6 клас 3, 4 урок

Урок 3. Тема: Леся Воронина - сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. Фантастична, романтична, багатоепізодна повість «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Т. Л. сюжет 31. 03.2020

Урок 4. Тема: стосунки між різними поколіннями в родині. Роль сім` ї у формуванні життєвих переконань людини 02.04.2020

Урок 3.

Доброго дня, шановні шестикласники! Рада вас всіх бачити на нашому уроці літератури. Впродовж кількох уроків ми дізнаємося багато цікавого про сучасну письменницю, яка пише захоплюючі твори для дітей, як справжні літературознавці будемо досліджувати літературний матеріал, розкривати деякі таємниці і ознайомимося з цікавим твором !

1. Інформація про письменницю.

1. Ознайомся з відомостями з життя письменниці.

Леся Воронина (справжнє ім’я Вороніна Олена Анастасіївна) улюблена письменниця багатьох дітей, журналістка, перекладачка. Літературні псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич.

Народилася 21 березня 1955 року у Києві в письменницькій родині.(« Назвали Лесею на честь Лесі Українки, та в паспортному столі не захотіли записувати, сказали: «Таково імені нєту», а Леся, мовляв, – похідне від Лариси або Олександри, тож мама записала мене Оленою. Та я все життя – Леся»). Дід - Прохор Воронин - був письменником, тато - художником-оформлювачем та реставратором. Мама перекладала книжки з кількох європейських мов. Маленька Леся почувалася білою вороною, бо розмовляла у російськомовному Києві українською. Рано почала читати. І сама дуже швидко почала вигадувати різні історії. («Мені здавалося, що це є в кожної людини. З подивом дізналася, що такі здібності мають не всі, а діти ж люблять різні цікаві історії! Я й ста­ла таким собі неформальним лідером у садку, а потім у школі. Мої одноклас­ники страшенно любили слухати ті кумедні побрехеньки. А ще я вміла досить точно копіювати й пародіювати інших, вигадувала різні сценки. Та хоча зрос­тала в літературному середовищі, пись­менники здавалися мені якимись осо­бливими, унікальними – куди вже мені до тих небожителів?! Але все одно пи­сати почала рано (для себе) десь у пер­шому класі»).

1972 р. вступила на заочне відділення філологічного факультету Київського держуніверситету ім. Т. Г. Шевченка, який закінчила 1979 р. За роки навчання встигла попрацювати кур’єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогово і т. д. Мандрувала Україною (автостопом) та Польщею (на байдарках). Протягом 1987–1991 рр. працювала редактором відділу літератури та мистецтва журналу «Україна». З 1991 року працювала у дитячому журналі «Соняшник» (з 1992 до 2006 року — головним редактором часопису). Нині – автор та ведуча програм на радіо «Культура». Член Спілки письменників України, член Асоціації Українських письменників. Пише для дітей, бо вважає, «що найкращі люди – це діти й підлітки, вони щирі й безкомпромісні. Вони вірять, що світ можна змінити на краще, вміють дружити й жертвувати собою заради іншого, сприймають життя оголеними нервами. Це вже потім на людині наростає захисний панцир і вона вчиться йти на компроміси, пристосовуватися й відмовлятися від найцінніших речей заради грошей, слави, посади…»

2. Перегляньте презентацію про Лесю Воронину.

біографія .ppt

Перш, ніж розпочати розмову про повість Лесі Ворониної, я пропоную вам переглянути мультфільм. І поки ви будете його переглядати, спробуйте дати відповідь на запитання: "Що може допомогти подолати страх?"

Відпочили трохи? Ви зрозуміли, що може допомогти людині позбутися страхів?

А що для вас є страхом? Як ви розумієте значення цього слова? Довіка: Страх - це внутрішнє почуття, природна реакція людин на небезпеку.

Продовжіть асоціативний ланцюжок власними прикладами:

страх - переляк, тремтіння.... (доберіть 3 слова ).

Боягузів завжди осуджують у народі, вони є і предметом насмішок. Про них складено багато гуморесок, жартів та анекдотів.

- А як можна побороти страх?

- Відповідь на це запитання ми спробуємо отримати впродовж декількох уроків, вивчаючи повість Лесі Ворониної «Таємне Товариство боягузів, або Засіб від переляку №9».

В одному з інтерв’ю Леся Воронина зауважила:

- Мені здається, що найгірші вчинки людина робить під впливом страху. Наше суспільство ніби й справді заражене вірусом страху, і я дуже хочу, щоб ми його позбулися. Щоб ми не привчали своїх дітей змалечку пристосовуватися й озиратися на всі боки, втягнувши голову у плечі.

