На допомогу керівнику гуртка

Основні орієнтири виховання

1. Ціннісне ставлення особистості

до суспільства і держави

( громадянське, патріотичне, родинне виховання)

Мета: формування почуттів любові до Батьківщини, її національних цінностей; шанобливе ставлення до державної символіки, повага прав людини (толерантність, миролюбність), вивчення культури свого народу і прагнення дотримання традицій, виховання почуття поваги, гордості до своїх батьків, роду, народу, місця де народився .

2. Ціннісне ставлення до людей

(моральне виховання)

Мета: формування духовно-моральної культури особистості: чуйності, чесності, правдивості, справедливості, гідності, толерантності, милосердя, виховання родинних, особистих, громадянських цінностей.

Вміння співпрацювати з іншими, в колективі, співпереживати, здатність враховувати думки товаришів, поваги до товаришів.

3. Ціннісне ставлення до природи

( екологічне виховання)

Мета: формування екологічної культури, гармонійне співіснування з природою та зв'язок з національними традиціями ; відповідальне ставлення до природи, правових норм, до природи як середовища існування людини; виховання почуття особистої причетності до збереження природних багатств ,відповідальності за них.

4. Ціннісне ставлення до праці

(трудове виховання)

Мета: виховання в учнів працелюбності, старанності, бережливості господарського ставлення до суспільної власності; усвідомлення значимості праці в житті людини, виборі професії, повага до людей праці, які створюють духовні та матеріальні блага та цінності.

5. Ціннісне ставлення до культури і мистецтва

(художньо-естетичне виховання)

Мета: Формування естетичної культури і мислення та почуттів засобами художніх образів різних видів мистецтва; розвиток художньо-естетичних емоцій, смаків, навичок до розробки і участі в творчих мистецьких проектах.

6. Ціннісне ставлення до себе

( за здоровий спосіб життя)

Мета: формування основних засад «Я концепції» особистості (самопізнання,самовизначення,самовиховання, самовдосконалення);

прагнути бути фізично здоровою людиною, знати про наслідки негативного впливу шкідливих звичок на здоров’я людини.

7. Превентивне виховання

Мета: виховувати у підлітків загальноприйняті людські цінності; формування глибокого усвідомлення взаємозв’язку між ідеями свободи, правами людини та її громадською відповідальністю; спонукання вихованців до активної протидії проявам аморальності, правопорушенням, бездуховності, антигромадській діяльності.

8. Сприяння творчому розвитку особистості

Мета: організація змістовного дозвілля дітей та молоді, тематичних вечорів відпочинку, розважальних заходів що дають змогу спілкуватися з однолітками у різних формах ігрової та дозвілєво-розважальної програми.


Поради педагогам.

Приходячи на заняття педагог повинен забувати свої негаразди та труднощі. Якщо цього не робити, то діти перестають реагувати на «холодного викладача». Вони звикають до того, що там, де педагог завжди напружений, у поганому настрої не буде нічого цікавого або несподіваного. Діти чекають на неймовірні враження та позитивні емоції, які надасть їм педагог, чекають на зустріч з успішною, впевненою в собі особистістю.

Весь час знаходитися в стані емоційного підйому дуже складно, але професійна людина повинна вміти розподіляти свої емоції.

Визначте для себе формулу успіху: «Учитись легко, коли вчитись цікаво».

В основу роботи доцільно покласти такі ідеї:

1. Навчання буде легким, якщо виклад матеріалу стане для дітей цікавим, захоплюючим відрізком життя, сповненим яскравих образів.

2. «Учень — це не посудина, яку треба заповнити, учень — факел, який треба запалити» (стародавня мудрість).

3. Заняття повинні бути насичені практичною діяльністю та наочністю.

Усвідомте!

Сприяють успіху заняття:

· добре знання педагогом матеріалу;

· продуманий план заняття;

· почуття «фізичної» розкутості, свободи;

· правильний вибір методів та прийомів навчання; їх різноманітність; цікавість викладу;

· емоційне ставлення педагога до матеріалу, що викладається; багатство інтонацій, виразна міміка, образна жестикуляція;

· виражена зацікавленість педагога в успіхах своїх вихованців.

Ускладнюють проведення уроку:

· невпевненість педагога у своїх знаннях і «вчительських силах»;

· байдуже ставлення до всього, що відбувається на занятті;

· нестабільна композиція уроку;

· одноманітність методів навчання;

· монотонність і сухість при викладі матеріалу; скутість рухів;

· відхід від теми уроку, захоплення сторонніми, не пов'язаними з темою й завданнями уроку питаннями.

На сучасному занятті повинні бути активними і педагог, і вихованці.

Мету заняття мають усвідомити педагог і діти, вони важливі для кожного.

На сучасному занятті педагог не просто передає вихованцям готові знання, а організує діяльність для самостійного опанування ними змісту та формування навичок використання знань на практиці.

Педагог навчає дітей учитися, спілкуватися з іншими людьми, готує до життя, тобто створює умови для творчої самореалізації особистості.

На сучасному занятті переважають новітні освітні технології та інтерактивні форми навчання.

Педагог, що проводить сучасне заняття, порівнює кожну дитину не з іншими, а тільки з самим вихованцем, заохочуючи кожен крок на шляху до вдосконалення особистості.

На сучасному занятті формується толерантність до чужої думки, до іншої точки зору. Сучасний педагог переконаний сам і прагне переконати вихованців, що не існує такої проблеми, яку дозволено розв’язати за рахунок інших людей. Бо особистість людини, життя людини – найцінніший скарб для всього людства.

Заповіді педагога:

· Якщо ти не вмієш тремтливо та зворушливо любити і поважати своїх близьких, то тобі перш ніж іти працювати у позашкільний заклад, необхідно освоїти цю важливу духовну умову та якість, без яких педагога не існує.

· На великому аркуші паперу випиши всі свої професійні та людські недоліки. Посиль роботу над собою і з накопиченням досвіду, мудрості, знань, емоційних почуттів обережно приступай до їх викреслення.

· Якщо ти не вмієш утримувати дисципліну в групі, то про інші твої таланти вихованці не узнають.

· Без педагогічних вимог - успіхів у вихованні та навчанні не досягнути, без авторитету не працюють педагогічні вимоги, авторитет неможливий без любові до свого предмету, дітей, світу; любов неможлива без розумної вимогливості, вимогливість лежить в основі педагогічних вимог – коло замкнулося!

· Якщо ти мало думаєш, смієшся, відчуваєш, допомагаєш, граєш, твориш – як же ти зможеш навчити всьому цьому інших?

· Педагог - професія цілодобова і якщо не навчишся відволікатися, захоплюватися, мати інші творчі інтереси, то що ж в нас буде цікаво дітям?


Рекомендації

керівнику гуртка

КЕРІВНИК ГУРТКА

1. Загальні положення

1.1. Керівник гуртка призначається на посаду та звільняється директором закладу.

1.2. Керівник гуртка повинен мати повну або базову вищу освіту (без урахування стажу педагогічної роботи). Особа, що не має відповідної освіти, але має достатній практичний досвід, знання, вміння (наприклад у галузі народних промислів) .

1.3. Керівник гуртка підпорядкований безпосередньо методисту.

1.4. У своїй діяльності керівник гуртка керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», «Про загальну середню освіту», наказами органів управління освітою всіх рівнів з питань освіти й виховання учнів, правилами й нормами охорони праці, техніки безпеки, а також Статутом та локальними правовими актами школи (в тому числі Правилами внутрішнього трудового розпорядку, наказами й розпорядженнями директора, цією Інструкцією), трудовим договором (контрактом). Керівник гуртка дотримується Конвенції про права дитини.

2. Функції

Основними напрямами діяльності керівника гуртка є:

2.1. Додаткова освіта гуртківців.

2.2. Розвиток творчих здібностей гуртківців.

2.3. Сприяння саморозвитку і самореалізації дітей.

3. Посадові обов'язки

Керівник гуртка виконує такі посадові обов'язки:

3.1. Комплектує склад учнів гуртка, секції, студії, клубного чи іншого дитячого об'єднання і вживає заходів щодо його збереження протягом строку навчання.

3.2. Забезпечує дотримання прав і свободи дітей.

3.3. Бере участь у розробці та реалізації освітніх програм.

3.4. Складає плани і програми занять, забезпечує їх виконання, веде встановлну документацію та звітність.

3.5. Виявляє творчі здібності гуртківців, сприяє їхньому розвитку, формуванню стійких професійних інтересів та нахилів.

3.6. Підтримує обдарованих і талановитих дітей, у тому числі дітей із обмеженими можливостями здоров'я.

3.7. Організовує участь учнів у масових заходах.

3.8. Надає в межах своєї компетенції консультативну допомогу батькам (особам, що їх замінюють).

