Ключові аспекти успішної адаптації учнів

Ключові аспекти успішної адаптації учнів

Згідно з результатами психодіагностичних досліджень, в середньому кожен п’ятий учень стикається з труднощами адаптаційного процесу. Що ж таке адаптація? І, головне, як допомогти своїй дитині успішно пройти адаптаційний процес?

Взагалі, адаптацію можна вважати закономірною реакцією дитячого організму на зміненні умови життя. А прояви дезадаптації (тривога, поганий настрій, дратівливість, відсутність мотивації до навчання) свідчать про надмірність психоемоційних навантажень на організм дитини і потребують відповідної уваги як з боку практичного психолога, так і з боку батьків, вихователів та вчителів ліцею.

Перші тижні перебування в ліцеї є початковим етапом адаптації учнів до нових умов навчальної діяльності. Цей часовий інтервал відповідає першій стадії адаптації – стадії тривоги. Далі настає друга стадія – стадія опору. І вже до завершення першого місяця навчання більшість учнів переходять до третьої фази адаптації, яка, в залежності від успішності процесу адаптації, є пристосуванням або дезадаптацією.

Успішність адаптаційного процесу, зокрема в підлітковому віці, залежить від багатьох чинників.

Негативний вплив на процес соціальної адаптації підлітків здійснюють такі фактори, як ізоляція в групі однолітків, недостатня включеність в життя колективу, викликана недосконалою технікою спілкування, низьким статусом в класі.

Проявами дезадаптації, які можна спостерігати в початковий період навчання в ліцеї є:

1) Соціальна, соматична, психічна напруженість.

2) Емоційні розлади різного ступеня вираженості (емоційна збудливість, тривожність, плаксивість, завищена чи занижена самооцінка).

3) Симптоми порушення поведінки (зниження комунікабельності, почуття неповноцінності, надмірна сором’язливість ).

4) Зниження шкільної успішності (втрата інтересу до навчання, нездатність прийняти темп шкільного життя).

Велике значення в успішності адаптації дитини до нових умов належить саме батькам, адже ви є першими значущими дорослими в житті дитини і саме ваші дії чи бездіяльність часто є вирішальними в даному процесі.