Knjižnica

Putujemo Europom iz učionice

Obilježili Dan eTwinning projekta i Dan Europske unije

Čitajmo i putujmo Europom

Kako na interaktivan način provjeriti svoje znanje o zemljama Europske unije i knjigama iz dječje književnosti koje pripadaju europskim nacionalnim književnostima, sedmaši su pokazali na integriranom nastavnom satu koji je nastao suradnjom učiteljice Geografije Ljiljane Štanfelj i školske knjižničarke Snježane Laksar. Sve aktivnosti u kojima su učenici sudjelovali na integriranom nastavnom satu, kao i fotografije učenika možete pogledati u kolekciji u Wakeletu.

Poveznica na kolekciju u Wakeletu: https://wke.lt/w/s/V2n0zp

Petra Nukić, 8.b


Istražujemo zastave europskih zemalja

Natječaj školske knjižnice OŠ „Dobriša Cesarić“, Osijek

Top lista knjiga s preporukom za čitanje

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja, a kako i 23. travnja obilježavamo Svjetski dan knjige i autorskih prava poticanjem čitanja i različitim aktivnostima u svim knjižnicama manifestacijom koja se zove Noć knjige. Ove, 2021. godine održava se deseti put s ovogodišnjom temom Ljekovita moć knjige.

Više o događanjima u Noći knjige 2021. pogledajte na poveznici https://nocknjige.hr/tekstx.php?k=49&id=64 .

I naša je školska knjižnica obilježavala Noć knjige objavom Natječaja Top lista knjiga s preporukom za čitanje. Bili su pozvani svi učenici od 1. do 8. razreda na sudjelovanje u Noći knjige 2021. godine tako da objave vlastitu preporuku o pročitanoj knjizi.


Poziv našim učenicima za sudjelovanje u simpatičnom natječaju


Preporuku je bilo potrebno napisati i objaviti u Microsoft Teamsu u kanalu Školska knjižnica najkasnije do 30. travnja 2021. Učiteljice Hrvatskoga jezika, učiteljice razredne nastave i knjižničarka pročitale su sve prispjele preporuke. Najuspješnije preporuke učiteljice su nagradile peticom!

Učeničke preporuke knjižničarka je objavila na mrežnoj stranici škole te je kao takva poslužila svim učenicima i ljubiteljima knjiga kao pomoć u odabiru zanimljivih knjiga. Čitajmo jer je, kako kaže ovogodišnji slogan Noći knjige, ljekovita moć knjige!

Zara Baban, 6.a

Učenici razredne nastave sudjeluju u projektu poticanja čitanja školske knjižnice Tko mi čita i e-Twinning projektu školskih knjižničara Godina čitanja 2021.

Projekt poticanja čitanja Tko mi čita

Godinu 2021., Vlada Republike Hrvatske proglasila je, na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Godinom čitanja. Za ljubitelje lijepe riječi to znači poticanje kulture čitanja, čitanje iz zadovoljstva te čitanje s razumijevanjem. Tako je nastavljena Nacionalna strategija poticanja čitanja koja je započela 2017. godine s ciljem „razvijanja čitateljskih navika i oblikovanja kompetentnih čitatelja“.

Tko mi čita 2021.

Učenici i učiteljice razredne nastave Silvana Stojović, Azra Staščik, Marina Vučemilović Šimunović Marta Budrovac, Marija Bilić, Sonja Koprivnjak i Jelena Ćutunić Dašić uključili su se u Projekt poticanja čitanja naše školske knjižničarke Snježane Laksar pod ovogodišnjim nazivom Tko mi čita 2021. Nakon prošlogodišnje školske godine koja se odvijala online, svi sudionici rado su se odazvali planiranim aktivnostima u razredu u realnom vremenu i prostoru.

Cilj je projekta poticati čitanje, razumijevanje pročitanog, razvijanje vještina učeničkog stvaralačkog izražavanja i razvijanje samopouzdanja na javnim nastupima. Sudionici projekta su svi učenici razredne nastave, njihove učiteljice, psihologinja Lucija Drokan, pedagoginja Lada Ilić-Puharić , učiteljica Glazbene kulture Arijana Šmit i učenici viših razreda u ulozi čitatelja priča.

e-Twinning projekt Godina čitanja

Ujedno smo se pridružili i kao projektni partneri u e Twinning projekt školskih knjižničara Godina čitanja 2021. namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola čiji je voditelj stručna suradnica knjižničarka Snježana Kovačević iz OŠ Zlatar Bistrica.