3.9. Забезпечує під час проведення занять дотримання правил охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту, проводить інструктаж з охорони праці учнів з обов'язковою реєстрацією в журналі встановленого зразка.

3.10. Оперативно сповіщає адміністрацію закладу про кожний нещасний випадок, вживає заходів щодо надання першої до лікарняної допомоги.

3.11. Підвищує свою професійну кваліфікацію, бере участь у методичній роботі різних форм, в тому числі у діяльності методичних об'єднань.

3.12. Бере участь у роботі педагогічної ради закладу.

3.13. Дотримується етичних норм поведінки, що відповідають громадському статусу педагога, побуті, громадських місцях.

3.14. Обов’язки щодо організація роботи з охорони праці

- забезпечує безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, спортивного спорядження (інвентарю) тощо.

- проводить інструктажі з безпеки життєдіяльності з вихованцями, учнями;

- терміново повідомляє керівника та службу охорони праці закладу освіти про кожний нещасний випадок, що стався з вихованцями, учнями, під час проведення позакласної, позашкільної діяльності, бере участь у їх розслідуванні, організовує надання першої долікарської допомоги потерпілому;

- веде профілактичну роботу з охорони праці серед вихованців, учнів.

4. Права

Керівник гуртка має право на:

4.1. Вільний вибір та використання методик навчання та виховання, навчальних посібників і матеріалів, підручників.

4.2. Підвищення кваліфікації.

4.3. Проходження атестації на добровільній основі на відповідну кваліфікаційну категорію.

4.4. Давання учням під час занять та перерв обов'язкових для виконання розпоряджень щодо організації занять.

5. Відповідальність

5.1. Керівник гуртка несе відповідальність відповідно до законодавства України за якість виконання освітніх програм, збереження життя і здоров'я дітей під час занять, дотримання їхніх прав і свобод.

5.2. За невиконання чи неналежне виконання без поважних причин Статуту і Правил внутрішнього трудового розпорядку школи та інших локальних нормативних актів, посадових обов'язків, встановлених цією Інструкцією, керівник гуртка несе дисциплінарну відповідальність у порядку, встановленому трудовим законодавством.

5.3. За застосування, в тому числі одноразове, методів виховання, пов'язаних із фізичним і/чи психічним насиллям над особистістю гуртківця, а також скоєння іншого аморального вчинку керівник гуртка може бути звільнений з посади, яку він обіймає, відповідно до трудового законодавства і Закону України «Про освіту».

5.4. За завдані закладу чи учасникам освітнього процесу у зв'язку з виконання (невиконанням) своїх посадових обов'язків збитки керівник гуртка несе матеріальну відповідальність в порядку і межах, встановлених трудовим і/чи цивільним законодавством.

6. Взаємовідносини (зв'язки за посадою)

Керівник гуртка:

6.1. Працює в режимі виконання встановленого йому навчального навантаження в повному обсязі відповідно до розкладу занять, участі в обов'язкових планових загальношкільних заходах і самопланування обов'язкової діяльності, для якої не встановлені норми обсягів виконання.

6.2. План роботи затверджує методист не пізніше ніж через п'ять днів після початку семестру.

6.3. Подає методисту письмовий звіт про свою діяльність в обсязі не більше 5-ти сторінок друкованого тексту протягом 5-ти днів після закінчення навчального семестру.

6.4. Отримує від директора закладу інформацію нормативно-правового і організаційно-методичного характеру, ознайомлюється під розписку з відповідними документами.

6.5. Працює в тісній взаємодії з батьками учнів (особами, що їх замінюють), систематично обмінюється інформацією з питань, що належать до його компетенції, з адміністрацією та педагогічними працівниками школи.

І. ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО ПОЗАШКІЛЬНУ ОСВІТУ(ВИТЯГ)

СТАТТЯ 4. Позашкільна освіта

Позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

СТАТТЯ 5. Структура позашкільної освіти

Структуру позашкільної освіти становлять:

позашкільні навчальні заклади;

· інші навчальні заклади як центри позашкільної освіти у позаурочний та позанавчальний час, до числа яких належать: загальноосвітні навчальні заклади незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, професійно-технічні та вищі навчальні заклади І - II рівнів акредитації;

· гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі загальноосвітніх навчальних закладів, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, професійно-технічних та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації;

· клуби та об'єднання за місцем проживання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності;

· культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші навчальні заклади, установи;

· фонди, асоціації, діяльність яких пов'язана із функціонуванням позашкільної освіти.

