Тема уроку. Літературні казки. Лисичка і Журавель
Мета. Ознайомити учнів із поняттям «літературна казка»; вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей.
Обладнання: демонстраційні картки, таблиці слів, зображення лисички і журавля, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель», картки із завданнями для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організація класу
Учитель: Пролунав уже дзвінок,
починається урок.
Тож тихесенько сідайте,
Та почнімо працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. А ім’я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з цих букв ( на дошці розміщені букви)
К К З А А.
1.Інтерактивна вправа «Асоціативне гроно»
- Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому?
(Бабуся, мама, герої, диво, добро, зло, фантастика, зло)
2.Бесіда.
- Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?
- Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви дивитеся їх по телевізору.
- Діти, чи любите ви читати казки?
Назвіть свої улюблені казки.
- А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).
- Доберіть споріднені слова до слова казати (казкар, казковий, казка).
- Хто такий казкар? (людина, яка складає казки).
- А що може бути казковим? (герой, вечір, свято, подарунок, пісня).
- А яке це казкове? (дуже гарне, чудове).
- А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Казки народилися в сиву давнину. Вони виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалося. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими або літературними.
Тому сьогодні на уроці ми почнемо знайомство з літературними казками. Читатимемо казку «Лисичка та Журавель», яка входить до збірки казок «Коли ще звірі говорили». На прикладі цієї казки,ми з вами вчитимемось порядності, дружби. Спробуємо помирити Лисичку з Журавлем.
Із назви казки ви вже здогадалися, що дійовими особами казки є … (Лисичка і Журавель)
- Як ви гадаєте, чи може Лисичка дружити з будь-яким птахом? Чому?
- От ми зараз і дізнаємось, чому ж Лисичка не дружить із Журавлями.
IV. Сприймання і засвоєння матеріалу уроку
1. Словникова робота
- Перш ніж читати казку, давайте разом розберемо значення окремих слів, які зустрічатимуться вам у казці.
а) пояснити значення слів:
призволяйся, приятелі, страва, зареклася, запросини, розгнівалася;
б) дібрати близькі за значенням слова до даних слів:
приятелювати, припрошувати, пісним голосом,встромлює голову, не погордуй, облизня спіймавши.
2.Первинне ознайомлення з казкою
Читання казки вчителем
- Куди запрошували Лисичка і Журавель один одного?
3.Читання казки учнями «ланцюжком»
- Які страви готували приятелі один одному? Чому саме ці страви?
4. Перевірка сприймання змісту казки. Гра «Так чи ні»
- Лисичка та Журавель були сусідами. (Ні)
- Для Журавля Лисичка наварила кашки. (Так)
- До столу вона подала свою страву у тарілці. (Так)
- Журавель наварив смачної страви і склав її у казанок. (Ні)
- Лисичка з глечика пила саму юшку. (Ні)
- З того часу Лисичка не пригощає Журавля. (Ні)
5. Фізкультхвилинка
Ми з вами трохи потрудились
І мабуть трохи притомились.
Тепер настав час відпочинку,
Ми почнемо фізкультхвилинку.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
Сонце в спинки припікає,
Лиски з нірок вибігають
І під сонечком стрибають.
Дмухнув вітер – лиски сіли,
Бо страшенний вітер збив їх.
Піднялися, тихо встали,
Мило з нами танцювали.
Будемо ми всі сідати
Й далі плідно працювати.
6. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
- Зачитайте, як Лисичка запрошувала Журавля до себе в гості?
- Як припрошувала?
- Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? Як ви думаєте, чому?
- Уявіть себе на місці Журавлика, як він почувався в гостях у Лисички?
- Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?
- Прочитайте, яку посудину обрав Журавлик? Чому?
- Як відреагувала Лисичка на Журавлине частування?
- Чи приятелюють від того часу Лисичка з Журавлем? Чому?
- Від чого застерігає народ у цій казці?
7. Характеристика дійових осіб
Робота в групах
V. Закріплення вивченого матеріалу
1.Гра Закінчи речення»
Вчитель читає речення, а учні шукають його і дочитують до кінця.
2. Робота в групах
1 група – з’єднати частини прислів’я так, щоб можна будо його прочитати.
Яке частування – так і їстимеш.
Як посолиш, воно добром вернеться.
Роби добро, таке дякування.
2 група – складіть прислів’я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.
Друзі напізються в дібі. ( Друзі пізнаються в біді.)
Потрудись, габіпой а діто жев діайбо. (Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.)
Як сополиш, кат і тиїсмеш. (Як посолиш, так і їстимеш.)
3 група – спробуйте помирити Лисичку і Журавля. Придумайте продовження казки.
3.Творча робота. Розвиток мовлення
- Чи правильно вчинила Лисичка?
- Чому вона так вчинила?
Метод «Прес»
Я вважаю, що …
Тому що …
VІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа»Мікрофон».
Продовжіть думку:
На уроці: я навчився …
я дізнався …
я зрозумів …
- Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як герої казки «Лисичка та Журавель»?
VІI. Домашнє завдання
Переказувати казку від імені Лисички або Журавля;