Тема: Звірі восени. Підготовка звірів до зими
Тема. Звірі восени. Підготовка звірів до зими.
Мета. Ознайомити учнів з життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра, готують запаси кормів, готуються до зимової сплячки;
Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; навчати бачити красу природи; формувати навички охорони природи на прикладі звірів. Виховувати повагу до природи, бажання оберігати тварин.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням тварин, презентації до уроку.
Хід уроку
1. Організація класу та створення позитивного месенджу.
- Діти, а ви любите відкривати таємниці? Тоді не гаймо час!
Нас кличе в дорогу-скоріш поспішай,
В мандрівках чудових пізнай рідний край,
Відкрий таємниці для себе, мій друг
Для тебе іскриться і річка, і луг.
2.С постереження за погодою
- Розумників і розумниць я запрошую відкрити таємницю спостережень за погодою.
- Який сьогодні день?
- Який стан неба?
- Чи були зранку опади?
- Яка температура повітря?
- Що ти помітив у поведінці птахів?
- Що ви помітили у природі цікавого, незвичного?
- Яку народну прикмету ти перевірив?
4.Актуалізація опорних знань
Непомітно з’явилася осінь
День коротшим стає щодоби.
Глянь, берізки-уже златокосі,
І в дубів багряніють чуби.
Вже у теплі краї відлетіли
Сонцелюби-дзвінкі журавлі,
Не страшні їм тепер заметілі
На далекій південній землі.
В.Бичко
- Що ж примушує птахів відлітати у теплі краї? Відкрийте таємницю!
Хвилинка-цікавинка
- Пташки страшенні ненажери. Ластовинята з’їдають за день більше комах, ніж важать самі.
- Найдбайливіші батьки серед птахів-синиці.
- Найменша в світі пташка-кольрабі.
- Більшість птахів відлітають в теплі краї зграями. А зозуля і одуд-поодинці.
5. Вивчення нового матеріалу
Хлопчик Гадайлик
- Допоможіть мені зрозуміти, чи належать тварини до природи?
- До якої природи вони належать?
- Чому так гадаєте?
- Як ви гадаєте тварини і рослини пов’язані між собою?
-Робота за малюнками ( борсук, ховрах, олень, кролик, кінь, корова, коза, тушканчик, заєць, їжак, лисиця, вовк, тигр, рись, лев, білка, ведмідь, кабан)Тварини
-Гра «Хто зайвий?» робота в парах(сова,борсук, тушканчик, заєць,песець,кіт)
- Назвіть поміж них звірів. (борсук, тушканчик, заєць, песець, кіт)
- Назвіть ознаки звірів? (Тіло вкрите шерстю, 4 ноги)
- Як звірів відрізнити від інших тварин?(Усі звірі вигодовують своє потомство молоком)
- На які групи можна поділити звірів (Свійські й дикі)
Завдання. Опишіть сусідові по парті звіра рідного краю так, щоб він здогадався про кого йдеться.
(Лисиця, вовк, заєць, їжак )?
За пам’яткою
1.Яка тварина за розміром?
2.Яке забарвлення хутра має?
3.Чим найчастіше харчується?
4.Де проживає?
5.Повідомлення теми, мети уроку
- Багато клопоту восени не тільки птахам, комахам, а й звірам. І вони змушені рятуватися від холоду та голоду. А як саме ви дізнаєтесь сьогодні на уроці. Тема нашого уроку «Звірі восени. Підготовка звірів до зими.»
6.Вивчення нового матеріалу
-Робота в групах
Завдання. Опрацювавши матеріал, заповнити таблицю.
Лісові миші , полівки, кроти,хом’яки
Збирають жолуді, насіння різних рослин і ховають їх у дупла повалених дерев або у нори.
Бобри
Роблять запаси з гілок, стовбурів дерев, які перегризають і складають у воді біля своїх хатинок.
Їжаки
Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, їжаки зариваються в опале листя і загортаються у клубок, впадаючи у глибоку сплячку аж до березня. Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса, бо протягом сплячки вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.
Білки
Білки дуже старанно запасають на зиму корми — жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. Іноді в білчиних запасах буває до трьох і більше кілограмів горіхів. У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять. . Міняє білка хутро руде на сіре – тепліше, пухнастіше.
Заєць
З настанням холодів хутро у зайців стає густішим і світлішим. На відміну від інших звірів, зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Запасів їжі на зиму вони не заготовляють. Харчуються дрібними корінцями, згризають молоді пагони дерев, кору.
Ведмідь
Ведмідь за кілька тижнів до холодів намагається якомога більше наїстися – їдять все, що трапляється їстивного: горіхи, рибу. Потім вибирає у тихому густому лісі закуток під великим деревом і там готує барліг. Викине зайву землю, нанесе туди сухого листя й гілочок ялини і вкладеться спати на всю зиму.
Борсук
Борсук ,як ведмідь і їжак, запасається жиром, споживаючи жуків, ящірок, ягоди. Потім утеплить нору і лягає спати на зиму.
