Інформація батькам

Бажано пам'ятати

1. Завжди пояснюйте мотиви своїх вимог і своєї поведінки.

2. Якщо помилилися або неправі, попросіть вибачення.

3. Свої вимоги доводьте до кінця.

4. Запитуйте у дитини її думку про ті чи інші речі.

5. Те, що ви бажаєте бачити в дитині, демонструйте не словами, а своїм власним прикладом.

6. Забезпечення їжею, одягом, іншими речами не значить виховувати.

7. Займайтеся з дитиною спільною працею.

8. Дитина має мати своє життя і свою територію, куди ви не маєте права без її дозволу входити.

9. Дитина – дзеркало батьків, учителів, близького оточення.

10. Бити дитину – означає демонструвати свою навчально-виховну неспроможність.

Любити і забороняти

§ Заборони: фактор безпеки. Вони вчать дитину стримувати свої пориви. Бо, не керуючи своєю поведінкою, вона буде жити у постійній тривозі.

§ Вони дозволяють дитині стати людиною. Не звір з іклами, не наділений владою дорослий, вона вчиться усвідомлювати своє місце і поважати інших людей.

§ Вони дають дитині поняття про закон, звертаючись до якого, можна розв’язати конфлікти без насильства.

Встановлювати межі дозволеного не завжди легко і приємно. Але завжди треба, адже без них дитина не стає ні вільнішою, ні щасливішою. Головне, щоб правила й обмеження були розумними.

Покарання, читання лекцій, крики, звинувачення або при соромлення можуть викликати в дитини лише опір або фрустрацію.

Так виглядає приклад позитивного зв’язку з дитиною перед корекцією її поведінки: «Я тебе люблю, але не дозволяю тобі так робити». Цей приклад ілюструє концепцію позитивної дисципліни, яка є одночасно і доброю, і непохитною.

Помилково також думати, що коли ми станемо давати дітям усе, чого вони хочуть, це буде ефективним способом домогтись від них бажаної поведінки. Потурання і надмірна опіка не є ефективним способом встановлення якісного позитивного зв’язку. Ефективний зв'язок виникає тільки тоді, коли дорослий і дитина відчувають повагу і довіру один до одного.

Для створення позитивного зв’язку використовуйте наступні прийоми:

· Систематично приділяйте час спілкуванню з дітьми.

· Слухайте дитину дуже уважно. Потрібно відкласти усі свої справи, щоб дитина розуміла, яка вона для вас важлива.

· Будьте уважними до почуттів і настрою вашої дитини. Хіба ми не відчуваємо себе щасливими, коли нас розуміють?

· Діліться своїми почуттями і думками, коли це необхідно. Діти відчувають позитивний зв'язок також тоді, коли ви з повагою і довірою ділитеся з ними чимось важливим для себе або про себе.

· Шукайте рішення спірних питань РАЗОМ з дітьми (обговорюючи, аргументуючи й вислуховуючи один одного), не чекаючи охолодження стосунків.

· Ставте навідні запитання (замість авторитарних заборон і погроз), щоб допомогти дітям усвідомити можливі наслідки їхнього вибору.

· Обіймайте один одного. Є моменти, коли дитині (та й вам теж) потрібні лише міцні обійми й більше нічого.

Після того, як позитивний зв'язок встановлено, діти відкриваються для позитивної корекції.

Ефективними методами позитивного пошуку рішень є сімейні ради та сповнений поваги діалог з дитиною.

Коли діти відчувають позитивний зв'язок, вони почувають себе важливою частиною спільноти, сім’я це чи шкільний клас. Часто цього цілком достатньо, щоб зупинити прояви поганої поведінки.

Ключові навички для успішного навчання

Ніколи не рано й не пізно допомогти дитині розвинути комплекс навичок, необхідних для досягнення успіху у шкільному навчанні. У даний комплекс входять організаційні навички та навички тайм-менеджменту (управління часом), навички визначення пріоритетів, зосередження й мотивації. Далі пропонуються поради, які допоможуть батькам спрямувати дитину на правильний освітній шлях.


Спілкуйтеся з дитиною. Для того щоби з'ясувати, якими з перерахованих вище навичок ваша дитина вже володіє, а які їй ще тільки належить розвинути, почніть просту бесіду про її цілі. Спитайте дитину про те, які в неї улюблені предмети, яких уроків вона боїться, чи задоволена вона своїми оцінками.

Прислухайтесь до підказок. Поєднуйте власні спостереження з оцінкою самої дитини. Чи не перевантажена вона завданнями? Якщо так, у такому випадку в неї можуть бути проблеми з організацією часу. Чи виникають у дитини труднощі при виконанні шкільних робіт? Можливо, вона легко відволікається. Узагалі, чи цікаво їй учитись? Якщо ні, то, імовірно, дитині потрібна допомога у формуванні мотивації.

Виявляйте проблемні сфери. Допоможіть дитині визначити, з якими академічними навичками в неї виникають проблеми.

1. Організаційні навички


Для того щоби бути успішними в навчанні, діти повинні бути організованими, при цьому неважливо, іде мова про необхідність пошуку потрібних матеріалів для виконання завдання чи треба не забути принести додому свої підручники. У багатьох дітей проблеми навчання пов'язані, швидше за все, з недоліком організації, ніж з відсутністю інтелектуальних здібностей.


