A Kodolányi János Német Nemzetiségi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - Zeneiskola Intézményegység

a zenetanulás lehetőségét, a zenei alapismeretek és képességek elsajátítását, fejlesztését, a hangszeres játék elsajátítását, a közös zenélés élményét, a zenei programokon való aktív részvétel lehetőségét és a zenei tehetséggondozást biztosítja a Pécsváradon és  Pécsvárad közelében elhelyezkedő településeken élő gyermekek számára.


A Pécsváradi Zeneiskola bemutatása

Intézmény neve: Kodolányi János Német Nemzetiségi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Alapfokú Iskola 

A székhely címe: 7720 Pécsvárad, Kossuth Lajos u. 39-41

Pécsvárad Zeneiskoláját 1976-ban alapították. Ez a művészetoktatási intézmény 2007-ig önálló épületben, önálló intézményként működött az önkormányzat fenntartásában, utána azonban a zeneiskola is tagja lett az Általános Nevelési és Művelődési Központnak. Jelenlegi Zeneiskolánk 2013 óta a Kodolányi János Német Nemzetiségi Általános Iskola és AMI intézményegységeként, a Pécsi Tankerületi Központ fenntartásában működik.  Intézményünk Pécsvárad és a környező települések alapfokú zeneoktatását látja el.

A szakmai alapdokumentumban meghatározott alapfeladat: nappali rendszerű, alapfokú művészetoktatás zeneművészeti ágon; billentyűs-, akkordikus-, fafúvós-, kamarazene-, rézfúvós-, vonós- és zeneismeret tanszakon. Választható főtárgyak: furulya, fuvola, klarinét, szaxofon, trombita, kürt, tenorkürt, harsona, tuba, hegedű, gordonka, gitár, zongora, harmonika, ütő.

Nagy hangsúlyt fektetünk az utánpótlás-szervezésre, növendéktoborzásra. A hangszerbemutatók mellett számos alkalmat biztosítunk arra, hogy hangversenyen hallja a kedves hallgatóság a növendékeket és tanáraikat. A gyerekek a 6. életévük betöltését követően válhatnak a zeneiskola tanulójává. A zenetanulás lehetőségét 12 évfolyamon szervezi a zeneiskola. 

A 2023/2024-es tanévben 146 növendék részvételével folyik a zeneoktatás. A zeneiskolában 10 kinevezett és 6 óraadó pedagógus tanítja a növendékeket. Tantestületünk az elmúlt tanévben hét új kollégával gyarapodott. Igazán színes, és kooperatív tevékenységekben aktívan részt vevő pedagógus közösség a miénk, ahol támogatják egymást mind a hagyományt-tisztelő és -őrző tanárok, mind a megújítást preferáló ifjabb pedagógusgeneráció képviselői. Előző tagintézményvezetőink Vida Lóránt és Dr. Mericsné Rábai Katalin kellő odafigyeléssel és szakértelemmel irányította a szakmai munkát. Jelenleg Kovács-Madai Zsuzsanna, fuvolaszakos tanárnő a munkaközösség-vezetőnk.

A zeneiskola az intézményünk székhelyén, a főépület tetőterében kapott helyet. Jelenleg hat kisebb méretű és két nagyobb méretű tanteremben folyik a tanulók zeneoktatása. A fúvószenekari próbák számára jelenleg a régi városi könyvtár terme ad otthont.  A tantermek száma és minősége nem teljesen megfelelő, de igyekszünk megteremteni minden lehetőséget az optimális feladatellátáshoz. Rendszeresen megrendezett hangversenyeinket az általános iskola könyvtárában vagy a város művelődési központjában tartjuk.

Az anyagi és tárgyi feltételek biztosításáról alapvetően a Pécsi Tankerületi Központ gondoskodik. Pályázatok készítésével és helyi támogatások befogadásával (szülők, önkormányzat, német nemzetiségi önkormányzat és civil szervezetek) fejlesztjük a tehetséggondozás feltételeit és programjait.

Alapfeladatunk fontos része a zenei tehetséggondozás: helyi, regionális és országos rendezvényeken közreműködő tanulók és együttesek felkészítése; hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása; kiemelkedően tehetséges tanulók gondozása; hangszerbemutatók megrendezése, utánpótlásnevelés. 

Ezeken kívül: részvétel tanszaki hangversenyeken, növendékkoncerteken, hagyományos iskolai rendezvényeken, nemzetiségi műsorokon; szereplések helyi és környékbeli óvodákban, iskolákban, idősotthonokban, szociális intézményekben. Pécsváradon szinte egyetlen kulturális rendezvény sem képzelhető el a zeneiskolás növendékek közreműködése nélkül. 

A tanévben négy nagy saját hangversenyünk van, az évnyitó-, karácsonyi-, jótékonysági- és évzáró- hangverseny, melyen minden növendékünk és kollégánk részt vesz előadóként, 200-250 fős közönség előtt.