Čitanje

Projekt smo započeli čitanjem priče Gospođice Hoću Tihane Lipovec Fraculj sredinom veljače 2021.godine u svim odjelima razredne nastave. Čitat ćemo i Gospođicu Neću Sunčane Škrinjarić, Mirka Bjesomirka Tamare Vučković , Anu i gospodina Strahojeda Tihane Lipovec Fraculj, Gospodina Iza i gospođicu Po Tamare Vučković, bontone za djecu te prvašićima Slovocedu Edija Šupljike.

Kviz

Koliko su učenici zapazili detalja iz pročitane priče Gospođica Hoću pokazali su u razrednom kvizu. Učenici su se podijelili u dvije ekipe. Svaki je učenik izvlačio po jednu numeriranu papirnatu kockicu u kojoj se nalazilo pitanje, a odgovaralo se naizmjenično. Zadovoljni i hrabreni točnim odgovorima, poželjeli su novi susret u sljedećem kvizu.

Slovoceda za prvašiće

Prvašićima je omiljena knjiga Slovoceda. Čitamo je nakon što učiteljica obradi novo slovo. Nakon pročitanog teksta o slovu, pokušavali su tijelima oblikovati slova u prostoru. Zanimljiva aktivnost kojoj se uvijek raduju!

Slogan Hoću-neću

Slogan Hoću-neću je ritmičko recitativna i plesna izvedba nastao za potrebe ovog projekta.


Kako oblokivati slova H i F

Istražujemo pravila lijepoga ponašanja

Dobili smo svitak sa zadacima kako prepričati priču Gospođica Hoću

Na početku i na kraju svakog druženja s knjižničarkom u ovogodišnjem projektu služi nam kao pozdrav. Prvašići su u izvedbu uključili i instrumente: drvene štapiće, trijangl, ksilofon i metalofon. Izvedbu smo zabilježili i video snimkom.


Kako prepričati priču

Nakon pročitane priče Gospođica Hoću i kviza, knjižničarka je učenicima podijelila zadatke. Svaki razredni odjel prepričat će ovu priču na drugačiji način, uvježbati svoje izlaganje, a potom snimiti kako bi u ovim epidemiološkim uvjetima i učenici iz drugih razrednih odjela mogli vidjeti njihove radove.

Kamishibai pripovijedanje

Učenici 1.a razreda prepričat će ovu priču japanskom tehnikom kamishibai pripovijedanja. Prvo im je knjižničarka objasnila i demonstrirala što je kamishibai, pokazala kazalište-kutiju kamishibai, ispričala priču kamishibai tehnikom, a oni će nacrtati i napisati svoju priču. I zabilježiti snimkom.

Strip priča

U dogovoru s učiteljicom 1.b razreda, prvašići će osmisliti strip i izložiti ga u alatu bookmarku. Prelistali su stripove koje im je donijela knjižničarka, pratili učiteljičina objašnjenja o osnovnim elementima stripa i krenuli u izradu stripa. Kako im je ovo prvi strip dopunit će svojim crtežima i riječima već ponuđen predložak radnog listića na kojem je ispisan kadar stripa.

Priča iz kutije

Priču iz kutije ispripovijedat će učenici 2.b razreda. Prikupljaju predmete koji će im pomoći pri prepričavanju priče, a skrit će ih u običnu kutiju koju će preurediti u neobičnu kutiju iz koje „izlazi“ priča. Snimit će svoju priču.

Slikovnica

Kako će priču prepričati učenici 2.a razreda? Izradit će slikovnicu alatom Jamper Story.

Intervju s likom iz priče

Učenici 3.a razreda i njihova učiteljica stalni su suradnici i novinari podlista Zrnca našeg školskog lista Mladoga klasja. Oni će priču prepričati kao zamišljeni inervju s likovima iz priče Gospođica Hoću. Na satu Likovne kulture izradili su štapne lutke kojima će služiti u svojoj izvedbi.

