Булінг

Що таке булінг?

Булінг — це небажана агресивна поведінка, яка включає реальну або сприйняту владу над іншою особою, яка повторюється, або має потенціал повторюватися, з часом. Це може зашкодити тим, хто є жертвою, і має багато форм, включаючи:

Фізичний булінг: Биття, штовхання, або інші види фізичного впливу, які можуть завдати болю.

Вербальний булінг: Образливі коментарі, погрози, насмішки, які можуть псувати репутацію або спричиняти психологічний тиск.

Соціальний або відносинний булінг: Розповсюдження чуток, умисне виключення з групи, або інші дії, що підривають соціальні зв'язки та відчуття приналежності.

Кібербулінг: Застосування цифрових технологій, таких як соціальні мережі, текстові повідомлення або електронна пошта, для шкоди іншій особі.

На нашому сайті ми наголошуємо, що така поведінка є неприйнятною і не відповідає цінностям нашого навчального закладу. Ми вживаємо всіх заходів, щоб запобігти випадкам булінгу, і забезпечити, що кожен учень відчуває себе безпечно і поважано у нашому ліцеї.

Виховна година 

"СТОП БУЛІНГ" 

Зустріч із старшим інспектором СЮП 

Коломийського ВП Бабаком В.М. 

Алгоритм дій педагогічного колективу

у разі виявлення ситуації булінгу (цькування)

1.     Якщо педагог, або будь-який інший працівник школи став свідком булінгу то, незалежно від того, поскаржилась йому жертва чи ні, він повинен проінформувати про цей випадок керівництво закладу освіти.

2.     Якщо педагог, або будь-який інший працівник школи отримав усне або письмове звернення від дитини, щодо жорстокого ставлення по відношенню до неї з боку однолітків, педагогів, або інших осіб, то він повинен повідомити про це керівництво закладу освіти.

3.     Отримавши таке звернення, директор закладу освіти повинен скликати комісію з розгляду  випадку булінгу та окреслити подальші дії.

4.      До складу такої комісії можуть входити адміністрація закладу освіти, педагоги, психолог, соціальний педагог.

5.     Якщо комісія кваліфікує випадок як булінг, а не одноразовий конфлікт, адміністрація закладу освіти повинна повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

6.     У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждала сторона не згодна з цим висновком, то вона має право звернутися до органів Національної поліції України.

7.     Забезпечити психологічний супровід здобувачів освіти, які постраждали від булінгу, стали його свідками, або вчинили цькування.

Відповідальність за вчинення булінгу

Булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи – штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.

Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб – штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Якщо булінг (цькування) вчинить неповнолітній від 14 до 16 років – відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосовані штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

Якщо дитина стала жертвою булінгу?

– Подайте керівнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини;

– Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вчителі, керівництво школи, психолог, старші учні, батьки інших дітей, охорона).

Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – зверніться в поліцію!

Якщо ваша дитина агресор?

– Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;

– Поясніть дитині, що за вчинення булінгу (цькування) наступає адміністративна відповідальність;

– Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку; повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;

– Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять;

– Дотримуйтесь рекомендацій комісії з розгляду випадків булінгу, якщо щодо вашої дитини

Пам’ятайте, дитина-агресор не зміниться відразу! Це тривалий процес, який потребує витримки і терпіння!

Де отримати допомогу?

Якщо Вам необхідна правова допомога (юридична консультація, складання заяви, інших документів) – зверніться до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103*.

ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 .

Система  планування роботи з профілактики булінгу у ліцею

Для створення ефективного планування роботи з профілактики булінгу у нашій гімназії створено робочу групу, до складу якої ввійшли педагогічні працівники, учні закладу. Групою було розроблено план заходів щодо запобігання та протидії всіх форм насильства, випадків булінгу серед учасників освітнього процесу. План заходів схвалено на засіданні педагогічної ради, затверджено наказом директора гімназії. Складено  УГОДУ щодо регулювання відносин між усіма учасниками освітнього процесу.

Для реалізації роботи з профілактики булінгу, використовуємо такий алгоритм:

1. Ознайомлення учасників освітнього  процесу з нормативно- правовою базою та регулюючими документами щодо превенції проблеми насилля в освітньому середовищі.

2. Проведення зустрічей, круглих столів, семінарів, тренінгів, бесід із залученням  представників  правоохоронних органів, служб соціального захисту, медичних установ та інших зацікавлених організацій.

