365 tem

Zapiski od tu in tam 

BLOG

Kdaj  so nastajala dnevna besedila -
365 tem za kreativno pisanje

(za osvežitev spomina - nagovor avtorice)

 1. Oktober 2014, sreda ob 18. uri

Najprej en lep pozdrav. Za tiste, ki ste prvič tukaj, jaz sem Vanja Čibej in vodim Šolo kreativnega pisanja, zdaj že drugo leto. Sem velika ljubiteljica pisanja, tudi sama sem obiskovala tečaje kreativnega pisanja, pišem pesmi, krajša ter daljša prozna dela in rada delim  znanje, ki sem ga pridobila v vseh teh letih od kar pišem. Toliko na kratko o meni, saj se bomo imeli priložnost spoznavati čez vse leto. 


V prejšnjem šolskem letu smo dosegli kar nekaj uspehov. Povezali smo se z lutkovnim društvom Marionette in zdaj delujemo pod njegovim okriljem, kot literarna sekcija. Nekatera naša besedila iz lanskega leta so objavljena na spletni strani društva. Imamo eno objavljeno pravljico v otroški reviji Kekec, (Alicija Kepic, Kamen, ki je srce imel). Naše članice so sodelovale na različnih natečajih, skratka, mislim, da smo bili lani zelo aktivni in upam, da bomo tudi letos nadaljevali s takim tempom in da bomo postali bolj prepoznavni.


Naj povem, da sem se zelo veselila tega srečanja z vami in ta prvi oktober kar ni hotel priti. Končno smo tu! Upam, da ste se med poletjem spočili in ste zdaj polni ustvarjalne energije. Če pa niste, pa še boste. To je obljuba Šole kreativnega pisanja. Skupaj se bomo spodbujali in tudi sama bom vse svoje sile usmerila v to, da boste radi prihajali na delavnice in še raje pisali. 


Lansko šolsko leto - Pravljice

Lani je bila rdeča nit celotnega programa pisanje pravljic, ker se mi zdi, da pravljice še najbolj spodbujajo domišljijo in vzpodbujajo različne interpretacije, glede na naše izkušnje. Tako, da tistim, ki se še niste poizkusili v tej literarni zvrsti, toplo priporočam, da napišete tudi kakšno pravljico. Spoznali pa smo tudi druge zvrsti literarnih besedil in na splošno smo se imeli lepo in je prav vsak našel nekaj dobrega zase.



Letos - kratka zgodba

V tem šolskem letu pa bomo dali poudarek predvsem pisanju kratkih zgodb. Na vsaki delavnici bom povedala nekaj teorije, nato pa bomo teorijo povezali s prakso, tako da bomo izvajali različne vaje, brali bomo in predvsem trenirali pisanje. 


Vaje bodo kar se da pestre, vanje bomo vključevali glasbo, likovno umetnost, plesno umetnost, pisali bomo po fotografijah, … uporabljali bomo različne metode, ki vzpodbujajo kreativnost in ustvarjalnost. Delali bomo v skupinah in individualno, po predpisanih tematah, po asociacijah, prosto - z belim papirjem pred seboj in še in še. Vmes se bomo pogovarjali, izmenjevali svoja mnenja. Ker je branje na glas, zelo pomembno in je tudi dobra vaja za pisanje, bomo na delavnicah tudi brali. Včasih pa bomo prebrano tudi analizirali.

Vajo, ki jo bomo izvajali na delavnicah, bomo potem doma prepisali v računalnik, preko Google Drive-a in jo delili med sabo. Dokument bo tako pripravljen za delo doma, kar pomeni, da se bomo brali in tudi medsebojno komentirali naša besedila.

Delali bomo po preizkušenih metodah, za izhodišče sem si izbrala knjigo Andreja Blatnika: Pisanje kratke zgodbe, uporabljam pa tudi drugo literaturo, predvsem ameriških avtorjev, saj imajo tam tudi najdaljšo tradicijo pisanja kratkih zgodb, pa tudi tečaji kreativnega pisanja izvirajo prav od tam. Te knjige uporabljam in jih poskušam vključiti v program kot najboljšo prakso za pisanje. 


V čem je trik dobrega pisanja?

Med svojim študijem literarne teorije, sem v eni izmed knjig našla silno preprost, a pomenljiv citat ameriške pisateljice Gertrude Stein: "To write is to write is to write is to write is to write is to write is to write is to write”. 

