Управління освіти і науки
виконкому Криворізької міської ради
Комунальний заклад «Інноваційно-методичний центр»
Відділ освіти виконкому Дзержинської районної у місті ради
«Навчаємо, розвиваємо та виховуємо
в позаурочний час»
Матеріали збірки «Навчаємо, розвиваємо та виховуємо в позаурочний час» дозволяють використовувати їх для навчання та виховання під час проведення клубних годин, свят, розваг на групі продовженого дня.
Мета збірки сприяти розвитку пізнавальної діяльності учнів, формувати творчі здібності, виховувати культуру спілкування, вміння прислуховуватися до думок інших, бажання бути цікавим, розумним та потрібним.
У даному посібнику пропонує розробки виховних годин для учнів групи продовженого дня. Сценарії розроблені з урахуванням вікових особливостей дітей.
В посібнику зібрані різні виховні години: по формі, по темі, по кількості учасників. Чим різноманітніші види діяльності, тим цікавіше життя в дитячому колективі.
Всі класні години, представлені у даному посібнику, впроваджені на практиці вихователем групи продовженого дня.
Тема: Весна моїми очима
Мета: формувати уявлення про весну, удосконалювати знання поєднувати кольори; розвивати уявлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картинки весни, листки, кольорові олівці, простий олівець.
Хід заняття
1.Організаційний момент.
Привітання. Створення позитивного настрою.
Доброго дня! – говорю за звичаєм.
Доброго дня! – кожному зичу я.
Кому дозволимо першими сісти? (дівчатам)
Так, спочатку краса, а потім сила.
- Подивіться одне на одного, які ви сьогодні гарні, який у вас чудовий настрій, посміхніться один одному.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні ми з вами трішки побудемо художниками.
Щоб дізнатися яка у нас сьогодні теми, потрібно відгадати таку загадку:
З-під снігу з’явився,
Прокинувся від сну,
Усіх запросив я
Зустрічати …. (весну.)
- Так! Вірно, ми будемо говорити про весну, а потім відобразим її на папері.
- А що ми знаємо про весну?
- Які весняні місяці? (березень, квітень, травень)
- Погляньте у вікно, що ми можемо сказати про наші дерева?
ІІІ. Повідомлення теми і завдання .
Наша тема: « Весна моїми очима»
- А як у народі викликають весну?
- Яку пісню співають? ( Веснянку)
Українська народна співаночка
«Вийди, вийди, сонечко.»
Вийди, вийди, сонечко.
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки,
Там вони граються,
Весни дожидаються.
ІV. Робота над темою.
1. Розгляд демонстраційного матеріалу
У нас з вами на дошці є зображення весняного пейзажу, кожний художник відображує весну по різному, і я вам пропоную зобразити весну.
3. Повторення правил техніки безпеки.
1. якщо потрібно запитати треба руку нам підняти.
2. на партах порядок, зайвих речей не моє бути.
3. не розмовляємо.
4. охайно працюємо.
3. Пояснення послідовності виконання малюнка.
- Як ми повинні розмістити наш малюнок?
- аркуш паперу повинен буду весь заповнений.
- кожні елементи вашого малюнку відповідного розміру.
V. Фізкультхвилинка.
- Ви втомилися? Давайте трішки відпочинемо.
Шли ведмедики малі,
Наклонились, до замлі,
Потім встали, лапи в боки
І зробили три притопи.
Розімяли плечі, лапи опустили і за парти тихо сіли.
- Відпочили? Знов до роботи приступили!
VІ. Практична діяльність дітей.
Під час виконання практичного завдання допомагаю учням, у яких в процесі роботи виникають труднощі.
VІІ. Підсумок .
- Що робили ? Ми малювали весну.
- Вам сподобався ? Підніміть руки догори і поплескайте одне одному за роботу.
Всі ваші роботи ми прикріпим на дошку і кожен матиме змогу поглянути.
VIII. Прибирання робочих місць.
Тема: Подорож казками.
Мета: розширити знання дітей про казки; удосконалювати вміння дітей працювати у групах(командах). Сприяти розвитку мовлення , творчої уяви, фантазії дітей; формувати загальнолюдські поняття доброти, чесності, дружби. Розвивати та бажання пізнавати нове. Виховувати почуття взаємодопомоги, товариськість, доброзичливість.
Обладнання: картинки до казок, музичне оформлення, презентація.
Хід виховного заходу
1.Організаційний момент.
В нашій школі знову свято
Чути музику і сміх.
На казковім святі нині
Ми вітаємо усіх.
Обіцяєм, що не буде
Ніхто нині сумувати,
Всіх ми кличем разом з нами
Участь в конкурсі узяти.
Визначати переможців
Буде в нас журі поважне,
Воно буде знаєм точно
Об’єктивне і уважне.
А якщо вже хтось програє,
Що ж, на те вона і гра є.
2. Вступне слово вчителя.
-Доброго дня, друзі.
-Вітаю вас на гостинах у казки. Добра, мудра, чарiвна казка завжди була у пошанi. Її із задоволенням слухають i дiти, i дорослi. Казки бувають рiзнi: довгi i короткi, веселi, чарiвнi, написанi автором або складенi народом. Проте у всiх казок є одна спiльна риса — мудрiсть. І особливо це проявляється у народнiй казцi. Ми з вами, друзi, знаємо багато чудових казок.
- Сьогодні ми вирушимо у подорож. Подорожувати ми будемо казками.
-Скажіть, а на чому можна подорожувати? (відповіді дітей)
-Я пропоную вам вирушити у подорож автобусом.
-Але перш ніж вирушити у подорож, я хочу оголосити учасників нашої подорожі.
Наші учасники об’єдналися у дві команди.
-Привітайте їх
- Перша команда «Букварик», друга команда «Читанка».
-Яка команда буде відповідати першою, визначимо за тим, хто відгадає першим зашифроване слово із запропонованих букв.
З К А А К
-Першою буде відповідати команда.
- Вирушаємо. Поїхали.
- Отже перша наша зупинка має назву «Знавці казок»
-Нагадаю правила роботи в команді
• Прислухаємось до думки сусіда.
• Допомагаємо один одному.
• Не викрикувати, Піднімати тільки руку.
ПИТАННЯ перша команда
Як звали півника в казці «Колосок»? (Голосисте горлечко)
Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
Хто перший знайшов рукавичку? (мишка)
Скільки козенят було у кози?(7)
Хто посадив ріпку? (дід)
Друга команда
Хто з’їв Колобка? (Лисичка)
Хто останнім потрапив до рукавички?(ведмідь)
Як звали мишенят з казки «Колосок»?(Круть і Верть)
Хто утік від баби з дідом, - не міг всидіть на вікні, зустрів у лісі різних звірів і кожному співав пісні? (Колобок)
Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
- Молодці! Добре впорались із цим завданням, наше журі уважно слідкувало за вашими відповідями.
- Ну що, можемо вирушати далі.
- Друга зупинка має назву «СКЛАДИ ПАЗЛИ»
- У кожної команди два малюнки з казок у вигляді пазлів. Потрібно зібрати за 5 хвилин ці пазли, та назвати до яких казок належать ці ілюстрації.
- Хто виконає перший той виходить до дошки, та із запропонованих ілюстрацій обирає ті, які були у них.
- МОЛОДЦІ! Впорались із цим завданням теж! Вирушаємо далі !
- Поїхали!!1(СЛАЙД 11)
- Зупинка Відпочинок
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
- Відпочили, можемо вирушати далі.
• Я веселенький звірок: плиг з ялинки на дубок.(білка)
• І вдень, і вночі у кожусі на печі.(кіт)
• Йде поважно мама-квочка,
Ген, аж на сусідні села
лине пісенька весела(півень)
• . Вона живе в болоті,
Зелена, як трава.
І цілий день нам чути
З болота „ква-ква-ква”.(жаба)
• В нас гуляє біля тину,
Має носик-намистину,
Сам він схож на будячок
Це колючий (їжачок)
• І ввечорі і зранку
Вартую я на ґанку.
І кусаю, і гарчу-
В дім чужих не пропущу.(собака)
• В лісі тваринка живе полохлива,
Добра, пухнаста, та дуже ляклива.