Dramatizacija i štapne lutke

Mlađi dramci u našoj školi su učenici 3. b razreda koji su izradili štapne maske i dramatizirat će priču na svoj osebujan način. Već snimaju uvodnu najavu priče.

Izložba

Učenički likovni radovi učenika 3.a i 3.b razreda tijekom ožujka izloženi su u razredu. Objavit ćemo ih i virtualno.

Bonton

Četvrtaši čitaju bontone namijenjene djeci. Odabiru pravila lijepog ponašanja koje će izložiti na posterima. Snimat će izlaganja i predstavljanje postera.

Do sljedećih vijesti o aktivnostima u projektu poticanja čitanja pozdravljamo vas uz kratki video zapis učenika 1.b razreda.

Snježana Laksar, prof. i dipl.knjižničar

Klik na pregled virtualne priredbe

Učenici 1.b razreda u izradi stripa

Učenici 1.a razreda crtaju crteže za kamishibai priču...

Učenici razredne nastave nastavljaju s Projektom poticanja čitanja Tko mi čita

Čitanje i zabava

Aktivnosti u PPČ školske knjižnice Tko mi čita i u eTwinning projektu Projekt školskih knjižničara u Godini čitanja 2021. nastavljaju se i u travnju 2021. godine.

Prvašići su uz pomoć učiteljice Azre Staščik i knjižničarke Snježane Laksar proširili osnovnu izvedbu našeg plesno ritmičkog slogana Hoću – neću izvedbom i koreografijom u plesnim četvorkama. Ujedno su učenici ples pratili udaraljkama, drvenim štapićima, trijanglom, matalofonom i ksilofonom. Dobro su se zabavili, a učiteljica Sonja Koprivnjak snimila je i režirala video koji možete pogledati na mrežnim stranicama naše škole.

Učenici 2.a razreda naučili su kako stvarati slikovnicu u alatu storyjumper. Učiteljica Marina Vučemilović- Šimunović pokazala je učenicima kako na zabavan način osmisliti slikovnicu. To je tek prvi korak u stvaranju online slikovnice koja će nastati na poticaj knjižničarke i čitanja slikovnica Gospođica Hoću i Gospođica Neću.

Kamishibai priča se i nadalje stvara. Prvašići su odabrali dvanaest kratkih tekstova uz koje oslikavaju i crteže. Pomaže im i potiče ih njihova učiteljica Silvana Stojović.

Kako nadopuniti strip riječima i likovima na zadanom predlošku (digitalni alat Book creator) koji je ponudila učiteljica Azra Stašćik učenicima 1. b razreda uskoro ćemo vidjeti u dovršenom izdanju. Radi se, stvara, crta…

Svi ostali učenici (2.b, 3.a i 3.b) uvježbavaju prepričavanje zadane priče u različitim tehnikama pričanja i izvedbe (tri različite dramatizacije teksta) kako bismo u svibnju snimili njihove gotove izvedbe. I posteri učenika 4.b razreda s tematikom bontona su u tijeku izrade.

Čitajmo, kreirajmo nove priče i pri tome se zabavljajmo!

Petra Čorak, 5.a


Petaši i šestaši sudjelovali u online Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2021.

Kviz Šest autora traži čitatelja

Učenici petih i šestih razreda OŠ „Dobriše Cesarić“, Osijek sudjelovali su u online Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2021. naziva Šest autora traži čitatelja. Kviz je vodila knjižničarka Snježana Laksar u suradnji s učiteljicom Informatike Marijom Stjepanović u informatičkoj učionici 15. i 16. rujna 2021. Sudjelovanjem u kvizu ujedno smo i najavili tradicionalno obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige u našoj knjižnici i školi.

Cilj je kviza poticati čitanje djece i mladih, a osobito u ovoj 2021. godini koju je Ministarstvo kulture i medija proglasilo Godinom čitanja. U kvizu mogu sudjelovati sve školske i narodne knjižnice iz Republike Hrvatske i Gradska knjižnica iz Subotice.

