Zelena knjižnica

Globalni ciljevi održivog razvoja za razdoblje do 2030. godine

okvir su i sredstvo za našu bolju budućnost za ljude i planet. Globalnim ciljevima želi se dodatno graditi partnerstvo među državama i doprinijeti postojanosti svjetskog mira. I dalje je najveći globalni izazov, s kojim se moraju suočiti sve države i narodi, siromaštvo u svim svojim oblicima, uključujući ekstremno siromaštvo.

Golobalnih ciljeva održivog razvoja je 17, a uz zajedničku borbu protiv siromaštva, ciljevi se odnose na zalaganje u području promjene klime i održive potrošnje, naglašavaju vrijednost inovativnosti te važnost mira i pravde za sve.

Sve države su odlučile ugraditi plan u svoje nacionalne politike te hrabrim i odvažnim promjenama svijet dovesti na održivi put.

Globalni ciljevi održivog razvoja su univerzalni i moraju se moći primijeniti u svim zemljama i zajednicama, od strane svih ljudi. U njihovoj provedbi treba uzeti u obzir prilike, uvjete i mogućnosti na različitim dijelovima planeta.




Temeljne vrijednosti koje će ciljevi zagovarati su: sloboda čovjeka i pravo na njegovo dostojanstvo, ravnopravnost svih naroda u ljudskim pravima i pravu na napredak, solidarna odgovornost prema globalnim izazovima, tolerancija i međusobno poštovanje uvažavajući raznolikost vjerovanja, kultura i jezika, poštivanje prirode i obazrivost prema svim živim bićima i prirodnim resursima te podijeljena odnosno zajednička odgovornost prema svjetskom gospodarstvu, društvenom napretku i prijetnjama miru i sigurnosti.


Izvori:


PRIJEDLOZI ZA ČITANJE:

Eko kutak - virtualna izložba

Europeana, najveća digitalna platforma za kulturnu baštinu, pripremila je za virtualnu izložbu Povijest pranja ruku.

Europeana omogućuje besplatan pristup preko više od 50 milijuna digitalnih zapisa iz više od 3.700 knjižnica, muzeja, arhiva i galerija diljem Europe.

Pronaći ćete sve od digitaliziranih umjetničkih djela, knjiga, rukopisa i karti do notnih zapisa, filmova i novina. U Europeani se nalaze sadržaji iz 43 zemlje na više od 20 jezika.

Više na: https://www.europeana.eu/en

5. lipnja - Svjetski dan zaštite okoliša

Tema Svjetskog dana zaštite okoliša 2020. godine jest „Slavimo biološku raznolikost“. „Sa milijun vrsta koje su suočene s izumiranjem nikada nije bilo važnije vrijeme za fokusiranje na biološku raznolikost.“

Cilj obilježavanja Dana zaštite okoliša jest da se ukaže na snagu i moć pojedinca i lokalne zajednice u rješavanju problema zaštite okoliša i usmjeravanja ka održivom razvoju. Nužno je da postanu aktivni dionici održivog i ravnomjernog razvitka te preuzmu odgovornost za očuvanje Planeta znajući da je uloga lokalnih zajednica ključna za razumijevanje važnosti pitanja zaštite okoliša i ostvarenja sigurnije i prosperitetnije budućnosti za sve.

Vozite bicikl, hodajte, smanjite potrošnju mesa i mliječnih proizvoda, koristite platnene vrećice i reciklirajte otpad. Na taj način ćete čuvati okoliš, ali i vlastito zdravlje.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se na godišnjicu održavanja Konferencije o okolišu Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.), na kojoj je prihvaćen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).

Obilježavanjem Dana zaštite okoliša diljem svijeta potiče se svijest o okolišu i usmjerava politička pozornost te se nastoji istaknuti glavne okolišne probleme i omogućiti svima da shvate svoju vlastitu ulogu i odgovornost u djelovanju s ciljem održivog razvoja.


Pogledajte TV kalendar od 5.6.2019.

22. travnja - Dan planeta zemlje

(klikni na sliku)


Poslušaj ciljeve održivog razvoja - video je pripremio UNICEFHrvatska

Jednako kao što ni mi ljudi ne možemo živjeti sami, ne može ni planet Zemlja. Potrebno joj je Sunce.

Podaci ESA-e (Europske svemirske agencije) i NASA-inog solarnog i heliosferskog opservatorija (SOHO) bilježe dinamično kretanje Sunčeve atmosfere već više od 20 godina. Danas možemo čuti Sunčevo kretanje - sve njegove valove, petlje i erupcije - vlastitim ušima. POSLUŠAJ!




POGLEDAJ KRATKU EKO PRIČU

Knjižnica grada Zagreba

Školski projekti za Dan planeta Zemlje 22.4.

Prvi pokušaji u povrtlarstvu

Održivi razvoj - eko projekt zelene knjižnice

Mali eko projekt naše zelene knjižnice povodom Dana planete zemlje, kojeg obilježavamo 22. travnja, započeo je prije desetak dana i to uzgojem povrća od ostataka odrezane mrkve, mladog luka, zelene salate, a od jučer i celera.

Zaviri u galeriju, saznaj što je sve potrebno i kako uzgojiti povrće od ostataka odrezanog povrća.

I ne zaboravi pratiti što se sve s povrćem dalje zbivalo :)

Recikliraj - mali projekt izrade eko stalka za olovke


  1. Sakupi kartonske role od papirnatih ubrusa ili toalet papira

  2. Izreži oblike po želji i oboji ih temperama, flomasterima ili ukrasi kako ti se najviše sviđa - pusti da se osuši

  3. Zalijepi obojene role na karton

  4. Poslaži svoje bojice, olovke i gumice u svoj kreativni stalak za olovke

Prezentacija bez naslova

Pogledajte malu proljetnu galeriju radova.

Dragi učenici, ukoliko biste hteli da i vaš rad bude u proljetnoj galeriji možete ga poslati knjižničarki na e-mail. :)

Brojač posjeta stranici: