Dani Cesarića u razrednoj nastavi

Učenici 1.a upoznali se s likom i djelom Dobriše Cesarića

Pano uredili učenici 4.b

Učenici 4.a izrađivali svitke od oslikanih pjesničkih slika

Skulpture petrolejskih lampi učenika 3. a razreda

Učenik 3.b tka kapljicu za slap na tkalačkom postolju

Obilježili 120. rođendan

O, djetinjstvo moje na Dravi!

U sklopu obilježavanja 120 godina od rođenja pjesnika Dobriše Cesarića po kojem je nazvana naša škola, učenici 1. a razreda s učiteljicom Sandrom Brezovac upoznali su se s likom i djelom Dobriše Cesarić. Učenici su saznali da je pjesnik rođen u Požegi, a dio života proveo u Osijeku. Na satu su čitali pjesme, a zatim ih ilustrirali.

Učenice 2. a razreda koje pohađaju izvannastavnu aktivnost Baletna skupina pripremile su baletnu točku skladatelja C. S. Saensa pod nazivom Labud. Marljivim višemjesečnim vježbanjem i promišljenom koreografijom pod ravnanjem učiteljice Silvane Stojović male su balerine uveličale, osim Dana Dobriše Cesarića, i božićnu priredbu u prosincu.

Učenici 2. b razreda su za vrijeme Adventa bolje upoznali osobu po kojoj je naša škola dobila ime. Učiteljica Azra Staščik na pano je stavila adventski kalendar, a u svaki pretinac adventskog kalendara zanimljivu činjenicu o Dobriši Cesariću. Svaki dan Adventa učiteljica je slučajnim odabirom odabrala jednog učenika. Taj bi učenik izvadio papirić iz pretinca i pročitao cijelom razredu što su taj dan trebali saznati o Dobriši Cesariću ili pokazao fotografiju Cesarića, njegove kuće ili njegovih djela. Za nagradu učenika je u pretincu čekala i čokoladica u obliku srca.

Na svečanoj priredbi malim se balerinama pridružili i učenici 1. b razreda koji su recitirali poznatu Cesarićevu pjesmu Balada iz predgrađa uz nježne pokrete malih balerina. Izražajno recitiranje s prvašićima je uvježbala njihova učiteljica Sonja Koprivnjak. Učenici 1.b razreda su za Dane Dobriše Cesarića obradili i druge Cesarićeve pjesme i time oplemenili sate Hrvatskog jezika. U suradnji s petašima ukrašavali su platnene torbe pišući stihove Cesarićevih pjesama po platnenim torbama.

I 3. a je obilježio s učiteljicom Marinom Vučemilović Šimunović Dane Dobriše Cesarića, a učenica Iva Mlinarević iz tog razreda je rekla: „Moja se škola zove OŠ „Dobriša Cesarić”, a ime je dobila po poznatom hrvatskom pjesniku. U školi smo obilježili Dane Dobriše Cesarića. Čuli smo da su neke njegove pjesme uglazbljene, a mi smo jednu pjesmu prikazali na satu Likovne kulture. Čitali smo i slušali Baladu iz predgrađa, a na satu likovnog izradili skulpturu petrolejske lampe.” Poručila nam je: „Lijepo je bilo slušati pjesme i imati ideje, ali još je ljepše svoje ideje ostvariti. Neka vam petrolejska lampa osvijetli put do novih ideja!„

U 3. b razredu učenici su s učiteljicom Marijom Delinger svojom kapljom satkali slap. Nakon interpretacije pjesme Slap, učenici su se „bacili” na posao. Odlučili su uprizoriti zadnje stihove pjesme: „taj san u slapu da bi mogo sjati i moja kaplja pomaže ga tkati.“ Učenici su upoznali tehniku tkanja i na malim tkalačkim postoljima isprintanim na 3D printeru tkali su svatko svoju kap. Učenici su tkali kapljice za slap tijekom cijelog prosinca, a na kraju su kapi spojili šivanjem te izradili stijene od papira. Na taj način učenici su izradili slap na neobičan način te su zaključili kako je svatko od nas mala kap koja pomaže razredu sjati. Povezali su to i s razrednim projektom „Svatko je jedinstven“, a u cijelom procesu učenici su uživali i svakodnevno su izražavali ushićenje i zadovoljstvo.