Поради, як допомогти дитині стати більш організованою:


Складіть список речей, які ваша дитина щодня повинна відносити у школу та приносити назад додому. Повісьте першу копію перед вхідними дверима, а іншу покладіть в її шкільний рюкзак. Перевіряйте його щодня, щоб упевнитися, що вона виконує всі пункти списку.

Дізнайтесь, наскільки добре, вчасно та в повному обсязі дитина виконує домашню роботу, як вона веде шкільні зошити. Потім разом розробіть систему виконання домашньої роботи – таку, яка їй сподобається, яку, відповідно, їй захочеться застосовувати на практиці.

Купуйте разом з дитиною приладдя, які допоможуть їй стати більш організованою, наприклад, папки, швидкозшивачі тощо.

2. Навички тайм-менеджменту


Планування достатньої кількості часу на виконання завдань може бути важким завданням для вашого маленького учня. Навіть коли дітям дається цілий тиждень на написання реферату, багато хто з них починають працювати над завданням лише ввечері напередодні дня здачі. Навчання вміти організовувати час у продуктивні блоки вимагає практики й досвіду.


Поради про те, як допомогти дитині навчитися краще управляти своїм часом:


Плануйте виконання завдань на місяць. Починайте з виконання найбільших завдань, розбиваючи їх на більш дрібні частини для щовечірнього виконання.

Допоможіть дитині відстежити, скільки часу вона витрачає на виконання домашніх завдань щотижня, щоб вона могла зрозуміти, як розділити цей час на керовані відрізки.

Разом визначте час для виконання домашніх завдань вечорами й допомагайте дитині дотримуватися цього графіка.

Якщо ввечері часу не вистачає, допоможіть дитині знайти інші можливості для виконання шкільних завдань, наприклад, уранці, під час самостійної підготовки у школі або у вихідні дні.

3. Навички встановлення пріоритетів


Іноді діти відстають у школі й не можуть вчасно виконувати завдання просто тому, що не знають, з чого треба починати. Розподіл пріоритетності завдань – це вміння, яке стане у пригоді дитині в житті, тому ніколи не рано його навчитись.


Поради, які допоможуть вашій дитині правильно розставляти пріоритети:


Попросіть дитину записати всі завдання, які їй треба виконувати, навіть ті, які не пов'язані зі школою.

Попросіть її проставити перед усіма завданнями позначки від 1 до 3, де 1 – найбільш важливе завдання.

Попросіть дитину розповісти вам про кожне завдання, щоб ви могли зрозуміти пріоритети вашого малюка. Якщо він ставить позначку 1 перед громадськими заходами, ви дізнаєтесь, до чого прикута вся його увага.

Допоможіть дитині змінити деякі помітки, щоб розставити пріоритети на користь академічної успішності. Потім запропонуйте їй переписати список таким чином, щоб усі завдання з позначкою 1 стояли на початку списку.

Періодично перевіряйте цей список і спостерігайте за тим, як дитина розвивається та змінюється, які пріоритети вона дає новим завданням.

4. Навички зосередження уваги


Коли ваш другокласник учить орфографію або старшокласник готується до контрольної роботи із тригонометрії, дуже важливо, щоб він працював над шкільними завданнями без перешкод і чинників, що відволікають.


Поради, які допоможуть дитині вчитися краще зосереджуватись на завданнях:


На той час, протягом якого дитина працює за комп'ютером, вимкніть доступ до електронної пошти й ігор.

Під час виконання домашніх завдань оголосіть заборону на розмови по телефону й перегляд телепрограм.

Шукайте в домі місце, що підходить для специфіки навчального завдання. Якщо дитина працює над рефератом, їй, можливо, буде потрібно багато місця; якщо ж вона готується до контрольної роботи з мови, їй потрібен добре освітлений стіл.

Для кращого зосередження під час виконання домашнього завдання виведіть із її кімнати братів і сестер.

5. Мотивація


Більшість дітей кажуть, що вони хочуть добре вчитись у школі, але багато хто не дотягує до рівня виконання шкільної роботи, необхідного для досягнення успіху в навчанні. Причиною цього часто є недостатня мотивація. Для того щоб спрямувати дитину на шлях успішного навчання, поєднайте інтереси малюка з навчанням.


Поради, які допоможуть вам краще мотивувати дитину на навчання:


Поєднуйте шкільні уроки з життям вашої дитини. Якщо вона вивчає відсотки, то коли наступного разу ви підете разом у магазин, попросіть її порахувати ціну товару зі знижкою.

Поєднуйте інтереси вашої дитини з навчанням. Якщо вона захоплена музикою, дайте їй книги про музикантів і продемонструйте зв'язок між музикою й іноземними мовами або музикою й математикою.

Дайте дитині можливість контролювати ситуацію та право вибору. Нехай вона сама складає розклад навчальних занять (під вашим наставництвом, звичайно), організує роботу з виконання шкільних завдань тощо.

Заохочуйте дитину ділитися своїм досвідом та знаннями. Систематично питайте її про те, чого вона навчаєтьсь у школі, що цікаве для себе відкриває.

Вітайте своїх дітей, заохочуйте їх, відзначайте всі їхні успіхи.

Часто діти бояться пробувати щось нове через страх перед невдачами чи через спогади про випадки, коли вони не досягали успіху. Ви можете допомогти дитині розірвати це коло, відзначаючи її успіхи, навіть найменші і, здавалось би, незначні, а також надаючи всі можливості для досягнення успіху в навчанні.