Noć knjige

Što je noć knjige?

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga.

Cilj je potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu.

Kada se obilježava noć knjige i kojim povodom?

Noć knjige obilježava se 23. travnja.


Povod za to pružaju nam:

  • Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i

  • Dan hrvatske knjige (22. travnja).


Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja, a proglašen je 1995. godine na Glavnoj skupštini UNESCO-a. Riječ je o simboličnom datumu u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja odlukom Sabora Republike Hrvatske iz 1996. godine, a u spomen na Marka Marulića, koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju Juditu.

Prošeći virtualnom izložbom Marka Marulića koju je priredila Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu ------->

Za Noć knjige čija je tema Knjige koje su mijenjale svijet - pogledajte lutkarsku predstavu "Lav i miš" (Ezop) koje su za Vas priredile Knjižnice grada Zagreba

Školski projekti za obilježavanje Noći knjige:


Posadi priču u 100 riječi!

Jedan, dva, tri, četiri, pet, šest… Deset. Deset zrna, sjeme priča kojima želimo pošumiti Zemlju. Odgovornost, dobrota, poštovanje, nježnost, suosjećanje, humanost, pravednost, ustrajnost, ljubav, preobrazba.

Dragi prijatelji, nudimo vam posudice pune neispričanih priča! Dok milijuni ispričanih priča na ovome svijetu traže svoje čitatelje, mi vam darujemo priče koje traže svojega pisca.

Odaberite sjeme koje želite posaditi u svojoj okolini. Zrno koje odaberete potrebno je posaditi u pravu okolinu, upravo tamo gdje takvih priča manjka, prikladno zalijevati i o njemu brinuti da bi ono izraslo u pravu, otpornu i korisnu priču.

Manjka li u vašem razredu pravednosti? Uzgojite je! Nedostaje li poštovanja u vašim odnosima s prijateljima? Njegujte ga! Je li vaš grad gladan suosjećanja? Zalijevajte ga da bi izraslo u veliko i snažno stablo.

Nakon što ste odabrali sjeme koje želite uzgojiti, posadite ga u posudicu i promatrajte njezin rast. Kakva je priča iz sjemena izrasla? Ispričajte nam u kratkoj proznoj formi do 100 riječi. Ispod priče navedite koje sjeme ste odabrali, te nam objasnite zašto i kome bi ono moglo biti od pomoći.

Priči, prema želji, možete dodati i naslov (koji se ne ubraja u broj zadanih riječi).

Svoje radove šaljite knjizničarki na e-mail.

Posudice pune priča!

Rado bismo i vidjeli koje ste sve sjeme priče zasadili.

Načinite posudice od papira (ili nekog drugog dostupnog materijala), ukrasite ih kako bi odabrano sjeme moglo rasti, te zabilježite njihova imena.

U posudicu možete svaki dan ubaciti jednu riječ koja bi mogla pomoći sjemenu da se pravilno razvija. Riječi možete napisati na malom komadiću papira koji također možete ukrasiti.

Posudice i riječi fotografirajte i pošaljite knjižničarki na e-mail, kako bismo posijali sjeme korisnih priča na cijeli svijet.

Moć da mijenjate svijet u vama je i u vašim pričama!

Zanimljive aktivnosti i manifestacije ostalih sudionika u Noći knjige

Noć knjige u Institutu Plavi svijet

Koje su to knjige koje su članove i prijatelje Instituta Plavi svijet potaknule na promjenu u odnosu spram prirode, ponajprije prema moru i njegovim stanovnicima. Dobit ćete odgovor kroz fotografije i video zapise koje će objaviti Institut Plavi svijet.

Izvori:


Brojač posjeta stranici: