08.12.2022 р. Мистецтво.
Тема. Декоративно – прикладне мистецтво та засоби його
виразності. Засоби виразності у музиці. Поєднання силуетних форм
із декором. Янголятко.
Мета: продовжувати вивчати з учнями особливості декоративно –
прикладного мистецтва; ознайомити з основними видами
декоративно – прикладного мистецтва , засобами їх виразності
( декоративними формами, кольором, орнаментом); продовжувати
закріплювати знання учнів про засоби виразності в музиці;
продовжувати вивчати особливості паперової пластики;
ознайомлювати з поняттям витинанка; формувати в учнів навички
роботи з паперовою формою;
формувати у дітей образне, логічне, просторове мислення, уміння
сприймати; вчити розрізняти та аналізувати характерні особливості
паперової пластики; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в
учнів інтерес до звичаїв і традицій свого народу.
Обладнання: колекція янголяток, вироби паперової пластики та
витинанки, музичні композиції, ТЗН, альбом для малювання,
кольоровий і білий папір, клей, пензлик для клею, ножиці,
кольорові олівці, наліпки, бісер,серветки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Музичне вітання.
-Діти, добрий день!
- Добрий день!
Дай сьогодні, сине Божий,
Нам щасливий день.
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки!
Сміється душа!
Хай рученьки ваші
Творять чудеса!
Я рада бачити вас на уроці образотворчого мистецтва. Ми з звами
будемо вивчати культуру нашого народу. І девізом нашого уроку я
вибрала прислів’я: « Руки твої – найкращий скарб,
Коли умієш їм дати лад.»
Сьогодні на уроці нам буде допомагати «рідна сестра» уроку
образотворчого мистецтва – музичне мистецтво.
Діти, а чи може музика бути кольоровою? ( Так. Може бути, бо вона
передає характер.)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Які види образотворчого мистецтва нам уже відомі? (Графіка,
живопис, архітектура, скульптура, декоративно – прикладне
мистецтво, дизайн.)
Назвіть засоби виразності графіки? ( Різні за розміром лінії, плями,
штрихи.)
Колір – це засіб виразності якого виду образотворчого мистецтва?
( Живопису).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми познайомимось ще із одним видом образотворчого
мистецтва – це декоративно – прикладне мистецтво. Визначимо
засоби виразності декоративного мистецтва. А також навчимося
поєднувати силуетні форми з декором.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь вчителя. Презентація «Декоративно – прикладне
мистецтво.»
Декоративне мистецтво виникло в ті далекі часи, коли людина
навчилася робити предмети для життя. Людині хотілося, щоб
глиняна миска або глечик для води були не просто зручними,
а й красивими. Свою назву це мистецтво одержало від
латинського слова «декор», що означає «прикрашати».
Декоративно – прикладне мистецтво – це вишивка,
килимарство, вироби зі скла, розпис і витинанка.
Художньо виконані та оздоблені предмети побуту ( одяг, посуд,
меблі, килими тощо), які мають не тільки практичне, а й
естетичне значення, називають предметами декоративно –
прикладного, або декоративно – ужиткового мистецтва.
- Поміркуйте, які засоби та прийоми використовує художник,
оздоблюючи рушники, килими, посуд.
Засобами виразності декоративного мистецтва є декоративна
форма, колір, орнамент.
Які предмети декоративно – прикладного мистецтва є у вас
вдома?
Декор – це оформлення та прикрашення виробів. Для
декорування виробів використовують стрічки, паєтки, бісер,
серветки, яєчну шкарлупу, декоративні квіти, блискітки, камінці.
Чимало зразків посуду, створено руками народних майстрів, - це
справжні витвори мистецтва, у яких вдало поєднано форму і
декор. Зверніть увагу на різноманітність форм, кольорів та
візерунків.
А зараз ми навчимося поєднувати силуетні форми з декором,
виконуючи витинанку « Янголятко».
Але спочатку нам потрібно з’ясувати,а хто такі янголята?...
У цьому нам допоможе розібратися вчитель музичного
мистецтва Наталія Василівна.
- А хто такі янголята?
- Янголята – це маленькі діти, як і ви. Вони знаходяться завжди
поруч. Їх багато, навіть у цьому класі.
- Яку пісню про янголят ми з вами вивчили
- 2.Виконання пісні « Янголята». Музика і слова Ю. Воронюка.
Перегляд кліпу «Янголята».
3. Слухання колядки «Прилетіли янголята».
1)Вступна бесіда.
- Учні, ви давно очікуєте на зимові свята, правда ж?
- А хто ж їх не чекає? Незабаром Новий Рік. Ми відчуваємо
передноворічне хвилювання. Що принесе нам Новий Рік? Які
подарунки? Які приємні сюрпризи нас очікують? Ми також хотіли
б привітати своїх рідних, друзів, сусідів із цим святом. Як це
зробити найкраще?
Зараз ми послухаємо музичний твір і скажемо ,як він
називається? Про що в ньому розповідається?
2) Слухання твору.
3) Бесіда за змістом твору.
- Так, це колядка. А коли виконують колядки?
- Як називають тих, що виконують колядки?
Колядки виконують на Різдвяні свята. Хлопці і дівчата, яких
називають « колядниками», ходять подвір’ям і співають пісні.
- Який характер передано в колядці? (Веселий).
- Які ви відчули засоби музичної виразності ? (Ритм, темп,
динаміку).
- Про кого спів у колядці?
Так, про янголят. Як розповідає слов’янська легенда, кожен
дзвін у світі прославляє Ісуса в ніч, коли він народився. Саме
тому янголята приносили в кожну хату звістку, і був такий
звичай на Свят вечір дарувати близьким , рідним, друзям,
знайомим янголятко, яке виготовлене власноруч.
Отже, фігурка янгола – традиційний різдвяний подарунок,
побажання щасливої долі. Такі фігурки виготовляють
власноруч із соломи, глини, скла, ниток, паперу. Їх дарять
рідним та близьким людям,друзям.
4. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
- Ви вже здогадалися, що сьогодні ми почнемо готуватися до
Різдва. А допоможуть нам вісь симетрії та техніка
паперопластики, що називається витинанкою.
1.Творче завдання.
Виконати фігурку різдвяного янгола у техніці паперопластики.
Прикрасити його паєтками, смужками паперу, кольоровими
олівцями, нанести візерунки на одяг янгола.
2.Послідовність виконання роботи.
Скласти навпіл аркуш білого паперу.
За трафаретом нанести на аркуш паперу контури янгола.
Вирізати янгола за контуром.
Наклеїти силует янгола на картон.
Кольоровими олівцями, наліпками нанести візерунки на
одяг янгола.
3.Повторення основних правил техніки безпеки під час роботи з
гострими небезпечними інструментами і клеєм.
Правила роботи з клеєм.
Якщо клей потрапив на шкіру або одяг, негайно змийте
його.
Руки витирайте серветкою.
Після роботи клей ретельно закрийте.
Правила користування ножицями.
Ножиці для ручної праці повинні мати заокруглені кінці.
Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого
місця.
Не працюй тупими ножицями, а також ножицями зі
слабким кріпленням.
У процесі різання уважно стежте за розміткою.
У процесі роботи тримай матеріал пасивною рукою так,
щоб пальці були осторонь від гострого леза.
Не розмахуй ножицями, під час різання не ходи, а також не
підходь занадто близько до того, хто ними працює.
Після роботи ножиці тримай складеними.
4. Індивідуальна робота за творчим завданням.
Учні самостійно виконують маленькі фігурки янгола під
музичний супровід.
VІ. Підсумок уроку.