Самостійна підготовка уроків... без стресу!!!

Практичні поради психолога щодо того, як уникнути стресу й отримати від самостійної підготовки уроків

під час карантину та дистанційного навчання задоволення

Як самоорганізуватися?

Найперше питання: як в домашніх розслаблених умовах не втратити цікавості до уроків? Золоте правило: перетворити виконання шкільних завдань на щоденний ритуал, що відбувається в певний час, в одному і тому ж місці. Такі рамки допомагають упорядкувати процес навчання. Найкращий час для виконання завдань - з 15.00 до 17.00-18.00 (спостерігається фізіологічний підйом працездатності). Якщо не вкладаєтеся в цей часовий проміжок із уроками, краще перенести частину на ранок після сніданку (30-45 хвилин). Тривалість занять може бути різною: у кожної дитини свій ритм; різним буває і обсяг завдань. В середньому:

Перерви обов’язково треба робити.

Перерви

Діти 8-12 років можуть працювати півгодини без перерви. Понад цей час дітям важко концентруватися. Тому необхідні перерви - 5-10 хвилин, за які можна розслабитися, змінити позу, зняти зорову втому. Можна випити склянку соку, з’їсти яблуко або шоколадку, потанцювати під ритмічну музику або виконати нескладні фізичні вправи.

13-16 років - до 45-60 хвилин без перерви. Потім 5-15 хвилин перерви.

Важливо, щоб батьки регулярно перевіряли роботи дітей. Така поведінка дорослих вселяє в дитини відчуття завершеності роботи, а також формує почуття безпеки і впевненості, що завдання виконано без помилок.

Послідовність самопідготовки

Алгоритм виконання шкільних завдань:

Дозувати ігри за комп’ютером, перегляд телевізійних програм.

Комп’ютер, телевізор, ігрові приставки

За рекомендаціями лікарів-офтальмологів і невропатологів, зорові навантаження подібного типу не повинні перевищувати 1 години на день - для молодших школярів, 1,5 години на день - для середньої школи, 2 години - для старшої.

Чи потрібен дорослий молодшим школярам у підготовці уроків?

Так, тому що без його присутності дітям ще важко організувати свою роботу. Їм потрібно допомогти навчитися самостійно працювати і керувати своїм розкладом.

Залишаючись із завданнями один на один, дитина ризикує «застрягнути» на одній вправі, півгодини перечитувати умову задачі, не рухаючись далі... Крім того, дітям необхідне схвалення того, що вони зробили самостійно. Присутність дорослого (важливо, щоб це була людина, якій дитина довіряє) заспокоює їх і підживлює віру у власні сили. Якщо у вас немає можливості коригувати самостійну підготовку дитини або бути поруч кожен день, домовтеся про правила виконання навчальних завдань. Наприклад, дитина самостійно робить читання і прості вправи й математичні задачі чи приклади, а ви перевірите зроблене і будете поруч, поки вона доробить решту складних завдань.

Не змушуйте дитину переписувати все, якщо в роботі виявилися непринципові помилки. Просто навчіть охайно їх виправляти у виконаному завданні. У деяких сім’ях прийнято робити всю роботу на чернетці: батьки перевіряють, потім дитина переписує на чистову. Але це не зовсім вдала практика. Дитина повинна відразу налаштовуватися на правильне виконання завдань. На чернетці можна потренуватися в написанні окремих букв і слів, порахувати або вирішити задачу. Але не потрібно, наприклад, виконувати на чернетці всю вправу з української мови, щоб потім переписувати в зошит.

Успіхів у навчанні!


5 способів зняття тривоги й страху без заспокійливих

Коли тривога не дає заснути, а страх блокує думки, здається, врятуватися можливо лише «чарівними» заспокійливими. Але це хибне уявлення про себе. Насправді ж, подолати занепокоєння можна не вдаючись до ліків. Існує 5 дієвих способів позбутися внутрішньої напруги без пігулок.

1. Переключення уваги

Коли стається напад тривоги, головне - перестати зациклюватися на проблемах і страхах, а переключити увагу на дихання. Глибоко вдихайте повітря й повільно видихайте, зосереджуючись на кожному вдиху й видиху. Практика усвідомленого дихання «переключає» думки.

2. Малюнок страху

Часто тривожні думки повертаються знову й знову, а ми забуваємо про те, що вже обмірковували проблему. Намалюйте свій страх (тривогу, проблему), усвідомлюючи, чого насправді боїтеся (якість малюнка неважлива). Розфарбуйте в кольори, домалюйте страху «великі очі». Коли вдосталь надивитеся на малюнок, перетворіть аркуш на паперову кульку й викиніть її у смітник, уявляючи, що викидаєте назавжди тривогу (страх).

Те, що непокоїть, можна описувати у щоденнику. Така практика має бути щоденною. Усвідомлення почуттів позбавляє внутрішнього напруження, є чудовою профілактикою стресів і депресії.

3. Сміх

Ми забуваємо про тривоги й страхи, коли сміємося. Дивіться комедійні фільме, веселі мультфільми, гумористичні передачі. Сміх наповнює мозок «гормонами щастя».

4. Танець

Танець сприяє виробленню «гормонів гарного самопочуття», скидає м’язову напругу, а разом із нею - емоційну. У танці ми розслабляємося. Якщо з якихось причин не виходить танцювати, спробуйте просто уявити, що рухаєтеся під красиву музику. Навіть уявний танець здатний піднести настрій.

5. Звуки

Розслаблююча музика, гарячі ванни, масаж прекрасно допомагають зняти тривогу й напругу. Перебування в тиші, слухання звуків природи приводить думки до ладу. Будь-які домашні процедури для себе – чудовий спосіб позбутися неприємних відчуттів.

Тривога й страх стають серйозною проблемою, коли віддаєш їм владу над тілом і розумом. Вибір завжди – за нами!