The teachers who participated in the training courses abroad organised presentations for our teachers at school (on 19 September 2017 and 17 May 2018) and colleagues from other schools (on 31 October 2017).
Koleginice i kolege naše škole su u junu dobile potvrdu da je njihov projekat Together we learn better! (Zajedno učimo bolje) odobren od strane Erazmus+ programa. Ovim projektom je predviđeno da osam koleginica i kolega putuje u inostranstvo na stručno usavršavanje, dvoje u Atinu, četvoro u Lisabon i dvoje u Milano.
Tokom leta njih šestoro je obavilo svoje stručno usavršavanje i početak školske godine su iskoristili da svoja iskustva i novostečena znanja prenesu kolegama iz škole i već primene u nastavi. Ono što je zajedničko je da su sve kolege pokrenule barem jedan međunarodni eTwinning projekat sa kolegama koje su upoznali na stručnom usavršavanju i na ovaj način unapređuju nastavu u našoj školi.
Na prezentaciji upriličenoj 19. septembra, koleginice Svetlana Mirčić Vukobrat, Svetlana Subotički i Dragana Videnov su zajedno izložile svoja iskustva sa seminara koje su pohađale:
• Outdoor education (Obrazovanje na otvorenom)
• Spice up formal education! (Začinite formalno obrazovanje)
• Non formal for inclusion (Nefomalno učenje za inkluziju)
Predstavile su metode i aktivnosti neformalnog obrazovanja koje su imale prilike da upoznaju i usavrše: Igre, Forum teatar, izvrnuta učionica, eTwinning i Salto toolbox (obrazovna platforma, onlajn katalog metoda i aktivnosti). Od igara su izdvojile Igre za upoznavanje i formiranje grupe, Inkluzivne igre, Igre razmrdavanja, Taktičke i energetske igre.
Koleginica Martina Trkulja je na seminaru Make technology your friend! (Učini tehnologiju svojim prijateljem) radila na razvoju IKT kompetencija o primeni tehnologija radi unapređenja motivacije učenika. Predstavila je više IKT alata kojima je ovladala za koje su mnogi prisutni pokazali interesovanje da ih primene u nastavi.
Koleginica Leona Oros se na seminaru Go-Lab: Global Online Science Labs for Inquiry Learning at School (Onlajn naučna laboratorija za Istraživačko učenje u školi ) u Atini upoznala sa platformama za učenje GoLab i Graasp. GoLab je evropski projekat čiji je cilj da učenicima i nastavnicima pruži priliku da koriste onlajn zbirke virtuelnih laboratorija, aplikacija i istraživačkih prostora. Ona je pokazala jedan scenario za učenje koji je uradila sa učenicima osmog razreda pomoću ovih platformi.
Kolega Danilo Borovnica je slušao seminar Stories of Tomorrow (Priče sutrašnjice) o primeni informacionih tehnologa, astronomije i pripovedanja u obrazovanju dece i njihovo veće uključivanje u STEM obrazovanje. Kroz priču i jednu interaktivnu igru on je preneo deo atmosfere sa ovog događaja.
Sve kolege su dobile diplomu-sertifikat o pohađanju seminara kao i Europass potvrdu o stečenom znanju.
U četvrtak, 17. maja 2018. godine, u prepunoj školskoj medijateci, nastavnici Miroslav Grujić i Dušan Radin prezentovali su prisutnima sve šta su naučili tokom kursa „Tablets and Smartphones: using mobile devices as educational tools“ u Firenci (12-17. mart). Prilikom izlaganja oni su detaljno objasnili kako funkcioniše 10 aplikacija koje se veoma lako mogu koristiti u nastavi i vannastavnim aktivnostima. Za svaku aplikaciju su naveli koje su joj mogućnosti i za kakve je aktivnosti najpraktičnija. Sve aplikacije se mogu koristiti u tehničkim uslovima kojima škola raspolaže i zato su veoma korisne. Korišćenjem pomenutih aplikacija povećaće se zainteresovanost učenika za gradivo, znanje na lakši način postaje trajnije, a učenici koji bi da dodatno prošire svoje znanje iz pojedinih nastavnih oblasti to mogu učiniti na jedan veoma interesantan način.
Tokom prezentacije prisutni nastavnici su bili zainteresovani i postavljali su pitanja u vezi sa aplikacijama koje ih interesuju.