Тема 6. Основні види слюсарних робіт

Розмічання —­6. Основні види слюсарних робіт


Розмічання виконують точно і акуратно, бо помилки, допущені при цьому, можуть призвести до того, що виготовлена деталь буде бракованою. Буває й навпаки: неточно відлиту, а тому забраковану, заготовку можна виправити ретельним розмічанням, перерозподіливши припуски для кожної розмічуваної поверхні.

Залежно від форми розмічуваних заготовок і деталей розмічання поділяють на площинне та просторове (об'ємне).

Площинне розмічання, що виконують звичайно на поверхнях плоских деталей, на штабовому і листовому матеріалі, полягає у нанесенні на заготовку контурних паралельних і перпендикулярних ліній (рисок), кіл, дуг, кутів, осьових ліній, різноманітних геометричних фігур за заданим розміром чи контурів різних отворів за шаблонами.

Прийомами площинного розмічання не можна розмітити навіть найпростіше тіло, якщо його поверхні непрямолінійні.

Просторове розмічання найуживаніше в машинобудуванні; за прийомами воно суттєво відрізняється від площинного. Складність просторового розмічання полягає в тому, що доводиться не тільки розмічати окремі поверхні деталей, розміщені в різних площинах і під різними кутами одна до одної, а й ув'язувати розмітки цих окремих поверхонь між собою.

Способи просторового розмічання деталей:

а - розмічання деталей рейсмусом, б - розмічання заготовки циліндричної форми, в - розмічання за допомогою спеціального ящика, г - розмічання отвору, д - розмічання штангенциркулем, е - розмічання за допомогою ящика для перестановки

Для розмічання використовують:

Пристрої: розмічальні плити, використовують для встановлення заготовок, які треба розмічати; підкладки, використовують для забезпечення правильного встановлення деталей при розмічанні, а також для захисту розмічальних плит від подряпин; поворотний пристрій з електромагнітом, використовують для швидкого закріплення розмічальних деталей у найзручнішому положенні; домкрати,використовуютьдля встановленнявеликогабаритнихі важких заготовок,дають можливість вирівнювати і регулювати положення розмічальної заготовки по висоті.

Вимоги до встановлення розмічальної плити: невеликі плити встановлюють на міцному дерев’яному столі, а великі — на цегляному фундаменті; розмічальну плиту монтують строго горизонтально; плиту розташовують у найбільш світлому місці майстерні; поверхня плити завжди повинна бути сухою і чистою; один раз у тиждень плиту промивають мінеральною оливою або скипидаром; плиту треба оберігати від забоїн і подряпин; розмічальні інструменти й пристосування повинні легко рухатися на розмічальній плиті, тому її поверхню рекомендується покривати тонким шаром порошкоподібного графіту і натирати; після закінчення розмітки плиту закривають дерев’яною кришкою для запобігання потрапляння пилу і випадкових ударів.

Інструмент: рисувалка (б), використовують для нанесення ліній; кернер (в), використовують для нанесення заглиблень; циркуль (г), використовують для розмічання кіл, дуг; штангенциркуль, використовують для точного розмічання прямих ліній; рейсмус, використовують для просторового розмічання, нанесення паралельних, вертикальних, горизонтальних ліній, а також для перевірки встановлення деталей на плиті, лінійки (а) та кутники (д).

Послідовність виконання робіт: очистити поверхні заготовки від пилу і бруду спеціальною щіткою; ретельно оглянути заготовку на предмет наявності раковин і тріщин; визначити базу (база – це початок відліку нанесення рисок, може бути край робочого столу або пряма лінія накреслена на заготовці); вивчити креслення; нанести розмічальні риски у такій послідовності: спочатку прямі горизонтальні, потім вертикальні, дуги, напівкола, кола; накернити креслення; пофарбувати креслення на деталі за допомогою розчину мідного купоросу, для того щоб краще було видно.

Способи розмічання заготовок металу:

а - слюсарною лінійкою, б - слюсарним кутником, в - шаблоном, г - слюсарним циркулем, д - центрошукачем

Дефекти: невідповідність розмірів розмічальної заготовки з даними креслення; неточність встановлення рейсмуса на потрібний розмір; недбале встановлення заготовки на плиті.

Безпека праці: встановлення заготовки на плиті та її зняття слід виконувати тільки в рукавицях; заготовки встановлювати не на краю плити; під час роботи на рисувалки, що не використовуються слід натягнути запобіжні пробки; мідний купорос наносити лише пензлем; слідкувати за тим, щоб місце навколо плити було вільним; перевіряти надійність кріплення молотка; видаляти пил та окалину з розмічальної плити лише щіткою.

Пропоную пройти тестування для закріплення та перевірки знань -