XXI Научно-практическа конференция 

„Математика и информатика – реалности и перспективи“, на СМБ - Варна, 3 - 4.12.2022 г.

XXI Научно-практическа конференция 

„Математика и информатика – реалности и перспективи“

3 - 4.12.2022 г., Златни пясъци, Варна

На 3. и 4. декември 2022 г. в хотел "АРЕНА МАР", к.к. Златни пясъци се проведе XXI Научно-практическа конференция „Математика и информатика – реалности и перспективи“, организирана от СМБ - секция Варна, с подкрепата на РУО - Варна и ДИКПО - Варна. В конференцията се включиха над 200 участници както предимно от Варна и региона, така и от страната.

Програмата на конференцията включи доклади от областта на математиката, информатиката, информационните технологии, компютърното моделиране и методиката на обучение в различните образователни степени. Акцент в програмата бяха иновативните методи и средства за реализиране на обучение по математика и информатика.

Конференцията откри председателят Павлин Петков, който поздрави участниците като подчерта, че тази година участниците са от различни краища на България (от областите София, Плевен, Враца, Шумен, Разград, Добрич, Силистра, Бургас и Ямбол), благодари за интереса и пожела приятна и ползотворна работа.

Приветствие към участниците и вдъхновяваща лекция на тема "Сподели и вдъхнови!" изнесе Димитър Димитров, собственик и управител на фирма "Ардес" и представител на ИКТ Клъстер - Варна, на който СМБ - Варна е асоцииран член. Той разказа идеите си за концентриране на време и енергия за подобряване на качеството и ефективността на българското образование и предложи партньорство в мисията.

Серията от доклади започна с изложението на Деан Василев, директор на ПГИ "Д-р Иван Богоров", гр. Варна (Дигиталните технологии в управлението на образователните институции), относно дигитализирането на процеса на управление на училищната институция. Той съобщи, че единствените хартиени документи са заповедите с подпис и печат на директора и доказа с примерни демонстрации как се случва документо-потока във взаимодействието  между ръководство и учители, родители и ученици.

Следващите два доклада бяха свързани с посещението в CERN  на две колежки от Варна: Полина Кирилова от ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов", гр. Варна (ЦЕРН - технологии, наука и образование) и Лидия Димчева от СУ "Св. Климент Охридски", гр. Варна (Отбелязване на световния ден на данните (World Wide Data Day) с ученици от гимназиален етап). Полина разказа каква е основната мисия на CERN, какви обучения за учители и ученици се реализират, а Лидия предложи на вниманието на аудиторията своя опит с ученици от 11. клас - участие в дейности, координирани от CERN, послучай световния ден на данните. 

В следващия доклад Елена Димитрова от МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна разказа за постиженията на нейните ученици на олимпиадата по статистика - как от първо участие са достигнали правото да участват на финалния кръг и са заслужили редица награди.

Програмата продължи след кратка кафе пауза с изложението на началния учител Върбинка Петрова от ОУ "Христо Ботев", гр. Варна (Използване на метода МАтеатър в традиционния урок по математика в начален етап), която сподели вдъхновяващ опит по модела "МАтеатър", разкри неговите характеристики и демонстрира  постигнатото със снимков материал.

Мария Петрова от ОУ “Петко Рачов Славейков”, гр. Варна, (Математически провокации), показа на аудиторията различни идеи за междупредметни връзки на математиката с различни учебни дисциплини, дори и с физическо възпитание и спорт! :)

Координаторът на спечеления проект на СМБ - Варна като партньор "The classes on the moon"  Искра Неделчева от ОУ "Отец Паисий", гр. Варна (СМБ - партньорство по програма Еразъм+) представи основните цели и задачи на проекта, планираните и осъщесвени до момента дейности и разказа по-подробно за преминалото през м. октомври 2022 г. в Румъния - обучение за работа със софтуер за синхронно събиране на отговори чрез смартфон, създаване на колажи и видео материали. След нея доц. д-р Валентина Петрова от ВВМУ - Варна (Резултати от участие по проект Еразъм+ "The classes on the moon" и прилагането им в учебно-преподавателската дейност във ВВМУ) допълни изложението с отчет на дейностите по обучението в Турция през м. юли 2022 г.  - обучение за работа с роботи тип "Лего", програмиране на различни сензории и движения - и приложение на наученото в дейности със студентите.

Вторият ден започна  с доклада на началния учител Цветелина Георгиева от ОУ “Петко Рачов Славейков” гр. Варна, (WEVIDEO - лесни стъпки за правене на видео), която разказа как може всеки, който иска да включи видео материали в урока си, да създаде и редактира лесно видео файлове.

Колежките Димитрина Георгиева и Миглена Андреева, ОУ “Ангел Кънчев”, гр. Варна (Модерното образование - възможностите на STEM обучението. Да организираме и проведем пикник без пластмасови отпадъци) споделиха своя опит за възможностите на STEM обучението и примерна реализация на една такава дейност - пикник без пластмасови отпадъци.

Последва представяне на идея на Вилма Леонидова от ГПЧЕ "Йоан Екзарх", гр. Варна (Хакери или бели шапки - разлагане на прости множители)за реализиране на урок, свързан с разлагане на прости множители в клас от V до XII, обвързан с основни моменти на киберсигурността, безопасната работа в интернет, авторско право, дигитална идентичност - прекрасна междупредметна връзка между математика и информационни технологии.

Мила Ботева и Диана Димова от ПГКМКС “Акад. Благовест Сендов”, гр. Варна (Практико - приложни STEM практики в училище) разказаха как прилагат резултат от принтиране на 3D принтер в обучението по физика и химия. Модел на молекула, проектиран и изработен в часовете по информационни технологии и практическо обучение се използва в обучението по физика и химия.

Като гост на програмата се включи и математикът Красимир Марков, който разказа за своя продукт „Компютърен самоучител по математика за 5. - 7. клас“. Той описа необходимите условия, които биха позволили даден учител не само да използва продукта, но и да допълва базата от задачи на училището със свои собствени задачи или с такива, придобити от други негови колеги.

Програмата на конференцията завърши с изложението на д-р Елена Колева, която направи анализ на учебното съдържание по  компютърно моделиране в 6. клас и очерта основните ключови моменти в него - програмиране в блокова среда и разглеждане на автоматично генериран код в текстов скриптов език. 

И тази година СМБ - секция Варна отправи покана и към началните учители и 25 от тях активно се включиха в научно-методическия форум. 

Членовете на СМБ, както и всички педагогически специалисти по математика, информатика и/или информационни технологии, компютърно моделиране и начални учители участваха активно в програмата на конференцията с доклади, разискваха учебни проблеми, споделиха свой опит. Конференцията бе форма на продължаваща квалификация и всички участници получиха удостоверение за 1 квалификационен кредит.

До нови срещи, колеги!