Torej poanta dobrega pisanja je pisanje in spet pisanje. Ta njena misel in seveda literatura, ki jo prebiram, me je pripeljala na idejo, da kreiram motivacijski sistem, v obliki bloga - spletnega dnevnika. Imenovala sem ga 365 tem in je namenjen spodbujanju kreativnega pisanja. Torej 365 tem za 365 dni v letu. Deluje pa tako, da dnevno kreira mail s priporočilom in z eno tematiko, o kateri tisti dan razmišljamo in potem pišemo. Pisanje si časovno omejimo. Minimalno 10 minut, pa tja do 20 minut. No, če pišemo dlje je tudi ok. Pišemo pa lastoročno, v pisateljski dnevnik. Tako nastajajo zapisi zelo podobni dnevniku, ki pa to ni, saj se razlikuje po tem, da je tema pisanja predpisana, vendar, to bi rada poudarila, le kot pomoč za prvo miselno asociacijo. Pišemo po prvi asociaciji, ki nam pade na pamet in nadaljujemo naprej …

Vsak, ki se bo vpisal v Šolo kreativnega pisanja, bo dnevno dobival na mail priporočilo z določeno temo. Namen tega maila je vzpodbuditev impulza, da začnemo pisati. Pri tem se popolnoma prepustimo svojemu načinu razmišljanja in pišemo, kar nam trenutno pade na pamet, brez filtriranja, brez popravkov, in brez presojanja o tem, kaj je prav in kaj narobe ter se pri tem ne oziramo niti na slovnico.


Spletni časopis i Novel Media ali časopis prihodnosti

Druga stvar, ki bi vam jo rada povedala, je novica, da smo naredili tudi spletni časopis, z imenom i Novel Media. Prvič smo ga javno objavili 23. septembra, namenjen pa je ustvarjalcem, ki bi radi nekaj povedali in delili svoje misli z drugimi. Poleg besedil in člankov pa predstavljamo tudi druge izdelke kot na primer umetniške fotografije, slike in druge izdelke, v obliki virtualne galerije. Časopis vsebuje tudi rubriko 5-minutna kratka zgodba, kjer bomo objavljali predvsem zelo kratke zgodbe. Naj povem, da je v 1. številki objavljena kratka zgodba, ki sta jo napisali Aljoša Križ in Patricija Sosič Kobal med vajo lanskoletne delavnice. Ta rubrika je torej namenjena kratkim zgodbam in ena izmed prvih vaj, ki jih bomo naredili, je pisanje zelo kratke zgodbe. Pisanje bomo trenirale čez vse šolsko leto in če bo zgodba dobra, jo bomo v časopisu objavili.

Sicer pa je spletni časopis odprt za vse in če imate kakšno idejo, o kateri bi pisali v obliki večkratnih prispevkov, ste vljudno vabljeni. 


Kaj bomo še počeli?

Na delavnico bomo povabili vsaj enega znanega pisatelja, obiskali bomo vsaj eno predstavo Pravljičnega festivala, ki ga organizira Lutkovno društvo Marionette. Kandidirali bomo za sredstva na natečaju, ki ga razpisuje občina Izola in posledično organizirali 2 ali 3 dnevni dogodek na temo literature. Ime dogodka se bomo spomnili na eni izmed vaj po metodi “Loesje”, ki jo lanskoletne tečajnice že dobro poznajo. Morda se pridružimo še projektu Kruhek, ki ga vodi  Dorina Bržan. In seveda, ves čas bomo razmišljali o lastni knjigi. O zbirki kratkih zgodb.


Dogovorimo se o terminu delavnic

Lani smo imeli delavnice vsak petek od 18. ure dalje. Nekaterim je termin zelo ustrezal, saj smo bili na delavnicah sproščeni - ker se je zaključil delovni teden, po delavnicah so bili zelo motivirani za pisanje - vikend pa je bil kot nalašč rezerviran za pisanje. Predlagam četrtek ali petek ..


Za zaključek:

Če želimo ohraniti Šolo kreativnega pisanja, vas prosim za eno malenkost, ki vas nič ne stane. Poskusite širiti idejo ŠKP naprej in povabite na tečaje tudi svoje prijatelje in znance. Nič ne škodi reklama in tista, ki bo pripeljala novega člana, bo dobil pri vpisninah popust. 


Tako! Čas je, da neham. Zahvaljujem se vam za pozornost. Če ima kateri kakšno vprašanje, ki bi zanimalo še ostale, sicer pa bom začela kar vpisovati v ŠKP, obenem pa vas vabim na pecivo in medsebojni klepet.


Večer je bil uspešen!