Методичне об'єднання вчителів гуманітарного циклу

Відомості про членів методичного об'єднання вчителів гуманітарного циклу


Звіт про роботу МО за 2021-2022 н. р.

У 2021-2022 навчальному році шкільне методичне об’єднання вчителів гуманітарного циклу продовжило роботу над вивченням науково-методичної проблеми: «Реалізація особистісно орієнтованого й комунікативно спрямованого навчання дітей з особливими освітніми потребами». Педагоги вирішували першочергові завдання навчання, виховання школярів,  оптимізації процесів їх адаптації та соціалізації в сучасних умовах.

    Основною метою роботи методичного об’єднання  стало  забезпечення розвитку індивідуальних здібностей, пізнавальних інтересів, ціннісних орієнтацій учнів, реалізація педагогічних принципів диференціації та індивідуалізації навчання на інтегративно-гуманістичних засадах.

   Особлива увага зверталась на максимальне виявлення і використання суб’єктивного досвіду кожної дитини, на конструювання й організацію навчального матеріалу з орієнтацією на можливість вибору учнями змісту, виду та форми виконання завдань, на забезпечення свідомого засвоєння школярами навчальної інформації й усвідомленості їх навчальної діяльності; поглиблено вивчались особливості труднощів, які виникали у процесі навчання у дітей з ООП, з метою врахування їх вчителем при виборі найбільш ефективних і результативних навчальних методів і прийомів, спрямованих на їх подолання.

  Вівся посилений пошук ефективних форм та методів роботи, спрямованих на активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів, на формування їх комунікативної, інформаційної компетенції, мовних і  читацьких умінь та навичок, культури мовлення, навичок роботи з текстовою інформацією, корекцію лексико-семантичних порушень мовлення у дітей. Особливу увагу було сконцентровано на проведенні корекційно-розвиткової роботи з дітьми зі складними порушеннями розвитку та формуванні компетентнісних якостей їх особистості.

       Відбулося  чотири засідання методичного об’єднання, на яких вчителі вивчали і застосовували  на практиці сучасні досягнення дефектології, передовий педагогічний досвід, опрацьовували нормативні документи, обговорювали актуальні питання методичної та психолого-педагогічної науки, ділилися власними напрацюваннями, планували сумісну методичну діяльність. Педагоги продовжували навчатися на спецсемінарах по психології, запрошували на засідання методичного об’єднання  психолога школи Бединську Т. О., яка надавала вичерпну інформацію з певних питань, допомагала у розв’язанні різноманітних педагогічних ситуацій.

   Педагоги активно працювали над реалізацією педагогічних принципів, форм, прийомів індивідуального впливу на учнів на уроці, над формуванням у школярів вищих психічних функцій та забезпеченням їх усвідомленості та довільності.

      Практикувались різні форми проведення засідань: круглий стіл, проблемний семінар, консультативний пункт, заняття у дидактичній майстерні. В силу об’єктивних причин, пов’язаних з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19) та військовим станом, було проведено чотири засідання методичного об’єднання, одне з яких відбулось онлайн. Засідання №1 на тему: «Особливості організації освітнього процесу в НРЦ у 2021-2022 навчальному році».

Засідання №2 на тему: «Використання ігрових ситуацій на уроках гуманітарного циклу: як пробудити в учнів інтерес до навчання».

Засідання №3 на тему: «Організація ефективного контролю та своєчасної корекції знань учнів».

Засідання №5 на тему: «Заняття у дидактичній майстерні».

Засідання №4 на тему: «Шляхи естетичного розвитку школярів з особливими освітніми потребами у процесі навчання та у позакласній роботі» перенесено на наступний навчальний рік.

  Протягом 2021-2022 н. р. педагоги методичного об’єднання продовжували працювати над підвищенням фахового рівня при Волинському регіональному центрі підвищення кваліфікації та на різних онлайн платформах.