Вушки вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її.(зайчик)
• Взимку спить цей звір в барлозі
І прокинутись невзмозі.
Смокче лапу уві сні.
Хто це? Підкажіть мені.(ведмідь)
- Молодці! Виконали з легкістю і це завдання. І виявляється, що ми знаємо не лише казки, а й вміємо чудово відгадувати загадки.
- Вирушаємо далі! Поїхали!!!!
- Бачимо наступну зупинку, яка називається «Акторська майстерність»
-Це було домашнє завдання, підготувати інсценізацію уривка казки.
-Команда «Букварик» підготували уривок казки «Рукавичка»,
А команда «Читанка» уривок казки «Колосок».
- Із цим, я вважаю, найважчим завданням, ми впоралися відмінно.
-Вирушаємо далі! Поїхали!!!
-ЗНОВУ ЗУПИНКА «ВІДПОЧИНКУ»
- Відпочили. І з останніми силами вирушаємо до останньої зупинки.
- ОСТАННЯ ЗУПИНКА «З якої казки цей предмет?»
Яєчко золоте («Курочка Ряба»)
Борошно («Колобок»)
Глечик («Лисичка та журавель»)
Колосок («Колосок»)
Солома («Солом’яний бичок»)
Рукавичка («Рукавичка»)
-Я показую на екрані предмет, а ви повинні відгадати, хто здогадається першим, той і підіймає руку, а журі буде мені допомагати визначати хто ж перший підійматиме руку.
-Молодці!!! Із цим завданням впорались добре.
3. Підведення підсумків.
- Я хочу усім дітям подякувати, і пригостити вас солодкими подарунками, які передали казкові герої саме для вас, бо ви так добре попрацювали.
-Всім дякую!
Тема: Тарас Шевченко
Мета: Ознайомити учнів з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки. Виховувати почуття любові і поваги до світлого образу поета – мислителя Т.Г.Шевченко.
Обладнання: Портрет Т.Г.Шевченка, виставка книжок, репродукцій художніх творів, збірники творів „Позакласне читання - 2”
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
1. Акровірш
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Дмитро Білоус
2. Вступна бесіда
- Сьогоднішній урок присвячений видатному українському поету письменнику, художнику – Тарасові Григоровичу Шевченку.
На Черкащині, в селі Моринці, у родині селянина-кріпака народився великий поет, художник. Ще означає слово „кріпак”? Це людина, закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ.
У селі Кирилівка минули дитячі роки Тараса. В селі збереглася могила матері, яка молодою пішла з життя, залишивши осиротілих дітей. Збереглася також хата дяка, в якій вчився Шевченко. На кладовищі – могила батька Григорія Івановича. Є в селі музей Тараса Григоровича, пам’ятник великому поетові.
- Як і заповідав поет. Його поховано над Дніпром на високій Чернечій горі, яку народ називає Тарасовою. Тут часто можна почути українських народних співців і музикантів, які співають і грають на кобзі (бандурі). Це кобзарі.
- Діти, чому Шевченка називають Кобзарем?
- Колись у сиву давнину, ходили по Україні старі люди (часто вони були сліпі), співали про тяжке життя, про героїчні подвиги козаків. Співаючи, вони грали на старовинному інструменті – кобзі. Назва інструменту і дала назву – кобзарі.
Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України. але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.
Свою першу збірку творів (1840 р.) поет назвав „Кобзар”. Входило до неї тоді 8 поезій.
ІІІ. Читання, слухання творів Т.Г.Шевченка.
1. Робота з виставкою книг.
- Діти, знайдіть „Кобзар” на книжковій виставці.
- У кого вдома є „Кобзар”?
- Зверніть увагу на збірки „Кобзар”, видані в різні роки.
- Не один вірш із цієї збірки знайшов дорогу до вашого серця. Його поетичне слово любить і ненавидить, плаче і сміється, радіє і сумує.
2. Читання учнями творів Т.Г.Шевченка „Зоре моя вечірняя”, „Зацвіла в долині червона калина”, „Тече вода з-під явора”.
