Основні відомості про метали

Усі навколишні предмети складаються з речовин, які мають різні властивості. Ці властивості залежать від внутрішньої будови кожної речовини.

Сама ж речовина складається з великої кількості дрібних рухомих частинок, які, в свою чергу, складаються з надзвичайно малих атомів.

Кожен атом має у своєму складі ядро й електрони. Електрони обертаються навколо ядра. Ядро атома має дуже складну будову і складається з найдрібніших частинок, головні з них - позитивно заряджені протони і нейтральні (без електричних зарядів) - нейтрони.

Сукупність атомів, що мають однаковий заряд ядра, називаємо хімічними елементами.


Атом та його будова

Протони (+)+ Нейтрони (0)=ядро (+)

Ядро (+)+електрони (-)=0

Атоми здатні існувати самостійно або групуватися в молекули.

Сполучення атомів або молекул утворюють найрізноманітніші речовини, які поділяються на прості й складні.

Прості речовини (залізо, мідь, кисень та ін.) складаються з атомів або молекул одного елемента, а складні речовини (сталь, латунь, вуглекислий газ т а ін..) - із сполучення атомів двох і більше елементів.

У природі складних речовин значно більше, ніж простих.

Усі речовини можуть бути в газоподібному, рідкому та твердому станах.


Залежно від внутрішньої будови всі тверді речовини поділяються на кристалічні та аморфні.

Аморфні речовини (віск, скло та ін.) характеризуються хаотичним розташуванням атомів і молекул, а в кристалічних атоми розміщуються в певному порядку.

Усі метали та їхні сплави є кристалічними речовинами.

Що таке метал? На це питання М. В. Ломоносов говорив так: «Метали суть світлі тіла, які кувати можна».

Це найпростіше визначення не втратило свого значення і сьогодні.


Метали можна охарактеризувати такими властивостями: висока теплопровідність; електропровідність, яка із пониженням температури підвищується, причому деякі метали мають надпровідність; пластичність («кувати можна»); металевий блиск; магнітні властивості; постійну температуру кристалізації.


Велика частина (3/4) всіх хімічних елементів періодичної системи Д. І. Менделєєва - метали. За своїми властивостями вони відрізняються від неметалів: поєднують високу міцність і твердість з гарною пластичністю, мають ливарні властивості і можливістю механічної обробки, добре проводять тепло і електричний струм, але погано пропускають рентгенівські промені і відображають світлові хвилі. Ці властивості обумовлюються особливостями внутрішньої атомної будови металів.


Метали поділяються на чорні (залізо та сплави на його основі – сталі та чавуни) та кольорові (благородні – золото, срібло, платина; легкі – магній, алюміній; легкоплавкі – вісмут, свинець).

Кристалічна будова металів характеризується геометрично правильним розташуванням атомів у просторі. В площині атоми утворюють атомну сітку, а в просторі – атомно-кристалічну гратку.

Властивості металів визначаються певним типом кристалічної гратки. Переважна більшість металів має кубічну об'ємноцентровану, кубічну гранецентровану або гексагональну щільноукладену гратку.

В кристалічній гратці об'ємноцентрований куб (ОЦК) вісім атомів розташовано на перетині ребер куба і один — на перетині його діагоналей. Таку будову (ОЦК) мають метали: калій, натрій, β-титан, β-цирконій, тантал, вольфрам, ванадій, α-залізо, хром та інші.

Елементарна кристалічна гратка гранецентрований куб (ГЦК) має вісім атомів на перетині ребері шість атомів — на перетині діагоналей граней куба. Така будова влас­тива для свинцю, нікелю, срібла, золота, платини, γ-заліза та інших металів.

У гексагональній щільноукладеній гратці (ГЩУ) атоми розташовані в кутах і в центрі основ шестигран­ної призми, а три атоми — між її основами, всього 17. Таку решітку ма­ють магній, α-титан, кадмій, реній, осмій, рутеній, цинк, бери­лій та інші метали.

Елементарні кристалічні гратки:

а – об’ємноцентрований куб;

б - гранецентрований куб;

в – гексагональна гратка.

