Кафедра культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін/Department of Сulture, Methods of teaching History and Special Historical Disciplines

Кафедра культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін створена 31 серпня 2021 як структурний підрозділ історичного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Склад кафедри:

Коляструк Ольга Анатоліївна – доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри;

Кароєва Тетяна Робертівна – доктор історичних наук, професор;

Войнаровський Анатолій Володимирович – кандидат історичних наук, доцент;

Гребеньова Валентина Олександрівна – кандидат історичних наук, доцент;

Жмуд Наталка Вікторівна – кандидат історичних наук, доцент;

Косаківський Віктор Афанасійович – кандидат історичних наук, доцент;

Мельничук Тетяна Анатоліївна – кандидат історичних наук, доцент;

Літинський В’ячеслав Валерійович – магістр історії, старший лаборант.

Навчальна робота

Кафедра забезпечує дисципліни ЗВО «бакалавр»: Історія української культури;  Європейська культура; Світова художня культура; Українознавство; Шкільний курс історії та методика його навчання; Основи педагогічної майстерності; Основи наукових досліджень; Інноваційні методи навчання історії у закладах середньої освіти; Історичне краєзнавство; Історія рідного краю; Історія етнології, Екскурсійна робота; Етнопедагогіка, Етноконфліктологія, Методика навчання українознавства, Методика екскурсійної роботи, Основи етнології, Етнологія України, Спеціальні історичні дисципліни, Туристичне краєзнавство

ЗВО «магістр»: Сучасна світова культура. Культурна антропологія. Нормативна етнологія.  Етнографія дитинства. Етнопсихологія. Етногеографія. Історія повсякденності. Ігрові технології пізнання історії. Інформаційні ресурси з історії. Основи музеєзнавства і архівознавства. Основи регіоналістики та урбаністики

ЗВО «доктор філософії»: Теоретичні та методологічні основи історії повсякденності, Теоретичні проблеми етнології. Культурна історія. Архівна евристика

Науково-дослідна робота

Науково-дослідна робота здійснюється в органічній єдності з навчально-виховним процесом і водночас є невід’ємною складовою і пріоритетною сферою розвитку кафедри, історичного факультету, колективу університету загалом. 

Перспективними напрями науково-дослідної діяльності є дослідження історії радянської повсякденності, етнографії та археології Східного Поділля. Колектив кафедри працює над науково-дослідними темами «Повсякденне життя українського суспільства за радянського часу» (керівник – проф. Коляструк О..; номер державної реєстрації  0123U103040) та «Промислова кооперація художніх промислів Вінниччини у 1944-1949 рр.» (керівник - проф.  Кароєва Т.Р.). При кафедрі діють Науково-навчальна лабораторія «Центр дослідження повсякденності» та Навчально-методична лабораторія «Inspiration Club» (з навчально-ігровим простором). Кафедра є співзасновником Науково-навчальної лабораторії з історії та етнології Східного Поділля з Інститутом українознавства МОН України. У  її складі діють Центр Віннецезнавства, Центр усноісторичних студій, Центр етнографічних студій,  Центр краєзнавства, Центр археологічних досліджень,  а також створені на її базі Рукописний фонд, Музей археології Вінниччини, Етнографічний музей, Навчальний кабінет з етнографії Східного Поділля. 

У наукових студіях кафедри важливе місце посідають вінницезнавчі, історико-краєзнавчі, усноісторичні, етнографічні та археологічні дослідження за участі викладачів, аспірантів і здобувачів кафедри. Сприяє цьому тісна співпраця з Держархівом Вінницької області, Музеєм Вінниці, Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм. Викладачі кафедри беруть учать у створенні таких багатотомних видань як «Пам’ятки історії та культури України. Вінницька область», «Книга Пам’яті України», «Реабілітовані історії», «Етнографічний образ сучасної України. Корпус експедиційних фольклорно-етнографічних матеріалів» тощо. 

З ініціативи кафедри проводиться  Всеукраїнський науково-теоретичний семінар «Повсякдення: візії та смисли» (упродовж 2015-2023 рр. відбулося 7 семінарів).

Виховна робота

Усі викладачі кафедри беруть активну участь у виховній роботі факультету. 

Викладачі кафедри доц. Войнаровський А.В., доц. Гребеньова В.О., доц. Жмуд Н.В., проф. Кароєва Т.Р., доц. Косаківський В.А., доц. Мельничук Т.А. виконують обов’язки кураторів академічних груп. 

 Виховна робота викладачів кафедри зі студентською молоддю здійснюється за пріоритетними напрямами, зокрема:  

– Формування патріотичної свідомості та національної ідентичності: організація заходів, спрямованих на підвищення інтересу до історії та культури рідного краю та національного спадку, проведення лекцій та дискусій, що акцентують значення важливих історичних подій для сучасності, активна участь у відзначенні національних свят та пам'ятних дат. 

– Сприяння громадянській активності та соціальній відповідальності: проведення семінарів, спрямованих на підвищення свідомості про права людини, толерантності та рівноправ'я, підтримка студентських ініціатив, спрямованих на соціальний прогрес та покращення умов місцевого співтовариства. 

– Розвиток міжкультурного діалогу та толерантності: організація культурних заходів та майстер-класів, що сприяють взаєморозумінню та обміну культурними цінностями, проведення ігор та спільних проектів, спрямованих на підтримку міжкультурного спілкування, заохочення студентів до вивчення іноземних мов та культур для розширення їх світогляду та сприяння міжнаціональному спілкуванню. 

– Розвиток творчого потенціалу та самовираження студентів: проведення майстер-класів та спеціалізованих занять для розвитку творчих навичок студентів, підтримка творчих колективів та індивідуальних проектів студентів. 

– Підтримка успіхів у навчанні та професійному розвитку: індивідуальні консультації та підтримка студентів у виборі професійного шляху та розвитку кар'єри. 

Facebook