3. Запровадження програми правових знань у формі гурткової, факультативної роботи.

4. Організація роботи гуртків, факультативів із психології.

5. Створення інформаційних куточків для учнів із переліком організацій, до яких можна звернутися у ситуації насилля та правопорушень.

6. Ознайомлення учителів і дітей з інформацією про прояви насильства та його наслідки.

7. Батьківські збори –це форма організації спільної діяльності батьків, учителів, практичного психолога та соціального педагога, яка передбачає їх спілкування з метою обговорення актуальних питань  навчання і виховання, ухвалення рішень.

8. Консультації - форма роботи з батьками, яка передбачає надання фахівцями психологічної служби допомоги батькам із різних проблем родинного виховання.

9. Педагогічний консиліум - форма спілкування учнів, учителів, фахівців психологічної служби навчального закладу та батьків, метою якої є цілісне, різнобічне вивчення особистості учня, вироблення єдиної педагогічної позиції; визначення головних напрямів удосконалення виховного процесу зусиллями вчителів, батьків, самого учня; тренінги спілкування, методики оволодіння аутотренінгом.

Для успішного попередження та протидії насильству треба проводити заняття з навчання навичок ефективного спілкування та мирного розв’язання конфліктів.


ГОРОДЕНКІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ВІДДІЛ ОСВІТИ

ПОТОЧИЩЕНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ

вул. Колодзінського, 2, с. Поточище, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78135,  тел. (03430) 51-2-32  Е-mail: shkola_potochusche@ukr.net  Код  ЄДРПОУ  23924238

 

Наказ

 

 

  __________________                          с.Поточище                     №___________

 

 

 Про організацію роботи

 з профілактики правопорушень та злочинності

 серед здобувачів освіти Поточищенського ліцею

 на 2023-2024 навчальний рік

 

З метою запобігання правопорушень, злочинності серед учнівської молоді, забезпечення їхнього змістовного дозвілля у позаурочний час та вихідні дні, формування здорового способу життя підростаючого покоління, а також для посилення контролю за організацією роботи  з національно-патріотичного виховання учнів та проведення заходів з превентивного виховання

 

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Відповідальними за організацію роботи з профілактики правопорушень та злочинності серед здобувачів освіти в 2023-2024 навчальному році призначити заступника директора ліцею з виховної роботи Залецьку О.О. та педагога-організатора П’ятковську М.П.

2. Заступнику директора з виховної роботи Залецькій О.О. та педагого-організатору П’ятковській М.П. до 06.09.2023 року розробити план заходів із профілактики правопорушень серед здобувачів освіти Поточищенського ліцею на 2023-2024 н.р.

 3. Заступнику директора з виховної роботи Залецькій О.О.:

3.1.     Проводити дні профілактики правопорушень серед неповнолітніх із залученням працівників правоохоронних органів.

3.2.      Запланувати проведення лекцій з правового виховання на загальних батьківських зборах.

3.3.      Забезпечити змістовне дозвілля та зайнятість неповнолітніх у позаурочний час.

3.4.     Забезпечити проведення індивідуальної роботи з підлітками, схильними до скоєння правопорушень; залучити до цієї роботи шкільного психолога.

3.5. Тримати під особистим контролем роботу з профілактики злочинності, правопорушень, бездоглядності, безпритульності, проявів негативних явищ в учнівському середовищі.

3.6. Забезпечити здійснення профілактичних заходів з учнями, раннього виявлення сімей і дітей, які в них виховуються, що опинилися у складних життєвих умовах, контролю за неблагополучними сім’ями, з метою запобігання скоєння насильства у сім’ї.

 3.7. Продовжувати постійний контроль за навчанням та вихованням  здобувачів освіти.

4. Педагогу-організатору П’ятковській М.П.. оновити банк даних обліку учнів, схильних до правопорушень, організувати допомогу учням і сім’ям, які потребують особливої уваги та поновити соціальний паспорт ліцею.

5. Практичному психологу Джоголик О.П.:

5.1. Забезпечити ефективне функціонування соціально-психологічної служби ліцею щодо здійснення моніторингу ризиків виникнення всіх форм насильства серед здобувачів освіти; визначення причин тривожності та агресивності; розробки індивідуальних програм психолого-педагогічного супроводу учнів «групи ризику»; узагальнення досвіду щодо проведення корекційної роботи з дітьми з девіантною поведінкою.

