Dan Škole

Dan škole

PROSLAVA CESARIĆEVOG ROĐENDANA

Povodom 120. obljetnice od rođenja Dobriše Cesarića u našoj je školi 13. siječnja 2022. bio posebno važan dan. S obzirom da naša škola nosi ime tog slavnog hrvatskog pjesnika, okrugla obljetnica njegova rođenja svakako se morala obilježiti. Učenici od 1. do 8. razreda obilježili su slavlje sudjelujući u raznim radionicama pod vodstvom svojih učiteljica i učitelja.

Ilustracija Portret Dobriše Cesarića, Petra Cindori, 6.a

Radionice

Novinarska ekipa obišla je sve razrede i za vas saznala o brojnim zanimljivim rezultatima radionica. O mnogim ljepotama toga dana doznat ćete iz kratkih izvješća i intervjua naših vrijednih novinarki.

1.a: Najmlađe kapljice u slapu


Prvašići su nas veselo ugostili u svojoj učionici okićenoj prekrasnim likovnim radovima vrijednih akana. Njihova učiteljica, Sandra Brezovac, odgonetnula nam je radionicu koju su malci odradili još u prosincu: svatko je ilustrirao jednu od pjesmi Dobriše Cesarića. Predsjednica razreda, Eva, odabrala je „Voćku poslije kiše“ zato što joj je jako lijepa, a njezina prijateljica Sara čak nam je i izrecitirala istu pjesmu. Mia Sabo bila je kap koja je pomogla satkati njihov slap ilustrirajući Cesarićev „Slap“ zato što joj je to najdraža pjesma, a Josip je odabrao Naranču „zato što je to izgledalo najlakše“. Svi su bili jako zadovoljni i ponosni na svoje radove te, iako su radionicu odradili ranije, njihov entuzijazam nije splasnuo.

(novinarka: Petra Nukić, 8.b)

1.b: Temperama o poeziji


Prvašići su sa svojom učiteljicom Sonjom Koprivnjak slikali temperama motive iz Dobrišinih pjesama. Svi su govorili da jedva čekaju krenuti i da su jako uzbuđeni. Kasnije smo mi, novinarke, opet navratile da vidimo kakva je situacija. Svi su, kao i na početku bili vrlo sretni te su se družili i pričali. Neki su još dovršavali, ali su svi radovi izgledali predivno. Vjerujem da im je bilo super te da su se zabavili i odmorili.

(novinarka: Zara Baban, 6.a)



2.a: Voćka poslije kiše - interpretacija i ilustracija


Učenici 2.a razreda imali su radionicu pod nazivom „Voćka poslije kiše – interpretacija i ilustracija“ pod vodstvom učiteljice Silvane Stojović. Oni su crtežom uspjeli dočarati ljepotu pjesme. Nešto o njihovom radu rekle su nam učenice Barbara Šaban i Borja Budimčić:

„Mi na radionici crtamo voćku i neke druge motive iz pjesme Dobriše Cesarića. Nacrtano je puno raznih radova na razne načine. Radionica nam se jako sviđa. Super smo se zabavili.“


(novinarka: Petra Cindori, 6.a)

Učenica 2.b razreda u umjetničkom elementu.


2.b: Stihom do prekrasnih likovnih radova

Učenici 2.b ovaj su dan obilježili izradom plakata o pjesmama dragog pjesnika Dobriše Cesarića. O tome smo razgovarali s učenicama Lorom Sertić, Stefani Stolnik i Lenom Mihajlović. One su nam objasnile tijek rada: prvo su pročitali neke od pjesama i razgovarali o njima, a nakon toga je svatko dobio papir na koji je prepisivao pjesmu crtajući motive, primjerice voćku ili oblak s kišom.

(novinarka: Mila Pešut, 5.b)


3.a: Kreativnost od alu – folije


Učenici 3.a razreda u skupinama su izrađivali lik Dobriše Cesarića od aluminijske folije. Od kolaža su izrađivali i ostale dijelove tijela kako bi nadopunili lik. Paula i Iva su komentirale kako im se radionica sviđa, da im je zanimljiva.

