Наука

Наукова робота

Факультет акредитований за 4 рівнем і готує фахівців за ступенями вищої освіти бакалавр (термін навчання 4 роки) і магістр (1,4 роки). Діє очна і заочна аспірантура й докторантура з спеціальності: 032 Історія та архіологія.

Гордістю факультету є його випускники, які успішно працюють у загальноосвітніх школах, коледжах, вищих навчальних закладах, є керівниками освітніх установ, державними службовцями, співробітниками правоохоронних органів, працівниками екскурсійних бюро, займаються творчою й науковою роботою.

Наукова діяльність викладачів факультету розглядається як цілісна система дослідницьких робіт, спрямованих на вивчення актуальних проблем  педагогічного, гуманітарного профілів. 

Викладачі факультету є активними виконавцями кафедральних науково-дослідних тем. Кафедра історії України проводить наукові дослідження за темою «Актуальні проблеми історії України і Східного Поділля» (державний реєстраційний номер 0123U101668). Керівник теми – доктор історичних  наук, професор Романюк І.М.

Кафедра всесвітньої історії проводить наукові дослідження за темою «Актуальні проблеми всесвітньої історії: сучасний стан досліджень та перспективи розвитку) (державний реєстраційний номер 0122U000105). Керівник теми – доктор історичних  наук, професор Мельничук О.А.

Кафедра культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін проводить наукові дослідження за темою «Повсякденне життя українського суспільства за радянського часу» (державний реєстраційний номер 0123U103040). Керівник теми – доктор історичних  наук, професор Коляструк О.А. 

Кафедрами факультету регулярно проводяться всеукраїнські наукові конференції: «Вінниччина: минуле та сьогодення. Краєзнавчі дослідження», Всеукраїнський науково-теоретичний семінар: «Повсякдення: візії та смисли» (з міжнародною участю), «Регіональні студії української історії», а також методичні семінари, тренінги, круглі столи, кафедральні семінари.

На факультеті здійснюється випуск періодичних наукових видань «Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія», який включено до переліку наукових фахових видань (Категорії Б), в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт історичних наук (НАК МОН України №409 від 17.03.2020) видання індексується в index Copernicus та Google Scholar та «Вісник історичного факультету». Здобувачі вищої освіти  свої наукові дослідження публікують у збірнику наукових праць «Вісник студентського наукового товариства». 

На факультеті функціонують: студентські наукові гуртки, «Insperation club» (ігрові технології у навчанні історії), науково-навчальна лабораторія з історії та етнології Східного Поділля. 

Органи самоврядування координують студентську наукову роботу, здійснюють захист прав студентів та організовують їх дозвілля, соціально-побутове життя, художню самодіяльність.

Свої теоретичні знання студенти мають можливість закріпити під час педагогічної практики у загальноосвітній школі, правової – в органах МВС, прокуратури, суду, а також музейно-архівної і польової археологічної й навчально-наукової практик.

Всі хто мріють про професію історика на нашому факультеті отримають ґрунтовні знання і стануть висококваліфікованими фахівцями!

Видавнича діяльність

Найважливіші видання 2023:

Проведені наукові форуми 

2024 рік

2023 рік

Здобутки студентів історичного факультету у всеукраїнських конкурсах та олімпіадах

Cтудентські наукові гуртки

Керівництво роботою гуртків здійснюють доцент Стадник О.О., ст. викл. Мазур І. В., доцент Косаківський В.А.

Загалом науковою роботою у гуртках охоплено понад 190 студентів університету.

Форми роботи гуртків різноманітні. Доповіді на засіданні, реферування статей, підготовка публікацій до вітчизняних та зарубіжних наукових форумів.

Викладачами і кафедрами факультету забезпечується робота гуртків з «Історії України» (керівник доцент Стадник О. О., кафедра історії України), «Всесвітньої історії» (керівник доцент Мазур І. В., кафедра всесвітньої історії), «Археології та етнографії Поділля» (керівник доцент Косаківський В. А., кафедра культури та методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін), світової культури(керівник професор Коляструк О. А., кафедра культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін). Активну роботу проводять три творчі міжкафедральні групи з підготовки студентів до конкурсів студентських наукових робіт та ІІ рівня Всеукраїнських тематичних олімпіад з історії України, всесвітньої історії, політології, культурології. Студенти факультету під керівництвом викладацького складу активно беруть участь у різноманітних наукових форумах – Міжнародних та Всеукраїнських, регіональних конференціях, семінарах, виставках. Регулярно подають заявки на участь в грантових проектах. Щорічно проводяться факультетські конференції, результати НДР студентів публікуються у віснику СНТ факультету історії, етнології і права.

Діє гурток із всесвітньої історії (науковий керівник доц. Мазур І.В.). Студентський науковий гурток є однією з форм навчального процесу, спрямована на розширення наукового потенціалу й формування навички науково-дослідної діяльності в студентів у вільний від навчання час. Гурток є добровільною організацією студентів, що виявили бажання опанувати методику наукових досліджень і успішно поєднують таку діяльність із навчанням.

Гурток з всесвітньої історії є важливим елементом підготовки майбутніх вчителів і науковців, студентів-істориків. Гурток сприяє більш поглибленому вивченню історії студентами в процесі навчання у вищому навчальному закладі, виявленню талановитої молоді, і залученню її, за науковими інтересами, до професійного вивчення всесвітньої історії, з перспективою планування наукових досліджень.

У певній мірі робота на гуртку також дозволяє виявити прогалини в знаннях студентів, дозволяє усунути їх, що сприяє кращій підготовці випускників до іспитів і загальному підвищенню якості освіти.

Основними цілями роботи наукового гуртка є:

- сприяти підвищенню наукової підготовки студентів;

- формувати в студентів інтерес до наукової творчості;

- розвивати творче мислення, наукової самостійності, поглиблення отриманих у навчальному процесі знань;

Засідання наукового гуртка відбуваються у формі доповідей головних доповідачів по певним темам і обговорення, дискусій студентів щодо змісту виступів. Під час представлення головними доповідачами своїх тем використовується мультимедійна дошка (в 314 ауд.), за допомогою якої студенти демонструють тематичні історичні презентації та переглядають уривки з документальних фільмів.

Перспективними завданнями наукового гурта з всесвітньої історії є:

1) забезпечення активної участі студентів у проведенні наукових конференцій,

2) конкурсів на кращу наукову роботу;

3) організації і проведенні студентських наукових конференцій;

4) запрошенні на засідання гуртка для виступів відомих учених, викладачів, аспірантів.

Доц. Жмуд Н.В. започаткувала відкриті заняття з курсу «Туристичне краєзнавство: екскурсійна робота», за її участі і керівництва студенти розробили і апробували понад 15 екскурсійних маршрутів по м. Вінниці.

Для студентів Історичного факультету були організовані зустрічі з відомими істориками України, представниками органів державної влади
та туристичних фірм.

Історії України (науковий керівник – доцент Стадник Олена Олексіївна)

Всесвітньої історії (науковий керівник – доцент Мазур Інна Віталіївна)

Археології та етнології (науковий керівник – доцент Косаківський Віктор Афанасійович)