Фішбоун
Прийом «Фішбоун» на уроках природознавства
Фішбоун (діаграма «риб’ячої кістки» (англ. Fishbone Diagram) – один з найбільш ефективних прийомів, який можна використовувати тоді, коли необхідно встановити причинно-наслідкові зв’язки, здійснити обгрунтований вибір, розвинути навички роботи з інформацією, навчити вирішувати проблеми тощо.
Діаграма фішбоун має також назву “Діаграма Ішікави” – графічний спосіб дослідження та визначення найбільш суттєвих причинно-наслідкових взаємозв’язків між чинниками (факторами) та наслідками у досліджуваній ситуації чи проблемі.
Одним з ефективних і цікавих для учнів методичних прийомів, який використовую в групах, є прийом «Фішбоун». Дослівно він перекладається з англійської як «Скелет риби» і спрямований на розвиток критичного мислення учнів в наочно-змістовній формі. Суть даного методичного прийому - встановлення причинно-наслідкових взаємозв'язків між об'єктом аналізу і впливаючими на нього факторами, вчинення обґрунтованого вибору. Додатково метод дозволяє розвивати в учнів навички роботи з інформацією і вміння ставити і вирішувати проблеми.
Сьогодні з метод “риб’ячої кістки” або “риб’ячого скелету” використовують всі – і в бізнесі, і в освіті.
Метод Fishbone можна використовувати як окремо для здійснення аналізу певної ситуації, так і зробити його стратегією цілого уроку. При цьому найбільшого ефекту можна досягти під час уроків узагальнення та систематизації знань, коли тема вже вивчена.
Схема включає в себе чотири основні блоки, представлені у вигляді голови, кісток та хвоста риби. Кожна з них відповідає за конкретні складові:
- голова – тема, питання або проблема, що підлягає аналізу;
- верхні кістки (або ті, що розміщені з правого боку при вертикальному положенні схеми) – основні поняття теми та причини виникнення проблеми;
- нижні кістки (або ті, що розміщені з лівого боку при вертикальному положенні схеми) – факти, що є підтвердженням певних причин чи понять, вказаних у схемі;
- хвіст – відповідь на поставлене питання, висновки.
Важливо! Найважливіші поняття треба розміщувати ближче до голови.
Fishbone буде доречним як під час індивідуальної, так і в процесі роботи в групах. В останньому випадку учасники групи зможуть обговорити проблемне питання та поглянути на нього з різних точок зору.
Як правило, прийом фішбоун виконується в декілька етапів:
- Формування групи для аналізу проблемного питання. Оптимальна кількість учнів – 5.
- Кожна група отримує зображення риб’ячого скелету (або малює його самостійно), а потім заповнює основні кістки, вказуючи проблему, причини та факти. Заповнювати схему можна лише після тривалого обговорення всією групою, яке має займати приблизно 10 хвилин.
- Якщо проблем та фактів, які заслуговують на увагу, багато, то до основної схеми можна домалювати відгалуження.
- Коли схема повністю заповнена, настає час детального аналізу причин та наявних фактів.
Після обговорення в групах учні презентують результати роботи перед класом, аргументуючи свої висновки та відповідаючи на питання однокласників. Потім можна запропонувати учням подумати про те, що нового вони дізналися, яких висновків дійшли та наскільки успішною була дискусія.
Прийом Фішбоун можна використовувати як на уроках в початкових класах так і інших. Це зумовлює інтерес учнів, зацікавленість.
Фрагмент уроку
Тема: Використання води людиною. Охорона води
Мета: узагальнити та систематизувати знання про властивості води, інформацію про цінність води, прищеплювати навички економного витрачання води в домашніх умовах;розвивати увагу, спостережливість, пам’ять, словниковий запас, вміння зв’язно висловити свою думку та довести її; здійснювати екологічне виховання, виховувати бережне ставлення до навколишнього середовища, а саме до води; формувати почуття відповідальності за свої дії та активної життєвої позиції учнів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
Розповідь вчителя
У криниці найкорисніша вода – джерельна, кринична. Гуртом копають криницю, доглядають її. А щорічно в кінці травня виливають, вичищають воду в криницях і відзначають свято Криниці. Слово «криниця» означає джерело. Криниця з журавлем споконвіку символізує достаток, невичерпну людську доброту, щирість, привітність. Пригощаючи гостя чи подорожнього водою, завжди приповідали: «Пийте на здоров’я, хай бог дає вам сили». Ця традиція збереглася і понині.
Уявіть, що буде, якщо разом з поталими водами й дощовими стоками в ріки й озера потраплять шкідливі речовини:
- зникнуть рослини (у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища в Україні зникло 150 видів рослин, зникнення навіть одного виду рослин може спричинити зникнення 10 – 30 видів комах);
- зникнуть комахи (зникнуть комахи – не буде комахозапильних рослин, зникнуть птахи);
- зникнуть птахи (зникне м’ясо, яйця, пух, пір'я, люди не зможуть милуватися співом солов'я, жайворонка чи дрозда);
- зникнуть тварини (зникне молоко і м’ясо, зникне хутро, не буде задоволення від спілкування з тваринами.);
- зникнуть люди (зникне життя).
- Який висновок можемо зробити? (Усе в світі взаємопов’язане, зникне прісна вода – зникне людина. А значить треба раціонально використовувати та охороняти прісну воду).
Змагання команд
- А зараз поділимося на дві команди та проведемо змагання.
Завдання №1
Перед вами схема «Фішбоун» та дані забруднення води. Ваше завдання полягає в тому, щоб проблему поставити у зону голови, рішення - в зону хвоста, причини - у зону верхньої частини схеми, а факти – у зону нижньої частини схеми (у команд наявні «скелети риб», які треба відповідно заповнити потрібними даними) та пояснити зроблений вами вибір. Виграє та команда, яка точно розставить всі дані по місцях та пояснить свій вибір.
Проблема: Забруднення води
Причини:
- Тверді відходи
- Стічні води
- Забруднення підземних вод
- Промислові відходи
- Витік нафти, масел
Факти:
- Шлунково-кишкові захворювання
- Погіршення якості питної води
- Ослаблення імунної системи людини
- Зникнення 150 видів рослин
- Загибель риб
Висновок: Раціональне використання води і дбайливе ставлення до неї.
Спільна робота учнів – це відмінний спосіб розвитку їхньої активності, зміни способу мислення, виховання соціальних і моральних навичок: здатності працювати в команді, приймати групове рішення і нести відповідальність за нього, прагнути отримати нові знання. Упровадження методичного прийому «Фішбоун» в навчальний процес підвищує ефективність навчання в умовах модернізації змісту і форм освіти.