PrethodnO

SIH 2023

Govorna proizvodnja u (H)IJ-u

Petnaesti SIH održan je 7. i 8. srpnja 2023. godine, a glavna tema bila mu je Govorna proizvodnja u (H)IJ-u. Pozvana predavanja održali su prof. dr. sc. Zrinka Jelaska (Govorenje kao osebujna jezična djelatnost), dr. sc. Arnalda Dobrić (O slušanju, govoru i izgovoru u poučavanju stranoga jezika), dr. sc. Andrea Beata Jelić (O vrednovanju vještine govorenja na stranome jeziku), dr. sc. Marko Liker (Napredne fonetske tehnike i procedure u poučavanju govora), Ursula Sticker, Sarah Heiser i Joseph Hopkins (Speak to me online! Examples from two distance learning universities).


SIH 2022

Opis kao temelj poučavanja

Četrnaesti SIH održan je 8. i 9. srpnja 2022. godine, a glavna tema bio mu je Opis kao temelj poučavanja. Pozvana predavanja održali su prof. dr. sc. Zrinka Jelaska (Hrvatski jezik s inojezičnoga gledišta), dr. sc. Mateusz-Milan Stanojević (Konstrukcijski pristup kao temelj za poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika), prof. dr. sc. Branimir Belaj (Ima li hrvatski jezik članove?) te dr. sc. Darko Matovac (60. godišnjica rada Croaticuma - Centra za hrvatski kao drugi i strani jezik).

SIH 2021

Male riječi u hrvatskom kao prvom i inom jeziku: deskriptivni, kontrastivni i glotodidaktički pristupi 

Trinaesti SIH održan je 1. i 2. srpnja 2021. godine na platformi Zoom, a glavna tema bile su mu Male riječi u hrvatskom kao prvom i inom jeziku: deskriptivni, kontrastivni i glotodidaktički pristupi. Pozvana predavanja održali su prof. dr. sc. Anita Peti Stantić (Informacija na presjecištu semantike i sintakse: ‘velike’ i ‘male’, konkretne i apstraktne riječi), prof. dr. sc. Marijana Kresić Vukosav i dr. sc. Mia Batinić Angster (Kontrastivni pristup opisu i poučavanju modalnih čestica: hrvatski jezik u usporedbi s njemačkim i engleskim), izv. prof. dr. sc. Irena Zovko Dinković (Niječne riječi u hrvatskome) te dr. sc. Igor Marko Gligorić (Pristup(i) malim riječima u hrvatskome jeziku kao inojezičnome).

SIH 2020

SIH je otkazan zbog pandemije koronavirusa. 

SIH 2019

Osjećaji u hrvatskom kao prvom i inom jeziku  

Dvanaesti SIH održan je 10. i 11. srpnja 2019. godine, a glavna tema bili su mu Osjećaji u hrvatskom kao prvom i inom jeziku. Pozvana izlaganja održali su izv. prof. dr. sc. Mateusz-Milan Stanojević (Izražavanje osjećaja u hrvatskom kao prvom i inom jeziku), dr. sc. Agnieszka Będkowska-Kopczyk (Towards the typology of constructions based on motion-emotion metaphors. Evidence from Croatian and other Slavic languages), dr. sc. Benedikt Perak (Korpusno istraživanje sintaktičko-semantičkih struktura emocionalnih kategorija) i dr. sc. Mirjana Tonković (Ovise li naši osjećaji o jeziku kojim govorimo?). 

SIH 2018

Procjenjivanje jezičnoga znanja i izrada jezičnih ispita 

Jedanaesti SIH održan je 6. i 7. srpnja 2018. godine, a glavna tema bila mu je Procjenjivanje jezičnoga znanja i izrada jezičnih ispita. Pozvana izlaganja održali su doc. dr. sc. Kristina Cergol Kovačević (Istraživačka etika u primijenjenoj lingvistici), dr. sc. Natalija Ćurković (Procjena pouzdanosti ocjenjivača esejskih zadataka u standardiziranim ispitima koji ispituju jezične vještine), dr. sc. Sanja Fulgosi (Ispitivanje rječnika u standardiziranim jezičnim testovima), prof. dr. sc. Zrinka Jelaska (Procjenjivanje jezičnih djelatnosti) i doc. dr. sc. Nina Pavlin-Bernardić (Vrednovanje studentskoga postignuća: kako što objektivnije testirati znanje?). 