(novinarka: Petra Čorak, 5.a)

Slap kojeg su izradili učenici 3.b!

3.b: Bookmarks


Učenici 3.b razreda imali su mnogo posla. Prvo su izrađivali straničnike za knjige, jedan koji će pokloniti školi za posjetitelje i drugi koji će ostati njima za uspomenu. Na straničnike, popularno poznatije kao bookmarkse, ispisivali su stihove Dobriše Cesarića. Franka, Tena i Lana su rekle da im je bilo jako zabavno i ocijenile su radionice s odličnom desetkom! Također, Mia, Dino i Toni su rekli da im je radionica bila izazovna i da su se super proveli. Nakon ovih aktivnosti, uslijedilo je tkanje. Da, dobro ste pročitali, mališani su tkali. Naime, izradili su jedan zajednički slap. Učenici su tkali, svatko je napravio jedan dio ili više njih, a na kraju su sve to povezali i izradili slap.

(novinarka: Petra Čorak, 5.a)

Spretno smo i vrijedno tkali dijelove slapa


Zapisujemo stihove

Osim tkanja, vrijedno izrađujemo i bookmarkse

Skupljamo za prigodne potrebe

4.a: Kako doživljavamo stihove


Učenici su uvježbavali književnost kroz umjetničko izražavanje. Naime, u paru su oslikavali doživljene pjesničke slike pročitanih Cesarićevih stihova, poput one „Tiho, o tiho, govori mi jesen“. Potom su od radova izrađivali svitke na kojima su se nalazile pjesme pjesnika Dobriše Cesarića i koje su učenici kasnije recitirali.


(novinarka: Tena Terzić, 8.b)

4.b: Dobriša na razne načine


Ovi su učenici uložili puno truda u obilježavanje Dana Dobriše Cesarića. Bilo je tu mnogo zanimljivih rezultata, od prekrasnih likovnih radova, repanja pjesama Dobriše Cesarića, izrade plakata o njegovim djelima, načinu života i nagradama pa do sudjelovanja na priredbi – sve su to aktivnosti/radionice 4.b razreda odrađene tijekom prosinca koje su na današnji dan konačno i prezentirane.. Pitali smo učiteljicu Zvjezdanu Uzelac i njezine učenike što im je bilo najzanimljivije. ˝Po onome što sam vidjela učenici su bili najuzbudljiviji tijekom izrade plakata i sudjelovanja na priredbi. No, podjednako tako su uživali i u izradi zimskih stabala od aluminijske folije.˝, rekla je učiteljica, što su nam potvrdile i djevojčice Josipa i Iva: ˝Bilo nam je jako zabavno i zanimljivo.˝


(novinarka: Tena Terzić, 8.b)

Izrađejemo,

...prezentiramo,

...i postavljamo naše plakate na razrednu ploču

5.a: Cesarić na drugačiji način


Na radionici su učenici 5.a razreda imali nekoliko različitih zadataka vezanih uz pjesme Dobriše Cesarića, kojima je konačan cilj bio prikazati Cesarićeve stihove na drugačiji način te potaknuti učeničku kreativnost i pjesničku slobodu. Kao najzanimljiviji dio radionice učenici su istaknuli zadatak u kojem su mogli sami izdvajati stihove iz pjesama i poredati ih na svoj način. Bila im je zanimljiva i igra pantomime, kada su se dvije suparničke skupine učenika natjecale u pogađanju pojmova, motiva iz Cesarićevih stihova. Naime, učenici unutar skupine crtali su si međusobno prstom po leđima dok onaj prvi ne bi „pogodio“ pojam. Osim što su dobro „pretresli“ Cesarićeve stihove i motive, učenici su se i dobro nasmijali. Ova je radionica pokazala kako učenje može biti zabavno kroz igru i druženje.

(novinarka: Katja Nad, 6.a)

Napisati pjesmu zadanim simbolima na kockicama samo zvuči lako, zar ne?

Pantomima - početak radionice

Postali smo pravi pjesnici...

...i istaknuli svoju kreativnost

Na intervjuu složno - volimo ovako zabavne radionice!

5.b: Drugačiji kolaži


U 5.b pomoću nastavnice Maje Dumančić Rore i Marije Stjepanović radili su zanimljive kolaže u digitalnom alatu Canva. Upitali smo učenike Dunju Saplaić i Petra Gavrilovića kako im se svidjela radionica te su nam oboje potvrdili kako im je bilo jako zanimljivo.

Cilj radionice bio je složiti neobičan kolaž od naizgled nespojivih motiva. Naime, učenici su izvlačeili neke emocije (npr., ljubav) i neke pojmove (npr., noć). Zatim su, prateći te motive, na internetu istraživali pjesnike i fotografije i od toga materijala dizajnirali postere u digitalnom alatu.

(novinarka: Mila Pešut, 5.b)


Zabavno je raditi nešto neuobičajeno

Intervju s Dunjom i Petrom

6.b: Cesarići Cesariću-poetska radionica


Učenici 6.b zabavili su se pisanjem i proučavanjem Cesarićeve poezije. Inspirirani stihovima učenici su dobili priliku napisati vlastite stihove. Neki od učenika pripremali su igrokaz o životu i djelu Dobriše Cesarića te vremenu u kojem je odrastao, a potom ga izveli na svečanoj priredbi.

„Neki od nas su imali priliku sudjelovati na priredbi. Naš zadatak je bio dočarati publici Dobrišino školovanje, pokazati im kako je to bilo u njegovo vrijeme te kako je došlo do pisanja njegovih pjesama putem igrokaza. Nadam se da smo u tome i uspjeli.“Lota Gjurinovac, 6.b

„Ja sam također sudjelovala u priredbi. Zadovoljna sam onime što smo pokazali i kako smo odglumili. Nadam se da je publika shvatila smisao i poruku igrokaza. Kroz igrokaz smo ujedno nešto i naučili, shvatili smo kako je to biti netko poput Dobriše Cesarića. Zadovoljna sam tim iskustvom.“ Nina Miličić, 6.b

„U našem razredu provodili smo poetsku radionicu. Čitali smo poeziju Dobriše Cesarića te još neke njegove pjesme. Nakon što smo dobili inspiraciju, na određene teme smo pisali vlastite pjesme. Svi smo se lijepo zabavili i ponešto i naučili.“ Anika Majetić, 6.b

(novinarka: Petra Cindori, 6.a)


7.a: Waterfall

Predstavnik ovoga razreda kojega smo intervjuirale, Tomislav Šimičić, predstavio nam je radionicu u kojoj je njegov razred sudjelovao povodom Dana Škole. Naime, kako kaže, dobili su zadatak razbacanih stihova na engleskom jeziku koje su morali upariti s pjesmom Dobriše Cesarića u originalu. Ističe kako su u izradi pjesme uživali te su proveli korisno vrijeme upoznajući se sa stvaralaštvom Dobriše Cesarića, ali i zabavom s prijateljima iz razreda.

(novinarka: Tena Terzić, 8.b)

7.b : Znanstvenik Dobriša


Razultati rada dosjetljivih sedmaša

Intervjuirajući učenike 7.b razreda doznajemo da su imali vrlo zabavan i neobičan sat Kemije. Učenici su istaknuli omiljene Cesarićeve pjesme, „Slap“ i „Voćka poslije kiše“. Iste su im poslužile kao inspiracija za rad u raznim aktivnostima. Dok su jedni izrađivali društvene igre koristeći Cesarićeve stihove za postavljanje pitanja iz biologije i kemije, drugi su sudjelovali u kvizovima i izložbama. Ističemo i onu simpatičnu skupinu koja je izrađivala poster s glavnim likom, znanstvenikom Cesarićem. Učenici Marko, Petra i Niko jednoglasno su se složili da im je ovaj sat bio odličan! A kako i ne bi, zar ne?

(novinarka: Lucija Marinić, 5.a)

8.a: Tri u jedan

Učenici 8.a spojili su tri predmeta, Tehničku kulturu, Hrvatski jezik i Sat razrednika, u jednu radionicu stop-animacije. „Prvo smo na izvannastavnoj aktivnosti iz tehničkog izrađivali drvene oblike motiva iz pjesme Dobriše Cesarića 'Molitva'. Oblike smo na radionici obojali pa koristili za izradu stop-animacije.“, izjavila je Brigita, a razrednica i voditeljica ove radionice, vjeroučiteljica Silvija Mašaberg, dodala je da su ti motivi bili dijete, srce, zvijezde, oblak (nebo), sunce, ruka i mrak. Dakle, svaka grupa imala je jedan od tih motiva od kojeg su napravili stop-animaciju koristeći aplikaciju 'Stop Motion Animation', a njihove uratke ćete moći pronaći i na web stranici naše škole. Hrvatski jezik također su uključili prepisujući svoje dijamantne pjesme, koje su dijelile naslov s nekim Cesarićevim pjesmama, na papire koje su onda postavili na svoj razredni pano. Radionica im se svidjela, a ponajviše „suradnja s prijateljima“, izdvojili su Matija i Lovro.

(novinarka: Petra Nukić, 8.b)

Osmaši u dubokom, stop-animation, razmišljanju

8.b: Dijamantne pjesme i ilustracije

Učenici 8.b razreda su nakon grafoekspresije u ilustracijama tajnika naše škole, Branka Barača, rješavali kviz o Cesariću u stihu i ilustraciji i potom izrađivali zid pod nazivom “Cesarići Cesariću”. Ondje su pisali svoje dijamantne pjesme koje su prethodno radili na satu hrvatskoga jezika. Nastavnica Ljiljana Štanfelj pohvalila je svoj razred te naglasila da učenici sudjeluju i doista lijepo crtaju. Između ostalog, pogledali su i izložbu učeničkih radova među kojima su i oni učenika ovog razreda.

(novinarka: Lucija Marinić, 5.a)

Oblak, Ivona Grgošević, 7.b


Klik za pogled na virtualnu izložbu

Učenički likovni radovi

Ilustracije Cesarićevih motiva


Učenici naše škole s učiteljem likovne kulture, Atilom Adamom, radili su crteže na temu Dobriše Cesarića. Zadatak je bio odabrati neku pjesmu Dobriše Cesarića i potom je ilustrirati. Učenici su se zabavili i nešto naučili o Dobriši Cesariću, a nastali su i brojni kreativni radovi.

Evo što je o učeničkim radovima za naš intervju rekla naša školska knjižničarka i autorica izložbe, Snježana Laksar:

"Izložba je zbir likovnih radova osječkih cesarića, kako u žargonu nazivamo sve učenike i djelatnike naše škole koja nosi ime po hrvatskom pjesniku Dobriši Cesariću. Likovni izričaj učenika petih, šestih, sedmih i osmih razreda, u različitim tehnikama crtanja, enformela i slikanja, nastalih u likovnoj radionici učitelja Likovne kulture naše škole Atile Adama, mag. educ. art. odraz je jedinstvenog doživljaja Cesarićevih pjesama po njihovu izboru i vizualizacije pjesničkih slika pretočenih u crtež i sliku. Raskoš lirskog i likovnog doživljaja učenici izražavaju intenzitetom boja ili pak jasnim linijama i sjenčanim obrisima olovke. Učenički likovni radovi imenovani su nazivom Cesarićeve pjesme koja ih je inspirirala u likovnom izražavanju. Radovi su posvećeni 120-toj obljetnici rođenja Dobriše Cesarića i izloženi su i u virtualnom i fizičkom prostoru škole. Izvrsna glazbena interpretacija učenica šestih razreda naše škole, uz vrsno mentorstvo učiteljice Glazbene kulture Arijane Šmit, mag. educ. mus., oplemjenjuje ovu virtualnu šetnju u razgledavanju učeničkih likovnih radova. Glazbeni intermeco čine dvije instrumentalne samostalne improvizacije. To su: samostalna improvizacija učenica Katje Nad, 6.a (klavir) i Petre Cindori, 6.a (klavir) te samostalna improvizacija Rujane Lakotić, 6.a (klarinet) i Arijane Šmit, mag. educ. mus. (klavir)."

Iznenadit ćete se koliko su naši učenici umjetnički nadareni, ponosni smo na njih!

(novinarka: Lucija Čorak, 5.a)


nadareni performeri

6.a: Organizatori priredbe


Učenici 6.a u potpunosti su bili angažirani oko organizacije svečane priredbe te svih poslova koji uz ovakav zadatak dolaze. Naime, većina ovoga razreda talentirana je za show-program pa tako među njima nalazimo mnoge glazbenike, voditelje i glumce. Ne smijemo zaboraviti i one koji su pripomogli razrednici, učiteljici Arijani Šmit, prenijeti sve instrumente i postaviti scenografiju. S obzirom da je čitav program snimljen i objavljen, prepuštamo vam da provjerite koliko su u organizaciji ove priredbe bili uspješni.

(novinarka: Mila Pešut, 5.b)

Prigodan program i mediji


Istoga dana, za trajanja radionica, u holu naše škole održala se i priredba. Zbog epidemioloških mjera na priredbi su gledalište činili predstavnici svakog razreda, kao i poneki učitelji. Priredbu je snimao i profesionalni snimatelj kako bismo kasnije mogli objaviti snimak za sve učenike i njihove roditelje.

Na priredbi je nastupao zbor naše škole zajedno sa 6.a razredom, pod vodstvom nastavnice Arijane Šmit. Program je bio prigodno osmišljen, uz glazbeni, poetski i dramski sadržaj, a voditelji priredbe, Zara Baban i Ivan Pavičić, istaknuli su se šarmom i simpatičnim najavama. Zbor je otpjevao nekoliko uglazbljenih pjesama stihova Dobriše Cesarića. Nakon toga učenica Marija Kelava izrecitirala je pjesmu Mjesečina uz klavirsku pratnju koju su svirale učenice Petra Cindori i Katja Nad. Potom su Petra Cindori i Katja Nad odsvirale svoj vlastiti autorski glazbeni mix na klaviru. Zatim je uslijedila recitacija Ivana Pavičića i Ivana Tokića pjesme Dobriše Cesarića, Balade o Lazaru, uz klavirsku pratnju Arijane Šmit te uz pratnju klarineta kojeg je svirala Rujana Lakotić. Učenice 6.b razreda, Lota Gjurinovac, Anika Majetić, Nina Miličić, Ema Burazin i Karmen Mihalina odglumile su jedan mali igrokaz o životu Dobriše Cesarića, a zatim je uslijedio i igrokaz učenika četvrtih razreda.

Cesarićeva baština u našim srcima

Publika je uživala u priredbi, a ovaj su događaj popratili i neki mediji. Svi su učenici na razne načine i iz raznih perspektiva pristupili životu i djelu Dobriše Cesarića. Rezultati radionica i priredbe pomogli su istaknuti vrijednost Cesarićeve poezije te njegove pojave u hrvatskoj književnosti i povijesti općenito. Zadužio nas je velikom baštinom u stihovima koje ćemo rado nositi kroz život, ponosni što smo baš mi učenici ove škole. Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način doprinijeli ovom događanju!