3. Читання оповідання „Тарасів сон” Василя Ковалюка (с. 87-88).
а) читання оповідання вчителем.
б) з’ясування розуміння тексту учнями.
- Про що думав Тарас того вечора?
- Куди він побіг, щоб заховатися від мачухи?
- Що сказала синочкові мати уві сні?
Про що він просив померлу маму?в) читання учнями оповідання (парами).
4. Самостійне читання учнями вірша „І досі сниться...”
а) Бесіда
- Хто автор цього вірша?
- Про кого пише поет? - Чим подібні оповідання і вірш?
- Діти, багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику.
- Які ви знаєте пісні на вірші Т.Г.Шевченка?
5. Шевченко-художник.
а) розповідь вчителя
- Тарас Григорович Шевченко був не тільки поетом, він був ще й і талановитим художником. Його роботи різноманітні за жанрами: автопортрети, портрети, пейзажі.
б) розгляд репродукцій його картин.
в) розгляд та обговорення репродукції картини Шевченка „Автопортрет” (1840 р.).
- Хто впізнав людину, яка дивиться на нас із глибини часу? - Що означає слово „автопортрет”?
- Яким ви бачите поета? (Молодим, добрим, розумним)
- Що виражають очі? (Печаль, біль)
- Високе чоло свідчить про глибокий розум .- Про що думає поет? Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами! Нащо стали на папері Сумними рядками ...„Я так її люблю, я так її люблю Мою Україну убогу ...” – писав поет. Україні він віддав своє життя і мріяв бачити її і народ український вільними.
7. Пам’ять про поета вічна.
- До своїх нащадків, до нас з вами поет звертався словами:
„І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій
Незабудьте пом’янути
Незлим тихим словом”.
Пам’ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам’ять: іменем Шевченка названо вулиці, театри. Національний університет носить його ім'я. На майданах міст і сіл споруджено пам’ятники поету.
IV. Підсумок.
Розгадування кросвордів.
Діти, ви сьогодні чули вірш „Тече вода з-під явора”. Тепер за змістом цього вірша розгадайте кросворд. Прочитайте слово у виділеному стовпці.
Хто хлюпочеться у воді поміж осокою? (Качаточка).
Який кущ пишається над водою? (Калина).
З-під якого дерева тече вода? (Явір).
Куди вийшли погуляти батько й мати? (Садочок).
Що ловить у воді качечка? (Ряску).
1. Розгадування кросвордів.
Діти, ви сьогодні чули вірш „Тече вода з-під явора”. Тепер за змістом цього вірша розгадайте кросворд. Прочитайте слово у виділеному стовпці.
1. Хто хлюпочеться у воді поміж осокою? (Качаточка).
2. Який кущ пишається над водою? (Калина).
3. З-під якого дерева тече вода? (Явір).
4. Куди вийшли погуляти батько й мати? (Садочок).
5. Що ловить у воді качечка? (Ряску).
Тема: Основні правила загартовування організму. Сонце, повітря, вода – наші вірні друзі
Мета: Довести до свідомості дітей, що Сонце має найбільше значення для життя на Землі; вчити творчо зображувати те, що вражає уяву; ознайомити учнів із правилами загартування та його впливом на організм; збагатити словник дітей образними висловами про Сонце; виховувати любов до рідного слова, бажання бути здоровим.
Обладнання: Малюнок казкового сонечка, картинки із зображенням загартовування організму, картки зі словами - ознаками, картки зі схемами речень, альбомні аркуші, олівці, емблеми «Рум'яні щічки».
Хід заходу
Організаційний момент
Вступна бесіда
Загадка
Золоте барилечко вранці покотилося.
Ні стукоту, ні грюкоту
Не впало, не розбилося.
Коли ж накрасувалося
За темним лісом сховалося.
Бесіда
- Кого ми сьогодні запросили до себе в клас? (Сонечко)
- Сонечко освітлюватиме нам стежиночки, а ми з вами постараємося пройти ними. Хочете? (Ось ці стежиночки).
Оголошення плану заходу
- Тема заняття.
- Розповідь про сонечко.
