9-Б

Зарубіжна література

19.05.2023

Контрольна робота з теми "Новаторські зрушення у драматургії к. ХІХ  - поч ХХ ст."

Виконати контрольну роботу за темою "новаторські зрушення у драматургії кінця ХІХ - поч. ХХ ст." (посилання буде надано під час уроку)

12.042023

Б. Шоу. "Пігмаліон". Ідея одухотворення людини й життя засобами освіти й мистецтва в п'єсі

Завдання 1

ПЕРЕВІРКА ЗНАННЯ ЗМІСТУ ТВОРУ

Завдання 2

БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ П'ЄСИ

Завдання 3

ОБРАЗНА СИСТЕМА ТВОРУ

Генрі Гіггінс

Генрі Гіггінс. Сучасний Пігмаліон у п'єсі Б. Шоу – це вчений-фонетист. Він працює з тонкою духовною субстанцією – словом і людською свідомістю. Генрі Гіггінс ставиться до слова як до вияву реального життя, тому він такий уважний до того, хто і як говорить, досліджує особливості мовлення різних людей. Професор Гіггінс відчуває себе всемогутнім творцем, розуміючи, що за допомогою слова можна впливати на людей, змінювати їхні долі, а як наслідок – і навколишній світ. Талант спонукає його погодитися на експеримент щодо перетворення квіткарки на "герцогиню". Він не думає про труднощі й наслідки (про які попереджають його місіс Пірс, місіс Гіггінс), його цікавить насамперед процес створення "нової людини" за допомогою слова. Після завершення експерименту "сучасна Галатея" повстала проти "скульптора". Еліза обвинувачує Генрі Гіггінса в тому, що він ставиться до неї як до звичайного предмета інтер'єру. Але професор не може зрозуміти, у чому полягає його провина.

Еліза Дулітл не тільки вчиться в Генрі Гіггінса, але й сама багато чого його навчила. Вона дала йому моральний урок людяності, внутрішньої гідності й незалежності.

Професор Гіггінс – людина науки, для якої не існувало іншого життя. Він аристократ, але його манери не аристократичні, експериментатор, але без відповідальності за долю піддослідного. Водночас це порядна людина, адже він не обіцяв Елізі чогось більшого, ніж навчити мови й манер та ввести у "вищий світ". Образ Гіггінса – це варіант античного скульптора. Діяльний, жвавий, всюдисущий Гіггінс сповнений тієї зацікавленості, без якої неможлива будь-яка творча діяльність. Для нього всі люди рівні, без поділу на класи. Саме тому Гіггінс так сміливо береться довести, що за три місяці квіткарка стане герцогинею. Професор зважився на експеримент і доклав усіх зусиль, щоб довести власну думку. Гіггінс не думав про те, що буде після того, як казковий сон скінчиться і Галатея-Еліза прокинеться. Природні сили, що були приспані в героїні, виявилися набагато потужнішими, ніж на це міг розраховувати професор фонетики.

Генрі Гіггінс, за задумом Б. Шоу, мав продемонструвати суспільству, на що здатна талановита людина, до того ж реаліст. Образ сучасного Пігмаліона втілює ідеї творчої праці, науки, мистецтва, які здатні одухотворити й змінити світ.

Елайза Дулітл

Еліза Дулітл. Дівчина-квіткарка. Образ Елізи та її оточення дає змогу письменникові висвітлити багато соціальних проблем. Фактично вперше на англійську сцену прийшла звичайна людина з лондонських низів. "Вона жила жахливим життям і говорила жахливою мовою. Різниця між нею й людьми з Центрального або Західного Лондона була разючою", – писав Б. Шоу. В образі квіткарки драматург розкрив страшну безодню, у якій перебувала тоді більшість англійського населення. Питання бідності, ницого середовища, низькооплачуваної праці, дитячого сирітства, проституції та інші порушено в процесі розповіді про життя юної квіткарки. Водночас в образі Елізи Дулітл, сучасної Галатеї, автор показав величезний творчий потенціал народу, його прагнення до культури, морального вдосконалення, кращої долі.

Головна героїня п'єси Б. Шоу на спочатку зображена представницею лондонських низів (носієм діалекту "кокні"). Такі, як вона, з дитинства змушені працювати й самотужки пробиватися в житті. Еліза ще не названа своїм іменем, адже вона як особистість поки що повністю не сформована. Її цікавить лише те, наскільки вигідно вона зможе продати свої фіалки. Вульгарність, відсутність культури, брехливість, жахлива мова – усі ці ознаки соціальних низів утілено в реалістичному образі квіткарки. І все ж таки вона наділена такими якостями характеру, що спричинили кардинальні зміни в її житті.

