Збереження психічного і фізичного здоров'я

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗАПОБІГАННЯ САМОГУБСТВАМ

Щорічно починаючи з 2003р. за ініціативою Міжнародної асоціації запобігання самогубствам (IASP) у світі 10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам (World Suicide Prevention Day, WSPD). Заходи проводяться за активної підтримки ВООЗ та під патронажем ООН.

Мета Дня – підвищити усвідомлення того, що суїциду можна запобігти.

За останні 45 років рівень самогубств зріс у всьому світі на 60%. До 2020р. очікується зростання чисельності випадків смерті від самогубств у 1,5 рази, що cкладатиме приблизно 1,53млн. на рік. За даними ВООЗ, у ІІІ-му тисячолітті від суїцидів гине більше людей, ніж через всі війни та насильницькі вбивства разом взяті; суїциди складають майже половину всіх випадків насильницької смерті у світі.

Люди, які вчиняють суїцид, на час скоєння самогубства, зазвичай страждають від сильного душевного болю і перебувають в стані стресу, депресії, відчувають неможливість впоратися зі своїми проблемами і дивляться в майбутнє без надії. За деякий час перед скоєнням суїциду, як правило, можна помітити зміну звичайної поведінки людини:

–спостерігається відсутність планів на майбутнє та занурення в роздуми про смерть («Чому це повинно мене турбувати? Адже завтра я можу померти»);

– проведення часу в звичному оточенні викликає у людини відчуття нудьги, що в свою чергу призводить до розриву контактів, ізоляції від друзів і сім’ї, перетворення в людину-одинака; при цьому людину непокоїть постійне відчуття самотності, непотрібності, провини або смутку;

– відзначаються раптові напади гніву, часто – через дрібниці;

– при виконанні роботи, яка раніше приносила задоволення, людина відчуває нудьгу, порушується її увага, що призводить до зниження результативності;

– скарги на соматичне нездужання (болі в животі, головні болі, постійну втому, часту сонливість), безсоння або підвищену сонливість, втрату апетиту або навпаки з’являється імпульсивна обжерливість;

– незвично зневажливе ставлення до свого зовнішнього вигляду;

– споживання алкоголю чи наркотиків.

Слід зазначити, що, якщо раніше найвищі показники самогубств спостерігалися серед літніх чоловіків, то на сьогодні в третині країн світу (не залежно від ступеня її розвитку) до групи найвищого ризику відносять молодих людей. У таких країнах самогубство входить в трійку основних причин смерті у віковій групі 15-44 років, та є другою за значенням причиною смерті у віковій групі 10-24 років.

У профілактиці депресій у підлітків важливу роль відіграють батьки. Люди повинні пам’ятати, що за будь-яку суїцидальну поведінку дитини у відповіді в першу чергу дорослі, які вчасно не помітили зміни, що відбуваються з дитиною і не здійснили відповідних дій задля її попередження:

1. Необхідно постійно розмовляти з дитиною, задавати їй питання про її стан, вести бесіди про майбутнє, будувати плани. Потрібно підтримувати в дитини оптимістичний настрій, впевненість, показати, що вона здатна досягати поставлених цілей. Не звинувачувати її у «вічно незадоволеному вигляді» і «буркотливості», краще показати їй позитивні сторони і ресурси її особистості. Не треба порівнювати її з іншими дітьми – більш успішними, бадьорими, добродушними. Ці порівняння погіршать і без того низьку самооцінку підлітка. Можна порівнювати тільки підлітка-сьогоднішнього з підлітком-вчорашнім, і налаштувати на позитивний образ підлітка-завтрашнього.

2. Кожен день необхідно дізнаватись про щось нове, робіть те, що ніколи раніше не робили. Вносьте позитивну різноманітність в повсякденне життя своєї дитини.

3. Підліток повинен дотримуватися режиму дня. Необхідно простежити за тим, щоб він добре висипався, нормально харчувався, достатньо часу перебував на свіжому повітрі, займався рухливими видами спорту.

4. Організоване цікаве дозвілля дитини – основний метод попередження аутоагресивних дій.

5. До всіх натяків на суїцид слід ставитися з усією серйозністю. Якщо ви помічаєте, що проблема існує, зверніться за консультацією до фахівця (психолога або психотерапевта).

за матеріалами medstat.kiev.ua