Один і той самий елемент, за умови різної будови кристалічної гратки, має абсолютно різні властивості, і, як наслідок, різне технологічне використання:

алмаз і графіт - це вуглець, але алмаз дуже твердий та прозорий, а графіт, м'який та крихкий, має чорний колір та не прозорий.

Дефекти кристалічної будови

Реальні кристали на відміну від ідеальних мають багато різ­них дефектів.

Під дефектом розуміють зону кристалу, де порушено правильне розташування атомів.

За геометричною ознакою дефекти кристалічної будови поділяють на: точкові, лінійні, поверхневі, об'ємні.

Точкові дефекти дуже малі в усіх трьох ви­мірах упросторі: їх розміри не перевищують декількох параме­трів кристалічної гратки. До таких дефектів належать вакан­сії, міжвузлові атоми, атоми домішок тощо.

Вакансією називається порожнє місце в кристалі, де мав би перебувати атом. На місці, де перебував цей атом,утворилась вакан­сія, яку заповнює згодом інший атом. В результаті відбувається міграція вакансії в глибину кристалу.

Міжвузловим називають атом, що вийшов із положення рівноваги і зайняв простір між вузлами. На його місці утворилась вакансія.

Атоми домішок або заміщають атоми основного металу у вузлах кристалічної гратки, або розташовуються між вузлами. Такі спотворення суттєво не по­значаються на механічних властивостях металу, зате вони по­значаються на деяких його фізичних властивостях, наприклад на електроопорі.

Точкові дефект:

а – вакансія; б – міжвузловий атом;

в – атом домішки

Кристалізація металів

В розплавленому металі атоми знаходяться в хаотичному стані. Охолоджуючись, розплавлений метал твердішає. Перехід металу з рідкого стану в твердий супроводжується групуванням його атомів у кристалічні ґратки.

Процес утворення кристалічних ґраток під час охолодження розплавленого металу називається кристалізацією.

Кристалізація - це перехід металу з рідкого стану в твердий з утворенням кристалічної будови.

Кристалізація починається з того, що при зниженні температури до значення Ткпл починають утворюватися дрібні кристалики, які називаються центрами кристалізації (зародками). При подальшому зменшенні енергії металу відбувається зростання кристалів і в той же час в рідини виникають нові центри кристалізації, тобто процес кристалізації складається з двох одночасно відбуваються процесів: зародження нових центрів кристалів і росту кристалів з раніше утворених центрів.

Схема процесу кристалізації

Вплив швидкості охолодження на процес кристалізації:

а - повільне охолодження;

б - прискорене охолодження;

в - швидке охолодження

Властивості металів здебільшого залежать від того, як відбувається процес кристалізації.

Під час швидкого охолодження розплавленого металу і при великій кількості центрів кристалізації зерна зменшуються, що покращує механічні властивості металу - він стає міцнішим. Під час повільного охолодження та при невеликій кількості центрів кристалізації утворюються більші зерна, вони знижують міцність металу.

Для збільшення кількості центрів кристалізації в розплавлений метал вводять спеціальні речовини. Наприклад, до сірого чавуну додають магній.

Властивості кристалічних речовин залежать від розташування атомів у кристалічних ґратках. Через різні відстані між атомами сили взаємодії між ними в різних напрямках будуть неоднакові. Тому властивості кристалічних речовин в одному напрямку відрізняються від їхніх властивостей в іншому напрямку. Така різниця властивостей є однією з найважливіших особливостей кристалів. Під час удару, наприклад, кристалічна речовина розколюється на дрібні кристали, які зберігають форму великих кристалів. В аморфних речовинах такого явища не спостерігається. Вони від удару розколюються на грудки неправильної форми.

Характерною властивістю кристалічних речовин є те, що вони переходять з твердого стану в рідкий, з рідкого в твердий при визначеній постійній для даної речовини температурі. Ця температура називається температурою плавлення. Аморфні речовини не мають визначеної температури плавлення, під час нагрівання вони поступово розм'якшуються і переходять у рідкий стан.


Промисловість випускає багато різних за своїми властивостями сплавів, які застосовуються у техніці значно ширше, ніж чисті метали.