Еліза різко змінює свою долю, скориставшись шансом, який відкрився перед нею ввечері в районі Ковент-Гардена. Дівчина приходить до професора фонетики Гіггінса із метою вдосконалити свою мову й завдяки цьому здобути місце продавчині в магазині квітів. Еліза не принижується, не хитрує, не просить милостиню. Вона з притаманною їй цілеспрямованістю говорить, що хоче сама оплатити послуги Гіггінса. Дівчина доволі кумедна в старому пальті й капелюсі з різнокольоровими страусовими перами, однак у ній стільки внутрішньої гідності й бажання вдосконалюватися, що приятель Генрі Гіггінса, полковник Пікерінг, мимоволі встає перед Елайзою й називає її "міс Дулітл". Саме він пропонує професорові фонетики захопливе парі – здійснити сміливий експеримент із квіткаркою й перетворити її на справжню леді за допомогою мистецтва фонетики. Так починається шлях Елізи Дулітл до її перетворення як особистості, а точніше – до відкриття прихованих у ній людських якостей.

Образ Елізи Дулітл постає багатогранним навіть до початку експерименту. Дівчина, яка рано втратила матір, жила в бідності, батько якої пиячив разом із мачухою, нерідко бив її, не може встояти перед шоколадними цукерками й красивими сукнями. Однак Еліза розуміє, коли над нею глузують. Вона чесна й щира у своїх висловлюваннях і навіть не боїться присоромити професора Гіггінса й полковника Пікерінга за спроби насміхатися над нею. З допомогою Генрі Гіггінса Еліза Дулітл навчилася правильно говорити, гарно одягатися, поводитися у вишуканому товаристві згідно з етикетом того часу. Якщо спочатку вона сприймала навчання тільки як зовнішні зміни, то поступово в ній відбуваються внутрішні зміни її характеру. Дівчина навчилася не тільки грамотно спілкуватися, а й бути вишуканою, цікавою, природною, дотепною. Коли вона вперше відвідує місіс Гіггінс, постає ще комічною – не в тому, як вона говорить, а в тому, що говорить. Однак дуже швидко через пізнання мови й культури Еліза відкриває в собі невичерпний творчий потенціал і постає у фіналі п'єси духовно багатою й цілком сформованою особистістю.

Незважаючи на те, що Еліза стала такою, якою прагнула бути та якою хотів її бачити професор Гіггінс, у фіналі твору вона все ж таки почувається нещасною. Її тривожить майбутнє. Залишивши своє середовище, вона вже не може повернутися назад. Еліза забула свою колишню мову, як їй жити тепер? Де вона зможе застосувати свої здібності? Що може робити? Що на неї чекає? І не тільки це її хвилює. Після тріумфу Елізи на вечорі, повернувшись до квартири професора Гіггінса, вона знову стає лише предметом експерименту. Гіггінс і Пікерінг говорять про неї (у її присутності!) лише як про вдалий результат, від якого Гіггінс, за його словами, навіть утомився. Але Еліза вже не така, як була раніше. Вона відкрила в собі не тільки здібності до вивчення мови, а й усвідомила свою внутрішню гордість, незалежність і здатність до самостійних рішень. Психологічна кульмінація п'єси настає не тоді, коли квіткарка зовні стала леді, а тоді, коли Еліза Дулітл стала людиною в найвищому сенсі цього слова. Це визнав навіть професор Гіггінс, якому Еліза кинула в обличчя його пантофлі, які раніше подавала. Гіггінс мусить визнати, що "рабиня нікому не цікава", а Еліза, котра кинула пантофлі, йому більше подобається, аніж та Еліза, яка їх подавала.

Утеча Елізи з будинку Гіггінса до його матері ще раз засвідчує внутрішню гідність дівчини, яка по-новому відкрила саму себе. Вона мусила довести собі й іншим, що не є "лялькою" чи "капустяним качаном", а гідна високої поваги як людина. "Що далі буде з Елізою?" – це запитання Б. Шоу залишив у відкритому фіналі на розсуд глядачів (читачів). Життя буде ще не раз випробовувати героїню, проте зрозуміло, що вона вже ніколи не повернеться на лондонське дно, з якого зуміла піднятися. Долучившись до скарбів мови й культури, Еліза залишається духовно багатою людиною назавжди. Уникаючи романтичного сюжету, Б. Шоу показав у своїй п'єсі, що Еліза й Генрі Гіггінс можуть бути цікавими одне одному не як жінка та чоловік, а як непересічні особистості. Між ними формуються особливі стосунки, що морально збагачують обох. У розвитку цих стосунків полягає цікавий парадокс реального життя, яке, на думку автора, не обмежується любовними історіями.