„U fokusu ovogodišnje manifestacije su hrvatski autori odnosno hrvatska knjiga, pa tema glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo se hrvati s knjigom!“, stoji u dopisu organizatora kviza Knjižnica grada Zagreba- Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice upućenom knjižnicama i svim potencijalnim sudionicima kviza – članovima školskih, narodnih i gradskih knjižnica.


Kviz se sastojao od petnaest pitanja unutar kojih su se nalazile poveznice iz kojih smo pronalazili odgovore. Poveznice su sadržavale zanimljive i poučne mrežne stranice kao npr., videozapis o promociji knjige Danijele Pavlek Knjiga recepata za pilotiranje kroz djetinjstvo, videozapis u obliku intervjua s ilustratorom Davorom Pavelićem o knjizi Moj tata Indijanac koju je napisao Mladen Kopjar.

Volimo čitati i istraživati uz kvizove

Zanimljiva je bila i stranica Knjižnica grada Zagreba na kojoj smo pronašli Riznicu recenzija učeničkih radova o pročitanim knjigama. Saznali smo i za mrežnu stranicu Kako si? (https://www.kakosi.hr/materijali/) na kojoj se nalaze rani listići koji nam mogu pomoći u otkrivanju naših emocija, raspoloženja ili neželjenih emocija. Odgovore smo pronalazili i u online Hrvatskoj enciklopediji, Katalogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice, mrežnim stranicama autora i ilustratora ovih knjiga…Tako smo se upoznali sa sadržajem knjiga i likovima, njihovim piscima i ilustratorima. Radi se o tri knjige, tri pisca i tri ilustratora: Danijela Pavlek: Knjiga recepata za pilotiranje kroz djetinjstvo (ilustracije Vanda Čižmek), Mladen Kopjar: Moj tata Indijanac (ilustracije Davor Pavelić) i Ivana Adlešić Pervan: Učim letjeti, nemam krila (ilustracije Branka Hollingsworth Nara).

Učenici su se zabavili i naučili puno toga na zanimljiv način. Mnogi će pročitati predstavljene knjige!

Petra Cindori, 6.a

Nagrađena Sara Meleš, 6.a

Nagrade za za sudjelovanje u online Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2021.

Sara nagrađena knjigom


U 2021. godini, Godini čitanja, čiji je slogan Želiš znati, želiš osjećati – čitaj!, u online Nacionalnom kvizu za poticanje čitanje pod nazivom Šest autora traži čitatelja sudjelovalo je 2210 djece iz 46 narodnih knjižnica i 213 osnovnih škola diljem Hrvatske, a u kvizu su i ove godine sudjelovala djeca iz Subotice. Iz osječkih osnovnih škola sudjelovanju su se odazvale dvije škole: naša OŠ „Dobriša Cesarić“ i OŠ Grigora Viteza.

Na Završnoj svečanosti kviza, koja je održana u Zagrebu 15. studenoga 2021. u predvorju NSK u organizaciji organizatora Knjižnica grada Zagreba, održano je izvlačenje dobitnika glavne nagrade ( bežični zvučnik Sony BT, koji je osigurala tvrtka Microline, dobitnik je Luka Vuglač iz Osnovne škole Breznički Hum) i sporednih utješnih nagrada (knjige čitanih autora u kvizu) te digitalno izvlačenje pobjednika iz svake knjižnice koja je sudjelovala u kvizu. Izvučena sretna dobitnica iz naše školske knjižnice, između svih učenika petih i šestih razreda koji su ove godine sudjelovali u kvizu, učenica je 6.a razreda, Sara Meleš.

„Prvi put sam sudjelovala u online kvizu. Zanimljivo mi je bilo što su traženi odgovori bili na poveznicama unutar pitanja. Bila sam uzbuđena što sam sudjelovala. Volim čitati i sudjelovat ću sljedeći put opet! Preporučila bih i ostalim učenicima sudjelovanje u ovako zanimljivim aktivnostima“ izjavila je Sara Meleš.

Sara je za svoj uspjeh nagrađena knjigom i ovom joj prilikom čestitamo!