SIH 2017

Sintaksa u kontekstu inojezičnoga hrvatskog 

Deseti SIH održan je 7. i 8. srpnja 2017. godine, a glavna tema bila mu je Sintaksa u kontekstu inojezičnoga hrvatskog. Pozvana izlaganja održali su Branimir Belaj (Modifikacija i komplementacija - dva temeljna sintaktička odnosa), Ivana Brač (Instrumental u poučavanju hrvatskoga kao inoga jezika), Ekrem Čaušević (Kontrastivni osvrt na sintaktičko ustrojstvo turskog i hrvatskog jezika), Ivana Matas Ivanković (Prijedlozi i prijedložno-padežni izrazi kao višerječne jedinice) i Iva Nazalević Čučević (O nekim osobitostima rečenične negacije u južnoslavenskim jezicima). 

SIH 2016

Nasljedni jezik 

Deveti SIH održan je 8. i 9. srpnja 2016. godine, a glavna tema bila mu je Nasljedni jezik. Pozvana izlaganja održali su Damir Horga (Fluentnost u materinskom i stranom jeziku), Zrinka Jelaska (Nasljedni govornici hrvatskoga) te Renata Geld (Višemodalnost u poučavanju jezika: od razumijevanja do dubinskog procesiranja i zapamćivanja). 

SIH 2015

Strategije učenja i poučavanja gramatičkih i kulturoloških različitosti 

Osmi SIH održan je 10. i 11. srpnja 2015. godine, a glavna tema bila mu je Strategije učenja i poučavanja gramatičkih i kulturoloških različitosti. Pozvana izlaganja održali su Jelena Mihaljević Djigunović (Što nam strategije učenja govore o OVIJ-u?), Goran Tanacković Faletar (Padežno kodiranje u hrvatskome jeziku – kognitivni pristup i njegova primjenjivost u učenju jezika), Višnja Pavičić Takač (Strategije učenja stranoga jezika – osvrt na prošlost, trenutak u sadašnjosti i pogled u budućnost) te Jelena Kuvač Kraljević (Strategije učenja i poučavanja djece s jezičnim teškoćama: izazovi i smjernice).

SIH 2014

Kultura u nastavi hrvatskoga kao inoga jezika

Sedmi SIH održan je 11. i 12. srpnja 2014. godine, a glavna tema bila mu je Kultura u nastavi hrvatskoga kao inoga jezika. Pozvana izlaganja održali su Boško Picula (Politika i politički sustav Republike Hrvatske), Hrvoje Klasić (Kontroverze u p(r)oučavanju povijesti), Ivo Pranjković (Stilistika i normativistika), Leo Rafolt (Interkulturalno i glokalno: hrvatska književnost između nacionalne filologije i komparatistike), Zrinka Jelaska (Ovladavanje glagolima u hrvatskomu kao inomu jeziku i poučavanje), Renata Šamo (Uloga jezika u suvremenom tumačenju interaktivnog procesa čitanja ), Lidija Cvikić (Zašto je praksi potrebna teorija? (Važnost poznavanja područja OVIJ u nastavi inojezičnoga hrvatskoga), Tomislav Šakić (Hrvatski film – nacionalni film? Obris jedne moguće povijesti) i Jelena Vlašić Duić (Dijalekti i standard u hrvatskome filmu).

SIH 2013

Kontrastivna istraživanja; Hrvatska hrvatskoga i drugih jezika

Peti SIH održan je 5. i 6. srpnja 2012. godine, a glavna tema bila mu je Kontrastivna istraživanja; Hrvatska hrvatskoga i drugih jezika. Pozvana izlaganja održali su Ivo Pranjković (O veznicima da i što), Matea Birtić (Valentnost glagola u hrvatskome jeziku), Tomislava Bpšnjak Botica i Zrinka Jelaska (Proizvodnja glagolskih vrsta u izvornih i inojezičnih govornika hrvtaskoga), Jasna Novak-Milić (Iz mnogih aspekata o aspektnosti), Sanja Fulgosi (Ispitivanje pisanja), Marina Protrka-Štimec (Pristupi temama i žanrovima novije hrvatske književnosti) i Jasna Čapo (Identitet kao proces i razlika: predodžbe o hrvatskome identitetu).