Завдання 4 (асинхронно)

ТЕМА ТА ІДЕЯ ТВОРУ. ОЗНАКИ "НОВОЇ ДРАМИ" В НІЙ

Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи за темою "Нова" драма" (Г. Ібсен, "Ляльковий дім", Б. Шоу, "Пігмаліон").

05.04.2023

Б. Шоу (Англія). "Пігмаліон".  Специфіка втілення античного міфу у п'єсі

Завдання 1

Б. ШОУ. ФАКТИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ ДРАМАТУРГА

Познайомтесь з фактами життя та творчості англійського драматурга Б. Шоу 

Джерела:

Б. Шоу - майстер афоризмів (підручник, стор. 238)

Завдання 2

ОСОБЛИВОСТІ ДРАМАТУРГІЇ Б. ШОУ

СЛОВНИКОВА РОБОТА



Парадокс — 1) своєрідна думка, судження, яке має розбіжності із

загальноприйнятим, іноді суперечить здоровому глузду;

2) несподіване явище, яке не відповідає загальноприйнятим уявленням

Завдання 3

ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА П'ЄСИ

Трагікомедія — драматичний жанр, якому властиві ознаки водночас і трагедії, і комедії. Основою трагікомедії є трагікомічне світовідчуття драматурга.

Неоднозначність жанру  - ще одна ознака, характерна для "нової драми".

Завдання 4

МІФОЛОГІЧНА ОСНОВА П'ЄСИ

В основі п'єси Б. Шоу лежить давньогрецький міф про Пігмаліона.

АБО

Б. Шоу модернізує античний міф, по-новому осмислюючи сюжет, розставляючи акценти і насичуючи його парадоксами.

Завдання 5 (асинхронно)

ЗНАЙОМСТВО ЗІ ЗМІСТОМ П'ЄСИ 

Перегляд уривка з фільму "Моя прекрасна леді".

Познайомтесь зі змістом п'єси, використавши одне з джерел:

28.04.2023

Г. Ібсен. "Ляльковий дім".  Образна система твору. образ Нори Хельмер

Завдання 1

БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ І ДІЇ

Завдання 2

ОБРАЗ НОРИ ХЕЛЬМЕР (І - ІІ ДІЇ)

Завдання 3

ОБРАЗНА СИСТЕМА ТВОРУ

Завдання 4 (асинхронно)

Письмово в зошиті виконати завдання:

13.04.2023

Генрік Ібсен (Норвегія). "Ляльковий дім» як соціально-психологічна драма.

Завдання 1

Г. ІБСЕН - ЗАСНОВНИК "НОВОЇ ДРАМИ"

Завдання  2

ІСТОРІЯ НАПИСАННЯ ДРАМИ "ЛЯЛЬКОВИЙ ДІМ", ЇЇ СЦЕНІЧНА ДОЛЯ

Завдання 3

ДІЙОВІ ОСОБИ П'ЄСИ

Завдання 4

КОМЕНТОВАНЕ ЧИТАННЯ І ДІЇ ДРАМИ "ЛЯЛЬКОВИЙ ДІМ"

Домашнє завдання (урок асинхронно, 19.04)

07.04.2023

Зміни в драматургії к. ХІХ - поч. ХХ ст. "Стара" і "нова" драма.

Завдання 1

ДРАМА ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ РІД (повторюємо раніше вивчене)

Завдання 2

ЗМІНИ В ДРАМАТУРГІЇ К. ХІХ- ПОЧ. ХХ СТ. "СТАРА" І "НОВА" ДРАМА

Завдання 3

"НОВА" ДРАМА, ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ

Завдання 4

ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ

17.03.2023

М. Гоголь. "Шинель".  Гуманістичний пафос повісті

Завдання 1

ПЕРЕВІРКА ЗНАННЯ ТЕКСТУ

Завдання 1

АНАЛІЗ КУЛЬМІНАЦІЇ  ТА РОЗВ'ЯЗКИ ТВОРУ

Апофеозом нелюдяності стає образ «значної особи»

Не знайшовши розуміння і співчуття, Акакій Акакійович помирає.