СТАТТЯ 5. Структура позашкільної освіти

1. Вихованці, учні і слухачі мають право на здобуття позашкільної освіти відповідно до їх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів.

2. Позашкільна освіта здобувається громадя­нами в позаурочний та позанавчальний час у позашкільних навчальних закладах та в інших навчальних закладах як центрах позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм влас­ності, в тому числі в школах соціальної реабілі­тації, міжшкільних навчально-виробничих комбіна­тах, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-II рівнів акредитації.

Здобуття позашкільної освіти ґрунтується на принципі добровільності вибору типів закладів та видів діяльності, а також здійснюється за участю батьків або осіб, які їх замінюють, трудових колективів, громадських організацій, товариств, фондів.

3. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, здобувають позашкільну освіту у порядку, встанов­леному для громадян України.

ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ ГУРТКОВОЇ РОБОТИ

Керівник гуртка, послуговуючись програмою, складає календарний плани гурткової діяльності(на півріччя, рік). Погоджує методист, затверджує директор закладу.

ІІІ. НОВОПРИЗНАЧЕНОМУ КЕРІВНИКУ ГУРТКА.

Керівник гуртка володіє :

· достатньою фаховою підготовкою відповідно до профілю гуртка;

· методикою проведення занять;

· традиційними та інноваційними формами навчально-виховної роботи з дітьми;

· здатністю сприймати й адекватно психологічно інтерпретувати поведінку дитини безпосередньо в кожний момент спілкування, фіксувати зміни в почуттях, вчинках, визначати причини які ці зміни викликають;

· сформованістю широкого набору оцінних критеріїв, які б дозволяли йому порівнювати характер змін, які настають у вербальній і невербальній поведінці вихованців, і своєчасно робити з цього приводу правильні висновки;

· умінням постійно усвідомлювати і правильно реагувати на те, як сприймають і психологічно інтерпретують його образ і поведінку вихованці;

.

Керівник гуртка зобов'язаний :

· на кожному занятті мати поурочний план або план-конспект заняття;

· проводити заняття з групами згідно затвердженого розкладу;

· завчасно повідомляти адміністрацію про відміну проведення заняття /письмовою заявою, телефонним дзвінком та ін./;

· завчасно повідомляти адміністрацію про час і місце прове­дення занять поза межами закладу /екскурсії, заняття на при­роді, концерти, змагання тощо./;

· на кожному занятті акуратно заповнювати журнал планування і обліку роботи гуртка, вести облік відвідування гуртка;

· постійно працювати над збереженням контингенту в гуртка;

· знайомити гуртківців з правилами техніки безпеки по профілю гуртка, з правилами дорожнього руху, з правилами протипожежної безпеки і постійно добиватись виконання цих правил;

· слідкувати за станом здоров'я гуртківців, сприяти їх правильному фізичному розвитку;

· відповідати за життя та безпеку гуртківців під час проведення екскурсій;

· з'являтися на роботу не пізніше ніж за 15 хв. до початку занять і після кожних 45 хв. навчального процесу робити перерву до 15 хв.

Документація керівника гуртка:

· Програма роботи гуртка.

· Журнал гурткової роботи(обов'язкові записи: мета, завдання, календарний план на навчальний рік, облік відвідування, відомості про гуртківців, облік інструктажів з техніки безпеки).

· Календарний план(затверджений дирекцією закладу).

· Конспекти занять.

· Матеріали з досвіду роботи, авторські розробки.

· Сценарії масових заходів.

Вказівки до ведення журналу планування та обліку гуртка

1. Журнал повинен бути заведений для кожної групи, гуртка окремо на весь навчальний рік.

2. В журнал заносяться плани відповідно до програми, затвердженої Міністерством освіти і науки України або авторської програми, затвердженої міським управлінням освіти.Облікується зміст роботи гуртка, ведеться облік відвідування учнів та подаються відомості про членів гуртка.

3. Журнал веде особисто керівник гуртка. Всі записи потрібно вести чітко, обов'язково ручкою. Забороняється викреслювати прізвища членів гуртка, які вибули: проти прізвища учня, що вибув, пишеться «вибув».

4. Для відміток у розділі «Облік відвідування» вживаються такі умовні знаки: спізнився - «сп». Був відсутній з невідомої причини - «нб», був відсутній з поважної причини - «пов», був хворий - «хв».

5. Плани роботи гуртка на перше і друге півріччя навчального року і на період літніх канікул складаються керівником гуртка на основі програми гуртка або згідно з положенням відповідної установи та затверджуються керівником цієї установи.