SIH 2012

50 godina poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika 

Šesti SIH održan je 11. i 12. srpnja 2013. godine, a glavna tema bila mu je 50 godina poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika. Pozvana izlaganja održali su Ivo Pranjković (Imenske i glagolske kategorije u hrvatskome jeziku), Ekrem Čaušević (Ustroj arapskoga jezika), Dražen Varga (Hrvatski i romanski jezici) i Jasna Novak Milić (Što nas švedski može naučiti o međujeziku inojezičnih govornika hrvatskoga jezika).

SIH 2011

Poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika i ljestvice ZEROJ-a

Četvrti SIH održan je 8. i 9. srpnja 2011. godine, a glavna tema bila mu je Poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika i ljestvice ZEROJ-a. Pozvana izlaganja održali su Ivo Pranjković (O riječi li), Bernardina Petrović (Imeničke tvorenice sa slogotvornim r u hrvatskom jeziku), Tatjana Pišković (Sročnost u poučavanju hrvatskoga kao drugoga/stranoga), Ivan Marković (Vrste morfova, osnove i nastavci), Mihaela Matešić (Kohezivnost teksta ostvarena leksičkim sponama: tekstni konektori i modalne riječi), Ivan Grdešić (Hrvatska politika za strance) i Zrinka Jelaska (Pisanje akademskih članka).

SIH 2010

Poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika i hrvatskoga kao prvoga jezika

Treći SIH održan je 9. i 10. srpnja 2010. godine, a glavna tema bila mu je Poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika i hrvatskoga kao prvoga jezika. Pozvana izlaganja održali su Ivo Pranjković (Sintaktički status kvantifikatora u tzv. maloj i velikoj množini), Zrinka Jelaska (Zastupljenost padeža i padežnih značenja u hrvatskim tekstovima), Michaela Matešić (Tko je izvorni govornik hrvatskoga jezika?), Maša Kolanović (Predavati hrvatsku prozu u tranziciji), Tomislav Šakić (Film kao kulturni tekst) i Tvrtko Jakovina (Zašto se Hrvati boje prošlosti?) i Jasna Novak Milić (Što je dobar silabus (radionica)).

SIH 2009

Nastavni materijali za poučavanje hrvatskoga kao inog jezika

Drugi SIH održan je 3. i 4. srpnja 2009. godine, a glavna tema bila mu je Nastavni materijali za poučavanje hrvatskoga kao inog jezika. Pozvana izlaganja održali su Lada Badurina (Lingvistika i tekst), Zrinka Jelaska (Uvod u hrvatski glagolski sustav za inojezične učenike),  Barbara Kryżan-Stanojević (Fakultetska nastava drugog slavenskog jezika u slavenskom okruženju), Anita Peti-Stantić (Jezik i identitet 2009.), Bernardina Petrović (Jednosloženice u hrvatskome jeziku) i Ivo Pranjković (O redu riječi u hrvatskome standardnome jeziku).

SIH 2008

Teorija i praksa poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika

Prvi SIH održan je 4. i 5. srpnja 2008. godine, a glavna tema bila mu je Teorija i praksa poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika. Pozvana izlaganja održali su Zrinka Jelaska (Prijamni pristup proučavanju hrvatskoga jezika), Miljenko Jurković (Hrvatska spomenička baština u europskom kontekstu), Barbara Kryżan-Stanojević (Stereotipizacija u glotodidaktičkom procesu), Krešimir Nemec (Povratak priči i pripovijedanju – najnovije tendencije u hrvatskoj prozi), Vesna Požgaj Hadži (Granice fonetske kompetencije) i Vesna Mildner (Fonetska korekcija u nastavi hrvatskog kao stranog jezika).