Ось по безмежній планеті в чорній порожнечі біжить крихітний чоловічок з благанням про допомогу. Але уздовж його  шляху лише незграбні гудзики з байдужими символами державної влади - двоголовими орлами...

Вступ до виставки гравюр художника С. Бродського до повісті Гоголя "Шинель"

Завдання 3

ЧИ АКТУАЛЬНИЙ ТВІР У НАШ ЧАС?

Гуманістичний пафос повісті: навіть така людина як Акакій Акакійович, має право на існування і справедливе та людяне до себе ставлення.

Але ж і сама людина, незважаючи на свою маленьку посаду, не повинна бути «маленькою». Вона повинна завжди залишатися Людиною.

Завдання 4 (асинхронно)

Написати контрольний твір-роздум на одну з тем:

10.03.2023

М. Гоголь. "Шинель".  Тема "маленької людини" у повісті

Завдання 1

ЗАВ'ЯЗКА ТВОРУ

Отже, виникла драматична ситуація – треба пошити нову шинель, а це для бідного чиновника все одно, що дістати місяця.

Завдання 2

ДО ШИНЕЛІ І ПІСЛЯ

Завдання 4 (асинхронно)

03.03.2023

М. Гоголь. Повість "Шинель". Особливості сюжету й композиції

Завдання 1

М. ГОГОЛЬ. ФАКТИ ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ

Завдання 2

"ШИНЕЛЬ" - ЧАСТИНА ЦИКЛУ "ПЕТЕРБУРЗЬКІ ПОВІСТІ

"Петербурзькі повісті" Гоголя - новий крок у розвитку реалізму. У цей цикл входять повісті: "Невський проспект", "Ніс", "Портрет", "Коляска", "Записки божевільного" і "Шинель". Над циклом письменник працює між 1835 і 1842 роками. Об'єднані повісті за загальним місцем подій - Петербургом. Петербург, однак, не тільки місце дії, а й своєрідний герой зазначених повістей, в яких Гоголь малює життя в його різних проявах. Зазвичай письменники, розповідаючи про петербурзького життя, висвітлювали побут і характери знаті, верхівки столичного товариства. Гоголя привабили дрібні чиновники, майстрові, жебраки художники, "маленькі люди", вибиті з колії життя. Замість палаців і багатих будинків читач в гоголівських повістях бачить міські халупи, в яких тулиться біднота).

Завдання 3

ТИП "МАЛЕНЬКОЇ ЛЮДИНИ" В ЛІТЕРАТУРІ РЕАЛІЗМУ

Завдання 4

ЧИТАННЯ Й АНАЛІЗ ЕКСПОЗИЦІЇ ПОВІСТІ

Завдання 5

БЕСІДА ЗА ПРОЧИТАНИМ

У чомусь, дійсно, був винен сам Башмачкін. Він був невибагливим, вмів бути задоволеним своєю долею навіть з мізерною зарплатнею і цілковитою неповагою колег, на орендованій квартирі та  з найдешевшою їжею. Чиновник однієї з нижчих категорій не міг просуватися по службі через брак освіти, боязкість та невпевненість у собі. Його мова обмежена (висловлювався прийменниками, прислівниками  та частками), він не може виконати найпростішого творчого завдання. Лише сумлінно переписує папери. Але іноді, коли занадто вже нестерпний жарт, можна почути від нього: «Облиште мене, навіщо ви мене кривдите?»

Домашнє завдання

17.02.2023

Зображення руйнівної сили грошей у повісті Бальзака "Гобсек"

Завдання 1

"ФІЛОСОФІЯ ГОБСЕКА"

Філософія Гобсека - своєрідний підсумок його особистого життєвого шляху. Його світосприйняття формувалося під впливом реального життя, а висловлювання свідчать про глибину інтелекту. Він був моряком, морським торговцем, об’їхав увесь світ. Його розвинута свідомість, не властива йому з дитинства,  пояснюється тим, як багато він бачив протягом свого життя. Він пройшов через усе, щоб накопичити своє багатство: мав зв’язок із корсарами, був причетний до американської війни за незалежність, потерпав від голоду, пройшов через смертельну небезпеку, кілька разів втрачав і знов здобував своє багатство.

Завдання 2

СИСТЕМА ОБРАЗІВ ТВОРУ

Завдання 3

АНАЛІЗ ЕПІЗОДУ "ГОБСЕК У ФАННІ МАЛЬВО ТА ГРАФИНІ ДЕ РЕСТО"

Завдання 4

ГОБСЕК: НЕГАТИВНИЙ ЧИ ПОЗИТИВНИЙ ПЕРСОНАЖ?

