ХХ Научно-практическа конференция

„Математика и информатика – реалности и перспективи“, на СМБ - Варна, 4 - 5.12.2021 г.

XX Научно-практическа конференция „Математика и информатика – реалности и перспективи“, организирана от СМБ - секция Варна

4 и 5 декември 2021 г., с. Кранево

На 4 и 5 декември 2021 г. в комплекс ТЕРМА ЕКО ВИЛИДЖ, Кранево се проведе юбилейната XX Научно-практическа конференция „Математика и информатика – реалности и перспективи“, организирана от СМБ - секция Варна. Формата на провеждането бе според предпочитанията на участниците - онлайн или присъствено. Програмата на конференцията имаше два основни акцента: решаване на учебни проблеми по математика в електронна среда и компютърното моделиране в V клас. Тази юбилейна конференция се радва на огромен интерес от 144 участници - колеги не само от област Варна, но и от страната - София, Пловдив, Бургас, Пазарджик, Враца и др., което говори за високия авторитет на форума на национално ниво.

Конференцията откри председателят на секцията г-н Павлин Петков. Поздрав към участниците подесоха д-р Ирена Радева, началник на РУО - Варна и Лилия Христова, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в община Варна. След тържественото откриване първи в програмата се включиха създателите на конференцията Светла Маджарова и проф. Здравко Славов, които с гордост и благодарност анализираха успеха на този регионален форум, замислен точно със същата идея, която се реализира и до днес, 20 години по-късно - събиране на едно място на добри практики, проекти, успехи, педагогически идеи, средства и анализи на учебно съдържание, учебна литература и др.

Първият научен доклад в конференцията "Дигитални технологии и учебни предизвикателства по математика" бе на д-р Севдалина Георгиева от ДИКПО - Варна на ШУ, която представи част от резултатите от проекта “Математика в електронна среда Geogebra Activity/Classroom (M૯GA)”, по който почти година работи СМБ - секция Варна по спечелена програма на фондация Америка за България. Д-р Георгиева направи анализ на предизвикателствата в обучението по математика и изложи едно възможно решение за преодоляването им - комбинация на дигитални технологии с методика за създаване и прилагане на учебни предизвикателства по математика в обучението от V до XII клас. Тази основна идея е осъществена в рамките на първия етап на проекта M૯GA през 2021 г. - разработване на теоретичен модел M૯GA, обучение на учители за реализирането му и създаване на интерактивни динамични листове. Част от създателите на тези интерактивни работни листове представиха идеите си в програмата на конференцията в първия и втория ден: Елена Ангелова от Първа езикова гимназия, гр. Варна, която представи не само идеите си за уроци, но и резултати от педагогическо изследване за приложението на електронните листове за повишаване на мотивацията за учене на учениците от нейните класове; Цветелина Пеева от Математическа гимназия “Доктор Петър Берон”, гр. Варна; Кохар Морарова от Първа езикова гимназия, гр. Варна; Вилма Леонидова от ОУ “Йордан Йовков”, гр. Варна; Мария Кръстева от ОУ “Цар Симеон I”, гр. Варна; Галина Запрянова от Варненска търговска гимназия "Георги Стойков Раковски"; Мария Велкова от СУ за ХНИ “Константин Преславски”, гр. Варна. Предложените разработки на уроци по математика предизвикаха голям интерес у участниците и станаха повод за нови контакти и дейности на сътрудничество между колегите от Варна и представителите на различни училищата от страната.

Друг акцент в програмата на първия ден на конференцията бе доклада на Искра Неделчева, ОУ "Отец Паисий", гр. Варна, която разказа на аудиторията за другия голям успех на Секцията, а именно - спечеленият проект по програма Еразъм + с партньори от Румъния, Турция, Испания и Португалия за обмен на добри практики в областта на дигитализиране на процеса на обучение.