- Гра «Збираємо слова».
- Правила загартовування.
- Фізкультхвилинка.
- Складання речень за схемою.
- Читання казки.
- Малюнок до казки.
- Вікторина «Так чи ні »
- Рефлексія
Читання дитячої газети та бесіда за змістом. В дитячій газеті «Долоньки» я прочитала такі гарні слова. А чи сподобаються вони вам, послухайте їх.
«Світить сонце - огнецвіт і на землю рідну нашу щирим людям шле
привіт...»
«Сонце, повітря, вода - наші вірні друзі.»
- Чи сподобалися вам ці рядочки?
- Чому?
- Вони і стануть темою нашого заняття.
Сонечку дуже сподобалися ваші відповіді. Воно посміхається й веде нас до наступної стежиночки.
Розповідь з елементами бесіди про сонечко
(при бесіді застосовую гру «Мікрофон»)
- Чому сонце називають сонечком?
- Згадаймо, що б сталося на Землі, якби згасло Сонце? (Не стало б життя, всі померли б. Настала б темрява, ніч)
- Що ж необхідно, щоб існувало життя на Землі? (Сонячне тепло, світло)
За давньою легендою, колись у повітрі колихалося щось схоже на кулю – м’яч. Хтось штовхнув її – і вона луснула. Полетіли шматки цієї кулі в різні боки – й утворилася Земля, Сонце, Місяць, зорі.
А тепер відомо, що Сонце – велика розжарена зірка. За розмірами Сонце і Земля – кавун і мачинка. Сонце притягує Землю до себе і вона обертається навколо нього за один рік, цей рух відбувається постійно і саме тому один рік змінюється іншим.
Гра «Збираємо слова»
- У Сонечка дуже багато промінців. Вони розсіяні у вас на партах.
Якщо ви складете слова - ознаки, це будуть сонячні промінці. Давайте зберемо «промінці» для Сонечка. Які вони?
Складаємо слова, а Сонечко нехай послухає.
(На картках - «промінцях» слова: тепле, золоте, ніжне, веселе, ясне,
чарівне, гаряче, яскраве, добре, усміхнене, пестливе.)
- Чому про Сонечко кажуть, що воно чарівне?
Висновок: Всі знають, що сонячні промені є корисними.
Правила загартування організму.
1. Користуватися сонячними променями треба дуже обережно.
Не знаходитися довго під пекучим сонцем.
Обов'язково прикривати голову панамкою. Сонячні ванни корисні у ранковий час, до 11 години.
2. Загартування холодною водою.
Влітку купання у водоймах. Щодня приймати душ. Обтирання мокрим рушником. Повітряні ванни.
3. Ходіння босоніж:.
Масажувати стопи качалкою або звичайною гладенькою палкою. Фізкультхвилинка (Відповідні рухи).
Вийшли діти у лісок, Заглянули за дубок,
Побачили зайчика,
Поманили пальчиком,
Зайчик, зайчик, пострибай,
Свої лапки виставляй.
Почав заєць танцювати,
Малих діток забавляти,
Разом з зайчиком скоріше
Потанцюємо веселіше.
Гра «Рум'яні щічки»
(Той учень, хто вірно дає відповідь на питання, отримує емблему «Рум'яні
щічки»).
Вибери одяг і взуття для зими і літа. (Дітям пропонуються малюнки із зображенням одягу)
Складання речень про сонечко за схемою:
Виглянуло сонечко із-за хмарки.
Сонечко посилає на землю золоті промінчики.
Я не проживу без сонечка.
Сонце загартовує мене.
- Молодці! Сонечко задоволене. Дивиться і усміхається, воно кличе нас у
подорож далі.
- Робота з казкою.
Наш великий письменник і вчитель В. О. Сухомлинський сам складав казочки і записував ті, що складали діти.
Сьогодні я пропоную одну з таких казочок. Але я її прочитаю не до кінця, а ви спробуєте пофантазувати.
1. Читання казки вчителем.
2. Продовження казки учнями.
3. Редагування складених казок.
Малювання ілюстрації до казки.
Виставка кращих робіт.