Завдання 5 (асинхронно)

Самостійна робота:

04.02.2023

О. де Бальзак. Повість "Гобсек". Багатогранність образу Гобсека. Засоби його створення

Завдання 1

ПОВТОРЕННЯ РАНІШЕ ВИВЧЕНОГО

Завдання 2

ЗАСОБИ СТВОРЕННЯ ОБРАЗУ ГОБСЕКА

Завдання 3

ОБСТАВИНИ, ЩО ВПЛИНУЛИ НА ФОРМУВАННЯ ХАРАКТЕРУ ТА ПОГЛЯДІВ НА ЖИТТЯ ГЕРОЯ

Завдання 4

АНАЛІЗ МОНОЛОГУ ГОБСЕКА

25.01.2023

О. де Бальзак. Повість "Гобсек". Аналіз експозиції

Завдання 1

МІСЦЕ ПОВІСТІ «ГОБСЕК» У ЦИКЛІ «ЛЮДСЬКА КОМЕДІЯ»

Дізнайтеся про це, прочитавши статтю підручника (стор. 158) або подивившись відеофрагмент. 

Завдання 2

ОСОБЛИВІСТЬ КОМПОЗИЦІЇ ПОВІСТІ

Джерела: Підручник, стор. 156 (1-й абзац), відео

2. Композиція повісті.mp4

Завдання 3

КОМЕНТОВАНЕ ЧИТАННЯ ПОВІСТІ «ГОБСЕК». ОБРАЗ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ

3. Образ Гобсека.mp4

Завдання 4

САМОСТІЙНА РОБОТА

Дайте відповіді на питання за прочитаним. Використайте зручний для вас спосіб:

18.01.2023

О. де Бальзак (Франція). Цикл творів "Людська комедія"

Завдання 1

ПЕРЕВІР СЕБЕ: ЖИТТЄПИС ПИСЬМЕННИКА. БАЛЬЗАК І УКРАЇНА

Завдання 2

О. ДЕ БАЛЬЗАК. ЦИКЛ "ЛЮДСЬКА КОМЕДІЯ": ЗАДУМ, КОМПОЗИЦІЯ, ПРОБЛЕМАТИКА

Завдання 3 (асинхронно)

Заповніть Гугл-форму "О. де Бальзак. "Людська комедія" forms.gle/a9t7pEeEHY7b8B4Z9 

За потреби використайте галерею зображень.

11.01.202

Реалізм як творчий напрям. Художні ознаки реалізму. Оноре де Бальзак (Франція). Цикл "Людська комедія"

Завдання 1

ЛІТЕРАТУРА ХІХ СТОЛІТТЯ: ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

Завдання 2

РЕАЛІЗМ: ХУДОЖНІ ОЗНАКИ, ЖАНРИ, ПРЕДСТАВНИКИ

Складіть тези "Реалізм" за планом:

Використайте одне з джерел інформації:

підручник, стор. 147 - 149;

довідковий матеріал "Романтизм ХІХ ст."  drive.google.com/file/d/10OaQaMNBIGgOiMs8XmL7pYv2fjE2GQWq/view?usp=share_link 

Реалізм.pdf

Завдання 3

ПЕРЕВІР СЕБЕ

Завдання 4

ОНОРЕ ДЕ БАЛЬЗАК. ЖИТТЄПИС ПИСЬМЕННИКА. БАЛЬЗАК І УКРАЇНА

Завдання 5

"ЛЮДСЬКА КОМЕДІЯ" - ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ЖИТТЯ ФРАНЦІЇ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТ. 

Домашнє завдання

Заповніть інтерактивний аркуш www.liveworksheets.com/be1486226mu 

7.12.2022

Українська тема у творчості Байрона. Романтична поема "Мазепа"

Завдання 1

ПОЕМА ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ ЖАНР

Поема віршований твір, у якому зображені значні події (що мають загальнолюдське значення) та яскраві характери. Розповідь супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів. Поеми бувають героїчні, дидактичні, сатиричні, бурлескні, ліро-драматичні, романтичні.

Завдання 2

ІСТОРИЧНА ПРАВДА ТА РОМАНТИЧНА ВИГАДКА В ПОЕМІ

Один з творів про Мазепу послугував поштовхом до написання поеми Байроном

Завдання 3

СКЛАДАННЯ АНКЕТИ ТВОРУ

Перегляньте статтю підручника  та/або галерею зображень та запишіть до зошита інформацію:

Завдання 4

ЧИТАННЯ УРИВКІВ З ПОЕМИ

Завдання 5 (асинхронно)

7. 12.2022. Джордж Ноел Гордон Байрон (1788–1824). Життя і творчість. «Хотів би жити знов у горах…». Протиставлення мрії та дійсності у ліриці поета.

