Tanáraink, dolgozóink:

Szombat Ádám - vonós tanszak, gordonka

"2023-ban végeztem a Pécsi Tudomány Egyetem Művészeti Karának gordonka-tanári szakán. Ezután kerültem a pécsváradi zenesuliba, ahol útjára tudtam indítani a cselló tanszakot, valamint a saját tanári karrieremet. Fontosnak tartom, hogy a gyerekek minél többet zenéljenek együtt. Ezzel megtanulnak csapatban dolgozni, figyelni egymásra, zenei képességeik fejlődnek, valamint a társaikkal közösen élnek meg zenei élményeket. Célom, hogy a gyerekeknek olyan örömteli pillanatokat okozzon a zenélés, ami az életük későbbi részében is hatással legyen rájuk. Koncertlátogató, profi vagy amatőr zenekarok és kamaregyüttesek tagjai legyenek felnőtt korukban és a zene meghatározó élmény legyen számukra."

Álló Judit fafúvós tanszak (klarinét, szaxofon, furulya)

„A Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán végeztem. A Pécsváradi Zeneiskolában klarinétot ,szaxofont és furulyát is tanítok teljes állásban.

Nagyon szeretem a gyerekeket és a növendékeket. 

Szeretnék a hangszerről mindent megtanítani a növendékeimnek. Olyan gyerekeknek ajánlanám a klarinét tanulását, akik a korukhoz képest kicsit erősebbek, mert a klarinét fából készült és nem könnyű tartani.

Emellett bárkinek ajánlanám, aki zenélni szeretne és tetszik neki a dús mély vagy magas hangú klarinét. Az óráim jó hangulatban telnek, úgy gondolom, hogy aki nálam tanul, szeret is hozzám járni. Nagyon türelmes ember vagyok, segítek mindenben és nyitott vagyok mindenre.”

Apaceller Péter / Péti bácsi billentyűs tanszak (zongora)

Zenei általánost és továbbképzőt a Pécsváradi Zeneiskolában végeztem Papp Gyuláné, Anikó néni növendékeként.

Nagy büszkeség számomra, hogy visszatérhettem az alma materbe és most én is zongorázni taníthatom a hangszer iránt érdeklődő gyerekeket.   

A klasszikus és a populáris ZENE életem és szakmai pályám meghatározója egyaránt. A pécsi Kodály Zoltán Gimnázium ének-zene szakán érettségiztem, majd a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola ének-zenetanár, egyházzenész szakán szereztem diplomát, Szombathelyen.

A zenének köszönhetem, hogy párommal és családi zenekarunkkal bejártam a fél világot. Több ezer embernek koncertezhettem itthon és külföldön egyaránt.

Ennek ellenére számomra nem az a legfontosabb, hogy hány helyen léptem fel, hanem, hogy mindazt, amit a élőzene öröme és varázsa ad, azt átadhassam közönségemnek és most már kis tanítványaimnak is."

Gere Dániel / Dani bácsi

-gitár 

Tízéves korom óta gitározom. Emlékszem, évekig még nem volt hozzáférésem az internethez, sőt, a digitális zenehallgatás és -letöltés kultúrája még ki sem alakult. Kezeimbe kerülhettek azonban olyan lemezek, rajtuk olyan zenei albumok és koncertfilmek, amelyek az egész életemre a mai napig hatást gyakorolnak. Előadók és gitárművészek, akiknek a dallamos, virtuóz játéka, előadásmódja elbűvölt, a kamaszkorom hősei, példaképei voltak; motiváltak, hogy hangszert ragadjak, hogy elinduljak ezen az úton.

Lakóhelyemen, Bodajkon a Hang-Szín-Tér Művészeti Iskola klasszikus gitár alapfokú képzésére jártam négy évig, majd ugyanitt szakközépiskolásként folytattam zenei tanulmányaimat. Érettségi után az OKJ rendszerben jazz-zenész képesítést szereztem. Régóta tetszett az egyházzene műfaja és az orgona mint hangszer, ezért elvégeztem Székesfehérváron az Egyházmegyei Kántorképző

Tanfolyamot. A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolán – ahol jelenleg végzős hallgató vagyok hittanár- és nevelőtanár szakon – két évig tanítottam gitárt, amellyel kifejezetten azokat a pedagógusokat céloztuk meg, valamint különböző egyházi és szociális területen dolgozó embereket, akik a zene erejével és a gitárral mint eszközzel valamiképp szolgálatot teljesíthetnek.