Katja Nad, 6.a


O poticanju čitanja u OŠ „Dobriša Cesarić“, Osijek u radijskoj emisiji Educa govori školska knjižničarka Snježana Laksar

Poticanje čitanja, aktivnosti učenika i suradnja s učiteljicama

Kako učenici razredne nastave OŠ “Dobriša Cesarić“, Osijek sudjeluju u Projektu poticanja čitanja školske knjižnice Tko mi čita i eTwinning projektu Projekt školskih knjižničara u Godini čitanja 2021., tko im u tome pomaže, kako školska knjižničarka surađuje s vrijednim učiteljicama i koji su planovi u realizaciji aktivnosti ovih projekata govori školska knjižničarka Snježana Laksar u desetominutnoj radijskoj emisiji Educa Radio Đakova u travnju 2021. Emisiju možete poslušati u prilogu.

Snježana Laksar, prof. i dipl.knjižničar


Klik na radijsku emisiju

Petra na županijskom LiDraNu 2021. tijekom online susreta

Sudjelovanje na županijskom LiDraNu 2021.

Sa samostalnim novinarskim radom na županijskoj razini

Nakon održane općinske smotre, 18. ožujka 2021., sudjelovala sam na županijskoj smotri LiDraNo 2021. u kategoriji samostalnog novinarskog rada komentarom Kako do knjige uz mentorstvo knjižničarke Snježane Laksar. Smotra se ove godine, zbog epidemiološke situacije, održala online preko video-poziva na aplikaciji Zoom. Sudjelovalo je tek nekoliko učenika iz naše županije i pristiglo je osam radova. Članice Prosudbenog povjerenstva Ivana Rab Guljaš, urednica Glasa Slavonije, Marija Mihelić, novinarka Glasa Slavonije i Danijela Mikola, novinarka 24 sata pohvalile su tekst i savjetovale kako ga još poboljšati. Bilo je zanimljivo poslušati druge učeničke novinarske radove, kao i savjete za buduće korake u novinarskom stvaralaštvu. Unatoč tome što se smotra održala online bilo je to još jedno zanimljivo iskustvo.

Petra Nukić, 7.b


Prvašići odabiru slikovnice za čitanje, 1.a

Prvašići posudili knjige, 1.b

Izrada straničnjaka, 2.a

Pisanje preporuka i reklama za knjige

Učenici naše škole obilježili Noć knjige 23. travnja 2021.

Vršnjaci vršnjacima – reklame i preporuke o pročitanim knjigama

Nakon objavljenog natječaja školske knjižnice Top lista knjiga s preporukom za čitanje, pisanjem preporuka svojim vršnjacima o pročitanim knjigama, učenici razredne nastave obilježili su Dan hrvatske knjige, Svjetski dan knjige i autorskih prava kao i manifestaciju Noć knjige 2021.

Aktivnosti su se odvijale u prijepodnevnim satima, a knjižničarka je u suradnji s učiteljicama poticala učenike na stvaranje i pisanje preporuka koje će zasigurno potaknuti čitatelje na čitanje ponuđenih naslova. Poruke su učenici zapisali, a potom čitali naglas.

Učenici 2.a razreda pogledali su učiteljičinu prezentaciju o značajkama reklame, a potom osmišljavali preporuke za čitanje knjiga u obliku reklama. Čitali su napisane reklame i dobro se zabavili. Potom su izradili i straničnjake za knjige kojima će nagrađivati učenike koji pročitaju knjige koje su upravo oni preporučili.

Prvašićima je knjižničarka pročitala slikovnicu Dome, slatki dome Svjetlana Junakovića. Kako bi i sami čitali, posudili su slikovnice iz školske knjižnice koje im je knjižničarka donijela u razred. Čitat će ih naglas svojim prijateljima u razredu i u slobodno vrijeme kod kuće.

Napisane preporuke za čitanje knjiga, učenici predmetne nastave objavljivali su u kanalu Školske knjižnice u Microsof Teamsu naše škole.

Učenici su se prisjetili knjiga koje su pročitali i koje su im se svidjele i nadamo se, zainteresirali čitatelje na čitanje novih ponuđenih naslova uz vršnjačku preporuku.

Lucija Čorak, 5.a