Завдання 1

ДЖ. БАЙРОН. ОГЛЯД ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ

Завдання 2

"БАЙРОНІЧНИЙ ГЕРОЙ". "СВІТОВА СКОРБОТА"

«Світова скорбота» - вираження змісту внутрішнього світу особистості, пошук гармонії, злиття зі світом.

Завдання 3

ЧИТАННЯ ТА АНАЛІЗ ВІРША "ХОТІВ БИ ДИТИ ЗНОВ У ГОРАХ..."

Завдання 4 (асинхронно)

Домашнє завдання

Надішліть фото виконаних під час уроку робіт через "Нові знання". Також надішліть скриншот "візуалізації" вірша

16.11.2022. Генріх Гейне (Німеччина). Лірика. Збірка "Книга пісень"

Завдання 1

ЧИТАННЯ ВІРШІВ ГЕЙНЕ. АНАЛІЗ ПОЕЗІЙ


"Чому троянди мов неживі..."

"Коли розлучаються двоє..." (підручник, стор. 58);

Орієнтовний план аналізу:

"На півночі кедр одинокий" (підручник, стор. 58)

Завдання

ЧИТАЄМО Й АНАЛІЗУЄМО ВІРШ "НЕ ЗНАЮ, ЩО СТАЛОСЬ ЗО МНОЮ" ("ЛОРЕЛЕЙ")

жанр;

вид лірики (пейзажна, інтимна, громадянська, філософська);

образи;

настрій, мотиви;

художні засоби та прийоми;

ідея вірша.

Завдання 2 (асинхронно)

Заповнити інтерактивний аркуш www.liveworksheets.com/1-li2383708xi

Домашнє завдання

Виконати тести "Генріх Гейне. Збірка "Книга пісень"  vseosvita.ua/test/start/znk465

02.11.2022. Романтизм як художній напрям

ІСТОРИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОМАНТИЗМУ

На межі XVIII–XIX століть в європейській літературі утверджується новий напрям — романтизм. Головними подіями, що вплинули на його зародження, були  Французька буржуазна революція 1789–1794 рр. та наполеонівські війни. В. Гюго писав: «Письменники XIX століття — діти Французької революції». 

Поразка революції призвела до поширення насильства й терору, перекреслила віру в розум, його могутність і силу. Саме цим пояснюється те глибоке розчарування, що охопило багатьох митців і відобразилося в песимістичному тоні та трагічній забарвленості їхніх творів. 

На розвиток романтизму значний вплив мала ідеалістична філософія, представниками якої були А. та Ф. Шлегелі, Ф. Шеллінг, І. Кант, Й. Г. Фіхте, Й. Гердер.  

Завдання 2

РОМАНТИЗМ: ВИЗНАЧЕННЯ, ХУДОЖНІ ОЗНАКИ

Заповнити інтерактивний аркуш "Романтизм як художній напрям" www.liveworksheets.com/1-br2379451mf 

Джерела: 

19.10.2022. Йоганн Крістоф Шиллер. Ода "До радості". Просвітницька ідея об’єднання людства у вірші

Завдання 1

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ГІМНУ ЄВРОСОЮЗУ

Завдання 2

ЗНАЙОМСТВО З ТВОРЧОЮ ПОСТАТТЮ ПОЕТА-ПРОСВІТНИКА Й.К. ШИЛЛЕРА

Завдання 3

ЧИТАННЯ (СЛУХАННЯ) ОДИ "ДО РАДОСТІ".  БЕСІДА ЗА ЗМІСТОМ

У цьому вірші поет зумів передати душевний підйом, який виражав не лише очікування царства розуму та свободи, а й споконвічне прагнення людства жити в радості, згоді й мирі.

Завдання  4 (асинхронно)

За потреби скористайтеся підручником (стор. 44) або зображеннями (див. нижче)

Домашнє завдання

Виконати контрольну роботу за темою "Просвітництво" vseosvita.ua/test/start/tiu623 

Час виконання - 20.10.2022, до 20.00

12.10.2022. Й.В. Гете (Німеччина). Вірш "Травнева пісня". Балада "Вільшаний король

Завдання 1

Й.В. ГЕТЕ - ВИДАТНИЙ НІМЕЦЬКИЙ ПРОСВІТНИК, ФІЛОСОФ, ПОЕТ

Завдання 2

ІДЕЯ КОХАННЯ Й ЩАСТЯ У ВІРШІ "ТРАВНЕВА ПІСНЯ"

Завдання 3 (асинхронно)

Самостійне читання статті підручника (стор. 37).

