5 клас. Родинні фінанси

Шановні учні! Через ситуацію, яка склалася в нашому місті, ми разом з вами протягом розпочинаємо дистанційне навчання . Для зручності навчання для вас створена окрема сторінка дистанційного навчання "5 клас Родинні фінанси " з підсторінками, на яких будуть розміщуватися навчальні матеріали для вивчення та опрацювання. Звертаю вашу увагу, що на сторінці дистанційного навчання ви маєте можливість переглянути графік додавання навчального матеріалу, на якому будуть вказані терміни:

  • додавання для опрацювання навчального матеріалу

  • терміни виконання заданих робіт

Завдання для оцінювання будуть надаватися на сторінках віртуальних кімнат класів GoogleClassroom. Кожен із вас має код приєднання

b63sc7l

Пам'ятайте! Ви заходитеся на дистанційному навчанні. Всі оцінки, які ви отримаєте, будуть виставлені до класного журналу. Усі записи, конспекти уроків, вправи записувати у робочих зошитах .

Я розумію, що ситуація складна, але тільки всі разом – учні, викладачі та батьки – ми зможемо реалізувати дистанційне навчання. Витривалості, взаємної підтримки та здоров’я! Успіхів вам!

5- А клас 02.11.2020 р.. Тема уроку Практична робота № 1 " Що потрібно для забезпечення добробуту родини ? "

Д р. Виконайте в робочих зошитах практичну роботу ( Роботи надіслати включно до 08.11.2020 р. )

1. Проаналізуйте потреби вашої родини ; визначте можливості їх задоволення на прикладах.

2. Напишіть, про які товари йдеться.

1. Якій українській страві на центральній площі містечка Глендона в канадській провінції Альберта поставлено пам’ятник? «Скам’янілий» кулінарний шедевр має висоту 9 метрів і важить 2 700 кілограмів.

2. Форма цього пшеничного хліба в перекладі з французької означає просто «палиця». Як цей хліб називається українською?

3. У Грузії цю популярну м’ясну страву називають мцваді, у Вірменії – хоровець, в Азербайджані – кебаб. Як називають її українці?

4. Яку назву одержав кулінарний виріб незвичайної форми, спечений одним угорцем на честь перемоги над Османською імперією?

Тема 3. Товари та послуги, що задовольняють потреби.

Товари та послуги особистого та загального користування. Задоволення від споживання товарів і послуг. Фінансові послуги

1. Товари та послуги особистого і загального користування

Задоволення потреб здійснюється за допомогою економічних благ, які можна поділити на товари і послуги.

Товари – це продукти праці, що задовольняють потреби не тих, хто їх виробляє, а тих, хто отримує їх у процесі обміну. Товар має таку рису, як здатність переміщуватись у просторі від однієї особи до іншої.

За терміном використання товари можна поділити на такі, що використовуються один раз (наприклад, продукти харчування), і товари тривалого вжитку (наприклад, житло, одяг, транспортні засоби).

В умовах сучасної економіки виробляють величезну кількість різноманітних товарів, що задовольняють найрізноманітніші потреби різних верств і груп споживачів. Люди, чиї потреби задовольняються споживанням товарів і послуг, називаються споживачами.

Послуги – це такий вид діяльності, корисний результат якої виявляється під час праці і пов’язаний із задоволенням якої-небудь потреби. Це дії, які задовольняють людські потреби.

У сучасних умовах значно зростає кількість потреб, які задовольняються за допомогою різноманітних послуг.

На приклад, сфера послуг в Україні виробляє 62% валового внутрішнього продукту. Особливого розвитку за останні роки у країні зазнала сфера надання туристичних послуг, банківських послуг, страхових послуг та інші. Кожна людина протягом

свого життя користується послугами сфери освіти, медицини .

Сфера послуг – один із найбільш динамічних секторів сучасної економіки.

Послуги суттєво відрізняються одна від одної, крім того, їх можна відрізнити за різноманітними ознаками.

По-перше, послуги можуть бути професійними( бізнесові послуги, консалтингові) або орієнтованими на споживача.

По-друге, хто є джерелом послуги: людина чи машина? Екстрасенс майже не використовує обладнання, а ось робота зубного лікаря вимагає бор-машини. Таким чином, послуги можна розрізняти за механізмом їх надання.

По-третє, чи є обов’язковою присутність споживача в момент надання послуги? Звісно, послуги можуть вимагати безпосередньої присутності об’єкта надання послуги. Прикладом може бути ремонт автомобіля, а на противагу – послуги перукаря.

Урешті-решт, чи має послуга на меті отримання прибутку? У світі існує велика кількість неприбуткових організацій, що займаються наданням послуг. Це можуть бути церкви, безоплатні початкові школи тощо. На противагу таким організаціям існує і розвивається сектор послуг, що передбачають сплати за їх надання.

Основні види послуг

1. Житлові послуги (включаючи оренду готелів, квартир, будинків і ферм).

2. Господарські послуги (включаючи ремонт будинків, обладнання будинків, садобудівництво і комунальні послуги).

3. Оздоровлення і відпочинок (включаючи прокат і ремонт обладнання, що використовується для участі у сфері розваг та оздоровлення).

4. Особисті послуги (включаючи прання, хімчистку і послуги візажиста).

5. Медичні послуги (включаючи всі медичні та стоматологічні послуги).

6. Приватна освіта.