2023. szeptember óta tanítok gitárt a Pécsváradi Zeneiskolában. Szeretném megmutatni a tanítványaimnak, átadni azt a tapasztalatomat, hogy a zenében micsoda erő rejlik, mennyi szeretet van benne, és hogy a hangszer a társaddá tud válni, közösséget teremthetsz vele.

Boris Sándorné / Ibolya néni 

– zeneismeret tanszak (szolfézs, zongorakíséret, kórus) 

„A zeneiskolában jelenleg szolfézst tanítok, és emellett a különböző hangszereken tanuló gyermekek munkáját segítem azzal, hogy az előadásukat zongorakísérettel gazdagítom.

Nagyon fontosnak tartom az aktív zenélést, hangszerjátékot vagy éneklést az életben. A tanórákon, kórusban, zenekarban, kamarajáték közben közösségi élményt kapunk, mind a tanulók, mind a tanárok. Ezzel az értékes zene felé tudjuk irányítani a diákokat. Az érzelmi világ fejlesztésének elmaradhatatlan eszköze a zenei nevelés. A zeneiskolában a vidám együttlétekkel, együtt tanulással ezt a közösségi, éneklésre bátorító élményt szeretném átadni a gyerekeknek.” 


Kovács-Madai Zsuzsanna / Zsuzsi néni 

– fafúvós tanszak (fuvola, furulya)

„2019 tavasza óta vagyok a zeneiskola egyik fafúvós tanára teljes állásban. Tanszakomon lehetőség van fuvolázni és furulyázni. 

Szeretek kreatívan alkalmazkodni a gyerekek igényeihez a tanórákon. Van olyan növendékem, akivel sokat éneklünk és játszunk különböző zenei segédeszközökkel, vagy ritmushangszerekkel; és van olyan, akivel nagyon céltudatosan haladunk a tantervben leírtak alapján. Mindkettő módszer célt tud érni, ha élvezettel és örömmel csináljuk. A célom pedig az, hogy hozzásegítsem a növendékeket ahhoz, hogy megérezzék a zenében rejlő csodálatos lehetőségeket. 

A zenélés lehetőséget ad a komplex személyiségfejlődésre, kikapcsolódásra, pozitív közösségi élmények megtapasztalására. Én magam is szeretek aktívan zenélni koncerteken, szeretek része lenni egy alkotó folyamatnak, melyben művészi érzékenységemet is érvényre tudom juttatni.

Mindig nagy öröm számomra, amikor - kortól és tudástól függetlenül - együtt zenél a zeneiskola teljes közössége például a karácsonyi-, családi-, vagy évzáró hangversenyeken.” 

2023. szeptember 1-től a zeneiskola munkaközösség-vezetője vagyok.

Kutnyánszky Nikoletta / Niki néni – zeneismeret tanszak (szolfézs, kórus)

„A szolfézs oktatása az én feladatom. Amit nagyon szeretek csinálni, mert az a két dolog - gyerekek és zene - ami számomra nagyon fontos, találkozik benne.

Szeretném, ha a gyerekek nem úgy tekintenének a szolfézsra, mint egy "szükséges rosszra", hanem élveznék, ugyanakkor fontosnak tartom azt is, hogy a zenei pályára készülők is megszerezzék a szakmai alapokat.”

Radnai Ágnes / Ági néni - vonós tanszak (hegedű)


„2019 szeptemberétől vagyok a pécsváradi zeneiskola hegedű tanára. A főiskolát hegedűtanár szakon Győrben végeztem, majd Pécsen az egyetemi kiegészítőt.

Hegedűtanárként Győrben és környékén, majd Pécsen és környékén tanítottam eddig. Játszom a Pannon Filharmonikusoknál, de tagja vagyok egy gyermekműsort játszó együttesnek is, a Röppentő Zenekarnak, mellyel megzenésített verseket, gyermekdalokat adunk elő nagyrészt Baranya megye falvaiban.

