XIX Научно-практическа конференция

„Математика и информатика – реалности и перспективи“, на СМБ - Варна, 14 - 15.12.2019 г.

На 14 и 15 декември 2019 г. в хотел “АРЕНА МАР”, Златни пясъци се проведе XIX Научно-практическа конференция "Математика и информатика – реалности и перспективи“, организирана от СМБ - секция Варна.

Председателят на секцията г-н Павлин Петков – директор на МГ „Д-р Петър Берон”, приветства присъстващите и даде ход на дискусиите.

Почетни гости бяха г-жа Таня Петрова - народен представител, д-р Венцислава Генова – началник на Регионалното управление на образованието във Варна, експерти по математика и информатика от МОН и РУО – Варна, които поздравиха участниците.

Присъстваха ръководители на СМБ - Варна, директори и преподаватели по математика, информатика и информационни технологии от областта. За първа година се включиха и начални учители с афинитет към методиката на обучение по математика в начален етап и компютърно моделиране.

Челно място в програмата имаше пленарният доклад на проф. д-р Жулиета Савова от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, която посочи измеренията на компетентностния подход в обучението. Набеляза акценти в педагогическата работа на учителя, дефинира "компетентност", фокусира определението към "ключови" и "глобални" компетентности. Представи мястото на математиката и информатиката в глобалните компетентности и анонсира насоки за постигане на систематична интерактивност и успех на процеса на обучение.

Програмата продължи с представянето на идеите на ученика Петко Петков от 6. клас на ОУ "Й. Йовков", Варна, който заедно с учителката си Надежда Димитрова разказаха за геометричния смисъл на формулите за съкратено умножение. Демонстрираха разсъжденията на ученика с изработени от него материали.

Математическата насоченост на докладите продължи с представянето на интегриран урок по математика и география от Цветелина Пеева от МГ “Д-р П. Берон”, Варна. Пътешествието по 25-тия меридиан включваше съчетаване на знания по география за страните, намиращи се на него и интересни исторически факти и задачи на математиката. Изброени бяха редица междупредметни връзки по отношение на координатна система и изчисляване на географки координати, пропорции и изчисляване на дължината на земната обиколка, редица интересни задачи от египетски папируси и др.

Интергативният елемент на изложението остана и в следващия доклад на Мариана Банкова от ПГЕ, Варна, която представи свое педагогическо изследване за приложение на проектния метод в обучението по информационни технологии. С редица конкретни примери на разработки на ученици от 9. клас тя привлече вниманието на аудиторията и обобщи резултатите си, които доказаха хипотезата, че проектно-базираните подходи повишават нивото на учебните постижения на учениците.

Специален акцент бе отделен и на новия учебен предмет "компютърно моделиране". Аделина Савова от VII СУ “Найден Геров”, Варна представи резултатите от своята диагностична процедура за измерване на учебните постижения на учениците от 3. клас по компютърно моделиране - изходно ниво. Тя сподели с аудиторията своите изводи от обучението и получените резултати като обобщи, че резултатите са много добри.

Специалистът за образование на Майкрософт (ЦИЕ) Теодора Върбанова представи платформата, която реализира STEM обучение "Microsoft Hacking STEM". През втория ден на конференцията част от колегите бяха отделени в специална секция-ателие - изработиха и експериментираха с моделите на платформата.

На конференцията през първия ден се дискутираха актуални теми на образованието по математика, информатика и компютърно моделиране в отделеното време на държ. експерт на МОН Силвия Кънчева и гл. експерт Маня Манева. Дискутираха се въпроси, свързани с нормативната уредба, учебното съдържание, формата на НВО и ДЗИ по математика, информатика и информационни технологии и др.

