Тема 1. Значення предмету при підготовці електрогазозварників

Державний стандарт професійної (професійно – технічної) освіти 7212.C.28.00 по професії «Електрогазозварник» у розділі професійна кваліфікація чітко вказує, якими знаннями має володіти робітник, та які завдання та обов’язки він має виконувати на той чи інший розряд.


Із ДС П(ПТ)О 7212 - Готує вироби, вузли та з'єднання під зварювання. Зачищає шви після зварювання та різання. Усуває раковини і тріщини в простих деталях, вузлах, відливках. Читає креслення деталей, вузлів та конструкцій. Знає причини виникнення дефектів під час зварювання і способи їх запобігання.


Державний стандарт це документ, який є обов'язковим для виконання всіма закладами професійної (професійно-технічної) освіти, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, що здійснюють (або забезпечують) підготовку (підвищення професійної кваліфікації, перепідготовку) кваліфікованих робітників.


Але як ситуація виглядає на практиці?

Якщо брати до уваги професію електрогазозварника, то виконання слюсарних робіт було і буде, майже завжди, супутньою але, в той самий час, необхідною операцією.


Чому? Основний обов’язок електрогазозварника – це виконання зварювальних швів та з’єднань високої якості, але поряд з цим, виконані шви мають бути «чистими», то готовими до подальшого оброблення: шліфування, нанесення захисних покриттів тощо.


Отримавши на складі або у постачальника метал, зварник не може одразу приступити до виконання підготовчих та зварювальних операцій.

Новий метал завжди може мати консерваційне покриття (мастило, яке попереджає утворення іржі), іржу, шлак, окалину, а при виконанні ремонтних робіт чи використовуючи б/у, метал має лакофарбні покриття, бруд, іржу, різні мастила тощо.


Знаючи це, зварник, на сам перед, має очистити метал від будь – якого покриття та забруднення, потім виконати, за потреби, рихтування, випрямлення чи згинання металу, нанести на нього розмітку згідно креслення чи ескізу, відрізати заготовки за розмірами, виконати притуплення кромок під певним кутом при зварюванні металу великої товщини, а після виконання процесу зварювання, очистити зварювальний шов від шлаку та бризок металу, механічно видалити напливи та нерівності геометрії шва.


Все це перераховане і є слюсарні операції.

Зварник повинен знати та вміти їх виконувати.


Існують підприємства, найчастіше закордонні, де висококваліфікований зварник виконує лише зварне з’єднання, а всі попередні та наступні слюсарні операції виконує слюсар чи зварник нижчої кваліфікації. Це високий рівень, та зовсім інша заробітна плата. Але це рідкі випадки, до яких потрібно «дорости».

Тому в курсі опанування професії «Електрогазозварник» введений предмет «Технологія слюсарно – складальних робіт».

Мета предмета – сформувати уявлення про організацію робочого місця слюсаря, ознайомити майбутніх електрогазозварників з основами технології слюсарно – складальних робіт, зокрема в зварювальному виробництві, пояснити поняття технологічного процесу та його складових, систематизувати знання про виробниче підйомно – транспортне обладнання та правила переміщення та складування вантажів, розширити знання про технологію підготовки деталей перед зварюванням.