5.2. Здійснювати психолого-педагогічний контроль за індивідуальними та сімейними факторами, які формують у дітей схильність до агресивної поведінки та жорстокості; своєчасно виявляти схильних до агресивної поведінки методами педагогічної та психологічної діагностики.

6. Класним керівникам 1-11 класів:

 6.1. При плануванні виховної роботи на 2023-2024 н. р. передбачити дієві заходи та форми роботи з профілактики  правопорушень злочинності і бездоглядності.

6.2. Посилити індивідуальну роботу з учнями, схильними до правопорушень та їх батьками.

7. Педагогічним працівникам ліцею:

7.1. Забезпечити належний нагляд за дітьми на території ліцею під час освітнього процесу.

7.2. Дотримуватися законодавства про захист суспільної моралі, попередження випадків жорстокості та насильства серед неповнолітніх, активізувати діяльність, спрямовану на розвиток духовності та зміцнення моралі здобувачів освіти.

8. Підсумки роботи педагогічного колективу по попередженню правопорушень, злочинності та бездоглядності учнів ліцею розглянути на нараді при директорі у травні 2024 року.

9. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

 

 Директор ліцею:                                               Ірина ОСАДЧУК

 

З наказом ознайомлено:

 

__________ Оксана ЗАЛЕЦЬКА

__________ Мирослава П’ЯТКОВСЬКА

__________ Олександра ДЖОГОЛИК

 

 

КРУГЛИЙ СТІЛ «СТОП-БУЛІНГ!»

 

Мета: Формування нетерпимості до проявів агресії; ознайомлення з поняттям булінгу, його видами та проявами; розвиток навичок безконфліктного спілкування, виховання толерантного ставлення до інших.

Обладнання: роздатковий матеріал, фломастери, фліпчарт, проектор.

                                                Хід проведення

ЗВР. Доброго дня! Сьогодні ми зібралися за круглим столом обговорити дуже важливу тему – тему насильства та жорстокості серед учнів.

Нам всім подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я, особливо на лагідне. А які відчуття у вас виникають, коли нас постійно ображають, глузують? Мені хочеться розпочати нашу зустріч  притчею.

 

«Ця історія трапилась дуже давно у старовинному місті, де мешкав один мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко за межі міста. Та жив у тому місті один чоловік, який заздрив славі мудреця. І от вирішив він придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. Пішов чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав його в долонях і подумав: «Спитаю я в мудреця: скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках – живий чи мертвий?». Якщо він скаже «живий», я стисну долоні, і метелик помре; а якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший.

Так усе і сталося. Зловивши метелика, лихий чоловік попрямував до мудреця і запитав у нього: «Який метелик у мене, о наймудріший, живий чи мертвий?». І мудрець, який і насправді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе у твоїх руках, чоловіче» [Народні притчі].

ЗВР.  Як ви вважаєте, що мав на увазі мудрець, коли так відповів чоловікові?

Висловлювання учасників круглого столу.

Наприклад:Від самої людини залежить, житиме метелик чи помре тощо.

ЗВР.  Але в цих мудрих словах є ще один зміст: від людини залежить, чого у світі стане більше — добра чи зла, як вона ставитиметься до інших добре чи погано.

Cьогодні cеред учнівської молоді  надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми один до одного, тому ми поговорили про жорстокість, яка направлена на одну дитину. Це явище називають  булінгом.

 Що ж таке булінг?

Висловлювання учнів.

Психолог. Булінг у перекладі з англійської –  хуліганити, грубіянити, визначається, як утиск, цькування, дискримінація. Це тривалий процес свідомого жорстокого ставлення  з боку дитини або групи дітей до іншої дитини або дітей.

 «Булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого» [Закон України «Про освіту»].

ЗВР. За статистикою 67% українських дітей піддаються цькуванням, навіть не усвідомлюючи цього. Спокійні та сором’язливі діти стають жертвами вдвічі частіше за однолітків, які відкриті для спілкування.

У нашій школі проводилося моніторингове дослідження «Насильство та його прояви в учнівському середовищі» серед учнів 7-9-х класів, давайте подивимось його результати.

                              (Перегляд презентації, обговорення)  

Психолог. Які форми булінгу, на вашу думку,  поширені серед дітей?