A pécsváradi zeneiskolában heti kétszer fél órában tanítom a hegedűt. Az egyéni hangszertudás átadása mellett - amit a hegedűiskola segítségével jól el lehet sajátítani - legfőbb célom a közös zenélés megvalósítása! A hegedű órákon is van erre lehetőség - akár az első hangok meghúzásával, vagy a szolfézs órákon a közös énekléssel, akár zongorakísérettel - , de a zeneiskola mindig szervez olyan alkalmakat, ahol többen is tudunk együtt zenélni - vonósok, fúvósok, ütősök, tanárok, diákok, akár szülők is bekapcsolódhatnak! :-)

Szeretettel várjuk azokat a gyerekeket a zeneiskola tanulói közé, akik lelkesek, kitartóak, és szívesen megtanulnának legalább egy hangszeren játszani, ami egy életre szóló élménnyé válhat!”

Timkó János Pál zongora-korrepetíció (zongorakíséret)

– billentyűs tanszak (zongora) 

A zongora a mindennapi eszközöm. A billentyűkön való táncolást tanítom a kéznek és a hangzatok dinamikájának egyensúlyát a léleknek. Mint korrepetitor, a zongorával más hangszerek alá festek zenekari hangzásokat, segítve a nagyobb zenei élmény megélését.

Mint előadó, szeretnék jó példa lenni a kitartó szorgalom motiválásában.

Wagner József  / Zsiga bácsi

– rézfúvós tanszak (trombita, vadászkürt, tenorkürt, tuba)

„Rézfúvós hangszereket: trombitát, tenorkürtöt és tubát tanítok. Minden gyereknek javaslom, aki szereti a fúvós zenét és a réz illatát. 

Számomra a zene mindent jelent: bánatot, örömöt, de főleg vidámságot. Nagyon jó érzés másokat szórakoztatni és hallgatni a jól megérdemelt tapsokat.

Arra próbálom felhívni a tanulóim figyelmét, hogy nyitott füllel hallgassák, amit játszanak, legyenek büszkék a tudásukra és próbálják élvezni a zenét. Az óráimat próbálom jó hangulatban megtartani, mert ezt a növendékeim is így szeretik. Legjobban a tanítványaim jellemeznek és szerintük vicces vagyok.

Remélem többé nem lesz szükség digitális zeneoktatásra. Több közösséget, zenekart és kamaraegyüttest vezetek, ezért nagyon fontosnak tartom az utánpótlás nevelését.

Mindenkit szeretettel várok a zeneiskolába, illetve a csoportjaimba!” 

WAGNER JÓZSEF 2020/2021- ES TANÉVBEN 

A PÉCSI TANKERÜLETI KÖZPONT 

KÖZNEVELÉSÉÉRT DÍJÁBAN RÉSZESÜLT

(A részletek: ITT)

Emmertné Lepold Ibolya / Ibolya néni – iskolatitkár

1989-óta élek Pécsváradon. Két gyermek édesanyja vagyok. Kisebbik gyermekem a zeneiskolában tanul és nagyon megszerette a zenét.

2020 januárjától vagyok a zeneiskola iskolatitkára. Adminisztratív feladataim mellett támogatom a gyerekeket az iskolai élethez-, tanuláshoz kapcsolódó kéréseikben, gondjaik megoldásában. Segítem a növendékek és szülők tájékozódását a zeneiskolai tanulmányokhoz kapcsolódóan.

Fontosnak tarom a gyerekek zenetanulását, mert fejleszti a figyelmüket, a kitartásukat és elősegíti eredményes helytállásukat a tanulásban.

A zeneiskola korábbi tanárai, munkatársai

Naszvadiné Podányi Eszter

(1958-2021)

Eszti néni 1979-től 2019-ig, 40 éven át nevelte tanítványait a zene szeretetére a Pécsváradi Zeneiskolában.