Підсумок заходу (Рефлексія)
Що потрібно робити, щоб бути здоровим?
Отже, щоб бути витривалим, мати міцне здоров'я, треба загартовуватися.
Вікторина «Так чи ні»
- Потрібно ходити під пекучим сонцем.
- Покривати голову панамкою.
- Приймати сонячні ванни до 11 години.
- Душ приймати 1 раз на місяць.
- Влітку купатися у водоймах.
- Не приймати повітряні ванни.
- Обтиратися мокрим полотенцем.
- Що вам найбільше сподобалося?
- Сьогодні ви вчилися уявляти, фантазувати, складати казки, які ми будемо зберігати у чарівний словниковій скриньці, а також познайомилися з правилами, які допоможуть закалюванню вашого організму.
Тема: Надання першої медичної допомоги
Мета: вчити правильно надавати першу допомогу в незвичайних ситуаціях. Розвивати вміння активно діяти, не губитися. Виховувати самостійність, стійкість.
1. Вступне слово вчителя.
У житті бувають різні ситуації, і людина повинна знати, що робити, як вийти з певного становища, в яке потрапила, бо не раз буває так, що від маленької подряпини, від комариного укусу, людина може важко захворіти, а то й загинути. А щоб не сталося нещастя, уважно послухайте і запам’ятайте.
2. Бесіда.
Чудова пора — літо! Скільки всього цікавого навколо, стільки привабливого, що хочеться обов’язково піти до річки, до озера, на квітучий луг, у співучий ліс. А там є свої мешканці, які не лише літають, повзають, співають, а й захищають свою територію і свою безпеку, а тому кусаються і жалять. І якщо бути дуже безпечним і не звертати на це уваги, то можна потрапити у біду.
1.Якщо тебе вкусила гадюка (а майже всі гадюки отруйні), то на тілі будуть ранки у вигляді крапочок, що через них проникає у кров отрута. Якщо гадюка вкусила тебе через одяг, то частина отрути залишилася на одязі і в кров її потрапило менше. А от, коли вона вкусила у незахищену частину тіла, тоді страшніше, бо вся отрута йде у кров і швидко діє. Ранки набрякають, у людини починається слабість, блювота, пронос, біль у животі і втрата свідомості. У разі укусу треба діяти негайно, а саме: накласти тісну пов’язку вище місця укусу, щоб отрута не поширювалася. Ранки потрібно змочувати, прикладаючи серветки з розчином перманганату калію. Відсмоктувати отруту ротом дуже небезпечно, тому що в роті можуть бути маленькі ранки і отрута попаде в кров через них. Якомога швидше потрібно доправити потерпілого в лікарню, та коли самопочуття погіршується, треба дати йому гарячий чай чи каву, серцеві ліки (це повинен зробити хтось із дорослих), тобто надати першу долікарську допомогу.
2.Якщо тебе вжалила бджола чи оса, буде дуже боляче, але це не смертельно. Укуси бджіл чи ос становлять загрозу для життя. Та коли укус один, ти з цим впораєшся. Спочатку треба обов’язково вийняти жало, що його бджоли та оси залишають у тілі, щоб припинити доступ отрути в організм, а потім змочити місце укусу нашатирним спиртом. Можна ще зробити холодний компрес із 3 % розчином борної кислоти.
3.А якщо ти впав, особливо з висоти, то може бути струс мозку. Якщо легка форма струсу, то в дитини паморочиться в голові, нудить, шум у вухах, може бути блювота, короткочасна втрата свідомості. А от коли важка, то людина може втратити свідомість надовго, навіть на кілька днів. Але в будь-якому випадку потрібен повний спокій. Нашатирний спирт нюхати не рекомендується, транспортувати потерпілого теж не можна. Дитину треба покласти на спину, щоб голова була на підвищенні, а на голову кладуть холод.
4.Людина відчуває сильний біль, коли у неї перелом кісток. Тоді вона не може поворухнути рукою чи ногою, те місце напухає. Перша допомога така: кінцівку фіксують, наклавши шину поверх одягу, і перев’язують (забинтовують). Можна використати підручні матеріали: вологий картон, планки, дощечки, палки. Довжина цього матеріалу має бути такою, щоб захопити суглоби. Внутрішню частину, що на неї кладуть кінцівку, вистеляють м’якою тканиною або ватою, шарфом, хусткою... У такий спосіб потерпілого транспортують у лікарню.