Робота із словником с.57
Линяння-це зміна забарвлення і густоти хутра у тварин.
7.Фізкультхвилинка
- Зайцеві зручніше бігти вгору, тому що у нього задні ноги довші.
- Якщо ведмідь не запасе достатню кількість жиру, то в зимову сплячку він не лягає, а бродить по лісу.
- Іноді у білчиних запасах буває до 3 кг горіхів.
- Ведмідь любить поласувати мурахами. Розриє мурашник, покладе туди лапу, мурахи налізуть на лапу, він їх і злиже.
- Чи знаєте ви, що таке дощ?
Піднімається вітер (Потираємо руки)
Падають перші краплинки дощу.(Клацаємо пальцями)
Почалася справжня злива.(Плескаємо долонями по грудях)
Злива перетворилась на бурю.(Тупаємо)
Ось буря стихає.(Плескаємо долонями по стегнах)
Закінчується дощ, падають останні краплі. (Клацаємо пальцями)
Шумить тільки вітер.(Потираємо долонями)
Дощ скінчився. Сонце!(Підняли руки вгору)
8.Робота в групах «Скринька ідей».
Які ідеї ви хочете запропонувати людям щодо охорони та допомоги взимку звірям? (Покласти до скриньки осінній листочок і сказати ідею)
- На екскурсіях, під час походів і прогулянок не ламати гілки дерев і чагарників.
-У лісі намагатися ходити стежками, щоб не пошкодити траву і грунт.
- Не розкопувати нори й не турбувати лісових мешканців.
- Не розводити багаття в лісі, від багаття може виникнути пожежа.
- Не вмикати на повну потужність музику, не піднімати крик і шум. Від цього звірі і птахи залишають свої нори.
- Не залишати в лісі після себе безлад.
- Виготовити годівниці для пташок.
- Виготовити листівки для мисливців: «Не вбивайте зайців!»
8.Закріплення набутих знань
Тести
1.Які звірі роблять на зиму запаси корму?
А)зайці;
Б)ведмідь;
В)білки;
2. Що таке линяння тварин?
А) зміна забарвлення і густоти хутра;
Б) зміна довжини хвоста;
В)зміна кольору очей;
3. Які звірі впадають в сплячку?
А)зайці;
Б)ведмеді;
В)бобри;
4.Для чого деякі звірі відкладають запаси жиру?
А)щоб спати до весни;
Б)щоб швидше бігати;
В)щоб краще виглядало хутро;
9.Узагальнення і систематизація знань
Рольова гра
У мене шуба є,
Та як холод настає,
Я не п’ю тоді, і не гуляю,
А у лігво залягаю (Ведмідь)
Я кума із довгим віником
Прийшла на бесіду із нашим півником
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід(Лисиця)
Я-клубочок,
Зовсім без ниточок
Замість ниточок-триста голочок(Їжак)
У мене руденька пухова шуба
Із сосни стрибаю на дуба
Хвіст у мене як мітла,
А сама на зріст мала.(Білка)
У землі мої комори,
Добре рию ходи, нори,
Я маленький мовчазний,
Ще до того і сліпий(Кріт)
- Які з цих звірів готують запаси кормів?
- Які з цих тварин готуються до зимової сплячки?
10.Підсумок уроку.Оцінювання учнів
- Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?
- Чи відкрили для себе таємниці природи?
- Що цікавого запам’ятали про звірів?
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику — в будці, в сараї — корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
Горю зарадити можемо —
В будку Шаркові настелим соломи,
Зайчикові покладемо під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти,
Теплу корівці поставим водичку
Птицям насиплемо крихти в годівничку.
Як допоможемо дружно, малята,—
Виживуть взимку птахи і звірята.
(Л. Левченко)
VI. Домашнє завдання
1) Опрацювати статтю підручника с.54-57
Дати відповіді на запитання до неї.
2) Намалювати ілюстрацію «Допоможемо зимуючим птахам!»
Мета: Розширити й уточнити знання учнів про різноманітність тварин рідного краю; формувати уявлення про диких тварин рідного краю; розвивати пам’ять, мислення, увагу, уміння спостерігати; виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до тварин рідного краю.
Обладнання: ілюстрації із зображенням диких тварин рідного краю.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Дзвоник кличе нас в дорогу –
скоріш вирушай.
В мандрівках чудових
пізнай рідний край.
Відкрий таємниці
для себе мій друг.
Для тебе іскриться
і річка, і луг.
ІІ. Спостереження за змінами природи.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, як захищати рослини рідного краю. Ви навчилися розпізнавати рідкісні рослини рідного краю, які занесені до Червоної книги України.
Фронтальна бесіда
- З якою метою створена Червона книга України?
- Чому вона червоного кольору?
- Які рослини, занесені до Червоної книги?
- Як потрібно ставитись до рідкісних рослин?
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Відгадування загадки.
Не стулить і на мить очей,
Вночі полює на мишей,
Зате вдень відпочива,
Ні, це не кішка, а... (сова)
- До нас завітала Мудра Сова.