Tanári egyéniségét és munkáját a gyermekek, a kollégák tisztelete és a zenei nevelés iránti elkötelezettség határozta meg. Hittel és odaadással végezte a gyermekek teljes személyiségére ható zenetanítást. Éveken át vezette a zeneiskola vonószenekarát. Nyaranta vonóstábort szervezett tanítványainak, ahová régi diákjai is gyakran visszatértek, hogy Eszti néni zenekarában muzsikálhassanak. Ujjászervezte és tizenöt éven keresztül eredményesen vezette a gyermekkórust. Odaadóan dolgozott Pécsvárad város kulturális-, zenei életének gazdagításáért. Széleskörű műveltsége, emberszeretete életre szóló példát adott közösségünknek.

Szeretetteljes, barátságos egyénisége, feledhetetlen marad a számunkra.

Hálával és szeretettel megőrizzük emlékét.

Papp Gyuláné

1980-ban kezdte tanári pályafutását Nagyatádon.  1982-től 2020-ig a Pécsváradi Zeneiskolában tanított zongorát. Anikó néni nemcsak a tanításban vállalt meghatározó szerepet, hanem előadóként és zongorakísérőként is. Pályafutása kezdetétől közreműködött a hangszeres tanulók zongorakíséretében, és 20 éven át egyedül látta el a zongorakísérői tevékenységet a zeneiskolában. Egykori és jelenlegi tanulóink körében számos olyan országos, regionális, vagy megyei szintű versenyeredmény született, amelyek eléréséhez nélkülözhetetlen volt a tanárnő zongorakísérete. A versenyeken és találkozókon több alkalommal kapott, kiemelt zongorakorrepetitori díjat. Több éven keresztül színvonalasan közreműködött Pécsvárad Női Kamarakórusának hangversenyein is.

Szeretettel ír növendékeiről önéletrajzában:

„Sok éven át voltak és most is vannak középiskolás tanítványaim, akiket annyira megérintett a zene varázsa, hogy 10-12 évig jártak hozzám zongoraórára. Rájuk ma is büszkén gondolok, hiszen az első hangoktól az utolsó óráig nagy utat tettünk meg együtt.” / Papp Gyuláné - Pécsvárad, 2019.

Bagány Attila - ütőtanár 2017-től 2021-ig. 

"A klasszikus ütőzés mellett, könnyűzenét is tanultam, számos könnyűzenei produkcióban megfordultam az évek során.  A tanítás mellett koncertezem mind a mai napig. Óráimon megismerkedhettek a különböző dobokkal, dallamhangszerekkel, ritmushangszerekkel. Játszhatunk xilofonon szép dallamokat, ritmikai gyakorlatokat a pergődobon, vagy zenére dobfelszerelésen. A zene öröm, de, hogy a muzsikálás ne csak az előadónak, hanem az őt hallgatónak is élményt nyújtson, ehhez bizony hosszú út vezet. Ezen az úton leszek ott melletted a kezdeteknél. A helyes technika, ritmusérzék, zenei érzék fejlesztése mellett, az ütőhangszeren való tanulás - zene tanulás, fejleszti a koncentrációs készséget, a koordinációs készséget, fegyelmet tanít és türelemre nevel. Az ütőhangszerek széles választéka miatt, számos zenei területen alkalmazhatjuk majd megszerzett tudásunkat: Játszhatunk fúvós, vagy szimfonikus zenekarban, kamaraegyüttesekben, akár profi jazz zenekarokban, vagy csinálhatunk rock zenekart a barátokkal. A végeredmény a tehetségtől és a sok-sok belefektetett időtől, hasznos gyakorlástól függ. Segítek megmutatni a helyes utat, hogy a zene élményt jelentsen.”  /Bagány Attila - Pécsvárad, 2020.

Dávid Veronika - gitártanár 2020-tól 2021-ig 

"Sopronban és Szombathelyen tanultam, majd Pécsett végeztem. Vidám, energikus, mégis szabályokat szerető és követő embernek tartom magam. 

Azért szeretek zenélni, mert látom a saját gyerekeimen és a környezetem körében a mindennapos szükségességét - akár egy pohár víznek. Leginkább a közösségteremtő és a zene felszabadító ereje miatt szeretek gitárt tanítani. Valamint az érzelmek miatt. A mosolytól egészen a könnyekig. A közös munka híve vagyok. 

