Dani Dobriše Cesarića

Ilustracija U suton, autor Branko Barač

Ilustracija Dobriša Cesarić na drugačiji način, Zara Baban, 6.a

Prigodne radionice

Dani Dobriše Cesarića

Školski projekt "Dani Dobriše Cesarića" učitelji su realizirali tijekom prvoga polugodišta. Naime, tijekom polugodišta učitelji su priredili razne radionice kojima je glavni zadatak bio aktivirati učenike i prikazati djelo i život pjesnika Dobriše Cesarića iz različitih perspektiva. Povod ovom projektu je 120. obljetnica od njegova rođenja. Učenici su prihvatili učiteljske zadatke i ponovno se iskazali kreativnošću i radinošću. Pogledajte rezultate njihova rada u našim člancima, kao i radove naših vrijednih ilustratora koji su dali poseban šarm ovoj priči. Intervjuirali smo ilustratoricu i novinarku Mladog klasja, Zaru Baban koja je za list o svojoj ilustraciji izjavila: "Ovi motivi su zapravo naslovi Dobrišinih pjesama. Na internetu sam istraživala koje je pjesme napisao. Pronašla sam poznatu pjesmu - "Oblak". Ovi oblaci glume njegovu kosu. Potom sam pronašla i pjesmu "Breza". Breza mu glumi vrat, a Dobriša je u odijelu zato što je na svakoj slici na internetu u odijelu. Također, pronašla sam i pjesmu "Naranča", stoga sam odlučila staviti dvije naranče kao oči. Budući da je također često pisao o ljubavi odlučila sam staviti srce kao Dobrišina usta. Nos i obrve sam ostavila "njegove" kako bi se mogao prepoznati njegov lik." Ovo je samo kap u slapu Cesarićkih kreativnosti, nadamo se da će vam se svidjeti.

Petra Nukić, 8.b


Cesarićevi dani

Osmaši o prvim ljubavima, osjećajima i izražavanju emocija

Učenici 8.a razreda zajedno sa svojom razrednicom Silvijom Mašaberg imali su radionicu o osjećajima, ljubavi i zaljubljenosti u sklopu proslave 120 godina pjesnika Dobriše Cesarića po kojem je nazvana naša škola. Razgovarali su o prvoj ljubavi, pozivanju na spoj i osjećajima koji su se u njima budili. Opisivali su situacije kako izgleda kada iniciraju prve nesigurne kontakte sa suprotnim spolom. Odgovori su bili različiti, a jedan od primjera je bio “eye contact”. Opisivali su kako izgleda situacija kada mladić pozove djevojku van, a ona to ne želi, te kako bi ona mogla na pozitivan način njemu dati svoj odgovor.

Tehnika “Ritam mašine” - kako se izraziti mimikom

Na temelju slika Frida and Diego Riviera i Poljubac Gustava Klimta navodili su asocijacije i odgovori su najčešće bili ljubav i zaljubljenost. Zatim su interpretirali pjesme ‘’Povratak’’, ‘’Ljubav’’ i ‘’Ljubavno predvečerje’’ našeg pjesnika Dobriše Cesarića. Poslije su se izrazili dramskom tehnikom ‘’Ritam mašine’’. Za osmišljavanje ritam-mašine učenici su koristili svoja tijela i glasove , kako bi izrazili svoje viđenje zadane teme.

Korisna radionica za osjetljive godine

Razrednica je učenike podijelila u grupe. Bilo je 4 grupe po 5 učenika. Svaka grupa morala je u određenom vremenskom roku osmisliti ritam-mašinu koja nosi naslov Ljubav. Nakon osmišljanja svaka grupa je prezentirala svoju ritam-mašinu. Razgovarali su o dijelovima njihove mašine te navodili svoj izbor riječi, rečenica, zvukova ili pokreta kojim iskazuju ljubav.


Ema Štivić i Brigita Bolić, 8.a


Učimo iskazivati emocije

Naš poster - Znanstvenik Cesarić

Vesela ekipa spremna za rad


Razigrani sedmaši

Cesarić na satu biologije i kemije


Zadnje dane prvoga polugodišta učenici sedmih razreda naše škole obilježili su 120 godina od rođenja pjesnika Dobriše Cesarića. Na satu Biologije odlučili smo i mi sudjelovati u projektu sudjelujući u nekoliko zanimljivih aktivnosti koje je nastavnica Olivera Meter za nas pripremila. Svaka je skupina imala zadatak pročitati nekoliko pjesama u kojima se spominju prirodne pojave, a koje smo uspješno povezali s nastavnim gradivom Biologije i Kemije, kao i one koje smo učili na satovima Prirode u nižim razredima.

