній

7

Учень (учениця) володіє матеріалом і навичками аналізу літературного твору за поданим учителем зразком, наводить окремі приклади з тексту

8

Учень (учениця) володіє матеріалом, за зразком аналізує текст, виправляє допущені помилки, добирає докази на підтвердження висловленої думки, застосовує відомі факти, поняття для виконання стандартних навчальних завдань

9

Учень (учениця) володіє матеріалом та навичками комплексного аналізу літературного твору, застосовує теорію в конкретних ситуаціях, демонструє правильне застосування матеріалу, складає порівняльні характеристики, добирає аргументи на підтвердження власних міркувань

ІV. Високий

10

Учень (учениця) володіє матеріалом і навичками комплексного аналізу літературного твору, виявляє початкові творчі здібності, самостійно оцінює літературні явища, працює з різними джерелами інформації, систематизує, узагальнює та творчо використовує дібраний матеріал

11

Учень (учениця) на високому рівні володіє матеріалом, уміннями й навичками комплексного аналізу художнього твору, використовує засвоєні факти для виконання нестандартних завдань, самостійно формулює проблему й вирішує шляхи її розвязання, висловлює власні думки, самостійно оцінює явища літератури та культури, виявляючи власну позицію щодо них

12

Учень (учениця) вільно володіє матеріалом та навичками текстуального аналізу літературного твору, виявляє особливі творчі здібності та здатність до оригінальних рішень різноманітних навчальних завдань, до перенесення набутих знань і вмінь на нестандартні ситуації, має схильність до літературної творчості

Тематичне планування на другий семестр

Людські стосунки

Антон Павлович Чехов (1860 — 1904). «Хамелеон», «Товстий і тонкий».



Викриття пристосуванства, підлабузництва в оповіданнях А. П. Чехова. Діалог як основна форма розкриття сюжету.



Майстерність письменника у змалюванні персонажів. Роль художньої деталі. Підтекст. Символічність назви.




А. П. Чехов і Україна. Літературний музей Чехова в Ялті.

Гумор, іронія, художня деталь, підтекст.



Порівняння образів чеховських персонажів (Очумєлов, «товстий», «тонкий»): схожість і відмінність між ними. Зіставлення літературних творів з екранізаціями, ілюстраціями до них.



Джек Лондон (1876 — 1916). «Жага до життя». Проблеми життя і смерті, дружби й зрадництва у творі.




Характеристика героїв твору.




Описи природи та їхня роль у тексті.



Значення назви оповідання.



Володимир Галактіонович Короленко (1853 — 1921). «Сліпий музикант». Пошук головним героєм (Петро Попельський) свого місця у світі.



Тема мистецтва в повісті. Петро Попельський і Евеліна.



Образ Максима Яценка, твердість його переконань, увага і повага до інших.



Українська природа, народні образи й традиції в повісті.



В. Г. Короленко і Україна. Музей В. Г. Короленка (Полтава) в Україні.



Роль мистецтва; відповідальність за долю іншого і світу загалом.



Контрольний твір.

«Справжні цінності в житті людини» (за повістю В. Короленка «Сліпий музикант»)».



Позакласне читання Марк Твен. «Принц і злидар»



Контрольна робота за розділом «Людські стосунки». Тести


Поетичне бачення світу


Мацуо Басьо (1644 — 1694). Хайку. Відображення японських уявлень про красу в поезії митця. Лаконізм форми і широта художнього змісту хайку. Зображення станів природи в ліриці М. Басьо. Роль художньої деталі. Підтекст.



Хайку.Початкові відомості про специфіку розуміння краси в японській культурі.Видатні українські перекладачі творів Мацуо Басьо. Вивчити хайку (3-4 за вибором учня)



Розвиток мовлення (письмово) Створення власних хайку за принципами художнього паралелізму та асоціацій.



Роберт Бернс (1759 — 1796). «Моє серце в верховині…». Ідея любові до батьківщини у вірші Р. Бернса. Антитеза (рідний край — чужина). Елементи фольклору (традиційні образи, постійні епітети, повтори та ін.). Ліричний герой. Елементи фольклору у творі Р. Бернса. Вивчити напам’ять «Моє серце в верховині…».



Генрі Лонгфелло (1807 — 1882). «Пісня про Гайавату» (1 розділ за вибором учителя). Міфи північноамериканських індіанців та їх втілення в поемі «Пісня про Гайавату». Елементи фольклору у творі (пісні, казки, легенди та ін.).



Образ Гайавати. Ідеї миру, національного єднання, служіння народові.



Позакласне читання О. Генрі «Вождь червоношкірих»



Джанні Родарі (192 — 1980). «Листівки з видами міст». Широта світу та його сприйняття ліричним героєм вірша. Листівки як символ широти світу і прагнення до його відкриття.



Контрольна робота з теми «Поетичне бачення світу». Тести


Образ майбутнього в літературі


Рей Дуглас Бредбері (1920–2012). «Усмішка». Тривога за руйнування духовних цінностей в оповіданні «Усмішка».




Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття головної ідеї твору.




Роберт Шеклі (1928 — 2005). «Запах думок». Утвердження сили людської думки у творі. Гуманістичний зміст оповідання — віра в перемогу людського розуму.




Духовне й фізичне випробування Кліві. Роздуми автора про майбутнє людини та людства.




Розвиток мовлення (усний твір) « Том і Кліві: схожість і відмінності»


Сучасна література. Зростання і взаємини зі світом


Астрід Анна Емілія Ліндґрен (1907 — 2002). «Міо, мій Міо».

Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. Моральні цінності у творах Ліндґрен.



«Міо, мій Міо» (робота з текстом). Образи головних героїв.

Перемога добра над злом.




Міхаель Андреас Гельмут Енде (1929-1995). «Джим Ґудзик і машиніст Лукас». Фантастична країна Усландія та її мешканці (король, Лукас, пан Ермель, пані Ваас). Моральні цінності, що стверджуються у творі (дружба, кохання, сім’я, повага до інших, любов до батьківщини).



Крістіне Нестлінґер (нар. 1936 р.). «Конрад, або Дитина з бляшанки». Незвичайність образу Конрада, риси його характеру. Конрад і його становлення у світі.



Контрольна робота за розділами «Образ майбутнього в літературі» та «Сучасна література». Тести



Підсумки. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за семестр. Ознайомлення зі списком рекомендованої літератури на 7-й клас.



Чарльз Діккенс " Різдвяна пісня в прозі". Подорож у часі й просторі головного героя - Скруджа. Духовне переродження людини.



Пригоди і фантастика. Вивчаемо творчість Жюль Верна, роман "П*ятнадцятирічний капітан". Головна тема - духовне випробування людини. Образ Діка Сенда і його моральні якості як героя. Дуже чітко продивляеться тема рабства.

Рекомендація з позакласного читання - роман Даніеля Дефо "Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо".

Байкар Іван Крилов. Його байки " Квартет ", " Вовк і Ягня" моральні проблеми в байках.

Мудрість байки. Езоп " Лисиця і виноград", " Вовк і Ягня" , " Мурашки й Цикада".

Міфи народів світу. Поняття про міф.