Українська література

5 клас

Тема 1 . Павло Тичина: короткі відомості про поета. Пейзажна лірика. Поезії: "Гаї шумлять..." 24.03.2020

Тема 2. Павло Тичина: "Блакить мою душу обвіяла", "Не бував ти у наших краях" 26.03.2020

Доброго дня, дорогі п`ятикласники!

Вітаю вас на моєму сайті "Літературна скарбничка"! В умовах вимушеного перебування вдома я пропоную вам не нудьгувати, а зануритися в прекрасний світ літератури і навчатися граючись, виконуючи цікаві завдання, заповнюючи Гугл-форми, розв`язуючи кросворди, переглядаючи презентації, відео-, аудіо записи, ну і, звичайно, читаючи цікаві твори в нашому підручнику. Можлво, щось у вас не буде виходити одразу, не переймайтеся! З усім ви розберетесь, і все у вас получиться! Я вірю у ваші здібності! Отже, успіху нам з вами в оволодінні знаннями з української літератури!

Якщо станеться так, що вам щось буде незрозуміле, ви можете зателефонувати або написати у Viber за тел. 0982428965.

З повагою, Назаренко Світлана Борисівна.

Тема 1.

1. Опрацюйте відомості про життя Павла Тичини (стаття в підручнику на сторінці 201).

2. Ознайомтеся з додатковим матеріалом про Павла Тичину.

Повідомлення перше. Малий Павлик ріс вразливою дитиною, чутливою до краси. Він милувався комашкою, травинкою в росі, звуками природи, що линули звідусіль. Тому й не дивно, що мав музикальний слух, прекрасний голос. Це обдарування він переніс і в свою поезію. Його вірші наповнені звуками навколишнього світу. Розмовами самої природи.

Юнаком він випадково зустрівся на березі річки з відомим письменником Коцюбинським і наважився прочитати свої вірші. Він написав про те, що його найбільше вразило: про поле і тяжку працю на ньому людини-трудівника. Вислухавши молодого поета, Михайло Михайлович ніби благословив його на цьому творчому шляху, з якого Павло Тичина ніколи не звертав.

Повідомлення друге. Павло Григорович був щедро обдарованою людиною. Не тільки вірші писав, а й гарно малював, добре знався на музиці, вправно грав на багатьох інструментах, чудово співав. (Учень показує картину, на якій зображено улюблений інструмент поета-кларнет). І ці таланти позначилися на його поетичних творах: вони дуже музичні; в них багато світла, тепла, яскравих барв.

Дуже любив поет природу, тонко відчував її красу. Шелест трав і злаків, шум дерев, плюскіт річкових хвильок, спів і крик птахів, голоси тварин звучали для нього, як музика. В дитинстві його часто смутило те, що «інші люди байдужі до «оркестру природи». У своїх творах він виразно, барвисто, наче малював словами, зображував краєвиди рідної природи і разом з тим «озвучував їх».

У 1918 р. вийшла перша книжка П.Тичини «Сонячні кларнети», яка стала сенсацією в українському письменстві.

Виконайте завдання: Гра «Так чи ні». Заповніть гугл-форму.

Прочитайте поезії «Гаї шумлять» , «Не бував ти у наших краях», «Блакить мою душу обвіяла» (сторінки 199-201)

Дайте усно відповідь на запитання:

1. Хто є головним героєм ліричних творів?

2. Опрацюйте статтю підручника «Ліричний герой» на сторінці 201. Запішіть в зошит визначення "ліричний герой", запам`ятайте.

3. Поясни, чому не слід ототожнювати ліричного героя і автора?

4. Що є предметом авторського опису у поезіях Павла Тичини?

5. До якого жанру належать ці ліричні твори?

6. Запишіть визначення, який твір називається пейзажним. Запам`ятайте визначення .

Пейзажна лірика – це вірші про природу, у яких передаються почуття, переживання, настрій ліричного героя під час спілкування з природою.

Основна функція, яку виконують пейзажі в ліричному творі, це той настрій, ті почуття, які викликає природа у ліричного героя.

Тема 2

І. Як, на вашу думку, могла би звучати поезія Павла Тичини у пісенному варіанті? Цікаво? Тоді вмикай і сухай! Відчуй різницю двох варіантів! Який варіант виконання сподобався вам більше? Чому?

Перше відео : Пісня на слова П. Тичини, муз. Г. Майбороди "Гаї шумлять"

Друге відео: сучасне оранжування пісні на слова П. Тичини "Гаї шумлять" у виконанні групи "The Doox"

Гаї шумлять (Георгій Майборода - П.Тичина) Ostap Darchuk.mp4
The Doox - Гаї Шумлять (Official Video).mp4

Відпочили? А тепер до роботи!

ІІ. Опрацювання відомостей з теорії літератури

1. Повторіть, що називається художними засобами. Відповіді можна знайти на сторінках підручника 79, 117, 196.

2. Заповніть гугл-форму "Поезії П. Тичини", перевірте, наскільки ви добре засвоїли матеріал про художні засоби та матеріал сьогоднішнього уроку.

2. Складіть сенкани до слова «гай», «природа». Запишіть в зошити, сфотографуйте, надішліть на електронну пошту svetlanana67@gmail.com

3. Виконайте завдання: «Асоціація».

Складіть асоціативний кущ до словосполучення «рідний край». ( Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте вислів «рідний край» ). Заповніть гугл-форму. завдання перевіряє вчитель.

Завдання :

Вивчіть напам’ять поезію «Гаї шумлять», зробіть відеозапис власного виконання поезії та надішліть на електорнну пошту: svetlanana67@gmail.com (Не дивлячись на те, що цей вид роботи для вас новий і на перший погляд дуже складний, (але це тільки на перший погляд), я думаю, що ви зможете це зробити і вам сподобається бути в ролі режисера, оператора і виконавця!

Успіхів у виконанні завдань! До зустрічі на наступному уроці!