“Математика в начален етап с Geogebra Activity/Classroom” с д-р Елена Колева и д-р Севдалина Георгиева в Учебен офис

Проект MЕGA към програма "Онлайн учене"на фондация "Америка за България"

И началните учители, членове на СМБ - Варна за 2021 г., взеха участие в квалификационен курс “Математика в начален етап с Geogebra Activity/Classroom”.

Курсистите се запознаха с основните функции на платформата geogebra.org: работа с личен профил, търсене на ресурси, създаване и споделяне на интерактивни работни листове (Activity), виртуален час (Classroom), онлайн бяла дъска (GeoGebra Notes). Придобиха основни умения за изработване на задачи с динамични конструкции, участваха в демонстрации на добавена реалност.

Обучение чрез решаване на проблеми с проф. дпн Николай Колишев, д-р Елена Колева  и  д-р Севдалина Георгиева в Учебен офис 

Проект MЕGA към програма "Онлайн учене" на фондация "Америка за България"


Проект MЕGA продължава с Обучение чрез решаване на проблеми (ОРП). Какво е учебен проблем? Как да осъществим творческа организация на обучението? Кои са критериите за съвременен урок по математика?

Курсът стартира с впечатляващата лекция на проф. Колишев: умение за целеполагане в обучението – умение за операционализация на репродуктивните и на творческите цели на обучението, дидактически стратегии за учебно мотивиране.

Д-р Елена Колева и д-р Севдалина Георгиева  ни запознаха с дизайн на MEGA урок, основан на обучение чрез решаване на проблеми и използване на GeoGebra Activity. Да се развиват  способностите на ученика -  да се осъзнава  необходимостта от новото знание;да се развиват ключови компетентности; урокът да бъде интерактивен; с междупредметни връзки;  да се използват съвременни дидактически средства. Разгледахме  в примерни МЕГА уроци видовете учебни проблеми: за откриване на новото знание; учебни проблеми с отворен край; учебни проблеми за съставяне на задачи по математически модел,чертеж, схема, диаграма, числови данни ; за организиране и представяне на данни.

Курсистите изработиха и презентираха  пред своите колеги изработени от тях МЕГА уроци.



Графики на функции. Електронни таблици с г-жа Кохар Морарова  в Учебен офис 

Курсът “Използване на инструментите на GeoGebra/Activity в обучението по математика” завършва с графики на функции.

Да построиш линейна, квадратна, логаритмична, експоненциална, тригонометрична функция се оказа много лесно с инструментите на GeoGebra.

Научихме се да построяваме графиката на функция, коефициентите, на която могат да бъдат модифицирани с плъзгачи. Да намираме пресечните й точки с координатните оси и с други функции. Да изчисляваме лице на фигура, ограничена от координатните оси и графиките на дадени функции. Изследвахме изменението на тангенс и котангенс; екстремуми. Научихме се да определяме минимална и максимална стойност на функция в краен затворен интервал; да построяваме асимптоти; да намираме първа производна и т.н и т.н.

С динамичен текст, определяхме броя на пресечните точки на функция с координатните оси, монотонност на функция, границите на функцията в краищата на дефиниционната област.

Създадохме електронна таблица, която намира и построява точки от графиката на дадена функцията и вмъква таблицата в работния лист.




3D Геометрия и AR с г-жа Елена Ангелова в Учебен офис

Проект MЕGA към програма "Онлайн учене" на фондация "Америка за България"


Потапяме се в дълбоките води. Построяване на линеен ъгъл на двустенен в GeoGebra; визуализиране на Теоремата за трите перпендикуляра; чертане на призми, паралелепипеди с променливи измерения, пирамиди с изнесени сечения; сечения на две повърхнини; развивка на куб; тяло, получено при въртене на триъгълник и т.н и т.н.

Вадим телефоните и преминаване на добавена реалност: на пода в Учебен офис построихме кубове и параболоиди.




