Тема. Застосування способу округлення при додаванні та відніманні. Розв’язування задач вивчених випадків.
Мета: вправляти учнів у застосуванні способу округлення чисел; вдосконалювати навички усної лічби; опрацювати задачу пов’язану з поняттям радіуса кола; розвивати логічне мислення.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
-Сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітайтеся.
II. Контроль і закріплення знань учнів.
1. Усні обчислення.
- У нас незвичайний урок ще й тому, що ми помандруємо океаном. Розгорніть зошити, запишіть дату. Сьогодні на уроці ми пригадаємо те, що вивчали на попередніх уроках з природознавства. Познайомимося зі способом заокруглення при додаванні та відніманні, а також повторимо раніше вивчений матеріал.
- Що очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Коли ми вирушаємо кудись в дорогу, завжди перевіряємо чи все у нас в порядку, чи все взяли? Давайте перевіримо чи всі засвоїли додавання і віднімання іменованих чисел. Для того ,щоб упевнитися, що ви виконаєте це завдання, я проведу бліц-опитування по величинах.(Усні відповіді)
1р. 2р. 3р.
9т+500кг 74кг500г-14кг450г 7т+400кг
5т-600кг 6грн.88к.+5грн.12к. 6т-600кг
3м20см+80см 8ц7кг- 87кг 7м10см+90см
6ц3кг-63кг 4м60см+40см 9ц5кг-95кг
5грн.46к.+7грн.04к. 7т-200кг 4грн.77к.+4грн.23к.
65кг320г-10кг120г 8т+600кг 87кг400г-17кг300г
2. Гра «Відгадай слово»
-А зараз пограємо в гру.( 2 учні)
1учень. Розташуйте літери в порядку зростання числового значення.
А Н Ж Е С Ь
4м5см 4км5дм 4м5дм 4км5мм 4м5мм 4км5м
-Сажень-міра довжини. У Стародавній Русі відстань міряли від кінця пальців однієї руки до кінця пальців другої руки.(Розмах рук)
2 учень. Розташуйте літери в порядку спадання числового значення.
З Е Е И Р Т
4ц8г 4т8кг 4ц8кг 4ц 4т8г 4т8ц
- Терези: аптечні, торгівельні,медичні,електронні.
- Де ви бачили цей предмет?
3. Хвилинка каліграфії.
- Давайте пригадаємо, на уроках природознавства ми вивчали океани. Скільки океанів? Назвіть. Записуємо каліграфічно цифру 4.
Скільки материків омивають ці океани? (6). Назвіть.
На якому материку ми живемо?
Який океан найглибший? Середня глибина Тихого океану 3976м. Скільки всього сотень у цьому числі?
-Максимальна глибина океану 11 022м.
Розкажіть все що ви знаєте про це число. Скільки цифр потрібно для запису?
До кожного з чисел 4. 6, 3976м, 11022м назвати найближче кругле число.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення
- Щоб скласти два числа більш зручним способом, можна користуватись способом округлення. Наприклад: 39+27
Округлимо 39 до 40, а 27 до 30. 40+30=70. Тепер із суми заберемо 1 і 3 – це ті числа, які ми додавали, щоб округлити числа. Отримаємо: 70-3-1=66. Перевіряємо 39+27=66.
2. Первинне закріплення.
- Самостійно прочитайте №372.
3.Коментоване розв’язання прикладів №373
- Як ви думаєте, на чому ми можемо здійснити подорож, якщо подорожуємо океаном? (На лайнері) Це велике комфортабельне пасажирське судно.
- Щоб піднятися на лайнер, піднімаємося по сходах.
17+16; 47-18; 94+19; 350-28; 430+17; 560 –3 7
IV. Розвиток математичних умінь учнів.
1. Ми з вами в Атлантичному океані, там є тепла течія Гольфстрім і може нас відкинути в сторону. Щоб дібратися до острова Куба треба розв’язати задачу№375
- Це проста чи складена задача? Записати виразом.
- Кого з відомих українських футболістів ви знаєте?
2. Задача №376
- Що до задачі треба скласти?
За планом-3250кг
Здали-3800+1∕10 від 3800
На скільки більше?
(3800:10+3800)-3250=930 кг більше
Фізкультхвилинка
3. Робота з нерівностями.
- Коли ми знаходимося в океані, то можуть зустрітися айсберги. Щоб не трапилося біди треба бути дуже уважним.
Вправа№374(усно)
4. Робота з геометричним матеріалом. Вправа№377
- На нашому шляху зустрілися пірати і просять, щоб ми зробили геометричне завдання.
- Що таке радіус кола?(Відрізок, який з’єднує центр кола з довільною точкою кола)
- Що таке діаметр кола?(2 радіуси)
- Круг- частина площини,що знаходиться в середині кола.
CD=6см-(24мм+18мм)=18мм
КМ=60мм+24мм+18мм=102мм=10см2мм
5. Задача з логічним навантаженням.
-І нарешті ми потрапили на острів, але знову перешкода. Ми повинні розв’язати логічну задачу.
3 однакові кавуни слід розрізати між чотирма дітьми порівну. Як це зробити, виконавши найменшу кількість розрізів?
6. Математичний диктант.
- Також виконати завдання,які лежать на парті. Записати лише відповіді.
- Закінчили, обмінялися зошитами,олівцем виправляємо помилки.(Перевіряємо разом)
V. Підсумок уроку.
- Сьогодні ви працювали гарно, дружно і активно.
- Що нового дізналися?
- Що допомогло дістатися до острова?
VI. Домашнє завдання.
№379№380