(novinarka: Petra Cindori, 6.a)

Školski zbor i voditelji priredbe (Zara i Ivan)

Petra Cindori, Katja Nad (za klavirom) i Rujana Lakotić (klarinetistkinja)

Dramska skupina tijekom izvedbe

(šestašice)

Mlade novinarske nade u obilasku radionica, Lucija, Petra i Lucija

Pozivnica za virtualnu izložbu Grafoekspresija

Klik na kviz o Cesariću - provjeri svoje znanje

Ilustracija Voćka poslije kiše

Izložba i kviz iz školske knjižnice OŠ „Dobriša Cesarić“, Osijek povodom obilježavanja 120-te obljetnice rođenja Dobriše Cesarića

Posebna izložba za poseban dan

Izložba crteža osječkog ilustratora Branka Barača postavljena je povodom 120-e obljetnice rođenja Dobriše Cesarića na mrežnoj stranici OŠ „Dobriša Cesarić“, Osijek koja s ponosom, pored još dvije škole u Republici Hrvatskoj nosi njegovo ime.

Baračeve grafoekspresije

Autor izložbe, tajnik naše škole, Branko Barač, inspiriran Cesarićevim stihovima, ilustrirao je četrdesetak crno-bijelih ilustracija i desetak u boji. Lik Dobriše Cesarića na nekim je ilustracijama jasno uočljiv, dok je na drugim crtežima skriven te od gledatelja traži pažljivije promatranje u potrazi za likom. Ove je ilustracije, kao i autorski rad, prokomentirao dr.sc. Igor Gajin kao "netipičan, hrabar i rizičan", što nam govori o autorovoj odvažnosti u ovom posebnom književno-likovnom izričaju. Također, ističe da autor Branko Barač "takvim izborom u likovnome reflektiranju Cesarićeve poezije Barač napreže snažan kontrast između sentimentalne nježnosti, emotivno vrlo tankoćutne liričnosti Cesarićeva kazivanja s jedne strane i grube oštrine poteza perom na Baračevim ilustracijama s druge strane".

Autorica izložbe, knjižničarka Snježana Laksar, postavila je virtualnu izložbu ovih prekrasnih ilustracija. "Eksponate ove izložbe postavila sam kao dualnost liričnosti i likovnosti, tako da istovremenim doživljajem Cesarićevih stihova, u istom virtualnom prostoru, uz Baračeve crtačke grafoekspresije stvaraju sinergiju novog, univerzalnog doživljaja i Cesarićeve i Baračeve recepcije književne i likovne umjetnosti.", rekla je Snježana Laksar u intervjuu našoj novinarskoj ekipi.

Posjetiteljima u virtualnoj šetnji u ovoj izložbi želimo da nahrane sva svoja umjetnička čula te dožive život i djelo Dobriše Cesarića na ovaj posve drugačiji način.

Kviz Cesarić u stihu i ilustraciji

Uz ovu je izložbu posjetiteljima i učenicima ponuđen i tematski kviz Cesarić u stihu i ilustraciji. Istražujući ponuđene Cesarićeve stihove i Baračeve ilustracije u pitanjima ovog kviza koji je kreirala naša knjižničarka, Snježana Laksar, posjetitelji se mogu zabaviti prisjećanjem na svima dobro znane Cesarićeve stihove.


Tena Terzić, 8.b



Branko Barač, autor izložbe i tajnik naše škole

Dobrišinih 120 godina

Ima tome dosta godina, nekih dvadesetak, kako sam obećao, nažalost pred svjedocima, da ću nacrtati portret Dobriše Cesarića i to ne mali, ne na A4 ili A3 formatu, na kojemu inače radim, bolje rečeno crtam. Ne, bit će to veći format, najmanje plakatni, dakle A1 ili čak A0. Prolazile su godine, nije da nisam, s vremena na vrijeme, pomišljao na to obećanje, čak sam imao i neke zanimljive zamisli kako bi to trebalo izgledati, ali vremenom sam, htio ne htio, taj poduhvat stavio na čekanje. 'Ko čeka taj dočeka!, kaže stara dječja izreka i doista, prošle godine, nakon dužeg vremena, počeo sam svakodnevno crtati. Kad sam se dobro uhodao i uhvatio dobar vjetar, prisjetio sam se davnog obećanja i pomislio da je pravi trenutak da prionem poslu i, da ne bude obećanje ludom radovanje, krenuo sam s ilustriranjem Cesarićeve poezije. Dobro, ali što je s portretom, zar nije o tome bila riječ? Dakako, istina je, ali kao kompenzaciju za toliko odgađanje odlučio sam uraditi ne jedan crtež, nego najmanje osam, doduše na A4 formatu (21cm x 29,7 cm), na kojemu najradije crtam što je otprilike, kad se spoji tih osam crteža, onaj veliki, plakatni format. I tako, malo po malo, kako je vrijeme odmicalo, tih zamišljenih osam crteža preraslo je u deset, pa u dvadeset i na kraju nekih pedesetak što je naveliko nadmašilo onih osam, a bogme i onaj famozni, davno obećani portret.