7. Бізнесові та інші професійні послуги (включаючи правові, бухгалтерські, консультації з управління та комп’ютерні).

8. Фінансові послуги (включаючи особисте страхування і страхування фірм, послуги в наданні кредитів і позик, консалтингові послуги і податкові).

9. Транспортні послуги (включаючи послуги з перевезення вантажів і пасажирів, ремонт та оренду автомобілів).

10. Зв’язок (включаючи телефонні, телеграфні та спеціалізовані бізнесові способи зв’язку).

2. Задоволення від споживання товарів і послуг

Здатність товарів (послуг) задовольняти потреби людей називають корисністю. Термін «корисність» використовується для позначення того задоволення, яке отримують люди від споживання товарів або послуг.

Корисність –не піддається точному кількісному виміру. За одиницю корисності приймають умовні одиниці –. Корисність можна визначити як суб’єктивну (індивідуальну) цінність, яку споживач приписує певному продукту. Це пов’язано з тим, що кожна людина має свою

структуру споживання, притаманну тільки їй. Наприклад, для людей зі 100%-ним зором корисність окулярів практично нульова, як і цигарки для тих, хто не курить.

Цінність – це грошова оцінка споживачем корисності блага. Зазвичай вона визначається споживачем так: до ціни кращого з доступних йому альтернативних товарів (ціна такого товару називається ціною байдужості) споживач додає (віднімає) свою грошову оцінку позитивних і негативних відмінностей даного товару від базового (тобто береться за базу).

Цінність має синонім –вартість. Обидва терміни взаємозамінні. У книзі «Багатство народів» Адам Сміт сформулював так званий парадокс

цінності, згідно з яким користь від води величезна, але цінність – незначна, і водночас діамант, який не має ніякої практичної цінності, має високу ціну.

Відповідь на цей парадокс може бути таким. Вода доступна, а діаманти – рідкісні.

3. Фінансові послуги

Фінансова послуга – операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Сьогодні фінансові послуги мають не менше значення, ніж виробництво..

Фінансовими вважаються такі послуги:

1) випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків;

2) довірче управління фінансовими активами;

3) діяльність з обміну валют;

4) залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення;

5) фінансовий лізинг;

6) надання коштів у позику, в тому числі й на умовах фінансового кредиту;

7) надання гарантій і поручительств;

8) переказ грошей;

9) послуги у сфері страхування і в системі накопичувального пенсійного забезпечення;

10) професійна діяльність на ринку цінних паперів, що підлягає ліцензуванню;

11) факторинг;

12) управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення опера-

цій з нерухомістю відповідно до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»;

13) операції з іпотечними активами з метою емісії іпотечних цінних паперів;

14) банківські та інші фінансові послуги, що надаються відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Наприклад, у США сфера надання фінансових послуг включає нефінансові корпорації на зразок «Дженерал Моторс», «Ford Motor Company», «Sears», «AT and T», які зайняті у

виробництві та наданні фінансових послуг.

У конкурентоспроможному світі банки – просто звичайні посередники, які відповідають потребам і можливостям позичальників-кредиторів.

Висновки

Задоволення потреб здійснюється за допомогою товарів і послуг.

Товари – це продукти праці, що задовольняють потреби тих, хто отримує їх у процесі обміну.

Послуги – це дії, які задовольняють людські потреби. Сьогодні зростає кількість потреб, які задовольняються за допомогою різноманітних послуг.

Здатність товарів (послуг) задовольняти потреби людей називають корисністю. Корисність – задоволення, яке отримують люди від споживання товарів або послуг. Корисність практично не піддається точному кількісному виміру. Цінність або вартість – грошова оцінка споживачем корисності блага.

Фінансова послуга – операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб.

Існує багато видів фінансових послуг, такі як випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків; довірче управління фінансовими активами; діяльність з обміну валют тощо.

Завдання 6. Визначте спільні і відмінні риси товарів і послуг, запишіть.

Спільні риси. Є результатом людської праці, їх продають, рекламують, створюються людиною спеціально.

Відмінні риси. Товари можна взяти в руки, зважити, пересувати, відокремити їх від упаковки, можна навіть з’їсти, якщо це продукт, ними можна тільки скористатися.

Наведіть приклади, коли один і той самий товар або послуга в різноманітних ситуаціях може мати велику корисність і може бути взагалі непотрібними? (Ліки, медична допомога)

Дайте усну відповідь на запитання: Якщо одна сім’я зранку п’є чай, а інша віддає перевагу сокам, хто вчиняє раціональніше? (Обидві сім’ї вчиняють раціонально, адже раціональність припускає вибір того, що приносить особисту вигоду кожному. Кожна сім’я, напевне, виходячи зі своїх смаків і обмежених доходів, зробила раціональний вибір.)

Практична порада! Медики радять: треба вставати з-за стола злегка голодним. Непогано цей принцип поширити і на світ речей: нехай нам завжди чогось не вистачає. Це нормальний стан. Звичайно, у світі існує безліч спокус, що заважають узяти на озброєння цей принцип. Удовольниш одну потребу, а на її місці виростає інша. І в основі цього лежать цілком зрозумілі людські бажання – жити краще. При виявленні потреб сім’ї та черговості їх задоволення нам потрібно враховувати розумність. Розумні потреби тому так і називаються, що походять від слова «розум». Не всім вистачає терпіння і бажання поміркувати, чи потрібна йому та чи інша річ, чи ні.