2023/2024

Поради батькам

ПопередняНаступна

Дорослій складно визначити здібності новонародженої дитини, тому що вони виявляються тільки в будь-якої діяльності, а немовля ще нічого не вміє робити. Але з моменту появи на світ кожна дитина має певні задатками. Якщо розвивати здібності з дитячого віку, то малюкові гарантовано успішне майбутнє. Надалі йому буде набагато простіше справлятися з різними життєвими труднощами.

Важливе завдання процесу виховання в сім'ї - розвиток здібностей малюка. Його здібності починають проявлятися одночасно з початком процесу розвитку інтересу до навколишньої дійсності. Деякі батьки починають замислюватися про здібності дитини тільки після його надходження в школу. Психологи переконані, що початок розвитку здібностей має припадати на вік від 1,5 до 5 років.

  

ЩО ТАКЕ ЗАДАТКИ ?:

Задатками називають особливості дитини, з якими він з'являється на світ:

• Анатомічні;

• Психологічні;

• Фізіологічні - нервової системи та органів чуття.

Задатки виявляються у підвищеному бажанні малюка займатися будь-якими видами діяльності: образотворче мистецтво, грою на музичних інструментах, вокалом, хореографією, спортом. При цьому малюк отримує велику насолоду і задоволення.

ЩО ТАКЕ ЗДІБНОСТІ ?:

Здібностями називають особливості особистості, які відповідають вимогам певної діяльності, а також є умовами для їх успішного виконання. Для оцінки здібностей дитини варто поспостерігати за ним, зануривши в будь-яку діяльність.

Визначити наявність і рівень здібностей у вашої дитини зможе фахівець. Розвивати здібності можливо тільки в процесі систематичних занять.

ЯКИМИ БУВАЮТЬ ДИТЯЧІ ЗДІБНОСТІ ?:

• Загальні - це властивості розуму малюка, які дозволяють досягати високих результатів в різних галузях. У таких дітей з раннього віку починає проявлятися підвищений інтерес і прагнення до пізнання всього, що його оточує. Розумова праця приносить таким малюкам велику радість і задоволення;

• Спеціальні здібності включають в себе ті, які потрібні для занять певною діяльністю - спорт, музика, малювання та іншими. Для розвитку таких здібностей важливо створити відповідні умови, які повинні оточувати дитину з його народження.

 

МОЖЕ ВАШ МАЛЮК ТАЛАНОВИТИЙ ?:

При високому ступені розвитку здібностей говорять про талант. Такі малюки відрізняються від однолітків високими результатами в різних сферах діяльності з раннього віку. Які б здібності не мав ваша дитина, він не зможе стати видатним, якщо не буде достатньо працьовитим, наполегливим, організованим.

ОЗНАКИ НАЯВНОСТІ ЗДІБНОСТЕЙ:

• Дитина з захопленням займається певним видом діяльності;

• Малюк просить купити предмети певного виду діяльності: музичний інструмент, фарби, м'яч, конструктор і т.д .;

• Кроха продовжує займатися улюбленою справою навіть після заборони дорослого.

 

ЕТАПИ РОЗВИТКУ ДИТЯЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ:

• 1 - 2 роки - починають проявлятися творчі здібності малюка. Батькам необхідно звернути увагу на те, що більше приваблює їх дитини;

• 3 - 4 роки - сприятливий вік для початку регулярних і систематичних занять. Діти в цьому віці дуже сприйнятливі до знань всього нового. У цей віковий період найбільше підходять такі захоплення:

4. Робота з конструктором.

• 5 - 6 років - підготовка до вступу дитини до школи. Доцільно почати відвідувати гуртки та секції за інтересами. Батькам необхідно приділяти увагу розвитку творчої активності малюка.

ЩО РОЗВИВАЄ ЗДІБНОСТІ ДИТИНИ ?:

• розвиваючі ігри та іграшки;

• Слухання музики;

• Виготовлення виробів;

• Малювання;

• Читання;

• Ігри творчого характеру (назвати позитивні і негативні сторони предмета; домальовування картинки; уявити, якщо раптом ...).

 

ЯКІ ЗДІБНОСТІ МОЖУТЬ РОЗВИВАТИ БАТЬКИ У СВОЮ ДИТИНУ ?:

• Інтелектуальні здібності;

• Творчі здібності;

• Розумові здібності.

 

ЯК РОЗВИВАТИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ ЗДІБНОСТІ ДИТИНИ ?:

1. Приділяйте увагу цьому питанню в період інтенсивного розвитку інтелекту дитини - від 2 до 12 років;

2. Емоційно підтримуйте малюка;

3. Надайте дитині можливість проявити самостійність;

4. Пред'являйте до дитини вимоги і сприяйте обов'язковому їх виконання;

5. Підвищуйте самооцінку малюка;

6. Організовуйте спільну ігрову діяльність з дитиною;

7. Залучайте дитину до вирішення сімейних проблем.