Други теми в програмата бяха "Интердисциплинарни уроци през призмата на математиката" на Паулина Ненчева, ОУ “Петко Рачов Славейков”, гр. Варна; "Онлайн образователни платформи в обучението" на Лидия Димчева, СУ “Свети Климент Охридски”, гр. Варна; "Ефективна проверка и оценка на знанията в процеса на обучение в дигитализирана среда" на Ива Кисова, ОУ "Константин Величков", с. Паталеница, обл. Пазарджик; "Формално и неформално образование" на Таня Петрова, директор на ОУ “Петко Рачов Славейков”, гр. Варна; "Възможности за обучение на учители в електронна среда" на Лиляна Русенова, Математическа гимназия "Академик Кирил Попов", гр. Пловдив; "Компетентности в действие" на Елеонора Павлова, Математическа гимназия “Доктор Петър Берон”, гр. Варна. Специално място в програмата имаше доклада "Обучение от разстояние в електронна среда в начален етап - успехи и предизвикателства" на представител на началните учители в професионалната общност - Димитрина Въчкова от ОУ "Антон Страшимиров", гр. Варна, която анализира предизвикателствата в обучението на ученици от начален етап в електронна среда и обърна внимание на възможностите на онлайн средата Scratch за създаване на дигитални класове и споделяне на проекти по компютърно моделиране в блокова среда.

Интересен акцент в програмата на конференцията беше и доклада "Сравнителен анализ на учебното съдържание по програмиране в професионални и профилирани гимназии" на Вяра Дукова - директор и Мила Ботева - учител в Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи, гр. Варна, които направиха паралелно сравнение на учебните планове на профил "Софтуерни и хардуерни науки" и професия "Системен програмист", концентрираха се върху критериите: хорариум, тематично съдържание, преподавателска норма, изисквания за квалификацията на учителите, които трябва да преподават програмиране и др.

Вторият ден на конференцията премина в две секции: "Компютърното моделиране в V клас" с водещ д-р Елена Колева, ТУ - Варна и "Математика в електронна среда Geogebra Activity/Classroom" с модератор д-р Севдалина Георгиева.

В секция "Компютърното моделиране в V клас" д-р Елена Колева направи подробен анализ на учебното съдържание в новата учебна програма по "Компютърно моделиране и информационни технологии", която влезе в сила в V клас от учебната 2021/2022 г. раздел "Компютърно моделиране" от гледна точна на очаквани резултати, понятия, междупредметни връзки, предложени свитъци с уроци на няколко издателства, които подготвят новия учебник за V клас. Учителите се запознаха с новото учебно съдържание подробно по теми и нови знания и умения, различни подходи за преподаване на базови алгоритми. Проведе се дискусия относно въвеждане на понятието "подпрограма" и различните базови алгоритми като активно се включиха и участниците - както присъстващите в залата, така и онлайн.

В секция "Математика в електронна среда Geogebra Activity/Classroom" бяха представени уроци от V - X клас с подробно разработени интерактивни листи. Участниците в конференцията имаха възможност да се включат като ученици в демо уроци на живо в електронната среда и да участват активно, което се получи като демонстрация на реалната обстановка в клас на докладващите учители. Докладите "Математическо откривателство на тема “Обем на правоъгълен паралелепипед” в 5. клас" на Вилма Леонидова, ОУ “Йордан Йовков”, гр. Варна; "Приложение на GeoGebra Activity на тема “Успоредник” на Мария Кръстева, ОУ “Цар Симеон I”, гр. Варна; "Интерактивни листове за вписана и описана окръжност" на Кохар Морарова, Първа езикова гимназия, гр. Варна; "Обучение чрез решаване на проблеми по темата „Метрични зависимости между отсечки” на Галина Запрянова, Варненска търговска гимназия "Георги Стойков Раковски"; "Учебни предизвикателства по математика на тема “Тригонометрични функции на остър ъгъл” на Мария Велкова, СУ за ХНИ “Константин Преславски”, гр. Варна предизвикаха интерес у колегите по математика и бяха обсъдени възникнали идеи и въпроси.

Конференцията бе закрита с връчване на удостоверение с 1 квалификационен кредит, издаден от Шуменски университет и с леко разочарование, че времето бързо отмина и оптимизъм, че останаха хубавите спомени, професионални отношения, нови идеи за съвместна работа, разширени хоризонти за нови партньорства със секциите на СМБ в страната.

До нови срещи, колеги!