Завдання на 2022 – 2023 навчальний рік

   У 2022 – 2023 н. р. шкільне методичне об’єднання вчителів гуманітарного циклу продовжить працювати над вивченням науково-методичної проблеми «Реалізація особистісно орієнтованого й комунікативно спрямованого навчання дітей з особливими освітніми потребами». У зв’язку з цим педагоги методичного об’єднання працюватимуть над такими завданнями:

·       підвищення професійної компетентності вчителів шляхом втілення в освітній процес нового Державного стандарту базової середньої освіти за реформою НУШ; вивчення і застосування на практиці сучасних досягнень дефектології, передового педагогічного досвіду; подальше впровадження в освітній процес компетентнісного підходу, сучасних особистісно орієнтованих технологій; розвиток ініціативи і творчості, новаторських пошуків педагогів;

·       навчально-методичне забезпечення викладання предметів гуманітарного циклу в 5 класі в контексті впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти за реформою НУШ;

·       забезпечення розвитку індивідуальних, пізнавальних здібностей, інтересів, ціннісних орієнтацій учнів; максимальне виявлення і використання суб’єктивного досвіду кожної дитини;

·       формування комунікативної компетентності учнів з ООП  на уроках української мови і літератури;

·       пошук оптимальних шляхів вироблення якісних читацьких навичок у сучасних освітніх умовах;

·       корекція лексико-семантичних порушень мовлення у дітей із ЗНМ;

·       індивідуальний і диференційований підхід до учнів з урахуванням особливостей їх розвитку;

·       створення умов для вироблення в учнів вміння компетентно і цілеспрямовано орієнтуватися в інформаційному і комунікативному сучасному просторі, застосовувати здобуті знання, практичні навички у житті;

·       формування в учнів практичних умінь і навичок шляхом ефективного поєднання традиційних та інноваційних форм і методів навчання;

·       підвищення якості навчальних досягнень школярів з гуманітарних предметів;

·       системність, цілеспрямованість і послідовність у проведенні корекційної роботи на уроках гуманітарного циклу.

 Тематика засідань методичного об’єднання вчителів гуманітарного циклу на 2022-2023 н. р.

Засідання № 1. Тема: «Особливості організації освітнього процесу в НРЦ у 2022-2023 навчальному році».

Засідання №2. Тема: «Формування комунікативної компетентності учнів з ООП на уроках української мови і літератури».

Засідання № 3. Тема: «Корекція лексико-семантичних порушень мовлення у дітей із ЗНМ».

Засідання №4. Тема: «Шляхи естетичного розвитку школярів з особливими освітніми потребами у процесі навчання та у позакласній роботі».

Засідання №5. Тема: «Роль діагностики у складанні індивідуальних корекційних схем у логопедичній роботі».

Звіт про роботу МО за 2020-2021 н. р.

У  минулому 2020-2021 навчальному році педагоги методичного об’єднання працювали над вивченням науково-методичної проблеми: «Реалізація особистісно орієнтованого й комунікативно спрямованого навчання дітей з особливими освітніми потребами», вирішували першочергові завдання навчання і  виховання школярів у сучасних умовах.  

    Робота методичного об’єднання була спрямована на підвищення  професійної компетентності вчителів шляхом вивчення і застосування на практиці сучасних досягнень дефектології, передового педагогічного досвіду; розвиток ініціативи і творчості, новаторських пошуків педагогів; забезпечення розвитку індивідуальних здібностей, пізнавальних інтересів, ціннісних орієнтацій учнів.

   Особлива увага зверталась на максимальне виявлення і використання суб’єктивного досвіду кожної дитини, на конструювання й організацію навчального матеріалу з орієнтацією на можливість вибору учнями змісту, виду та  форми виконання завдань, на реалізацію педагогічних принципів диференціації та індивідуалізації навчання на інтегративно-гуманістичних засадах.

   Вівся посилений пошук ефективних форм та методів роботи, спрямованих на активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів з ООП, на формування   комунікативних, орфографічних, читацьких умінь та навичок, культури мовлення, корекцію лексико-семантичних порушень мовлення у дітей. Особливу увагу було сконцентровано на проведенні корекційно-розвиткової роботи з дітьми зі складними порушеннями розвитку та формуванні компетентнісних якостей їх особистості.

   Педагоги активно працювали над реалізацією педагогічних принципів, форм, прийомів індивідуального впливу на учнів на уроці, над формуванням у школярів вищих психічних функцій та забезпеченням їх усвідомленості та довільності.