ЯК РОЗВИВАТИ ТВОРЧІ ЗДІБНОСТІ ДИТИНИ ?:

1. Розвивайте у дитини здатності вирішувати завдання різними способами;

2. Батькам необхідно реагувати позитивними емоціями на прояв у дитини будь-якої несподіванки;

3. Найбільш активно творчі здібності у дітей розвиваються від 3 до 5 років.

 

ЯК РОЗВИВАТИ РОЗУМОВІ ЗДІБНОСТІ ДИТИНИ ?:

1. Батьки повинні часто задавати дитині питання;

2. Необхідно спілкуватися з дитиною на різні теми;

3. Спонукайте дитину до роздумів;

4. Обговорюйте з дитиною результати виконаного завдання;

5. Спільно з дитиною виправляйте недоліки виконаної роботи.

Від виховання дитини залежить його характер і поведінку. Але не слід забувати про вроджені здібності. Батькам важливо любити і підтримувати свого малюка, допомагати розвиватися, враховуючи при цьому його вікові та індивідуальні особливості.

ЯК СТИМУЛЮВАТИ ДИТИНУ ДО ПІЗНАННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ ?:

1. Спілкуйтеся з дитиною про те, що його оточує;

2. Спостерігайте за дитиною. Таким чином батькам буде легко визначити його інтереси і здібності;

3. Грайте разом з дитиною;

4. Намагайтеся правильно визначити заняття, яке дитині дуже подобається.

Батьки повинні стимулювати участь малюка в різних видах діяльності - співі, ліплення, читанні, танцях та інших. Це допоможе виховати гармонійно розвинену і здатну особу. Якщо відвідування певного гуртка співпаде з інтересами дитини, тоді він буде дуже щасливим.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ:

• Підтримуйте захоплення і дитячі інтереси. Якщо дитина гарно співає - віддайте його гурток вокалу, якщо малюк більше любить бігати або грати в рухливі ігри - запишіть його в спортивну школу або секцію.

• Не варто нав'язувати дитині власні інтереси. Враховуйте бажання малюка;

• Створюйте дитині умови для занять за інтересами: для образотворчої діяльності купите олівці, пензлики, пластилін, а для спорту - спортивне взуття та одяг;

• Заохочуйте дитину за його зусилля.

• Не порівнюйте свою дитину з іншими дітьми.

• Пояснюйте дитині значення занять для його розвитку і ролі керівника секції або гуртка.

• Якщо дитина відмовляється відвідувати обрану раніше секцію, ніколи не лайте його. Розберіться в причинах відмови. Краще міняйте різні види діяльності, ніж тривалий час змушуйте дитину займатися справою;

• Цікавтеся захопленнями та інтересами крихти;

• Визначте здібності своєї дитини;

• Розвивайте у малюка пам'ять та інтелектуальні здібності;

• Будьте позитивним прикладом для дитини;

• Запишіть дитину в гурток, секцію, школу танцю, дитячий театр. Помітивши схильність дитини до будь-якого виду діяльності, розкривайте і розвивайте її.

 

ВИЗНАЧАЄМО ЗДІБНОСТІ ДИТИНИ:

Дайте відповідь на поставлені питання словами «так» або «ні»:

1. Ваша дитина легко запам'ятовує почуту мова?

2. Дитині вдається без труднощів визначити ваш настрій?

3. Чи подобається дитині вирішувати математичні завдання?

4. Ваша дитина мріє про майбутню професію?

5. Дитина прислухається до звучання музичних інструментів на вулиці?

6. Дитина цифри засвоїв з легкістю?

7. Використовує дитина в мові складні словесні вирази?

8. Чи подобається дитині слухати класичну музику?

Лінгвістичні здібності - відповіді «так» на 1 і 7 питання.

Музичні здібності - відповіді «так» на 5 і 8 питання.

Математичні здібності - відповіді «так» на 3 і 6 питання.

Психологічні здібності - відповіді «так» на 2 і 4 питання.

Не забороняйте дитині займатися улюбленою справою. Заохочуйте нові захоплення малюка. Неможливо передбачити, як вплине захоплення на його життя.

