Мотиваційна готовність до школи


Кожен з батьків хоче як можна краще підготувати свою дитину до навчання у школі, допомогти їй краще адаптуватись до шкільного навчання, але не кожен розуміє як це краще зробити.

Дуже часто підготовка до школи складається з елементарної дресури,натаскування на головні прийоми учбової діяльності, з якими дитина буде стикатись в перші учбові роки: читання букваря, друкування букв, лічба. Така «підготовка» до школи є формальною і дає дитині потенціал лише для успішного навчання в початковій школі, в той же самий час вона порушує сферу пізнавальних інтересів дитини, формує негативну учбову мотивацію.

Готовність дитини до навчання у школі перш за все визначає його мотиваційна готовність, котра включає в себе позитивне ставлення до школи, достатньо розвинуту потребу в знаннях та виражене прагнення до їх удосконалення, наявність адекватної самооцінки та помірно високого рівня притягань. Без мотиваційної готовності ні о якій іншій готовності дитини до навчання не може бути й мови. У дітей, які позитивно ставляться до школи, порівняно швидко встановлюється контакт з вчителем, колективом класу, що необхідно для успішного навчання. Вони активні на уроках, позитивно ставляться до вчителя із активністю виконують його вимоги. Мотиваційна неготовність дитини до навчання може привести до різних типів шкільної дезадаптації- від небажання ходити до школи до стійкої невстигаємості, від неуважності на уроках до конфліктів з вчителем.

Відповіді дітей здебільшого свідчать про те, що здебільшого діти не розуміють змісту шкільної діяльності або розуміють його примітивно. Дітей більше приваблює не змістовна сторона навчання, а зовнішні атрибути статусу школяра – портфель, різні учбові приладдя, новий одяг. Є діти, які виявляють відверто негативне ставлення до майбутнього навчання у школі. Дуже важливо на кінець дошкільного віку сформувати позитивну мотивацію до навчання, пізнавальні мотиви учіння.

  • Заохочуйте малюка до набуття знань, обміну вражень від побаченого.
  • Частіше розмовляйте у присутності дитини про школу, шкільне життя.
  • Спрямовуйте дитину на серйозне ставлення до навчання.
  • Не приховуйте труднощів, які чекають малюка у школі, але формуйте у нього впевненість у їх подоланні.

Частіше звертайте увагу дитини на зовнішній вигляд, хороші вчинки школярів.

Важливо вчасно формувати навички навчальної діяльності, не лякати школою, але й не показувати її в розважальному ракурсі. Дитина ще до надходження в школу повинна засвоїти:

Школа - це потрібно! Школа - це важко! Школа - це цікаво!