6. На кожне заняття керівник гуртка складає окремий план, записує тему, зміст і методи роботи.

7. Звіт за навчальний рік складається керівником гуртка станом на 1 червня, окремий звіт за роботу гуртка влітку — на 1 вересня.

8. У розділі «Облік роботи гуртка» після кожного заняття записується тема і зміст заняття, його тривалість.

9. У розділі «Масова і суспільно корисна робота гуртка» записуються проведені масові заходи гуртка, участь його в загальних заходах установи, виконана суспільно корисна робота.

10. У розділі «Список закінчених робіт гуртка» записуються роботи, що їх виготовлено гуртківцями і які зберігаються в школі.

11. Адміністрація установи зобов'язана систематично перевіряти роботу гуртка, виконання плану його роботи та правильність ведення журналу керівником гуртка.

12. Журнал підписують керівник установи і керівник гуртка. Журнал зберігається в канцелярії установи.


Схема-конспект гурткового заняття

Тема заняття.

Мета заняття (навчальна, розвивальна, виховна).

Завдання заняття.

Методи:

· словесні (розповідь, бесіда, пояснення, лекція, інструктаж тощо);

· наочні (демонстрація предметів, явищ, посібників тощо);

· практичні (практична робота, навчальні вправи, ігрові вправи, лабораторні досліди, екскурсія, похід тощо).

Рівні повідомлення навчального матеріалу (не обов’язково):

· інформаційний (навчальний матеріал подається у вигляді готової інформації — (розповідь, демонстрування, пояснення);

· інформаційно-операційний (водночас з інформаційним способом відтворення навчального матеріалу розгорнуто пояснюється функціонування об’єкта вивчення та способи оперування ним);

· проблемний (визначається проблема і намічається шлях її розв’язання, наприклад, розгортання низки логічних міркувань і доведень).

Методи виховання (не обов’язково):

· переконання;

· емоційний вплив;

· стимулювання.

Терміни (в т. ч. додаткові до даної теми).

Міжпредметні зв’язки.

Тип заняття (засвоєння нових знань, умінь та навичок; формування практичних умінь та навичок; застосування вмінь та навичок; узагальнення; комбінований).

Форма заняття: індивідуальне, групове, фронтальне.

Обладнання: таблиці, плакати, саморобні посібники, схеми, моделі, ТЗН, роздатковий матеріал, демонстраційний матеріал, діаграми, література тощо.

Хід заняття (його структура)

/залежить від типу заняття, інших параметрів/

І. Вступна частина

· повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів;

· актуалізація опорних знань;

· мотивація навчальної діяльності гуртківців.

ІІ. Основна частина

· висвітлення керівником матеріалу нової теми;

· оволодіння новими теоретичними знаннями, ознайомлення з термінами, способами практичних дій;

· залучення учнів до самостійного осмислення нового матеріалу, самостійна робота учнів;

· підведення гуртківців до узагальнень, висновків.

ІІІ. Заключна частина

· обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь, навичок;

· загальний підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів;

· повідомлення завдань на наступне заняття;

· рекомендована література.


Загально-педагогічні:

· Пріоритет особистості вихованця в освітньому процесі.

· Врахування вікових та індивідуальних особливостей.

· Орієнтація на процес навчання.

· Створення емоційно-актуального фону.

· Дотримання педагогічного такту і культури мови.

· Спонукання пізнавальної активності гуртківців.

Дидактичні:

· Раціональне використання кожної хвилини.

· Раціональна єдність словесних, практичних і візуальних методів.

· Використання активних методів навчання.

· Зв’язки з вивченим раніше, набутим учнем досвідом.

· Формування вмінь самостійно здобувати та застосовувати знання.

· Індивідуалізація, диференціація, інтенсифікація заняття.

· Використання інтегрованих занять.

· Використання сценарних занять.

· Заохочення учнів до вибору способу діяльності.

· Рефлексія гуртківців наприкінці заняття.

Психологічні:

· Врахування психологічних особливостей кожного учня.

· Сприяння нормальному психологічному стану, стійкому настрою вихованців.

· Розумна вимогливість і доброзичливість педагога.

· Психологічна етика і психологічний такт.

Гігієнічні:

· Дотримання нормального температурного режиму, провітрювання.

· Дотримання норм освітлення приміщення.

· Відповідність меблів.

· Чергування видів навчання, динамічні паузи.