- Мудра Сова підготувала вам вірш, який підкаже тему нашого уроку.
Страшно. Зайчик зщулився в кущах,
Бо напав на нього страх:
Жовтий лист зашелестить –
Зайчик зиркне, затремтить,
Жолудь з дуба упаде -
Зайчик вушками пряде
Захитається трава -
Охне зайчик: ”Це сова!”
Хрюкнуть в листі їжаки -
Зайчик скочить: ”Це вовки!”
І помчиться із ліска
Через поле до ярка.
- Кого зайчик боявся?
- Зайчик, сова, їжак, вовк - це хто? (Тварини)
Отже, сьогодні ми дізнаємось про диких тварин рідного краю.
- Давайте пригадаємо, що ми знаємо про рідний край? (Це місце, де ми народилися і живемо).
- А де живуть тварини?
Отже, тварини живуть скрізь: на землі, над землею, у землі, у воді.
- Які ж саме тварини живуть у нашій місцевості?
ІV. Вивчення матеріалу.
1. Робота з підручником.
Перегляд ілюстрацій на с. 102
- Кого із тварин ви зустрічали в нашій місцевості?
- Чому вони відносяться до диких тварин?
- Чому не можна турбувати диких тварин?
2. Фізхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться
Землі нашій поклоніться
І до сонця потягніться
В різні боки похиліться
Веретеном покрутіться
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
3. Опрацювання матеріалу про тварин.
- Мудра Сова приготувала вам загадки.
Я – птах великий і красивий,
чорний або сніжно-білий,
гострий дзьоб, тоненькі ноги,
вернувсь із далекої дороги. (Лелека)
Цікавинка.
Повертаючись навесні із теплих країв додому, лелека може пролетіти без зупинки 400 км. Білий лелека все життя добудовує своє гніздо, маса якого може досягати 2000 кг.
Відгадайте, друзі, хто
Має носик – долото?
Шкідників з кори виймає
Про здоров’я лісу дбає (Дятел)
- Як дятел дбає про здоров’я лісу?
Швидко скрізь цей птах літає
Безліч мушок поїдає
За вікном гніздо будує
Тільки в нас він не зимує (Ластівка)
Цікавинка.
Ластівка за літо з’їдає до мільйона комах
Маленький хлопчик у сірій свитині
По дворах літає, крихти збирає ( Горобець)
Цікавинка.
В Америці горобцям збудовано пам’ятник. За що? Якось на американський штат Масачусетс напало стільки гусені, що, навіть, вчені розгубилися. На допомогу прийшли горобці. Вони знищили шкідників. Вдячні мешканці за це поставили їм пам’ятник у головному парку в місті Бостон.
- Діти, скажіть, лелека, дятел, ластівка, горобець – це хто? (Птахи)
-А чому вони належать до птахів?
- Мудра Сова підготувала вам загадки і про інших тварин, які є в нашому краї.
Трохи жовте, трохи чорне,
Невеличке, а моторне!
Між квітами літає –
З них нектар збирає (Бджола)
Цікавинка.
Бджола вважається символом працелюбства. Вони мусять працювати все своє недовге життя (40-200 днів). Щоб виготовити 100 г меду, бджола збирає нектар з мільйона квітів.
Є у лісі хата. В ній кімнат багато.
Тут живе отара добрих санітарів (Мурашки)
Цікавинка.
Мурахи живуть родинами. У них є бійці, няньки, мисливці, робочі мурахи.
Тіло, як у черв’ячка.
Вуса, наче у жучка
Крила гарні кольорові
Наче квіточки казкові (Метелик)
- Діти, бджола, мураха, метелик – це хто? (Комахи)
Я веселенький звірок -
плиг з ялинки на дубок. (Білка)
Повзун повзе, сімсот голок везе. (Їжак)
Я руда, низького росту
Хитра я і довгохвоста
Вовку – брату я сестриця
А зовуть мене... (лисиця)
Невсипущий, хитрий, сірий
Голоднющий, зуби шкірю
Між кущами походжаю
Пасовисько оглядаю. (Вовк)
- Білка, їжак, лисиця, вовк – це хто? (Звірі)
Чому вони належать до звірів?
Чому ці тварини належать до диких?
VІІ. Закріплення знань, умінь, навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
- Виконай завдання 1 в зошиті на с. 53. Що вам пропонується зробити в завданні 1? ( З’єднати стрілками.)
- З’єднайте зображення тварин з її назвою.
- Виконайте завдання 2 в зошиті на с. 53. Що вам пропонується зробити в завданні? ( Розмалювати).
- Які із зображених диких тварин трапляється там, де ви живете?
VІІІ. Підсумок уроку.
Природа нам – як рідний дім
Вона усім – як мати!
Щоб лад завжди був в домі тім
Про це нам треба дбати.
- Як ми повинні дбати про природу? (Відповіді дітей)
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
Дорогі мої малятка!
Любі хлопчики й дівчатка!
Ви сьогодні гарно працювали
Сова подяку вам прислала.