Самостійна робота (письмово в зошиті):

Малюнок 1

Малюнок 2

Завдання 4

БАЛАДА "ВІЛЬШАНИЙ КОРОЛЬ"

Завдання 5 (асинхронно)

ВОЛЕЛЮБНІ МОТИВИ В ОДІ Й. ГЕТЕ "ПРОМЕТЕЙ"

05.10.2022. Образ Гуллівера як втілення концепції нової людини

Завдання 1

УЯВЛЕННЯ ПРО ЛЮДИНУ, ЇЇ МІСЦЕ У СВІТІ В ДОБУ ПРОСВІТНИЦТВА

ЧИ ВІДПОВІДАЄ ЦІЙ КОНЦЕПЦІЇ ГУЛЛІВЕР?

Завдання 2

АНАЛІЗУЄМО ТЕКСТ. РОБИМО ВИСНОВКИ

Розділ І. Перший день у Ліліпутії.

Чому Гуллівер, який був переконаний, що міг би протистояти найбільшій армії ліліпутів, не спробував звільнитися? Як це його характеризує?

Розділ ІІ. Обшук

Чим викликана така покірливість? ? Чи допомогла вона Гулліверу досягти бажаного? Чи схвалюєте ви її?

Розділ V. Участь у війні з Блефуску

ЧИ НАВЧИЛО ЧОМУСЬ ГЕРОЯ ПЕРЕБУВАННЯ В ЛІЛІПУТІЇ? ЧИ ЗРОБИВ ЯКІСЬ ВИСНОВКИ?

Головний герой роману Дж. Свіфта постає як втілення просвітницького розуму. Гуллівер — звичайна людина, яка завдяки своєму розуму, досвіду, знанням й людській гідності вийшла переможцем у боротьбі з усіма незгодами. Письменник зауважує, що людина не має підкорюватися середовищу, бо інакше вона перетвориться на духовно звироднілого ліліпута.

Завдання 3 (асинхронно)

УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

28.09.2022. Дж. Свіфт. "Мандри Гуллівера". Сатиричне зображення сучасної авторові англійської дійсності

Завдання 1 

КОМІЧНЕ. ВИДИ  КОМІЧНОГО

Завдання 2

ДИВА КРАЇНИ ЛІЛІПУТІЇ. РОБОТА З ТЕКСТОМ ТВОРУ 

Що дізналися про країну Ліліпутію та її громадян на початку роману? (Аналіз розділів  ІІІ - ІV, усно):

З першого погляду здається. Що Ліліпутія  - нормальна країна, у якій існує порядок, справедливість і добробут. Однак, проаналізувавши її закони, читач ставить запитання: “Для кого і для чого вони існують?” Складається враження, що ми в країні кривих дзеркал, де все існуюче не відповідає звичним уявленням. Такі явища називаються парадоксальними. 

Завдання 3

ЛІЛІПУТІЯ - АНГЛІЯ КРІЗЬ ЗМЕНШУВАЛЬНЕ СКЛО.

Дж. Свіфт засобами сатири й алегорії викриває порядки Англії ХVІІІ століття. Ліліпутія – це Англія в мініатюрі з усіма проблемами і негараздами її політичного життя, державного устрою, законодавства, релігії. З якою метою письменник зробив це? Свіфт намагається словом сколихнути англійців, змусити їх замислитися, щоб змінити життя. На жаль, подібні проблеми були актуальними й для інших країн.

Завдання 4 (асинхронно)

Завдання 5

ПОМІРКУЄМО: ЧИ АКТУАЛЬНИЙ РОМАН СВІФТА У НАШ ЧАС? 

Проблеми, порушені Свіфтом, складні, багато з них, на жаль, залишаються не розв’язаними і донині. Їх вирішення залежить від нас самих громадян, їхньої свідомості, совісті. І заслуга Світфа полягає в тому, що він намагається просвітити сучасників, змушує замислитися над проблемами буття. 

Завдання 6

ЧИТАЄМО І АНАЛІЗУЄМО РОМАН

Чи вірно, що «ліліпути за внутрішньою суттю» можуть дуже принизити і навіть знищити «високу людину»?