Szeretek együtt alkotni, gondolkodni. Igyekszem a gitárhoz minél kreatívabban nyúlni, kihasználni a benne rejlő számtalan lehetőséget. Legyen szó akár egy klasszikus darab zenei formálásáról, vagy egy mese, népdal kíséretéről akkordokkal, lódobogással, vagy éppen ajtónyikorgással." / Dávid Veronika  - Pécsvárad, 2020.

Kovács Dóra / Dóri néni – akkordikus tanszak (gitár) 2018-2023-ig

„2018 szeptemberétől tanítok nagy lelkesedéssel gitárt a pécsváradi zeneiskolában. A gitár egy nagyon különleges hangszer, hiszen több funkciót tud betölteni a zenében. Lehet kísérőhangszer és van, hogy a gitárt kísérik például zongorán. A legjobb viszont, hogy a gitáron egyszerre tudunk több szólamot is pengetni, így egyszerre tudunk dallamot és kíséretet is játszani rajta. 

 A gitár finom hangja mindenkinek könnyen belopja magát a szívébe, így bárkinek ajánlom, hogy válassza ezt a hangszert. Én 8 évesen kezdtem el zeneiskolába járni és szinte az első perctől kezdve tudtam, hogy a zene egy biztos pont lesz egész életemben. 

Az óráimon igyekszek barátságos légkört kialakítani, figyelek a gyerekek igényeire, fáradtsági szintjére és ehhez mérten alakítom az órák menetét. Igyekszek példát mutatni, hisz ha a gyerekek úgy látják, hogy számomra fontos a közös a munkánk, akkor ők is így fognak ehhez hozzáállni. Remélem, szeptemberben találkozunk!” 

Bakró - Tóth Gabriella / Gabi néni – fafúvós tanszak (szaxofon)

2017-2021-ig

„Tóth Gabriella vagyok, a Kodolányi János NNÁI és AMI szaxofon tanára. 

Számomra különösen fontos a mi intézményünk, ugyanis Pécsváradon nőttem fel, és kisgyermekként én is itt kezdtem zenei tanulmányaimat. 

A szaxofon egy egyedi hangú, fénylő hangszer, a fafúvós család tagja, amely számomra a “legjobb barát” :-). 

Ajánlom minden olyan beállítottságú gyermeknek, aki vágyik valami újra és igazán különlegesre, nem fél a kihívásoktól, és szeretné az én segítségemmel megismerni mindazon örömöt és csodát, amit a zene-és szaxofon tanulás nyújthat.  Óráimon a szakmai tudásom, maximális figyelmem mellett, folyamatos jó kedvvel és vidámsággal foglalkozok tanítványaimmal, és ezek tükrében várom a lelkes kis újoncokat is sok szeretettel!” 

Kovács Péter László – billentyűs tanszak (zongora) 2021-2023-ig

Zongorát és jazz-zongorát tanítok Pécsváradon és Pécsett is. Emellett előadóművészként is tevékenykedem belföldön és külföldön egyaránt.

Tanítványaimba a zene szeretetét szeretném elültetni, valamint a játék és a zenehallgatás fontosságát, az önkifejezés örömét, sikerélményét.

A zongoraórák sokkal hatékonyabbak, ha jókedvűen, vidám hangulatban telnek, ehhez várok minden zongora iránt érdeklődő gyereket. 

Umstädter Ervin – akkordikus tanszak (harmonika) 2018-2023-ig

A harmonika hangszernek vannak előnyei: jobb kézzel játszhatjuk a dallamot, akár több szólamban is. A bal kézzel a basszus kíséretet játsszuk a legtöbbször, és a dinamikát is ezzel a kézzel kezeljük. Hangzása jól felismerhető, akár többféle hangszínt is képes megszólaltatni. Nagyon sok műfajban előforduló hangszer. Aki ezt a hangszert választja akár népi (magyar, délszláv, német) vonalon, akár klasszikus vonalon (átiratok, vagy XX. századi harmonikára írott művek) is elindulhat.

 Tanári pályámat 2002-ben kezdtem Himesházán, Mohácson és most már Pécsváradon is tanítok. Az elmúlt években több versenyen 8országos, megyei) elindultak tanítványaim, ahol volt több I. II. és II. helyezésük, valamint különdíjat is kaptak. A tavalyi tanévben minősítési eljárásban vettem részt.