Геометрия и GeoGebra с г-жа Цветелина Пеева в Учебен офис


Проект MЕGA към програма "Онлайн учене" на фондация "Америка за България" 


Построяване на основни геометрични фигури в GeoGebra, създаване на бутони за показване и скриване на елементи  (височини, ъглополовящи и т.н.). Чертане на ГМТ, от които дадена отсечка се вижда под даден ъгъл α; построяване на триъгълник по дадени страна, височина и медиана към нея; вмъкване на динамичен текст за дължини на страни и лице на фигури и още много други възможности на GeoGebra се разкриха пред нас.


Вероятности и статистика в GeoGebra с г-н Стоян Ненков в Учебен офис 

Проект MЕGA към програма "Онлайн учене"

на фондация "Америка за България" продължава с вероятности и статистика. Хвърляне на зарове и монети в GeoGebra, създаване на бутони за нов опит, таблица, която брои различните изходи, бутон за нулиране на променливи, динамичен текст за относителна честота на събитие са само част от интерактивните инструменти, с които работиха курсистите.


GeoGebra Activity с г-жа Ирина Стойкова в Учебен офис

Проект MЕGA към програма "Онлайн учене" на фондация "Америка за България"

стартира с увод в GeoGebra. Курсистите се научиха да създават GeoGebra classroom (виртуален час), да вмъкват разнообразни интерактивни инструменти, както и да го споделят в различните платформи, с които работят в училище.

Уебинар

 Фондация „Америка за България“ обяви одобрените 15 проекта в конкурса „Онлайн учене“ по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ в България. Единият от грантовете е за проекта “Математика в електронна среда Geogebra Activity/Classroom (MGA)” на Съюза на математиците в България – секция Варна на стойност 39 950 лв. Реализирането му ще е през 2021 година. Основните дейности в него са разработване и експериментиране на модел за електронно интерактивно обучение по математика чрез решаване на проблеми във виртуалната платформа GeoGebra Activity/Classroom. Целта му е да измени образователния процес в електронна среда, с което да повиши неговата ефективност. 

Дейностите по проекта ще бъдат осъществени в два етапа. Първият етап включва разработване на теоретичен модел MGA, обучение на учители за реализирането му и създаване на интерактивни динамични листове. През втория етап е предвидено провеждане на уроци по MGA модела в училища във Варна и областта, представяне на резултатите от реализирането му на регионална конференция, както и публикуването им в уеб пространството.

В проекта ще участват  учители по математика и информатика от СМБ - секция Варна и ученици от 5. до 12. клас. Учителите ще повишат своите компютърни умения, както и педагогическите умения за прилагане на метода “учене чрез решаване на проблеми”. Учениците ще изследват, експериментират, решават проблеми, откриват свойства и логически връзки, прилагат знанията си в познати и непознати ситуации, създават динамични конструкции и моделират реални обекти. Интерактивните листове могат да се превръщат и във виртуален час, в който учителят наблюдава едновременно индивидуалната работа на учениците и управлява учебното време в електронна среда. 

Разработените интерактивни MGA листове ще могат да се използват в учебния процес по математика в присъствена форма; по модела “един ученик - едно устройство”; обърната класна стая; синхронно и асинхронно обучение от разстояние в електронна среда.  

Уебинар за допълнителна информация по проект MEGA и отговори на въпроси ще се проведе на 15.12.2020 г. от 18:00 ч., чрез линка: meet.google.com/zua-fsjk-qgo Вашите въпроси за реализиране на проекта можете да ни изпратите до 12:00 часа на 15.12.2020 г.  тук.

Фондация „Америка за България“ е независима, неправителствена и неполитическа американска благотворителна фондация, която работи в партньорство с български организации за укрепване на частния сектор и демократичните институции в страната.

Фондацията е плод на успеха на Българо-американския инвестиционен фонд (БАИФ), създаден през 1991 г. от Конгреса на САЩ с подкрепата на Американската агенция за международно развитие. За повече информация: www.us4bg.org.

Подкрепата за СМБ - Варна е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на СМБ - Варна и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори”.



.