Отож, герої моєї пригодницько-фантастичної повісті, потрапляючи у небезпечні, а часом і неймовірні ситуації, вчаться долати переляк і перемагати власну слабкодухість, рятуючи інших. А ще я переконана, що сміх — це неймовірно сильна зброя, адже всі паскудства у світі роблять люди, цілковито позбавлені почуття гумору.

Перш, ніж відкрити книгу і розпочати знайомитися з повістю, в якій, як ви вже зрозуміли, авторка буде розповідати нам незвичайні, таємничі, інколи фантастичні події, перегляньте буктрейлер про повість Лесі Ворониної "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9 "

Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку.mp4

Отже, беремо до рук наші підручники і занурюємося у світ пригод ваших однолітків, а також отримуємо насолоду від спілкування з прекрасним! Читайте уважно, не пропускайте жодних дрібниць! І до зустрічі на наступному уроці!

До 02.04.2020 вам необхідно прочитати сторінки 196-205.

Урок 4

І. Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 195 )

Читаючи літературні твори, ви помітили, що всі події у будь-якому творі розвиваются послідовно, логічно, персонажі зявляютьс не всі одразу, а в певні моменти твору. Існує ціла система, якій підпорядковується все, про що йдеться у творі. Цяя система в літературі назвається "Сюжет". Прочитайте визначення і запам`ятайте, що називається СЮЖЕТОМ.

Сюжет, як система, має складові частини, з якими ми сьогодні познайомимося. Отже, складовими елементами (або частинами) сюжету є :

  1. Експозиція - це частина твору, в якій читач знайомиться з головними героями твору (імена, портретні характеристики, наміри, захоплення та інш.), місцем та часом подій

  2. Зав`язка - подія, під час якої відбувається зіткнення персонажів з різними інтересами, поглядами.

  3. Розиток дії - всі події, які розгортаються після зав`язки , з яких читач спостерігає за життям героїв, розкриттям їхніх характерів.

  4. Кульмінація - подія, що є моментом найвищого напруження у творі.

  5. Розв`язка - подія, в якій розв`язується конфлікт, закінчується розповідь.

У будь-якому літературному творі обов`язково є герої, які мають різні погляди, прагнення, відрізняються інтересами, які інколи стикаються, і тоді виникає конфлікт.

У повсякденному житті необхідно уникати конфліктів, знаходити спільні виходи з цього стану, іти на певні поступки, розуміти один одного. Наприклад, як герої цього мультфільму.

Перегляньте його, спробуйте з`ясувати, в чому полягає конфлікт, хто є учасниками конфлікту, як герої знайшли вихід із конфліктної ситуації.

Як не дивно, але в літературному творі все навпаки: якщо немає конфлікту - немає і твору! "Як це може бути?" - спитаєте ви. Все просто: лише через зіткнення інтересів, поглядів, можливий розвиток подій у творі, саме це і робить твір динамічним і таким, що цікаво читати!

Опрацюйте усно та запишіть назви і визначення кожного елемента сюжета та визначення літературного "конфлікту"(стор. 195)

ІІ. Робота з текстом:

ІІ. 1. Дайте відповіді на запитання (усно):

– Як звали головного героя повісті?

– Кого вважав своїм найбільшим ворогом головний герой повісті?

– Яке справжнє ім’я Кактуса?

– Коли саме розпочалася ворожнеча між Сашком і Климом?

Як після літніх канікул змінився Кактус?

– Як почувався Климко під час зустрічі з Кактусом?

– Що трапилося із Климком після останньої зустрічі із Сашком?

– Куди потрапив Клим?

– За що Климу стало соромно, коли він побачив себе на великому екрані?

– Що запропонував механічний голос Климу? Як відреагував на це хлопчик?

– Які захоплення були у бабусі Солі?

– З ким проживав Климко?

– Що змусило хлопчика вступити в "бій" з прибульцями?

– Що нового дізнався Клим про свою бабусю Соломію?

ІІ. 2. Дайте письмові відповіді на запитання:

  • які конфлікти є у творі "Таємне товариство боягузів "?

  • хто є учасниками цих конфліктів?

ІІ. 3. Запишіть події твору, які відповідають:

  • експозиції повісті:

  • завязка: (1 епізод)

  • розвиток подій ( 3-4 епізоди):

ІІ. 4. Прочитайте стор. 206-210.

На наступний урок ви повинні виконати письмово наступні завдання, сфотографувати їх та надіслати на ел. пошту: svetlanana67@gmail.com

  1. Завдання ІІ. 2, ІІ.3

Успіху вам у виконанні завдань

Шановні шестикласники! Ви дуже неуважні , коли читаєте, які завдання треба виконувати обов`язково і надсилати мені на пошту!