Učenici 4. a razreda s učiteljicom Marijom Bilić su nakon prezentacije o Dobriši Cesariću, čitali tri njegove pjesme: Tiho, o tiho govori mi jesen, Kasna jesen i Polusan. Nakon interpretacije tih pjesama, učenici su u paru slikali pojedine pjesničke slike. Od pjesničkih slika su stvorili svitke. Učenici su naučili izražajno recitirati pjesme uz otvaranje svitka.

Luka Pinterić iz 4. b nam je rekao kako su oni obilježili Dane Dobriše Cesarića. Na satu Hrvatskog jezika s učiteljicom Zvjezdanom Uzelac su pročitali pjesmu Zapis o zimi. Na listiću su odgovarali na razna pitanja o toj pjesmi. Na satu Prirode i društva s učiteljicom Mateom Sopić podijeljeni u skupine dobili su teme: život Dobriše Cesarića, njegova djela, nagrade i dr. Nakon izlaganja svake skupine, dobili su novi zadatak. Trebalo je na što kreativniji način izvesti neke njegove pjesme. Svaka skupina dobila je jednu pjesmu Dobriše Cesarića. Mogli su je otpjevati, repati ili recitirati. Bilo je zabavno. Osobito repanje jedne skupine. Bilo nam je jako lijepo. Jedva čekamo nove aktivnosti.

Maja Pavlić i Helena Jakobfi, 4.a

Dani Dobriše Cesarića u produženom boravku

Simbolična radionica

Oslikani kišobrani

Tijekom prvog polugodišta i prvog tjedna drugog polugodišta učenici 1.a i 1.b, 2. a i 2.b te 3.a i 3.b u produženom boravku sa svojim učiteljicama Gabrijelom Bilić, Seadom Marić i Mateom Sopić obilježili su Dane Dobriše Cesarića.

Aktivnost kojoj su se najviše veselili bila je oslikavanje velikih bijelih kišobrana markerima na temu pjesme Slap i Voćka poslije kiše. Na kišobranima su oslikavali slikopjesme, kapljice iz pjesme Slap, voćku poslije kiše. Kišobrane će koristiti za jesenske i proljetne šetnje kao unikatni proizvod iz produženog boravka. Učiteljice su ih upoznale sa slikopjesmama pa su i napisali svoju slikopjesmu Voćka poslije kiše.

Upoznali su i lik Dobriše Cesarića u mladosti i starosti. Kombiniranom tehnikom crnog flomastera, grafoflije i vodenih boja napravili su portrete poznatog pjesnika po kojemu naša škola nosi ime.

Zadnji dan su organizirali čajanku uz čitanje poezije Dobriše Cesarića, a poeziju su čitali učenici. Družili su se sa svim učenicima iz produženog boravka uz čaj, keksiće i lijepe stihove. Kaže se da slika govori više od tisuću riječi, a u našem slučaju su to fotografije koje prikazuju kako smo se proveli.

Magdalena Grabić i Evelin Gajdošik, 3.a

Cesarić na Dodatnoj nastavi Engleskog jezika

Čitanje na različite načine

Poetry Voices

U sklopu obilježavanja 120. godišnjice rođenja Dobriše Cesarića učenici 4.a koji idu na dodatnu nastavu Engleskog jezika su u suradnji s učiteljicom engleskog i njemačkog jezika Majom Dumančić-Rora odradili uspješnu radionicu na temu Glas poezije.

Učenici su u grupi ili paru odabrali jednu pjesmu Dobriše Cesarića koju su čitali na engleskom jeziku. Neke su riječi bile poznate, nove su naučili, neke su bile kratke, a neke vrlo dugačke. Ali nisu odustajali. Čitali su i čitali. I na kraju uživali. Kako bi čitanje poezije učinili zanimljivijim i korisnijim, čitali su na različite načine. Htjeli su lakšim načinom uvježbati tečnost izgovora engleskih riječi i pri tome se zabaviti. Učenici su za svaki stih ili kiticu vukli karticu na kojoj je bio zadan način čitanja, npr. with an angry voice, with a happy voice,…sad voice,… high voice, itd.

Naučili su tečnije izgovarati engleske riječi i uživati u pjesmama Dobriše Cesarića. Na kraju su vježbu i snimili.

Katarina Šimičić, 4.a


Dani Cesarića na nastavi Njemačkog jezika

Istraživanje poezije

Kolaž plakat

Učenici su 7. a razreda: Bruna, Tomislav, Klara i Nika i 7.b razreda: Lori i Antun na nastavi Njemačkog jezika, u srijedu 15. prosinca 2021. godine istraživali poeziju Dobriše Cesarića na njemačkom, engleskom, španjolskom i hrvatskom jeziku.