(Висловлювання учнів)

Форми шкільного булінгу:

§  фізичний (умисні штовхання, удари, стусани, підніжки, побої, кусання, драпання, плювання тощо);

§  психологічний (насильство, пов'язане з дією на психіку, що завдає психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, підсміхування, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість)

§  кібербулінг – це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних  мереж тощо.

§  економічний булінг – крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.

§   сексуальний булінг – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти тощо.

Психолог . Як ви вважаєте, яка ж  соціальна структура булінгу? Хто є учасниками булінгу?

Висловлювання учнів. Булер – агресор (переслідувач, кривдник), жертва – людина, яка постраждала та спостерігач або спостерігачі.

Психолог .  Пропоную до вашої уваги відеролик.

                                 (Перегляд відеосюжету про булінг)

Психолог . А зараз прошу вас розділитися на 3 групи. Кожна група має написати на папері, як розпізнати кожного з них: агресора, жертву і спостерігача.

Учні пишуть відповідді, прикріплюють на фліпчарті та зачитують. Наприклад:

·        жертвою цькування може стати абсолютно будь-яка дитина, не дивлячись на те, якою б сильною або здібною вона не була б. Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяються;

·        діти, які не можуть захистити себе, фізично слабші за своїх однолітків;  

·        діти з особливими освітніми потребами; діти, які уникають певних місць у школі (наприклад, на перерві сидять у класі); дивно одягнені;

·        ті, хто швидко втрачає самоконтроль, легко піддається емоціям; діти, які  не мають близьких друзів серед однолітків; діти, які часто хворіють;

·        діти з незвичайною зовнішністю (помітні шрами, косоокість тощо або ж зовнішністю, не звичною для даної громади, – інший колір шкіри, розріз очей тощо); повні чи худі;

·        часто діти зі специфічними інтересами, що призводить до сприйняття їх як «диваків», талановиті та обдаровані;

·         дитина, погляди якої відрізняються від загальноприйнятих у даному колективі, нові учні у класі.

Психолог . Так. Потенційна жертва – людина замкнена, вразлива, яку легко налякати, не впевнена у собі, має занижену самооцінку, депресивна, часто думає про суїцид,  більше спілкується з дорослими, ніж з ровесниками, фізично слабша за «агресора».

Психолог . Як розпізнати агресора або булера? Хто , на вашу думку, може булінгувати ?

Учні пишуть відповідді, прикріплюють на фліпчарті.

Наприклад:

·   булерами ж найчастіше стають ті, хто хоче, щоб їх всі слухалися і боялися.  У більшості таких дітей – яскраво виражені нарцисові риси характеру;

·        їм весь час доводиться самостверджуватися за рахунок інших людей, доводити власну перевагу;

·        вони зазвичай фізично сильніші за інших;

·        виділяються зовнішністю,  манерою поведінки,  одягом;

·        часто зухвалі та агресивні в ставленні до дітей та дорослих;

·         не дуже гарно вчаться,  але в той же час їм не вистачає уваги і поваги дорослих;

·         ростуть без заборон та авторитету батьків.

Психолог .  А як розпізнати спостерігача?

Учні пишуть відповідді, прикріплюють на фліпчарті:

 

·        це діти з кола кривдника,

·         однокласники,

·         випадкові учні або ін.

Психолог . Я пропоную Вашій увазі відеоролик  про Ніка Вуйчічана з Австралії, який народився без рук та ніг, з маленькою лівою стопою і двома пальцями. Незважаючи на це, батьки відали його до звичайної школи. У 8 років він сказав, що не хоче жити. У свої шкільні роки  Нік також був жертвою булінгу, але підтримка батьків йому не дала покінчити життя самогубством. Нік має дві вищі освіти, дружину, дітей. І тепер він надихає та підтримує інших людей  в Австралії,   Україні  та інших країнах. Давайте подивимось відеоролик.

                                                 (Перегляд відеосюжету)

 Психолог . А зараз ми виконаємо таку вправу «Я зможу допомогти».

( Кожна підгрупа отримає певну ситуацію, де здійснюється насильство. Ваше завдання полягає у тому, щоб допомогти жертві та знайти для неї шляхи захисту та безпечної поведінки. )

Ситуація 1.