 

 Інформаційна довідка для батьків 

Для кожного малюка початок відвідування дошкільного закладу — стрес. Будь-яка дитина розгубиться, вперше потрапивши в зовсім незнайоме оточення, де немає мами, яка завжди захистить і допоможе; де багато чужих дітей, деякі з яких плачуть; де є чужі дорослі, яких треба слухатись; де чужий посуд, незвична їжа; де немає улюбленої іграшки та звичного, такого рідного ліжечка…

 

Одні діти більш-менш легко входять у нові життєві обставини й через 2 — 3 місяці звикають до дошкільного закладу. Для інших процес адаптації перетворюється на справжню трагедію, яка може тягнути за собою порушення поведінки, затримку розвитку, різке погіршення здоров'я аж до психологічних та неврологічних розладів. І саме від дорослих залежить ступінь загострення дитячих переживань. А тому ситуацію входження малюка в нове середовище варто розглядати саме з позиції дитини та її потреб.

Рекомендації батькам щодо адаптаційного періоду

Чимало проблем, які виникають у дитини в період адаптації, можна попередити завдяки роботі з батьками, її варто розпочинати задовго до приходу малюка в садочок. Доцільно провести бесіду з татом і мамою вже при оформленні ними документів дитини в дошкільну установу. Слід роз'яснити батькам загальні особливості перебігу адаптаційного періоду, його стресогенний вплив на дитину, вірогідність порушень поведінки та погіршення стану здоров'я, тривалість (2 — 3 місяці) і, головне, надати інформацію про те, що вони особисто можуть зробити для того, щоб цей період пройшов для їхньої дитини якомога легше.

Якщо малюка заздалегідь привчили до режиму дня, який чекає на нього в дошкільному закладі, якщо він уміє проситися в туалет, готовий до не протертої й різноманітної їжі, вміє гратися іграшками, цікавиться ними, здатен хоча б до короткочасного контакту з іншими дітьми, не боїться їх, з довірою ставиться до вихователя, то більшості проблем, пов'язаних з адаптацією, у нього не виникне. Важливо, щоб батьки усвідомлювали майбутні зміни; турбувались про емоційний стан, який переживатиме син чи донька, залишившись без рідних; розуміли, що дитина почуватиметься впевнено, якщо вона доволі самостійна, може певною мірою обслужити себе й не почуватися залежною від чужих дорослих.

Нові умови можуть стати для малюка надто сильним подразником, скувати його самостійність та ініціативу. Батьки, зазвичай, обмежують розмови про дитячий садок фразою: «Тобі там буде добре». А слід говорити про вступ до дитячого садка як про подію радісну й очікувану, демонструючи малюкові впевненість і віру в добрий перебіг подій. Адже діти переймаються настроєм батьків, а надалі ранковий емоційний стан малюка визначатиме хід усього дня в групі.

Адміністрації дитсадка слід заспокоїти батьків, запевнивши їх у тому, що поруч з їхнім малюком будуть уважні, добрі, досвідчені люди. Розповісти про вихователів, які працюють у групі, зробити акцент на їхніх достоїнствах, позитивних якостях. Провести батьків по садку, показати його, зайти до групи, познайомити з вихователями. Не варто дратуватися нескінченності батьківських запитань, прохань, уточнень, адже вони мають привести сюди свою дитину й довірити її вихователям та іншим фахівцям освітнього закладу.

Бажано заздалегідь ознайомити дитину з життям у дитячому садку. Дуже важливий момент — знайомство з вихователями та показ групових приміщень. Слід показати шафку, де дитина залишатиме свій одяг, ліжечко, в якому спатиме, іграшки, якими гратиметься. Якщо у малюка виникне бажання, варто дозволити йому погратись з іншими дітьми або побавитися іграшками. Важливо, щоб дитина знову захотіла прийти в садочок.

Наголосимо: для того, щоб звикання дитини до дошкільного закладу було максимально безболісним, треба зробити його поступовим. Протягом першого тижня батькам слід приводити дітей не на повний день, а на кілька годин — на прогулянку. Й лише після таких короткочасних візитів діти лишаються без мами, але ненадовго. Потім цей час поступово збільшується. З кінця другого тижня дітей залишають на увесь день.

Можна рекомендувати батькам приводити дитину не лише на ранкову або денну прогулянку, а й на вечірню. Таким чином дитина встигає більше дізнатись про життя в дошкільному закладі, а головне — вона бачить, як за всіма дітками приходять батьки і забирають їх додому: ніхто не залишається в дитячому садку.

Бажано заздалегідь ознайомити дитину з життям у дитячому садку. Дуже важливий момент — знайомство з вихователями та показ групових приміщень.

Слід показати шафку, де дитина залишатиме свій одяг, ліжечко, в якому спатиме, іграшки, якими гратиметься. Якщо у малюка виникне бажання, варто дозволити йому погратись з іншими дітьми або побавитися іграшками. Важливо, щоб дитина знову захотіла прийти в садочок.