Zabavili su se čitajući poeziju na različitim jezicima, pazeći na intonaciju, ritam i boju pjesme. Tražili su sličnosti i razlike u prijevodima pjesama. Nakon toga su učenici odabrali pjesmu koju su detaljnije istražili. Izabrali su šest stihova iz odabrane pjesme te ju slikovno prikazali, vodeći računa o slici i stihu.

Velika pomoć pri ovakvim zadacima je digitalna podrška i snalažljivost sedmih razreda u digitalnim alatima. Učenici su se služili raznim alatima: pixabay i canva, a rezultati radionice su vrlo zanimljivi i uspješni plakati.

Katarina Šimičić, 4.a


Plakat o Dobriši Cesariću na njemačkom jeziku

Učenici plastelinom izrađuju slap i pri tome uče napamet pjesmu Slap

Radionica Tipovi učenja Slap

SLAP

U sklopu obilježavanja 120 godina od rođenja pjesnika Dobriše Cesarića po kojem je nazvana naša škola, pedagoginja Lada Puharić Ilić i psihologinja Lucija Drokan održale su radionicu potaknute pjesmama Dobriše Cesarića. Po dva su predstavnika iz svakog razreda od 4. do 6. razreda 22. studenog 2021. sudjelovali na radionici o različitim stilovima učenja.

U uvodnom dijelu radionice učenici su trebali otkriti po kojem tipu najlakše uče. Dobili su tablicu u koju su označavali kvačicom je li nešto točno ili netočno za njih. Mogli su biti slušni, vidni, osjetilni ili pokretni tip učenja. Neki su učenici otkrili kako im odgovara više stilova učenja. U središnjem dijelu radionice učenici su dobili papir na kojem je bila napisana pjesma Slap Dobriše Cesarića. Na drugom papiru su bili napisani prijedlozi kako naučiti pjesmu napamet. Svaki je učenik učio pjesmu onim tipom učenja koji njemu najviše odgovara. Oni koji su radili po slušnom tipu učenja u paru su međusobno čitali pjesmu i pokušavali je zapamtiti. Učenici vidnog tipa učenja kroz gledanje riječi lijepo su prepisali pjesmu i izradili umnu mapu s riječi SLAP u sredini, te izdvojili ostale ključne riječi. Oni vidnog tipa učenja kroz gledanje slika nacrtali su crtež koji je pratio pjesmu. Koristili su i simbole. Istaknuli su pojedine riječi u pjesmi različitim bojama. Učenici osjetilnog tipa učenja izradili su memory karte sa stihovima pjesme, oblikovali prizore iz pjesme pomoću plakata ili plastelina. Učenici pokretnog tipa učenja sve su stihove popratili pokretom i gestama. Pjesmu su čitali kao da su govornici koji izlažu pred velikom publikom koju pokušavaju zainteresirati.

Svi su učenici naučili recitirati pjesmu Slap i dobro se zabavili. Osvijestili su kako svatko od nas uči na svoj način, svojim tipom učenja. Ova nam je radionica pokazala kako je učenje zabavno kada učimo onim tipom koji nam najbolje odgovara. Radujemo se novoj radionici.

Helena Jakobfi, 4. a

Učenici predstavljaju svoje radove na radionici

Radionica Životne promijene

Voćka poslije kiše

Pedagoginja Lada Puharić Ilić i psihologinja Lucija Drokan održale su radionicu potaknute pjesmom Dobriše Cesarića Voćka poslije kiše. Tema je radionice bila „Životne promjene“. Po dva su predstavnika iz svakog razreda od 1. do 3. razreda 15. studenog 2021. sudjelovali na toj radionici o različitim životnim promjenama.

U uvodnom dijelu radionice učenici su pričali kako su se oni promijenili u životu. Govorili su kako su prvo bili mali, a onda narasli i postali pametniji, bolji, jači i sl. Na radionici su se učenici upoznali s kratkom biografijom Dobriše Cesarića, dijelom njegova stvaralaštva, te s time što su to sve životne promjene, kako se možemo s njima nositi i koliko je važna sposobnost prilagođavanja na nove uvjete života. Nakon pročitane pjesme Voćka poslije kiše, učenici su određivali promjene u pjesmi. Iznosili su mišljenja o pjesmi, izražavali svoje osjećaje i razmišljali o promjenama u pjesmi. Pisali su i crtali neke pjesničke slike.

Maja Pavlić, 4. a


Učenički rad s radionice Voćka poslije kiše