Оксана сиділа за партою, хоча всі її однокласники метушилися та галасували під час перерви. Вона спостерігала щодня одну й ту саму картину: дівчатка весело сміються, жартують та кокетливо поглядають на хлопців. Звичайно, адже вони не носять цих потворних окулярів та брекетів на зубах. Через них вона терпіла стільки знущань та насмішок серед однолітків..! Тільки вдома вона могла насолодитися любов’ю та теплом, яке дарували їй її батьки.

Порожній клас. За партою самотньо сидить  Оксана. До неї підходять двоє  однокласників. Починають насміхатися з дівчинки: забирають окуляри, кидають на підлогу зошити та книжки, топчуть їх. Оксана починає плакати.

Ситуація 2.

Кожен день Андрія починався з того, що він чув чергову сварку батька та матері. Проспавши, він похапцем одягнувся і вибіг на вулицю. Снідати не хотілось, та й ні мама, ні тато не помітять, що його вже нема. Він звик. Адже давно його у сім’ї не помічали.

До школи також не хотілося іти. Адже там старші хлопці знову почнуть знущатися з нього: чіпляти на спину образливі прізвиська, давати стусани, ставити підніжки. Було дуже важко, адже пожалітися було нікому…

Школа. Продзвенів дзвінок на перерву. Із засмученим обличчям Андрій вийшов з класу.

В цей час до нього підійшли троє старшокласників. Почали знущатися, насміхатися. Один з них поплескав Андрія по спині, причепивши листок з написом «Вдар мене». Хлопець про це не знав. Андрія боляче штовхнули і він упав. Було дуже боляче. На очі навернулися сльози.  Хлопців  обурює,  що у нього немає грошей і вони починають його бити.

Ситуація 3.

Мене звати Олена. Мені нещодавно виповнилося 15 років. Моє хобі – це спілкування в соціальних мережах. Десь місяць тому через соціальні мережі я познайомилася з чоловіком, якому 32 роки. Спочатку я з ним охоче спілкувалася. Це тривало майже тиждень. Потім мені стало нудно і я відмовилася від спілкування з ним. Він цього не зрозумів і постійно мені пише, телефонує. Одного разу навіть чекав біля будинку. Це трапилось тому, що я всю особисту інформацію написала в  соціальній мережі. Тепер мені дуже боязко. Що я можу зробити, аби він перестав мене переслідувати?

Ситуація 4.

Мене звати Олег. Я вирішив до Вас звернутися, через те, що у мого кращого друга є проблема. Його звати Саша. Це мій однокласник. Нам по 12 років. Останнім часом его сильно ображать однокласники. Вони постійно забирають у нього гроші, які мама дає йому та змушують кожного дня просити ці гроші у мами. Він дуже сильно боявся мені про це розповісти, через те що старшаки йому сказали, якщо Саша комусь про це скаже, то вони його поб’ють. Тепер ми разом не знаємо, як вирішити його проблему.

Психолог .  Які емоції чи переживання ви відчували до дітей, які опинилися у складних ситуаціях? І найголовніше,  давайте разом знайдемо шляхи допомоги постраждалій дитині та спробуємо убезпечити себе, щоб не зіграти одну з ролей у булінгу.

                                                     (Обговорення)

                                               Вправа «Асоціації»

      Учні  об'єднуються в 2 групи. Учасники витягують картки із словами «насильство» і «толерантність». На початку букви слова «насильство» (для однієї групи) і слова «толерантність» (для другої групи) учасники пишуть свої асоціації з даними словами. Наприклад, слово толерантість у дітей може викликати асоціації: терпіння, спілкування, любов, єдність, співпраця, моральність, радість. Слово «насильство» у дітей може викликати асоціації: агресія, негатив, ненависть, страх, стрес, знущання, лицемірство, побиття тощо.

   Учні пишуть відповідді, прикріплюють на фліпчарті та обговорюють.

 

ЗВР.  Слід зазначити, що 19 січня 2018 року набув чинності закон з протидії булінгу. Зміни також внесено в закон «Про освіту». Було затверджено адміністративну відповідальність за булінг. За цькування неповнолітніх передбачено штраф  від 850 до 1700 гривень. Якщо ситуація повториться впродовж року, то агресорам доведеться сплатити від 1700до 3400 гривень.

Якщо булінг вчинили  малолітні або неповнолітні особи віком від 14 до 16 років, відповідатимуть батьки агресора.

Психолог .  Давайте всі разом подумаємо як захистити себе від булінгу?