Tijekom cijelog školskoga sata širile su se raznovrsne ideje, dio učenika je izrađivalo digitalne kvizove, neki učenici su od slika koje su slikali na satu Likovne kulture izrađivali puzzle, a dio učenika se odlučilo izraditi i društvenu igru i plakat u digitalnom obliku.

Dobili smo priliku slobodno i kreativno izraziti svoje dojmove o Cesariću i njegovim stihovima, a univerzalne i originalne radove s ponosom smo predstavili ostalima. Raduju nas ovakvi zabavni sati u školi!

Karla Antunović, 7.b


Svidjelo nam se istraživati o pjesniku Cesariću

Osmislili smo društvene igre

Ilustriranjem smo povezivali biologiju i poeziju

Posjet muzeju


Istražili ostavštinu Dobriše Cesarića


U sklopu dodatne nastave povijesti učenici su s nastavnikom povijesti, Dinom Kričkićem, posjetili Muzej Slavonije. Ondje se čuva ostavština Dobriše Cesarića, značajnog hrvatskog pjesnika po kojem naša škola nosi ime. U muzeju ih je dočekala viša kustosica Andreja Šimičić. Ona u Odjelu umjetničkog obrta brine o Cesarićevim predmetima.

Cesarićevi predmeti iz čuvaonice samo za nas

Jedan dio predmeta posjetitelji mogu vidjeti u muzejskom postavu, ali dio predmeta je pripremila iz muzejskih čuvaonica samo za posjet mladih povjesničara. Vidjeli su pjesnikov portret, njegov pisaći stol i neke druge zanimljive predmete. Muzeju Slavonije ih je darovala Cesarićeva supruga nakon njegove smrti, zatim i drugi članovi obitelji. Dobriša Cesarić je djetinjstvo proveo u Osijeku, školovao se u Tvrđi i tijekom čitavog života Osijek mu je bio u dragom sjećanju. Zato je i odlučio darovati osječki muzej. Osim tih predmeta iz čuvaonica, kustosica im je pokazala Cesarićeve predmete koji se nalaze na izložbi Donacije Muzeju Slavonije. Izložen je Cesarićev pisaći pribor s pečatom s inicijalima DC i njegov pisaći stol. Učenici su pogledali, osim Cesarićevih predmeta, cijelu izložbu Donacija koja im se svidjela te i vama, čitateljima, preporučamo da sami posjetite Muzej Slavonije i pogledate sve izložbe koje vam se nude.

Bruna Kovačić, Nika Maršanić i Tomislav Šimičić, 7.a


Cesarićeva komoda


Ilustracija Voćka poslije kiše, Katja Nad, 6.a

Geografska radionica

Putevima Cesarićeva života



Tijekom prosinca učenici 6. razreda su na dodatnoj nastavi geografije istraživali o Dobriši Cesariću. Povod je bila 120. obljetnica rođenja Dobriše Cesarića, čije ime nosi naša škola. Zadatak koji su učenici dobili obuhvaćalo je istraživanje o Dobriši Cesariću, pronalazak gradova u kojima su škole, ulice i spomenici pod njegovim imenom… Cilj radionice je bio malo bolje upoznati život pjesnika i njegove životne puteve, budući da je rođen u Požegi, odrastao u Osijeku, a umro u Zagrebu.

Učenici u poslu

Nakon uputa koje im je dala učiteljica geografije Ljiljana Štanfelj učenici su se primili posla. Jedan dio zadatka istraživali su učenici 6.a razreda, a drugi dio učenici 6.b i 7.a. Pomoću interneta istražili su sve informacije koje su im bile potrebne. Neke informacije su im od prije bile poznate, a neke su ih i iznenadile… Potom su sve dobivene informacije zapisali u digitalne alate Wakelet i Padlet kojem su radili.

Zadovoljni obavljenim poslom

Nakon vrijednog i marljivog rada, učenici su bili zadovoljni obavljenim poslom. Saznali su korisne informacije. Neke su možda već od prije znali, a saznali su i neke koje prije nisu znali o životu Dobriše Cesarića. Time su ujedno i obogatili svoje znanje o slavnom pjesniku.

Učenici su bili sretni i ponosni što su mogli biti dio te radionice. Radujemo se novim predstojećim izazovima te edukativnim i zabavnim radionicama!