На 4 и 5 декември 2021 г. в комплекс ТЕРМА ЕКО ВИЛИДЖ, Кранево ще се проведе юбилейната XX Научно-практическа конференция „Математика и информатика – реалности и перспективи“, организирана от СМБ - секция Варна. Формата на провеждането ще е съобразена с разпоредбите на МЗ и МОН и предпочитанията на участниците - онлайн или присъствено.

Програмата на конференцията ще включва доклади от областта на математиката, информатиката, информационните технологии, компютърното моделиране и методиката на обучение в различните образователни степени. Основни акценти на конференцията са:

  • резултатите от реализирането на проект “Математика в електронна среда Geogebra Activity (M૯GA)” на СМБ - секция Варна по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ на фондация „Америка за България“;

  • промените в нормативните документи по математика и информационни технологии за 5. клас.

В рамките на конференцията ще се проведе семинар на тема: “Компютърното моделиране в 5. клас”.

И тази година СМБ - секция Варна отправя покана и към началните учители за включване в научно-методическия форум като участници с доклад или слушатели.

Членовете на СМБ, както и всички педагогически специалисти по математика, информатика и/или информационни технологии, компютърно моделиране и начални учители могат да участват активно в програмата на конференцията като изпращат предложения за доклади, да поставят за разискване определени проблеми, да споделят свой опит.

Таксата за правоучастие в конференцията е 20 лв. за членовете на СМБ - Варна за 2021 г. и 50лв. за всички останали участници. Офертата на хотела за настаняване е приложена към писмото.

Всички желаещи да участват в конференцията е необходимо:

  • в срок до 26.11.2021 г. да се регистрират във формуляра: https://bit.ly/3ooY1GA

При попълването на формуляра, желаещите да участват с доклад в конференцията да запишат темата. Въз основа на регистрацията ще се резервират места в хотела.

  • в срок до 30.11.2021 г. да внесат:

  1. такса правоучастие (20 лв. за членовете на СМБ - Варна за 2021 г. и 50 лв. за участниците, които не са членове на СМБ). Сумата се превежда по банков път на следната сметка:

Банка ДСК АД - Варна

IBAN: BG45STSA93000013349875

BIC: STSABGSF

СМБ-2001-Варна ЕООД

В платежното нареждане в „основание за плащане“ да се впише „такса конференция“, а в „още пояснения“ – имената на участника или брой участници от дадено училище.

2. такса настаняване за участниците, които ще нощуват в комплекса (според избора от приложената оферта). Офертата на хотела за настаняване можете да видите тук: https://bit.ly/3FffVT4. Сумата се превежда по банков път на следната сметка:

IBAN: BG02STSA93000024500411

BIC: STSABGSF

За издаване на фактури за таксата за правоучастие и таксата за настаняване е необходимо да са вписани данните на институцията в регистрационния формуляр.

  • в срок до 30.11.2021 г. да изпратят докладите за участие в програмата на конференцията на Елена Колева или Севдалина Георгиева.

Конференцията е форма на продължаваща квалификация за учителите и всички участници, които са попълнили във формуляра за записване необходимите данни и са платили таксата за правоучастие в посочените срокове, ще получат удостоверение за 1 квалификационен кредит.

Напомняме на всички настоящи (и желаещи да станат, включително начални учители) членове на СМБ - Варна, че е необходимо до 15.12.2021 г. да внесат членския си внос на Мария Панова - касиер на секцията. Членският внос за 2022 г. е определен с решение на УС на СМБ да е 20 лв (за пенсионери -10 лв). Сумата може да се преведе и по банков път на следната сметка:

BIC: STSABGSF

IBAN: BG63STSA93000005872209

В основанието да се запише: членски внос за 2022 г. и трите имена.

Тези от вас, които заплатят по банков път, е необходимо да изпратят копие от платежния документ на имейл mtvp@abv.bg. За всички въпроси по плащането на членския внос се обръщайте към Мария Панова на тел.: 0889705746.

За допълнителна информация:

д-р Елена Колева - 0885724807, elkolevako@gmail.com

д-р Севдалина Георгиева – 0898497879, sevdalina.m.georgieva@gmail.com