Наприклад:

·        зберігати спокій, діяти хоробро;  відійди в сторону –   не ознака слабкості!

·        говорити спокійно і впевнено – дати агресору можливість зупинитися;

·        продумати   декілька фраз, типу: «Відчепися», «Дай мені спокій», або більш влучні;

·        компанію з двох чи трьох підлітків чіпатимуть з меншою вірогідністю, ніж тих, хто тримаються одинаками; коли є проблемна ситуація, краще триматися разом;

·        якщо  опинились або стали свідками ситуації булінгу, потрібно звернутися: у своєму навчальному закладі – до соціального педагога, практичного психолога, класного керівника, вчителя, медичного працівника;

·        в поліції – до дільничного інспектора, працівників кримінальної поліції у справах дітей; до працівників служби у справах дітей державної адміністрації; неурядових громадських організацій;

·        звернутися  також за порадою до батьків, до людини, з якою  довірливі стосунки (друг або подруга, родичі, вчитель);

·        поговорити про це з своїм братом, сестрою, знайомими;

·        звернутись на гарячу лінію  (0-800 -500-225).

ЗВР.  Отже, булити зовсім не круто. Набагато було б ліпше, якби люди замість булінгу  робили щось добре один для одного.

 

Психолог.  Скільки важать наші слова? Часом ті слова, які нічого не важать, наші вчинки, які ми робимо, непомітні для нас самих, лягають великою образою й болем на інших. І під таким тягарем може зламатися кожна людина. Я точно знаю, що хоча б раз, але кожен із вас завдавав образи іншим, навіть не зауважуючи цього.

 

Притча «Скільки важить сніжинка?»

   Одного разу маленька синичка, сидячи на засніженій гілці дерева, запитала в дикого голуба:

— Скільки важить одна сніжинка?

— Не більше, ніж нічого, — відповів він їй.

— Тоді я хочу розповісти тобі дуже цікаву історію, —

вела далі синичка. — Одного разу я сиділа на ялиновій гілці, й почався снігопад. Це ще не була віхола, й легкі сніжинки спокійно лягали на дерева. Я нарахувала 7435679 сніжинок, які опустилися на ялинову гілку. І коли остання сніжинка, що, як ти сказав, «важить не більше, ніж нічого», впала на неї — гілка зламалася. — Після цього синичка злетіла, залишивши голуба у глибокій задумі.

Насправді слова, з якими ми звертаємося одне до одного, важать дуже багато: добрими, лагідними можна підняти людині настрій, зробити її щасливою, а злими і жорстокими —  образити, принизити і навіть убити. Про це потрібно пам’ятати під час спілкування і конфлікту, щоб не зіпсувати стосунків назавжди.

Я щиро вірю і повністю впевнена, що кожен з вас вживатиме такі слова, що підніматимуть настрій іншим, щоб будувати і не руйнувати. Адже те, що ми говоримо так чи інакше лишає слід у серці людини, якій ми це сказали.

Ваш клас – це маленька сім’я. Мені, та й вам, хотілося б, щоб у вашій сім’ї завжди панувало добро, взаємоповага, не було сварок, лихослів’я.  А ще  ваш клас – це ще й частинка більшої сім’ї – нашої школи. Я переконана, що кожен із вас прагне, щоб наша школа стала територією Добра. Тому пам’ятайте правило, яке називають Золотим «Усе, що хочете аби робили вам люди, те робіть їм  і ви».

ЗВР. Мені дуже хочеться пригадати цитату української письменниці Ліни Костенко, яка  дуже гарно характеризує бажану поведінку дітей у школі: «Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом».

 

Завершальна вправа. Педагог-організатор  роздає учням «серця доброти».

ЗВР.  Було б набагато ліпше, якби люди замість булінгу робили щось добре один для одного. Я пропоную вам написати на серці те, що може допомогти іншій людині, зігріти їй душу (поділитися парасолькою під час дощу, притримати для когось двері). Зберіть усі «серця», перемішайте їх, відтак запропонуйте кожному витягнути навмання одне серце та впродовж наступного тижня зробити те, що написано на ньому.

Психолог школи  проводить   з учнями тренінг  «Формування навичок комунікації».

   ЗВР. Наша зустріч за круглим столом  закінчилась. А зараз прошу сказати: «Що вам найбільше запам’яталося?», «Що зможете за необхідності застосувати в житті?», «Чи збулися ваші очікування?»