20.09.2022. Джонатан Свіфт (1667–1745). «Мандри Гуллівера». Історія написання твору. Композиція роману 

Завдання 1

 ХТО ТАКИЙ ДЖОНАТАН СВІФТ? ЩО ВІДОМО ПРО ЙОГО ЖИТТЯ ТА ТВОРЧІСТЬ?

Завдання 2

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ РОМАНУ. "МАНДРИ ГУЛЛІВЕРА". КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ

Зверніть увагу на:

Gulliver's Travels - Trailer.mp4

Завдання 3

КОМПОЗИЦІЯ  ТА ЖАНР РОМАНУ

     Відправляючи свого героя до різних країн, Свіфт полемізує із твердженням просвітників про можливість розумного суспільного устрою. Водночас висміювання Свіфтом негативних явищ реального життя шляхом зображення підкреслено фантастичних країн покликане допомогти читачам подивитися на людство й на самих себе ніби збоку: «Головною метою кожного мандрівника має бути виховання розуму і доброчесності своїх співвітчизників за допомогою гарних чи поганих прикладів з життя чужих країн...». 

Завдання 4

ЧИТАЄМО РОМАН

-          Від чийого імені ведеться розповідь про подорож Гуллівера?

-          З якою метою письменник використовує розповідь від першої особи?

-          Що таке пригодницький роман?

-          Чи є пригодницькою ця книга?

-          Що відомо про минуле життя Гуллівера?

-          Чого прагнула його душа?

-          Як Гуллівер потрапив у країну ліліпутів?

-          Чому ліліпути зв’язали Гуллівера?

-          Чому він на прояв ворожості не відповідає силою?

-          Який вигляд мав імператор?

-          Яким чином Гуллівер показує своє доброзичливе ставлення до ліліпутів?

-          Чому ліліпути ставляться до Гуллівера з підозрою?

-          Що пропонували вельможі?

-          Про що попрохав Гуллівер, як тільки вивчив мову? Чому отримав відмову?

Завдання 5

Складіть плану«Перший день Гуллівера в країні Ліліпутії"» (письмово).

Завдання 6

14.09.2022.  Історичні умови та провідні ідеї Просвітництва. Розвиток       літератури й культури доби. 

Завдання уроку

Завдання 1

ЗГАДУЄМО, ЩО ЗНАЄМО ПРО ПРОСВІТНИЦТВО З КУРСУ ІСТОРІЇ

Завдання 2

Завдання 3

Вкажіть у зошиті дату і тему уроку.

Складіть Анкету епохи за планом:

Для виконання завдання використайте статтю підручника "Просвітництво" (стор. 6 - 10) або медіапрезентацію "Світло Просвітництва" (автор Г. Дорох)

Записи зробіть у вигляді стислих тез або таблиці. 

Сяйво Просвітництва

Домашнє завдання

Зробіть фото сторінки зошита з виконаним завданням та надішліть через електронний щоденник.

06.09.2022.  Літературні жанри і стилі. Перехідні явища в літературі

Завдання 1

Починаючи з 8 класу, ми вивчаємо зарубіжну літературу відповідно до історико-літературного процесу.

УВАГА! Перевірте, але не закривайте вправу! 

Література - дзеркало історії. Кожна літературна епоха має свої стильові особливості. Вони проявляються в доборі літературних жанрів, тем, ідей, образів, засобів виразності тощо. 

Завдання 1

Починаючи з 8 класу, ми вивчаємо зарубіжну літературу відповідно до історико-літературного процесу.

УВАГА! Перевірте, але не закривайте вправу! 

Література - дзеркало історії. Кожна літературна епоха має свої стильові особливості. Вони проявляються в доборі літературних жанрів, тем, ідей, образів, засобів виразності тощо. 

Завдання 2

Пригадайте раніше вивчене про літературні  роди та жанри. Використайте для цього одне з джерел інформації:

Завдання 3

Познайомтесь з поняттям "Літературний стиль". Використай для цього одне з джерел інформації:

Завдання 2

Пригадайте раніше вивчене про літературні  роди та жанри. Використайте для цього одне з джерел інформації:

Літературні роди й жанри.mp4

Завдання 3

Познайомтесь з поняттям "Літературний стиль". Використай для цього одне з джерел інформації:

Літературні жанри і стилі.mp4

Поняття стилю застосовується в літературі щодо особливостей відображення певної епохи (теми, образи, виразні засоби), авторського стилю, стилю твору

Домашнє завдання

Виконайте тести "Літературні жанри і стилі" naurok.com.ua/test/join?gamecode=1995632