Rok CZESŁAWA MIŁOSZA

Senat RP ustanowił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza. W związku z tym  serdecznie zapraszam do udziału w ogólnopolskim projekcie: Miłosz w szkole. Dołączcie do grupy przeznaczonej dla nauczycieli i nauczycielek języka polskiego (kliknij TUTAJ, aby przejść do Facebooka). Będzie to przestrzeń do dzielenia się materiałami i pomysłami uczczenia roku Czesława Miłosza oraz publikacji sprawozdań z działań (za które otrzymacie zaświadczenie o wzięciu udziału w projekcie). Niech moc inspiracji będzie z nami!

Zerknijcie na mapie, ile szkół bierze udział w naszym projekcie!

Jak celebrować rok Czesława Miłosza z młodszymi uczniami (kl. 4-6)? Proponuję, aby stworzyć dla nich przestrzeń w bibliotece lub świetlicy, gdzie będą wyeksponowane utwory noblisty, a obok znajdą się karty pracy z cyklu #narysujwiersz - a obok znajdą się karty pracy z cyklu #narysujwiersz. Pierwszą z nich już można pobrać za darmo na facebookowym fanpage'u, a płatny zestaw zawiera w sumie 8 takich kart:
- 7 różnych graficznie kart z wybranymi fragmentami utworów noblisty,
- 1 kartę pustą (z miejscem na zapisanie samodzielnie wybranego fragmentu wiersza Miłosza) – dla uczniów starszych.
Materiał został przygotowany z wykorzystaniem darmowych grafik dostępnych w aplikacji Canva. Portret pisarza – domena publiczna. Mozna go kupić TUTAJ.

Gra terenowa „W domu polskich noblistów” przyda się wychowawcom, bibliotekarzom i polonistom  W jej trakcie uczniowie poznają fragmenty utworów laureatów Nagrody Nobla  [H. Sienkiewicza, M. Skłodowskiej-Curie, W.S. Reymonta, Cz. Miłosza, L. Wałęsy, W. Szymborskiej, O. Tokarczuk] i/oraz garść faktów z ich życia.

Zabawa zajmie ok. 90-120 minut.  Zawiera 9 zadań, szczegółową instrukcję dla prowadzącego oraz materiały niezbędne do przeprowadzenia zabawy (materiał pdf, 50 stron).

Materiał można kupić TUTAJ.

PRZEBIEG GRY

Autorski plakat z okazji Roku Czesława Miłosza [inspirowany twórczością Andy’ego Warhola]. Grafika idealna na personalizowane nagrody w konkursach dotyczących życia i twórczości noblisty (np. kubki, magnesy, przypinki).

Zestaw zawiera grafiki do wydruku w formacie pdf oraz png (spakowane w formacie zip).

Materiał powstał z wykorzystaniem portretu pisarza autorstwa A. Ratkevičiené (domena publiczna).

Można go kupić TUTAJ.