       Відбулося  шість засіданнь методичного об’єднання, на яких вчителі опрацьовували нормативні документи, обговорювали актуальні питання психолого-педагогічної науки, ділилися досвідом, планували сумісну методичну діяльність. 

Засідання №1 на тему: «Особливості організації освітнього процесу в НРЦ у 2020-2021 н. р.» (підготувала голова МО Медведєва І. С.). 

Засідання №2 на тему: «Організація ефективного контролю і оцінювання знань учнів з особливими освітніми потребами на уроках гуманітарного циклу» (підготувала голова МО Медведєва І. С.). 

Засідання №3 на тему: «Формування комунікативних навичок у дітей з особливими освітніми потребами» (підготувала голова МО Медведєва І. С.). 

Засідання №4 на тему: «Різноманітні форми і методи роботи на уроці української мови як фактор формування орфографічних навичок у дітей з особливими освітніми потребами» (підготувала вчитель української мови Лавренюк О. В.). 

Засідання №5 на тему: «Використання елементів традиційних та інноваційних навчально-корекційних методик як ефективний спосіб роботи з дітьми зі складними порушеннями розвитку» (підготувала вчитель індивідуального навчання Михалюк Л. А.). 

Засідання №6 на тему: «Використання інтерактивних методик на уроках християнської етики для формування життєвих компетентностей школярів» (підготувала вчитель християнської етики Бульчак О. І.).

    Аналіз результатів моніторингових досліджень дозволив здійснювати своєчасну корекцію та досягти вищої якості знань з гуманітарних предметів на кінець навчального року. Обговорення проблем дидактичного забезпечення уроків, унаочнення активізувало роботу вчителів щодо поповнення кабінетів новою методичною літературою, наочністю, роздатковим матеріалом, добіркою аудіо- та відеоматеріалів до окремих тем уроків.

   Підвищенню педагогічної майстерності сприяли відкриті уроки (з української мови з ученицею 7 класу Сорокіною О – вчитель Лавренюк О. В., з української мови з учнем 8 класу Гнатюком В. – вчитель Михалюк Л. А., з християнської етики у 8 класі – вчитель Бульчак О. І., відкрите корекційне заняття – психолог Кочкіна О. Г.), їх аналіз та самоаналіз. Педагоги методичного об’єднання приймають активну участь у позакласній роботі з дітьми. Так було організовано і проведено екскурсії до місцевого краєзнавчого музею. В останній тиждень лютого 2021 року було підготовлено й проведено ряд заходів по відзначенню 150-річчя від дня народження Лесі Українки:

На початку березня традиційно у закладі відзначали Шевченківські дні.

У 2021 році успішно пройшли чергову атестацію вчителька християнської етики Бульчак О. І., якій підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» і встановлено звання «старший вчитель»; вчителька індивідуального навчання Михалюк Л. А., якій встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»; вчителька української мови і літератури Лавренюк О. В.. якій встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії»; психолог Кочкіна О. Г., якій встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії».


Завдання на 2021 – 2022 н. р.

У 2021 – 2022 н. р. шкільне  методичне об’єднання вчителів гуманітарного циклу продовжить роботу над вивченням науково-методичної проблеми  «Реалізація особистісно орієнтованого й комунікативно спрямованого навчання дітей з особливими потребами». У зв’язку з цим члени методичного об’єднання працюватимуть над такими завданнями:

Тематика засідань методичного об’єднання вчителів гуманітарного циклу на 2021-2022 навчальний рік

Засідання №1. Тема: «Особливості організації освітнього процесу в НРЦ у 2020-2021 навчальному році».

Засідання №2. Тема: «Використання ігрових ситуацій на уроках гуманітарного циклу: як пробудити в учнів інтерес до навчання».

Засідання №3. Тема: «Роль аналітико-синтетичних вправ у формуванні навичок роботи з текстовою інформацією в учнів з порушеннями інтелектуального розвитку”.

Засідання №4. Тема: «Шляхи естетичного розвитку школярів з особливими освітніми потребами у процесі навчання та у позакласній роботі».

Засідання №5. Тема: «Заняття у дидактичній майстерні».