Petra Cindori, 6.a

Turističke vodičice na ovom posebnom putovanju

Ovdje pogledajte rezultate istraživanja naših mladih geografa


Povijesna radionica

Osijek Dobriše Cesarića

Povodom 120 obljetnice od rođenja Dobriše Cesarića, velikog hrvatskog pjesnika po kojemu je naša škola dobila ime, održana je posebna povijesna radionica na satu Povijesti. Naime, kako je Dobriša Cesarić djetinjstvo proveo u Osijeku, učenici 6.a razreda pod vodstvom nastavnice povijesti, Jelene Červenjak Kmoniček, istraživali su prošlost Osijeka s posebnim osvrtom na prijelaz 19./20. stoljeće. Tih je godina Dobriša Cesarić živio s obitelji u našem gradu. Cilj ove radionice bio je bio upoznati Osijek kroz stoljeća, istražiti neke povijesne informacije o Dobriši Cesariću, uočiti kako se Osijek unaprijedio i promijenio kroz vrijeme…

Okrunjen povijesnom baštinom

Na početku radionice učenici su pogledali nekoliko videozapisa o Osijeku. Doznali smo brojne povijesne činjenice. Neke smo već i znali, no mnoge su nas iznenadile. Osobito smo bili iznenađeni kada smo uspjeli prepoznati neku povijesnu lokaciju koja je i danas prisutna u našem gradu, to nam daje jedan poseban osjećaj zadovoljstva, sreće i ponosa jer volimo svoj grad! Nakon toga, zajedno smo prokomentirali filmove. Radoznalo smo ispitivali nastavnicu o prošlosti grada, a ona nam je na sva pitanja rado odgovarala. Doista se imamo čime ponositi, naš je grad okrunjen prekrasnom kulturnom i povijesnom baštinom!

Oslikali vrijeme Cesarićeva djetinjstva

Potom smo dobili upute za rad, a mi smo se marljivo primili posla. Radili smo u parovima, a imali smo zadatak analizirati i obraditi povijesne podatke te jačati informatičke vještine izradom postera u digitalnom alatu (Canva) na temelju prikupljenih informacija. Zapravo, cilj je bio posterom oslikati vrijeme djetinjstva Dobriše Cesarića u Osijeku.

Spremni za nove povijesne izazove

Zabavili smo se istražujući o povijesnim znamenitostima Osijeka. Zaključili smo da smo naučili mnogo korisnih i zanimljivih podataka koje prije nisu znali. Sada bolje razumijemo simbole grada. Sada razumijemo kako je Dobriši Cesariću bilo lijepo koračati ulicama Osijeka na početku 20. stoljeća. Bolje smo upoznali pravu ljepotu Osijeka. Zadovoljni nastalim posterima jedva čekamo nove povijesne izazove i avanture…. Rado ćemo za vas istražiti i prezentirati vam povijest Osijeka na drugačiji način. A ukoliko ste i vi marljivi, znatiželjni školarac i želite saznati nešto novo o Osijeku, pridružite nam se u novoj povijesnoj avanturi!

Petra Cindori, 6.a


Ovako je lako učiti o Osijeku

Radoznalost i kreativnost na snazi

U nastavnom listiću prema kojem smo istraživali moći ćete pronaći zanimljive anegdote iz Dobrišina života. Prošetajte i vi stazama Dobrišina djetinjstva u Osijeku.

Ovdje možete vidjeti naše radove s povijesne radionice:

Strip o Dobrišinom djetinjstvu

Najljepši pogled iz Dobrišine šetnje

Ulicama Dobrišine mladosti

Dobrišin Osijek nekad i sad

Putovanje ulicama Dobrišina djetinjstva

Ilustriramo motive pjesama i govorimo o emocijama

Radionice o emocijama


Poezijom do učeničkih emocija i potreba


Potaknute školskim projektom obilježavanja 120. obljetnice od rođenja Dobriše Cesarića, naše pedagoginje Lade Ilić Puharić i pripravnice psihologinje Lucije Drokan za vijećnike 4., 5., 6. i 7. razreda organizirane su tri različite radionice primjerene uzrastima. Radionica „Voćka poslije kiše„ organizirana je za učenike 1. – 3. razreda, a bavila se životnim promjenama i biografijom i stvaralaštvom Dobriše Cesarića. Potom je radionica „Slap“ organizirana za učenike 4. – 6. razreda, a glavna tematika o stilovima učenja ponudila je učenicima mogućnost da otkriju koji je njihov stil učenja dominantan. Posljednja radionica „Emocije“ organizirana je za učenike 7. i 8. razreda, koja je temu o tome kako se nositi sa sumnjom i boli na radionici najstarijim učenicima naše škole predstavila na kreativan način i potaknula ih na razmišljanje i prijedloge rješenja kako se nositi s neugodnim situacijama. Svi su učenici vrlo aktivno sudjelovali te svojim promišljanjima doprinijeli uspješnosti radionica.

