Konkurs na autorski scenariusz lekcji rozstrzygnięty!
Na konferencji podsumowującej projekt (13 kwietnia 2024 r.) ogłosiliśmy wyniki konkursu dla nauczycieli. Zdjęcia z gali rozdania nagród można obejrzeć TU.
Jury oceniło prace nadesłane z najróżniejszych zakątków Polski. Swoje propozycje zgłosiła śmietanka ambitnych i odważnych nauczycieli z Gdańska, Gdyni, Redy, Łodzi, Bytomia, Bielska-Białej, Rudołtowic, Sękocina Starego i Serokomli. Nie było łatwo - kryteria oceny w konkursie okazały się być wymagające, a oceniający nie byli pobłażliwi. Co ciekawe, nie znalazł się ani jeden śmiałek w Polsce, który zmierzyłby się z zaprojektowaniem lekcji z rzeczywistością rozszerzoną (AR).
Zwycięzcy uhonorowani zostali w dwóch kategoriach: 1) VR - wirtualna rzeczywistość oraz 2) storytelling / gamifikacja. Nagrody odebrały 4 nauczycielki:
Gabriela Nachyła ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Bielsku-Białej za scenariusz lekcji zapoznający dzieci z dzikimi zwierzętami i ich pożywieniem (lekcja z użyciem VR)
Aneta Dubik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytomiu za scenariusz lekcji zapraszający uczniów na wakacje i dający możliwość snucia opowieści o bezludnej wyspie (lekcja bazująca na storytelling)
Gabriela Piotrowska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej MOST w Sękocinie Starym za scenariusz lekcji pokazujący jak uchronić się przed katastrofą tsunami i uczący jak tworzyć instrukcje zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach (lekcja z użyciem VR)
Joanna Rostankowska ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni za scenariusz lekcji pozwalający odbyć podróż dookoła świata bez wychodzenia z klasy (lekcja z użyciem VR)
Wyróżniliśmy też specjalnym dyplomem uznania Annę Powalską ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Łodzi z uwagi na szczególną tematykę poruszaną w jej scenariuszu lekcji - dot. oddziaływania na klimat i generowania śladu węglowego, a także z uwagi na zaangażowanie w promowanie nowoczesnych metod dydaktycznych i rozwoju nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział, próbując swoich sił we wdrożeniu w życie nowej wiedzy, dostępnej dzięki naszemu projektowi. Na stronie “Rezultaty” udostępniliśmy nowe scenariusze lekcji bazujące na pomysłach nauczycieli, którzy wygrali konkurs. Zdjęcia z gali rozdania nagród znajdziecie w zakładce "Działania".
***
Konkurs Step into the New World! ma na celu promocję nowoczesnych technologii i pomysłów w nauczaniu języków obcych w szkołach podstawowych. To unikalna okazja dla lektorów języka angielskiego do zaprezentowania kreatywnych i innowacyjnych metod nauczania, wykorzystujących technologię VR (wirtualna rzeczywistość), AR (rzeczywistość rozszerzona) oraz naukę przez storytelling i gamifikację. Więcej o nich - w Poradniku Metodycznym!
Konkurs trwa od 22 stycznia do 13 kwietnia 2024 roku i jest częścią projektu "Wkrocz do nowego świata!", dofinansowanego w formie grantu w wysokości ok. 135 tysięcy Euro od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG, który pokrywa koszty organizacji Konkursu.
**Cele Konkursu**
- Wybór najlepszych prac konkursowych - autorskich scenariuszy lekcji
- Promocja nowoczesnych technologii i pomysłów w nauczaniu języków obcych
- Zwiększenie dostępu do darmowych źródeł edukacyjnych poprzez publikację nagrodzonych prac
**Uczestnicy**
Nauczyciele języka angielskiego w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych w Polsce. Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie jedno zgłoszenie konkursowe, wyłącznie we własnym imieniu.
**Warunki Konkursu**
Uczestnicy przygotowują scenariusz 45-minutowej lekcji języka angielskiego, wykorzystując promowane innowacje, takie jak VR, AR, storytelling lub gamifikacja. Pracę należy przygotować wg szablonu dostępnego pod tym linkiem korzystając z inspiracji stworzonych przez zespół Projektu Step into the New World. Zgłoszenia należy wysłać online do 3 marca 2024 roku (nabór zakończony).
**Przebieg Konkursu**
Zgłoszenia są przyjmowane przez formularz online (już nieaktywny), a wyniki zostaną ogłoszone podczas Gali Rozdania Nagród na konferencji dla nauczycieli w Warszawie 13 kwietnia 2024 roku. Laureaci nagrodzeni zostaną zestawami 4 kompletów gogli VR OCULUS QUEST 2 z przeznaczeniem do wykorzystania na zajęciach szkolnych. Zapraszamy serdecznie na tę konferencję - zapisy nadal trwają! Czytaj więcej i zapisz się!
**Kryteria oceny**
Jury, złożone z ekspertów edukacyjnych z Polski i Norwegii, oceni prace pod kątem innowacyjności, ich wpływu na motywację uczniów, a także aspektów metodycznych i dydaktycznych, zgodnie z Regulaminem Konkursu.
**Nagrody**
4 zestawy OCULUS QUEST 2 dla szkół reprezentowanych przez zwycięskich nauczycieli, w tym trzy nagrody w trzech kategoriach, w których prace są zgłaszane:
kategoria I: wirtualna rzeczywistość - VR
kategoria II: rzeczywistość rozszerzona - AR
kategoria III: storytelling lub gamifikacja - STORY/GAM
oraz jedna nagroda rozlosowana wśród obecnych na Gali Rozdania Nagród Finalistów konkursu (autorów najwyżej ocenionych prac).
**Regulamin konkursu**
Szczegółowe wymagania wobec uczestników, prac konkursowych, w tym sposobu ich przygotowania oraz sposobu zgłoszenia w konkursie, a także kryteria oceny ofert i procedurę wyboru finalistów i laureatów określa Regulamin konkursu.
**Kontakt**
Wszelkie informacje i wyjaśnienia w sprawie konkursu można uzyskać pod adresem: contact@uphomo.com