Вторият ден на конференцията премина в три секции: практически семинар

"Microsoft Hacking STEM", секция за начални учители, секция за учители 5. - 12. клас. Успоредно се случваха интересни дискусии относно методически акценти в работата на учителя. В основната зала гл. ас. д-р Ивелин Иванов от Колеж Добрич на Шуменски университет представи свои идеи за анализ на големи данни в средата R чрез облачни услуги. След него Мария Петрова от VII СУ "Найден Геров", Варна сподели опита си за изграждане на училищна общност по време на обучението по математика и информационни технологии между 2. и 11. клас на училището. Д-р Валентина Петрова от СУ “Св. Климент Охридски”, Варна демонстрира конкретни примери от приложения на образователни технологии, с които се е запознала по време на участието си в дейности по проект "Еразъм +". Последваха два доклада, свързани с математиката: "Пропедевтика и интерактивна математика в прогимназиален етап" и "Менталната аритметика - нов иновативен метод за развитие на децата от 6 - 12 год. възраст". Веселина Иванова от ОУ “Д. Чинтулов”, Варна и Тодор Янков, ЧОУ “Малкият принц”, Варна споделиха идеите си на съчетаване на ИТ инструменти и математика за превръщането на учебния процес в привлекателен за ученика и мотивиращ, като това спомага за успешно постигане на очакваните резултати от обучението. Сияна Младенова и Светла Боева от Център за ментална аритметика, Варна показаха на колегията източното сметало "абак", с което децата може да се научат изключително бързо да пресмятат изрази с много събираеми, да развиват концентрация, въображение, желание за решаване на задачи, самоувереност и самоконтрол. Техният 5-годишен асистент демонстрира как изчисли един голям сбор от 20 двуцифрени събираеми за секунди без грешка.

Докато всичко това се случваше в едната зала, в съседната колегията от начален етап представи и дискутира теми, свързани с компютърното моделиране, приложението на сугестопедията и изследователския подход с таксономиите на Блум и Гарднър в обучението по математика в начален етап. Ограничението във времето бе единственото предизвикателство, с което много трудно се пребориха докладчиците. Анита Петрова от СУ “Н. Вапцаров”, Искра Неделчева от ОУ “Отец Паисий” и Татяна Петкова от ОУ “Цар Симеон I”, и трите от Варна, представиха своя опит през изминалата учебна година по новия учебен предмет "компютърно моделиране". Предложиха методически насоки по различни теми от учебното съдържание, работни листи, примерни проекти за изработване от учениците, както и ресурси, разработени от тях в помощ на учителя.

Следващият доклад на Красимира Яшева от VII СУ “Найден Геров” и Вяра Николова, управител и собственик на Фондация “Материка”, представиха метода сугестопедия и неговото приложение в обучението по математика в начален етап. Бяха характеризирани теоретичните основи на науката сугестология и принципите на работа на мозъка. С примери от практиката на докладчиците бяха показани високите резултати на диагностичното изследване.

Хубавите идеи на Веселина Дамаскова от ЧОУ “Малкият принц” относно изследователския подход в обучението по математика в начален етап, заедно с прилагането на таксономиите на Блум и Гарднър в този процес, описани от Галина Георгиева от ЧОУ “Малкият принц” създадоха интересен блок на изложение и продължиха дискусията, започната от Вяра и Красимира преди тях. С примери и кратки групови интерактивни упражнения колегията се потопи в процеса на целеполагане, на откриване на елементите от учебното съдържание, подлежащи на запомняне, разбиране и приложение и построяването на методическата рамка на един урок от основни дейности в хода му така, че да се постигнат цели и по двете таксономии. Практикумът остана с отворени идеи за бъдещи срещи на колегите, част от които идеи попадат в плана на регионалния методически съвет, както обяви ст. експ. Иванка Пенева от РУО - Варна. Част от бъдещите събития може да се осъществят в новия офис на Съюза във Варна: методически срещи, открити уроци, празници на математиката и компютърното моделиране и др. Не на последно място - всичко това има място и на Националната конференция на СМБ, която през 2020 година ще се проведе във Варна в периода 13-17 април.Всички тези интересни доклади очертават домакинството на Варна като очаквана интересна среща на националната колегия по математика, информатика, информационни технологии и компютърно моделиране.

До нови срещи, колеги!