Zara Baban, 6.a

O radionici „Emocije“ - iskustvo učenice

Kreativna borba s emocijama

Nije uvijek lako iznositi emocije usmeno što je psihologinja i predvidjela, no zato je za nas imala zanimljiviji način da se izrazimo. Svatko je dobio jednu šalicu, ispisanu na bijelome papiru, a ispod se nalazila legenda koju smo morali pratiti bojeći naše šalice. Naime, šalice su prikazivale nas, a mi smo ih bojali onako kako u nama prevladavaju naše emocije. Žuto bojiš šalicu onoliko koliko si sretan, crveno- koliko si ljut, plavo- koliko si tužan itd. Kada smo dovršili s bojicama vratili smo se u krug gdje smo si međusobno pokazali šalice. Tko je htio, objasnio je što ga najčešće rastužuje ili pak ljuti. Neki su priznali da ih rastužuje neuspjeh, a neki čega ih je ponekad strah. Objašnjeno nam je da su sve emocije normalne, samo se potrebno znati nositi s njima a za to trebamo poznavati sebe.

Cesarićevi stihovi i emocije u sridu naših srca

Pedagoginja nam je pročitala pjesmu 'Spoznanje' pjesnika čije ime nosi naša škola, pjesnika Dobriše Cesarića. Ova pjesma je teška te ako ju pročitate vjerojatno će i na vas prenijeti dio svoje emocije. Cesarić jednostavnim riječima objašnjava najdublje osjećaje te njihove prednosti, iako ih je teško zamisliti. Na prvu, pjesma se može pričiniti nesretnom kao što smo mi, učenici, mislili, no zapravo je potpuno suprotno. Prošli smo kroz njene stihove, pokušali ih analizirati kroz razgovor te smo zajedno došli do zaključka. Pjesnik je te teške osjećaje liječio svojom kreativnošću, svojom sposobnošću za stvaranje prekrasnih stihova, što nam priznaje ovim zadnjim stihovima: „I tako vršim poziv svoj: / Od suza praveći vam vino.“.

Budući da nitko nije Dobriša Cesarić ili itko drugi osim samog sebe, svatko se na drugi način suočava sa svojim emocijama. Tako je naš idući zadatak glasio da sami moramo na papiru prikazati kako se mi to borimo s neugodnim osjećajima. Riječima ili crtežom svatko od nas se izjasnio, neki to vole rješavati kroz sport, neki pak uz glazbu, neki uz hranu…

Na kraju smo sve naše uratke spojili i stavili na plakat. Sada su sve emocije bile prikazane raznim bojama, šarama i riječima složenim u cjelinu. Jer kako je u pjesmi 'Spoznanje' rečeno: „Što najjače u srcu peče, / Postat će najviša opojnost“. Tako i vi, Cesarići, nemojte bježati od emocija, nego ih prihvatite i neka one postanu vaša opojnost.

Petra Nukić, 8.b

Nije lako govoriti o emocijama, a ova radionica u tome nam je pomogla

Što meni pomaže u teškim trenucima, Elena Dominović, 7.b

Naše Puzzle Cesarić

Pišemo stihove po drvetu posebnom tehnikom, pirografijom

Radionica: Puzzle Cesarić

Kreativni i poduzetni Mladi tehničari

Povodom obljetnice 120 obljetnice rođenja Dobriše Cesarića tijekom prosinca 2021. naša je skupina Mladih tehničara promišljala na koji bi način mogla pridonijeti ovom školskom događaju. Uz mentorstvo nastavnice Tehničke kulture, Tamare Unterajner Bušić, odlučili smo na simboličan, poduzetan i kreativan način izraditi Cesarićeve puzzle od šperploče. Ovog su se izazova hrabro prihvatili Ivan Pavičić, Bruno Ivanković, Paola Pastra, Brigita Bolić i moja malenkost, Zara Baban. Izradili smo ih tako što smo puzzle rezali sa pilama za drvo te potom brusili i lijepili okvir ljepilom za drvo. Na puzzle smo crtali motive iz Cesarićevih pjesama koristeći tehniku pirografija (paljenja drveta lemilicom) te smo u okvir puzzli lemilicom ispisivali stihove Cesarićevih pjesama. Ovaj je rad bio vrlo zabavan, a ni timski duh nije izostajao, međusobno smo si pomagali i davali savjete kako bi puzzle ispale što originalnije.

Zara Baban, 6.a

Režemo pilama...

...zatim brusimo...

...i ukrašavamo lemilicom...