2021. Godina čitanja

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Vlada Republike Hrvatske je 

2021. godinu proglasila Godinom čitanja.

Tijekom Godine čitanja osmislit će se i provoditi nove aktivnosti (dodijeliti nagrada za najbolju knjižaru, objaviti natječaj za najbolju video najavu knjige za učenike osnovnih i srednjih škola, proglasit će se „ambasadori čitanja“, organizirati međunarodna konferencija o čitanju, dodijeliti nagrada mladih za književnost, organizirati „mala noćna čitanja“ i dr.) koje će doprinijeti afirmaciji čitanja. 

Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja. U tom smislu Nacionalna strategija poticanja čitanja Vlade Republike Hrvatske promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost.

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi. 


izvor: https://mzo.gov.hr/vijesti/2021-godina-proglasena-godinom-citanja-u-hrvatskoj/4117
VID-20211113-WA0003.mp4

U Godini čitanja odazvali smo se na poziv mladog TikTokera Daria Marčaca i snimili preporuku za čitanje knjige iz naše knjižnice! :) 

Upoznajte druge školske knjižničarke i knjižničare i provjerite koja je njihova najknjiga! 

I naravno čitajteeee!!!

https://vm.tiktok.com/ZM8VdVBrG/


Jubilarna, deseta po redu, NOĆ KNJIGE održat će se u petak 23. travnja 2021. u povodu Svjetskog dana knjige  i autorskih prava (23.4.) te Dana hrvatske knjige (22.4)

Tema Noći knjige 2021.: LJEKOVITA MOĆ KNJIGE

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. 

Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. 


izvor: https://www.citajmi.info/dogadanja/opsirnije/noc-knjige-2021/ 

Mjesec hrvatskog jezika (21. veljače do 17. ožujka) i Međunarodni dan materinskog jezika

Mjesec hrvatskoga jezika manifestacija je koju uokviruju Međunarodni dan materinskoga jezika, koji je proglasio UNESCO 1999. godine i dan objave znamenite Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine.

 U Mjesecu hrvatskoga jezika, posebna se pozornost usmjeruje na jedno od najvažnijih obilježja hrvatskoga nacionalnog identiteta – hrvatski jezik, koji je unatoč brojnim okolnostima koje mu nisu bile sklone zadržao svoju samobitnost i samosvojnost te se othrvao svim pritiscima, obezvređivanjima i zabranama tijekom svoje tisućljetne povijesti.

 Čuvati svoj jezični, ali i nacionalni identitet.

 Od 2013. godine hrvatski je jezik 24. službeni jezik Europske unije, što je jedno od najvećih priznanja hrvatskomu jeziku. 


izvor: https://www.culturenet.hr/print.aspx?id=102643

klikni na poveznicu --------------->>>>>

Međunarodni dan materinskog jezika 21. veljače

Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. 


Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) donijela je 1999. godine odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika. 

 

Prema "Atlasu svjetskih jezika kojima prijeti nestanak" dominantni jezici poput engleskog, francuskog, španjolskog, ruskog i kineskog sve brže i više potiskuju manjinske jezike. Nestanak bilo kojeg jezika predstavlja gubitak i osiromašenje za cjelokupni ljudski um i znanje. 


izvor: http://www.skole.hr/aktualno/vazni-datumi?news_id=125

Iz Knjižnice Savica su povodom Mjeseca hrvatskoga jezika pripremili kviz Klikni hrvatski! kako bi ukazali na važnost očuvanja svojega jezika. 

Naučite pisati glagoljično pismo ili provjerite svoje znanje o glagoljičnim slovima ili zaigrajte memorijsku igru s glagoljičnim slovima klikom na sliku.

22. veljače – Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.

Proglašenje tog dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – „Misal po zakonu rimskoga dvora", a Hrvatski je sabor prošle godine donio odluku o proglašenju toga spomendana.

izvor: http://ihjj.hr/clanak/22-veljace-ndash-dan-hrvatske-glagoljice-i-glagoljastva/7437/

Hrvatska glagoljica (virtualna izložba NSK) 

22. veljače - Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu

Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu obilježava se u spomen na dan kada je 1483. godine dovršeno remek-djelo glagoljaškoga tiskarstva i prva hrvatska tiskana knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora.

Uz svoj Dan, Knjižnica je ove godine obilježila i 414. obljetnicu svojega postojanja.

Međunarodni dan darivanja knjigom - 14. veljače


U Godini čitanja, uz Međunarodni dan darivanja knjigom, koji se obilježava 14. veljače, knjižnica Osnovne škole Jure Kaštelana poziva učenike 1.-4. razreda da se uključe u humanitarnu akciju prikupljanja slikovnica, lektire i knjiga za slobodno čitanje namijenjene učenicima od 1.-4. razreda za 

knjižnicu Osnovne škole Dragutina Tadijanovića iz Petrinje



Prikupljene knjige isporučene su OŠ Dragutina Tadijanovića, Petrinja. Više informacija u prezentaciji ------->

Daruj knjigu, daruj sreću
Poster Daruj knjigu, daruj sreću.pdf





Više informacija o humanitarnoj akciji za knjižnicu Osnovne škole Dragutina Tadijanovića te prijedlog knjiga koje prikupljamo možete  saznati klikom na dokument ----->


Daruj knjigu, daruj sreću.docx

Ljubav na prvi klik! - kviz Knjižnice Savica


Koliko ste upoznati s temom ljubavi u književnosti možete provjeriti kvizom Ljubav na prvi klik! koji su pripremile knjižničarke Knjižnice Savica.


<--- za rješavanje kviza klikni na sliku!

 Brojač posjeta stranici: