Събития

На 10.05.2023 г. СМБ - секция Варна с любезното домакинство на ШУ - ДИКПО Варна и съдействието на РУО - Варна проведе безплатен семинар с близо 120 учители на тема: “Интерактивни електронни системи за обучение и оценяване на постиженията на учениците - предизвикателства и решения”. На семинара авторите на две български многофункционални платформи за образованието - SmarTest и ClassBuddy - направиха демонстрации и представиха основните им възможности.

Александър Попов (https://www.smartest.bg/) показа реализираната си идея за софтуер за електронни тестове SmarTest (СмарТест) с конкретни предложения за преодоляване на всички недостатъци на този начин на изпитване - защита от излизане на екрана, възможности за случайно подбрани въпроси от различни секции в теста, създаване на чертеж по условие на задачата, разпечатване на различни варианти на тестове и още много улеснения за учителите (особено по математика!). Представянето на резултатите от всеки тест - таблично и графично - спестява време на всеки учител за проверка и за обобщаване на данните по време на процеса на контрол и оценка на учебните постижения на учениците. Най-голямо впечатление прави обективността на този процес!

Кирил Русев (https://classbuddy.net) представи платформата Classbuddy - наследник на предишните проекти Envision и Envision Play - обогатена с много още функции за проследяване на резултатите на класа като цяло и на индивидуалния ученик. Превръщането на ученето в игра е лесно с активностите в платформата. Особено полезна е опцията са избор на компетентност (според ДОС и УП), която проверява всеки въпрос и е основа на системата от критерии и показатели на едно диагностично изследване, което ако се направи с тази платформа, ще отнеме минути на учителя. Интерактивен урок с много опции за представяне на резултатите са един отличен помощник за всеки учител.

На 17.03.2023 г. в офиса на СМБ - Варна по инициатива на РУО - Варна се проведе методическа среща на тема  “Дигиталното творчество в обучението по математика,  информатика и информационни технологии”.

В срещата участваха над 50 учители по математика и информатика от област Варна, старши експертите на РУО - Варна: Лилия Стойчева (математика) и Павлина Стоянова (ИИТ).

Лектори бяха д-р Севдалина Георгиева и д-р Елена Колева.

Основни акценти на лекцията, демонстрацията и дискусията бяха дигиталните ресурси по математика и информатика - видове, необходимост и целесъобразност в процеса на обучение по математика, информатика и информационни технологии.  Показа се дигиталната раница; каталог с образователни ресурси на МОН; специализиран софтуер GeoGebra и др.; примерни уроци и учебни дейности във виртуална класна стая и др.

Специално място в срещата бе отделено на идеи за провеждане на учебни дейности в ЛАБОРАТОРИЯ ПО МАТЕМАТИКА И ИНФОРМАТИКА като компонент на STEM център в училище. Набелязаха се методически насоки за планиране на урок по математика или ИИТ в среда с дигитално устройство за всеки ученик, интерактивен екран за учителя и съчетаване на различни електронни ресурси и форми на екипна работа в облака.

До нови срещи, колеги!


На 11.02.2023 г., по инициатива на СМБ - Варна, в партньорство с РУО - Варна и ИКТ Клъстер - Варна се проведе тематична среща с над 65 учители по информатика, информационни технологии и професионална подготовка в областта на компютърната техника на тема “ИЗКУСТВЕНИЯТ ИНТЕЛЕКТ - ВЪЗМОЖНОСТИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА”. Срещата се проведе с любезното домакинство на ОУ "П. Р. Славейков" в актовата зала на училището по покана на директора Таня Петрова.

Това бе поредното събитие на Съюза инициирано от членове за членове с цел повишаване на компетентностите на колегията и обсъждане на актуални теми. На срещата присъства ст. експ. по информатика и информационни технологии Павлина Стоянова.

Програмата  започна с лекция на проф. Найден Ненков за основите на изкуствения интелект, възможностите, съвременните реализации и премина към дискусия за предизвикателствата на технологията в образованието.

Втората част на програмата започна с презентация на Емил Цанков, който представи основните цели и задачи на ИКТ Клъстер - Варна по отношението на образованието и анализира резултатите от първото проучване на мнението на учителите по информатика относно техните вдъхновения и предизвикателства в работата им. Това проучване бе разпространено дни преди срещата и все още е отворено за споделяне на идеи и предложения за подкрепа от Клъстера за подобряване на качеството на процеса на обучение по ИТ дисциплините (http://bit.ly/3YmkHYC). Накратко резултатите до тук  - болшинството колеги са вдъхновени в работата си с любознателни ученици, а предизвикателства са техниката и липсата на достатъчно учебници и учебни помагала по информатика.

Дискусията относно бурното развитие на изкуствения интелект през последните няколко месеца и отражението му в образованието остана с отворен край и с намерение срещи в подобна форма да се провеждат занапред в търсене на модели за използване на изкуствения интелект в обучението по всички учебни предмети, за да може учениците да са адекватни на случващите се технологични промени и да успеят да адаптират избора си на професия към това. ИТ бизнесът на Варна алармира, че това трябва да стане много бързо! Промените трябва да се случат като професионално ги анализираме и предприемем действия за имплементирането им в училище.

До нови срещи, колеги!

СМБ - ВАРНА в партньорство с РУО - Варна проведе на 21.01.2023 г. методическа среща на тема: “ДЗИ ПО ИНФОРМАТИКА И ПО ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ - ОПИТ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА” с лектор Мария Гергова, ЗДУД и учител по ИИТ в МГ “Д-р П. Берон”, гр. Варна

В срещата участва учители по информатика и информационни технологии в област Варна. Обсъждаха се въпроси свързани с държавния зрелостен изпит по информационни технологии - някои аспекти по организирането и провеждането на изпита, предизвикателства и насоки за подготовката на учениците. 

На 17.01.2023 г. в офиса на СМБ - Варна се проведе тренинг на тема “ПРИЛОЖЕНИЕ НА ВИРТУАЛНА СТЕНА И УЧЕБНИ ИГРИ В ПРОЦЕСА НА ОБУЧЕНИЕ” с лектор: Искра Неделчева, учител в ОУ “Отец Паисий”, гр. Варна.


По време на тренинга учителите създаваха виртуална стена с Padlet и учебни игри с Kahoot. Участниците придобиха нови дигитални умения с приложенията и методически идеи за използването им в процеса на обучение.

Обучението се провежда по Еразъм+ проект „The Classes on the Moon“, предназначен за учители от област Варна.