Szabó-Beck Angéla / Angi néni - fafúvós tanszak (fuvola, furulya) 2013-2023-ig

„2013 őszétől tanítok furulyát és fuvolát Pécsváradon. Lelkes és vidám természetű vagyok, amellyel úgy érzem, erősen gazdagítom mind a tanszakomat, mind a kollégáimat.

Szeretek csapatban dolgozni, ezért különösen kedvelem azokat az órákat, amikor közösen muzsikálhatunk. A közös foglalkozások legkülönlegesebb típusa az, amikor az óvodás korú csemetékkel ülök le a szőnyegre játszani, dalolni. 

A gyermekdalok, népdalok sokszínűsége - akárcsak a komolyzenei művek sokoldalúsága -, elvarázsol. Ezt a varázslatot szeretem megélni a hangszeres órákon, hangversenyeken, táborokban, különböző programjainkon növendékeimmel és kollégáimmal együtt.„

Molnár Viktória Zsanett / Viki néni – fafúvós tanszak (klarinét, szaxofon) 2014-2023-ig

Molnár Viktória vagyok, 2014 szeptembere óta tanítok klarinétot, furulyát és szaxofont a Pécsváradi Zeneiskolában.


Feladatom, hogy minden tanítványomat a saját személyiségére szabottan segítsem a hangszertanulás során. Természetesen, mint mindenben, a zenetanulásban is akadnak nehézségek bőven, de hiszek benne, hogy kellő rugalmassággal és kreativitással bárki számára öröm lehet a zenélés. Ezt az örömöt és a hangszer iránti szeretetet szeretném közvetíteni a gyerekeknek.


Óráimon jó hangulatban, játszva tanuljuk a hangszer és a muzsikálás  "csínját-bínját" . Fontos számomra a közösségformálás, ezért az elmúlt években - és amint lehetséges- továbbra is szervezek projektszerű kamarazenei produkciókat növendékeim számára.


Szeretettel várok minden olyan kicsi és nagy gyereket, akit érdekel az ezer arcú klarinét, a fényesen szóló szaxofon, vagy a "kistesó" furulya.

Vida Lóránt / Lóri bácsi – rézfúvós tanszak (harsona, vadászkürt, tenorkürt, tuba) 2018-2023-ig


„2018 óta tanítok a Pécsváradi Zeneiskolában.  Örömmel tapasztaltam pályafutásom során, hogy a zenélés valóban nem „hangszerfüggő” tevékenység, de kiváló örömforrás és fejlődési lehetőség a zeneszerető ember számára.

Osztályom tanulói vadászkürtöt, tenorkürtöt, harsonát vagy tubát választhatnak. Ezeket a hangszereket olyan diákoknak ajánlom, akik szeretik a rézfúvós hangszerek fényes figyelemfelhívó, máskor bársonyosan simogató hangját, és akik szeretnének zenekarban, vagy kisebb együttesben muzsikálni.

A zenetanulás és a hangszeres játék elsajátítása és művelése elsősorban örömet és játékélményt, egyúttal alkotó- és esztétikai élményt jelent számunkra. 

Fontos tapasztalatom, hogy a zenét tanuló gyermekek tanuláshoz szükséges képességei gyakran, nagyon rövid idő alatt, jelentős fejlődést mutatnak.

A zenetanulást és rézfúvós hangszeren való tanulást ajánlom azoknak a diákoknak, akik szeretnének egyénileg és/vagy közösséggel nagyszerű zenés programokon részt venni.

Az óráinkon sokat éneklünk, hangszeren játszunk, gyakorlunk. Sok humorral, játszva tanulunk zenét hallgatni, zenét olvasni, játszani, figyelni magunkra, egymásra, feladatainkra, a fontos dolgokra.

Remélem, hogy a következő években is folytatni tudjuk ezt a fontos és szép munkát, hogy évről évre, újra és újra lesznek kisiskolásaink és zenei tapasztalattal, tudással rendelkező felsőbb éves növendékeink a zeneiskolában.