Dakako, istina je, ali kao kompenzaciju za toliko odgađanje odlučio sam uraditi ne jedan crtež, nego najmanje osam, doduše na A4 formatu (21cm x 29,7 cm), na kojemu najradije crtam što je otprilike, kad se spoji tih osam crteža, onaj veliki, plakatni format. I tako, malo po malo, kako je vrijeme odmicalo, tih zamišljenih osam crteža preraslo je u deset, pa u dvadeset i na kraju nekih pedesetak što je naveliko nadmašilo onih osam, a bogme i onaj famozni, davno obećani portret. I tako, malo po malo, kako je vrijeme odmicalo, tih zamišljenih osam crteža preraslo je u deset, pa u dvadeset i na kraju nekih pedesetak što je naveliko nadmašilo onih osam, a bogme i onaj famozni, davno obećani portret. A nacrtao sam na koncu i portret, doduše manji, bez Cesarićeve lirike (svaki crtež ima i dio teksta odgovarajuće pjesme) nego samo s njegovim generalijama koje su za nas Osječane jako važne. Vjerujem da mnogi Osječani znaju da je Dobriša Cesarić, rođen 10. siječnja 1902. u Požegi, bio naš sugrađanin od 1905. do 1916., dakle od svoje treće do četrnaeste godine života. Što se mene tiče, to su jako važne godine u životu za svakog od nas pa tako i za našeg Dobrišu. Eto, dva su jaka razloga, ne računajući obećanje, zašto sam krenuo ilustrirati Dobrišinu poeziju: prvo, on je bio naš sugrađanin i drugo, ne manje važno, radim u školi koja nosi njegovo ime. Postoji i treći razlog. Dobriša je vrhunski pjesnik i vjerojatno najpopularniji poeta u Hrvata. Nije nam postao mrzak iako su sve nas, učenike osnovnih škola, „tjerali“ učiti njegove pjesme jer kao što je znano, uz mnoge druge i on je obvezna literatura iz udžbenika. Malo tko ne zna za: Voćku poslije kiše, Slap, Povratak (Ko zna, ah niko ništa ne zna, krhko je znanje...), Vagonaše (Alkohol ubija ...znamo, o znamo, znamo da alkohol škodi, no rakije, rakije, rakije amo, jer utjehe nema u vodi) i Tiho, o tiho govori mi jesen. Stihovi tih pjesama su, sa stranica udžbenika i zbirki njegove poezije, ušli u svakodnevni govor, gotovo kao poštapalice. Pjesma Balada iz predgrađa koju je uglazbio Hrvoje Hegedušić odavno je evergreen. Osnovna ideja i pristup ili zahtjev koji sam sebi postavio pri ilustriranju Cesarićeve