5.Якщо тобі щось потрапило в око, то також дуже неприємно, бо мушка, комашка, пил, що потрапив на слизову оболонку ока, викликає сильний біль, боязнь світла, сльози. По-перше, ніколи не три око, тому що можеш поранити рогівку ока. Треба змочити ватку в теплій воді і промивати око в напрямку до перенісся. Якщо це не допоможе, то верхню вію можна відтягти вперед і вниз, а сильне виділення сліз вимиє стороннє тіло. Коли ж і це не допомогло, то можна нижню вію відтягти вниз, дивитися при цьому треба вгору, тоді можна оглянути, де те тіло, що спричиняє біль, і видалити його.
6.Якщо тобі ненароком щось потрапило у ніс, то не слід користуватися пінцетом, тому що тільки далі заженеш, треба негайно звернутися до лікаря. Це саме треба робити і у випадку попадання чогось у вухо. Лише спеціаліст може правильно видалити стороннє тіло. Дуже боляче, коли у вухо потрапила якась комаха, тому що вона рухається, хоче сама вибратись і таким чином спричиняє сильний біль. Тоді у вухо можна влити камфорну олію, а потім промити теплою водою, також можна використати і рослинну чисту олію.
3. Обговорення
Як ви гадаєте, що треба робити, коли почалася носова кровотеча? Треба сісти, голову трохи підняти, а крило носа притиснути до носової перетинки. У ніздрю, що з неї тече кров, можна вставити тампон з вати, змочений у перекисі водню. На перенісся та на потилицю треба покласти холод.
Якщо ти поранився, порізав палець, руку, ногу, то перше, що ти маєш зробити — це промити рану перекисом водню, її краї змазати йодом або зеленкою і зав’язати стерильним бинтом. Якщо ж сильно йде кров, то треба її спинити, затиснувши судинку, з якої вона витікає. Можна накласти і тугу пов’язку, щоб спинити кровотечу, та негайно доставити потерпілого у лікарню, бо тугу пов’язку довго тримати не можна (треба не більше години).
А якщо тобі в горло потрапив шматок їжі? Тоді ти закашляєшся, а кашель допоможе викинути цей кусочок назовні. Коли ж ні, тобі потрібна допомога. Треба дитину нахилити вниз і постукати між лопатками рукою, а якщо і це не допомагає — мерщій до лікаря!
Запам’ятай!
Чистота — це запорука здоров’я. Частіше мийся, подружися з водою і ніколи не починай їсти, не помивши рук, бо на них є чимало мікробів.
Загадки
Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця:
Голос тоненький, а ніс довгенький.
А хто його вб’є, то свою кров проллє. (Комар)
Удень дрімає, а вночі на вогонь вилітає. (Метелик, комаха)
Будинок багатоквартирний,
Внизу у ньому є віконце.
Лиш зверху він здається мирний,
Коли гуде під теплим сонцем. (Бджоли у вулику)
Квітка дівчинку вкусила,
Ось яка у квітки сила!
Це не квіточка була —
Жалить діточок.... (Бджола)
Летить — виє, сіло — землю риє.
Чорне тіло, чорний вус,
Наче справжній сажотрус. (Жук)
Сидить завжди собі в темниці,
Мереживо плете без гачка й без спиці. (Павук)
Цілий день літає і всім набридає.
А вечір настає, тоді перестає. (Муха)
Не звір, не птиця, а ніс, як спиця. (Комар)
Висновок
Прислів’я та приказки
Бджоли раді цвіту, а люди — меду.
Бійся не того собаки, що бреше, а того, що лащиться.
Вивченого пса нічим не підкупиш.
Гадюка як не вкусить, то засичить.
Добру людину бджола не кусає.
До собаки підходь ззаду, а до коня — спереду.
З собакою дружи, а палку в руках держи.
Ужалений змією і мотузки боїться.