poezije bio je da u svakom crtežu mora biti manje ili više vidljiv i autor teksta, njegov lik, uglavnom je to bio taj famozni portret koji me očigledno nije prestao proganjati. Svaki autor je ugrađen u djelo koje je stvorio i na taj način sam htio istaknuti da je Dobriša kao stvaralac neodvojiv od svog djela. Osobito stoga što poezija da bi bila dojmljiva, takoreći živa, mora biti proživljena, dakle, dio autorova iskustva. Ilustriranje pjesama se odvijalo spontano, one su na neki način birale mene. Kad bi pročitao tekst pjesme to bi potaklo nastajanje odgovarajuće ideje (slike) koja bi ponekad odmah bila jasna, a katkad sam, što je bilo češće, imao samo obrise koje bih skiciranjem upotpunio i doradio. Najčešće bih ilustrirao poneki stih koji se nametnuo kao najupečatljiviji za cijelu pjesmu. Neke pjesme sam ilustrirao sa dva crteža, zanimljivo da su to one kraće (Voćka poslije kiše, Tiho, o tiho, govori mi jesen, O sati sumnje, sati bola), a od dužih - čuvena poema, meni najdraža, Povratak. Kako se 2022. godine navršava 120 godina od rođenja Dobriše Cesarića ta je zgodna koincidencija postala četvrti razlog da se ilustrira lik pjesnika koji je proveo djetinjstvo u našem i njegovom gradu, ukupno jedanaest godina. Nacrtao sam ukupno pedesetak crteža, četrdeset crno bijelih i deset u boji u tehnici akvarela. Nekoliko crno bijelih crteža „začinio“ sam s malo boje, što mi se dopalo pa sam ponukan time ponovo nacrtao deset crteža, prethodno crno-bijelih i tako je nastao i „obojani“ Cesarić. Vjerujem da sam više nego u potpunosti ispunio obećanje dano prije dvadesetak godina oslikavši ne samo jedan poveći crtež Cesarića, već pedesetak manjih i na taj način dao svoj obol velikanu hrvatske poezije.

Branko Barač

Ilustracija Breze na ulici

Skupine marljivo rade na zadatku

Nastavnice zadovoljne rezultatima integriranog sata

Integrirani STEM sat

Cesarićev poučak

O tome kako na posve drugačiji način pristupiti poeziji Dobriše Cesarića dosjetile su se nastavnice Anita Čorak i Marijana Katić koje su s učenicima osmih razreda uz pomoć Cesarićevih lirskih tekstova obradili zahtjevno gradivo Matematike i Fizike. Domišljatim zadacima pridobile su učenike za sjajnu suradnju koja je rezultirala kreativnim učeničkim radovima.

Stihom do znanstvenih spoznaja – da, može se!

Nakon što su obradili nastavne jedinice brzine i razmjera te naizmjenično rješavali matematičke i fizičke zadatke, uslijedio je kreativniji zadatak za učenike – samostalno modelirati zadatke. Učenici su, podijeljeni u skupine, dobili po jednu Cesarićevu pjesmu i nekoliko nasumično izvučenih kartica uz koje su trebali osmisliti novi zadatak ili preoblikovati pjesmu tako da se uklopi u zadano gradivo. „Učenici su probili vlastite granice kreativnosti, idejnih rješenja, matematičkih i fizičkih znanja i vještina te spretno prionuli na rješavanje zadataka.“, rekla je za naš list zadovoljna nastavnica Anita Čorak. U razgovoru s učenicima saznajemo da su se na ovom satu dobro zabavili, učili bez opterećenja te priželjkuju više ovakvih sati. Kad tome pridodamo da su u zadacima trebali „izići iz okvira“ i, koristeći usvojena znanja te povezivanjem istih, samostalno modelirati nešto posve novo i naizgled nespojivo, možemo reći da je ovaj sat bio uistinu po mjeri učenika 21. stoljeća. Za kraj sata nastavnica Marijana Katić poručila je učenicima, „Sat je bio odličan. Preklapanje matematike i fizike je genijalno.“.

Vjerujemo da će nastavnice i sljedeće školske godine pridobiti učenike zanimljivim znanstvenim zadacima kojima se već sada radujemo. Do tada istražujte, povezujte, analizirajte, testirajte – pronađite znanstvenika u sebi jer znanost je zbilja zabavna!

Tena Terzić, 8.b


Neki učenički radovi